Najnowsze

Najnowsze

Siły specjalne ONZ do walki z drożyzną

- Największe organizacje międzynarodowe zwierają szyki w walce z globalnym wzrostem cen żywności. Przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, Banku Światowego Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zapowiedzieli, że podejmą wiele działań mających zatrzymać falę podwyżek.

Premier Rosji na prezesa Gazpromu?

Ustępujący premier Rosji Wiktor Zubkow powiedział we wtorek, że możliwe jest, iż zostanie szefem gazowego monopolisty - koncernu Gazprom. Wcześniej kandydatem mediów na to stanowisko był m. in. ustępujący prezydent Władimir Putin.

Byli prezesi KGHM uniewinnieni

Były prezes KGHM Polska Miedź S.A. Marian K. i b. członek zarządu firmy Marek S. nie są winni niegospodarności w spółce - zdecydował Sądem Rejonowym w Lubinie (Dolnośląskie). Wyrok jest nieprawomocny.

Majtki mogą kupić gdziekolwiek, gaz tylko w Rosji

- Gdyby Grecji potrzebne były zwykłe towary - majtki, zegarki czy krawaty - to mogłaby je kupić gdziekolwiek. A krajów, które są w stanie dostarczać surowce energetyczne w odpowiednich ilościach, jest niewiele. My jesteśmy w stanie - tak prezydent Władimir Putin skomentował przyłączenie się Aten do firmowanego przez Rosjan gazociągu South Stream.

"Nie będzie ustawy antystrajkowej"

Wiceminister gospodarki Rafał Baniak zaprzeczył we wtorek, by w resorcie trwały prace nad rozwiązaniami, które miałyby utrudnić możliwość organizowania strajków. Informację o pracach nad takim dokumentem podał na swojej stronie internetowej, związany z ZNP, "Głos Nauczycielski".

Pawlak: pozwólmy dać więcej na dobroczynność

Nie 1, a 2 proc. podatnicy powinni móc przekazywać organizacjom pożytku publicznego - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Przekonywał, że dzięki temu organizacje lepiej realizowałyby swoje zadania, a to wpłynęłoby na przyspieszenie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Heydel chce "światowego" Orlenu

- Moja strategia dla spółki będzie się opierać na zwiększeniu efektywności oraz przekształceniu firmy w "spójne międzynarodowe przedsiębiorstwo" - powiedział Wojciech Haydel, wybrany we wtorek na prezesa PKN Orlen.

"Ja prezes" stracił stołek, bo skłamał

Premier Donald Tusk odwołał Bogdana Twarowskiego (rekomendacja PSL) z funkcji prezesa Agencji Rynku Rolnego. Bezpośrednim powodem miały być fałszywe dane o nim samym na stronie Agencji.

E-podpis jednak później?

Jest poniedziałek, 21 dzień lipca 2008 roku... Następuje paraliż administracyjny większości przedsiębiorstw działających w Polsce. Kilkaset tysięcy firm zaspało i nie dysponuje podpisem elektronicznym. Nie ma możliwości rozliczania się z ZUS-em. To oczywiście jeszcze nie fakty, ale całkiem realny czarny scenariusz, którego świadkami możemy być już za 3 miesiące.

Bezprawne opłaty za przejazd A4

1,3 mln zł kary otrzymał Stalexport Autostrada Małopolska - koncesjonariusz odcinka autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Karę nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka nie powinna pobierać pełnej opłaty za przejazd remontowaną autostradą.

Przy Ignalinie pomoże prywatny inwestor

Na Litwie powstała narodowa spółka inwestycyjna, która sfinansuje litewską część budowy elektrowni atomowej w Ignalinie. Spółka będzie także uczestniczyć w budowie mostów energetycznych pomiędzy Litwą a Polską oraz Litwą a Szwecją.

TVP: kanał misyjny i drugi z reklamami

Podział w publicznych mediach: rząd chce, aby programy misyjne były nadawane w oddzielnym kanale niż publicystyczne i rozrywkowe - i to zarówno, jeśli chodzi o radio, jak i telewizję. Kanały misyjne byłyby finansowane z Funduszu Misji Publicznej, ale nie nadawały reklam. Do emisji tych ostatnich miałyby prawo kanały rozrywkowe, czytamy w "Gazecie Wyborczej".

System wyczyścił konta w Lukas Banku

Błąd w systemie był powodem zamieszania, które wybuchło wśród klientów Lukas Banku. Transakcje kilkuset z nich bank zaksięgował podwójnie. Efektem były wyzerowane konta i debety. Bank zapewnia, że awaria została usunięta, a poszkodowani będą mogli składać reklamacje, czytamy w "Dzienniku".

Ostatnie dni na rozliczenie z fiskusem

30 kwietnia mija termin złożenia naszego rozliczenia podatkowego za 2007 rok i uregulowania należności w urzędzie skarbowym. Dlatego TVN CNBC Biznes i Michał Grzybowski, ekspert firmy Ernst&Young, w podatkowym cyklu "Twój brat PIT" poruszają jeszcze raz najistotniejsze kwestie związane z rozliczeniem i odpowiadają na najczęstsze pytania.

Polacy w kosmosie

Wiele się zmieniło od czasów Neila Armstronga i misji Apollo 11. Kolejne kroki w kosmosie stawiają już nie tylko Amerykanie czy Rosjanie. Coraz bardziej liczą się Europejczycy. A wśród nich - od poniedziałku - jeszcze bardziej: także Polacy. W ministerstwie gospodarki podpisano kartę działań Programu o Europejskim Państwie Współpracującym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Choć podpisane w poniedziałek porozumienie to dla Europejskiej Agencji Kosmicznej krok niewielki - dla polskich firm oznaczać może wielki skok w kosmos.

