Najnowsze

Najnowsze

Dziecięcy rowerek łamie nogi

Co trzecia zabawka zagraża bezpieczeństwu dziecka - alarmują inspektorzy handlowi. Produkty dla dzieci powodują alergie, zachłyśnięcia, a nawet kontuzje nóg. Co gorsze, wadliwych i nieprzemyślanych towarów przybywa.

W Polsce brakuje sekretarek

Na stanowiskach niższego szczebla w polskich firmach brakuje fachowców, ocenia "Puls Biznesu", powołując się na raport przygotowany przez firmę doradczą Manpower Inc

Chcą zostać w Irlandii

Większość imigrantów z 10 krajów UE, przyjętych do Wspólnoty w 2004 roku, nie ma zamiaru opuszczać Irlandii - pisze czwartkowy "The Irish Times" i na dowód przedstawia analizę numerów ubezpieczenia socjalnego (tzw. PPS) wydanych przybyszom cztery lata temu.

Kto PIT-a nie złożył niech się boi...

W tym roku ostatnie godziny kwietnia na pocztach w całym kraju wyglądały niespodziewanie spokojnie - bez kilometrowych kolejek i niepotrzebnych nerwów. Zdziwieni tym byli zwłaszcza pracownicy poczty, bo już przyzwyczaili się, że Polacy lubią czekać ze złożeniem swoich PIT-ów do ostatniej chwili...

Polskie portfele cztery lata po akcesji

Minęły cztery lata od kiedy Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Przez ten czas wzrosły pensje, ale wzrosły też ceny. Czy ogólny poziom naszego życia wzrósł? Zdania są podzielone.

Fed inaczej niż RPP

O ćwierć punktu procentowego Fed obniżył główną stopę procentową. Obecnie, zgodnie z oczekiwaniami ekspertów, wynosi ona 2 proc. Szef amerykańskiego banku centralnego Ben Bernanke zapowiedział, że to najprawdopodobniej ostatnia obniżka w cyklu, który Fed rozpoczął w połowie września.

Jest raport w sprawie szczecińskiej awarii

Okoliczności awarii sieci energetycznych w Szczecinie przedstawiło Urzędowi Regulacji Energetyki pprzedsiębiorstwo PSE-Operator. Ma on wyjaśnić czy firma dopełniła wszystkich obowiązków. URE na razie nie ujawnia treści raportu.

RPP: Grozi nam wysoka inflacja

Ostatnie dane sygnalizują osłabienie wzrostu gospodarczego w Polsce - zapowiedział przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Sławomir Skrzypek. Mimo to RPP w środę zdecydowała się nie zmieniać stóp procentowych. Główna stopa, referencyjna, drugi miesiąc z rzędu wynosić będzie 5,75 proc.

Ostatni dzień na złożenie zeznania

Dziś do 18.00-stej trzeba złożyć zeznanie podatkowe w Urzędzie Skarbowym lub wysłać je pocztą do północy. A o tym, co należy zrobić, jeśli w rozliczeniu popełniliśmy błąd i chcemy złożyć korektę zeznania, opowie Beata Kuszewska, doradca podatkowy

Świąteczne życzenia o 10 groszy droższe

Poczta podnosi ceny. Nowy cennik, który zatwierdził Urząd Komunikacji Elektronicznej, wejdzie w życie z początkiem lipca. Wysłanie kartki pocztowej będzie wtedy kosztować 1,45, czyli o 10 gr więcej niż obecnie. Paczki, w dłużej perspektywie, podrożeją nawet o 100 proc.

5 maja poczta nie zastrajkuje

5 maja nie będzie strajku w urzędach pocztowych - zadecydował komitet strajkowy NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty. Związkowcy decyzję ogłosili w godzinę po rozpoczęciu środowych negocjacji z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem.

Żywność ostro w górę

Średnio o 6,9 proc. wzrosły w 2007 roku ceny żywności w Polsce, podobnie było w UE - poinformował resort rolnictwa. W krótkim i średnim okresie możliwa będzie korekta cen produktów rolnych.

Urzędnicy skarbówek jednak strajkują

Co się odwlecze, to nie uciecze. Rozliczający się z podatku na ostatnią chwilę muszą się liczyć z kilometrowymi kolejkami w urzędach. Na dodatek część urzędników jednak postanowiła zaprotestować. W niektórych skarbówkach do pracy nie stawiło się 90 proc. urzędników.

Wielka Brytania: Imigranci wracają do domów

Z Wielkiej Brytanii wyjechała już połowa z miliona imigrantów z krajów przyjętych do Unii Europejskiej w 2004 roku - wynika z opublikowanego w środę w Londynie badania. Skąd ta fala powrotów do domu? Wracają do krajów, bo tam poprawiła się sytuacja ekonomiczna.

Po cichu wracają deklaracje majątkowe

Kto będzie chciał wstrzymać zapłatę domiaru podatkowego, będzie musiał ujawnić stan posiadania. Taki jest sens poprawek wprowadzonych przez Ministerstwo Finansów do projektu nowelizacji ordynacji podatkowej - zapowiada "Puls Biznesu".

Latem tiry rozjadą miasteczka

Od lipca ciężarówki będą mogły znowu rozjeżdżać zwykłe drogi, omijając autostrady. To skutek ustawy, której projekt przyjął rząd - pisze "Gazeta Wyborcza".

Ulgi podatkowe

Jakie mamy ulgi i kto może z nich korzystać? Pierwsza zasada - odliczamy ulgi albo od dochodu albo od podatku. O szczegółach opowiadał Jerzy Paluch, doradca podatkowy.