Zapłacimy za wakacje

Okazuje się, że nie wystarczy wykupić wycieczkę i spokojnie na nią czekać. Biura podroży mają prawo zażądać dopłaty, kiedy koszt transportu znacząco wzrośnie. Dotychczas raczej nie korzystały z tej możliwości, ale właśnie nadszedł ten moment, kiedy droga ropa sprawia, że klienci muszą dopłacić do wykupionych już wakacji nawet po kilkaset złotych od osoby.

Mobilne bankomaty

Gdzie turyści - tam pieniądze. Ta prawda trafiła także do bankowców, którzy postanowili ułatwić swoim klientom dostęp do gotówki tam, gdzie dotychczas był on bardzo utrudniony - w niewielkich, chociaż modnych, miejscowościach wypoczynkowych oraz przy takich miejscach jak plaże, góry czy jeziora. W Polskę, na kilka dni przed pierwszym długim weekendem w tym roku wyruszyły mobilne bankomaty.

Tusk: Podatek liniowy najwcześniej w 2011

- Wprowadzenie przez rząd podatku liniowego jest możliwe od 2011 roku - mówi "Polityce" premier Donald Tusk. Jak wyjaśnia, ustawa o podatku liniowym trafi pod obrady Sejmu, zgodnie ze "wstępnym porozumieniem" koalicji PO i PSL, po wyborach prezydenckich w 2010 roku. Będzie to ostatni rok kadencji obecnego parlamentu.

Szef JW Constructions magnatem biopaliwowym

- Prywatnie kupiłem 2,5 tys. ha ziemi w zachodniopomorskiem. To tam właśnie uruchamiamy produkcję biopaliw. Zainwestowałem w to 80 mln złotych - mówi Józef Wojciechowski, właściciel największego polskiego dewelopera.

Mars połknie Wrigley

Koncern Mars, światowy potentat w dziedzinie wyrobów czekoladowych, zamierza przejąć znany z produkcji gumy do żucia koncern Wrigley za około 23 mld dolarów.

Bankomat pojedzie za turystą

Gdzie turyści - tam pieniądze. Ta oczywista prawda trafiła także do bankowców, którzy postanowili ułatwić swoim klientom dostęp do gotówki tam, gdzie dotychczas był on utrudniony - w niewielkich, chociaż modnych, miejscowościach wypoczynkowych. Gotówkę z samochodu będzie można wyciągnąć już w majowy weekend.

Prodi podziękował za pracę w Gazpromie

Ustępujący premier Włoch Romano Prodi nie chce być szefem spółki joint venture rosyjskiego Gazpromu z włoskim Eni. Właśnie odrzucił propozycję prezesa rosyjskiego giganta Aleksieja Millera.

Polak-konsument w lepszym nastroju

W kwietniu nastroje polskich konsumentów znacząco poprawiły się: w porównaniu do poprzednich miesięcy zwiększyły się wskaźniki ufności konsumenckiej, zarówno bieżący, jak i wyprzedzający - podaje Główny Urząd Statystyczny

Eureko nie ma na PZU

Eureko nie powiększy swoich udziałów w PZU. Przynajmniej na razie. Wojewódzki Sąd Administracyjny po raz drugi oddalił skargę Holendrów na brak zgody nadzoru finansowego na przekroczenie poziomu 33 proc. akcji PZU. Obecnie Eureko posiada 33 proc. minus jedna, akcji PZU. By kupić ich więcej, musi mieć zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.

Co dziesiąty Polak pracuje na szaro

Co dziesiąty Polak pracuje w szarej strefie - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Niemal wszyscy z nich traktują to zajęcie jako podstawę swojego utrzymania.

Polacy na podbój kosmosu?

Polskie instytucje naukowe i firmy mogą zawierać kontrakty z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Umożliwia to specjalna umowa podpisana w poniedziałek.

"Oszust stulecia" budzi zaufanie

Co drugi Francuz powierzyłby swoje pieniądze byłemu maklerowi Jerome'owi Kervielowi, podejrzewanemu o spowodowanie miliardowych strat w banku Societe Generale. Takie wyniki przynosi internetowy sondaż dziennika "Le Figaro".

Protest skarbówki nie wypalił

Urzędy skarbowe, choć miały być sparaliżowane przez protest urzędników, funkcjonują normalnie. Urzędnicy fiskusa podkreślają jednak, że ich protest ma zająć trzy dni - i zapowiadają, że 29 oraz 30 kwietnia należy spodziewać się utrudnień.

Minął termin ultimatum Microsoftu

Zarząd Yahoo! nie odpowiedział w wyznaczonym czasie na ofertę sprzedaży firmy informatycznemu potentatowi - Microsoftowi. Gigant z Redmont ogłosił, że czas minął i teraz zwróci się bezpośrednio do akcjonariuszy spółki i to od nich "wrogo" kupi twórcę popularnego portalu.

Komisja Europejska z pesymizmem o polskiej gospodarce

Komisja Europejska zaprezentowała wiosenną serię swych prognoz gospodarczych w odniesieniu do państw członkowskich. W przypadku Polski Bruksela spodziewa się wyższej inflacj i deficytu finansów publicznych i niższego wzrostu PKB.