Deweloper już cię nie oszuka?

Szykują się wielkie zmiany w ustawie o umowach deweloperskich. Deweloperzy będą musieli dostarczać potencjalnym nabywcom mieszkań swoje prospekty informacyjne jeszcze przed zawarciem z nimi umowy. Natomiast konsumenci mają gromadzić pieniądze na budowę na rachunku powierniczym, a nie na koncie dewelopera - pisze "Gazeta Prawna".

Telepraca u premiera

Pracownicy administracji rządowej nie będą musieli przesiadywać ośmiu godzin w biurze. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowała rozporządzenie, które umożliwi im pracę przez Internet i telefon - pisze "Rzeczpospolita".

Euro2012: Warszawa i Kraków idą łeb w łeb

Stołeczna komunikacja jest w stu procentach przygotowana do Euro 2012, z bazy hotelowej możemy być zadowoleni w 85 procentach – tak wynika z raportu inspektorów UEFA, oceniających stan przygotowań, do którego dotarło "Życie Warszawy".

PIT: Ulga prorodzinna to hit

W ostatnich godzinach przed terminem rozliczenia się z urzędem skarbowym TVN CNBC Biznes w swoim podatkowym cyklu "Twój brat PIT" podsumowuje tegoroczny gorący okres przed złożeniem PIT-ów. O najpopularniejszych ulgach, najczęstszych pytaniach błędach mówiła Anna Litwin, ekspert podatkowy BDO Numerica.

UOKiK karze Stalexport Małopolska

Prezes UOKiK nałożył na Stalexport Małopolska karę w wysokości ponad miliona zł. Uznał on bowiem, że kierowcy nie powinni płacić pełnej kwoty za przejazd remontowaną autostradą A4 z Krakowa do Katowic. Według UOKiK spółka naruszyła prawo, narzucając konsumentom "nieuczciwe" ceny za przejazd remontowanym odcinkiem. Urząd nakazał spółce zmianę tej praktyki. Według ekspertów nakazywanie spółkom zarządzającym autostradami obniżanie opłat to tylko korzyść chwilowa i to jednostronna. A w międzyczasie jeszcze długo trzeba będzie jeździć po dziurawych autostradach.

Zawirowania na światowych rynkach żywności

Jest drogo, może być jeszcze drożej, choć według ekspertów wzrostów cen żywności o ponad 100 procent - jak pszenicy w ubiegłym roku - raczej nie będzie. Co więcej, w tym roku w naszym kraju możemy spodziewać się, że ceny niektórych produktów ustabilizują się. Wysokie ceny żywności najsilniej odczują jednak najbiedniejsze kraje - praktycznie cała Afryka, Azja i kraje arabskie, a także biedniejsze państwa Ameryki Łacińskiej i kraje nadbałtyckie. Co dalej?

Podwójne księgowania kartami debetowymi

Uwaga klienci Lukas Banku! Jeśli w ubiegły czwartek korzystaliście z kart debetowych wydanych przez wasz bank, transakcje mogły zostać zaksięgowane podwójnie na waszym rachunku. Bank utrzymuje, że wszystkie podwójne transakcje zostały anulowane jeszcze przed weekendem. Problem mogą mieć jednak ci klienci, którzy awarii nie zauważyli, bo w wyniku wyzerowania konta bank - na przykład - nie spłacił automatycznie ich kredytu. W takim przypadku klient zostanie obciążony karnymi odsetkami - i powinien zgłosić reklamację. Z podobną sytuacją kilka miesięcy temu mieli do czynienia użytkownicy kart systemu VISA kilku polskich banków. Według ekspertów - podobne problemy mogą powtarzać się także w przyszłości...

Zarząd TVP donosi do prokuratury

- Podczas ujawnienie wyników z audytu w TVP mogło dojść do popełnienia przestępstwa - stwierdza zarząd TVP i zatwierdza wniosek w tej sprawie do prokuratury. Wcześniej zarząd złożył zawiadomienie do ABW o naruszeniu ustawy o ochronie informacji niejawnych.

Słowacja ma euro na wyciągnięcie dłoni

Komisja Europejska prawdopodobnie na początku maja da zielone światło dla przyjęcia Słowacji do strefy euro w 2009 roku - donosi PAP powołując się na "źródła dyplomatyczne w Brukseli".

"Zapłaćmy 20 miliardów i zarabiajmy na węglu"

20 mld zł - tyle według wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda trzeba zainwestować we wszystkich spółkach węglowych, aby Polska w pełni skorzystała na zaczynającej się dobrej koniunkturze ten surowiec. Źródłem środków miałaby być m.in. częściowa prywatyzacja branży poprzez giełdę.

Minister spiera się o władze Polskiego Radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po raz kolejny odrzuciła wniosek ministra skarbu o zmianę liczby członków władz Polskiego Radia. Resort chciał, by rozszerzyć skład wszystkich rad nadzorczych spółek radiofonii publicznej do dziewięciu członków, a składy ich zarządów - do pięciu.

Władysław Łukasik pokieruje ARR?

- Władysław Łukasik, dotychczas prezes KRUS, jest kandydatem na szefa Agencji Rynku Rolnego - ujawnił minister rolnictwa Marek Sawicki. Premier Donald Tusk odwołał we wtorek z tej funkcji Bogdana Twarowskiego za to, że podawał on nieprawdziwe informacje na stronie internetowej Agencji.