Najnowsze

Najnowsze

Końca strajku na Poczcie nie widać

Związkowcy i przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej podpisali porozumienie w sprawie podziału uzgodnionych w maju podwyżek płac. To jednak nie koniec strajkowego paraliżu: pod porozumieniem nie podpisała pocztowa "Solidarność" - organizator strajku.

Tramwaje na Śląsku mogą znowu stanąć

Zarząd spółki Tramwaje Śląskie wypowiedział pracę związkowcom z „Sierpnia 80”, którzy 19 maja zorganizowali strajk ostrzegawczy. Ta decyzja, zdaniem związkowców, daje im prawo do zorganizowania strajku bez względu na wynik referendum, które dzisiaj przeprowadzili.

iPhone 3G w Polsce już w tym roku

Na oficjalną premierę iPhone'a w Polsce się nie doczekaliśmy i nie doczekamy. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwszy model tego telefonu. Na polski rynek trafi za to nowy iPhone 3G. I to niedługo po swojej wielkiej, światowej premierze.

Sprawdzą gazetkę za  4 mln zł

O przeprowadzenie audytu we wszystkich spółkach związanych z Pocztą Polską zaapelowała do ministra infrastruktury Platforma Obywatelska. PO chce też likwidacji należącej do Poczty spółki PMS, która za wydawanie gazetki zakładowej, dostawała od Poczty... ponad 4 mln zł rocznie.

Jak wypłacą emerytury z II filara

Rząd przyjął projekt ustawy o wypłatach emerytur kapitałowych - czyli takich, które pochodzą ze składek gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Pomysł rządu od razu skrytykowali przedsiębiorcy z "Lewiatana".

Na potęgę okradamy własne firmy

Miliony złotych rocznie tracą firmy przez swoich pracowników - szacują autorzy najnowszego raportu Deloitte na temat nadużyć pracowniczych. Choć oszustwa i kradzieże ze strony pracowników nie są niczym nowym, to okazuje się, że firmy słabo się przed nimi zabezpieczają.

Więcej dzieci zje obiad w szkole

- O przeszło 10 procent więcej dzieci będzie mogło zjeść darmowy posiłek w szkole - obwieściła minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Dodała, że prostsze będą też procedury kwalifikujące dzieci do takiej pomocy.

Min. Rostowski dusi deficyt budżetu

5-procentowy wzrost gospodarczy oraz 2,9-proc. średnioroczną inflację w 2009 roku przewiduje rząd w założeniach do przyszłorocznego budżetu państwa - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

Koniec kłopotów z dyżurami lekarskimi?

Tydzień pracy w UE będzie nadal wynosił do 48 godzin, ale za zgodą pracownika będzie go można wydłużyć maksymalnie do 65 godzin - postanowili w nocy z poniedziałku na wtorek ministrowie pracy "27" zebrani w Luksemburgu. Decyzja jest zgodna z postulatami Polski.

"Opozycja nie współpracuje, tylko blokuje"

- Zastanawiam się, na ile oni chcą sankcjonować obecne patologie, a na ile chcą poważnych zmian w służbie zdrowia - w ten sposób Ewa Kopacz skomentowała w TVN CNBC Biznes słowa posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej, która zapowiedziała złożenie wobec niej wotum nieufności. Przemysław Gosiewski dystansuje się jednak od tej zapowiedzi.

Czy polskie banki są bezpieczne?

Kryzys w Stanach Zjednoczonych trwa. Co gorsze, może mieć swoje echa w Europie. Związek Banków Polskich nie wyklucza negatywnych efektów oddziaływania amerykańskiej gospodarki na polską bankowość. Tymczasem prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke uspokaja: Ryzyko głębokiej recesji zmniejszyło się.

Uwaga na deweloperskie sztuczki

Nawet akt notarialny nie uratuje klienta przed szantażem nieuczciwych deweloperów. Chcesz odebrać mieszkanie? Zapłać więcej. Chcesz odebrać dom? Zrzeknij się wszelkich roszczeń - pisze "Rzeczpospolita".

Podolski "zabrał" nam 50 milionów

Nasza frustracja po porażce z Niemcami przeniosła się sprzed telewizorów do zakładów pracy. W dzień po meczu pracowaliśmy mniej efektywnie aż o jedną piątą - wylicza "Dziennik". Eksperci szacują, że każdy z goli Łukasza Podolskiego kosztował naszą gospodarkę 25 mln złotych.

Przed wakacjami benzyna po 5 zł

Już w lipcu pęknie kolejna bariera psychologiczna: za litr benzyny zapłacimy powyżej 5 zł. Eksperci z banku Morgan Stanley ogłosili, że w prezencie na obchodzone 4 lipca amerykańskie Święto Niepodległości świat dostanie ropę po astronomicznej cenie 150 dol. za baryłkę - pisze dziennik "Polska".

Nasza-Klasa już nie nasza

Nasza-Klasa już nie w naszych, ale w obcych rękach. Estońskich dokładnie, bowiem 70 proc. udziałów popularnego w Polsce portalu zostało po cichu sprzedanych estońskiej firmie Forticom. O całej sprawie pisze "Rzeczpospolita".

McDonald's mówi "nie" pomidorom

McDonald's rezygnuje czasowo ze sprzedawania w swoich barach w USA pomidorów w plasterkach, serwowanych w kanapkach. Powód? Zagrożenie salmonellą.

Składka zdrowotna w górę

Minister Finansów zapowiedział podniesienie składki zdrowotnej, jednak nie ma perspektyw na obniżenie podatków, czy zwiększenie możliwej do odliczenia kwoty tytułem składki zdrowotnej. Obniżanie podatków, czy też wprowadzenia podatku liniowego to wciąż niestety tylko mgliste zapowiedzi.

Metra nie będzie?

Nie ma gwarancji, że nowa nitka metra powstanie przed rokiem 2012. Władze Warszawy wciąż nie mają planu na zagospodarowanie blisko 3 miliardów złotych, które chciały przeznaczyć na tę inwestycję. Inwestorzy, w obawie przed karami za niewykonanie projektu na czas, podnoszą ceny, a za kwotę 3 miliardów można dokonać wielu modernizacji i remontów infrastruktury na terenie miasta.

Jest nowy iPhone!

iPhone - gadżet łączący w sobie zalety telefonu komórkowego i odtwarzacza mp3 - doczekał się swojego następcy. Jego wielka premiera odbyła się w poniedziałek w San Francisco.

Telefony na reklamy

Nowe oferta sieci Plus, skierowana do nastolatków, daje możliwość odpłatnego wysłuchiwania reklam w celu doładowania konta. Czy docelowi klienci uznają ją za atrakcyjną?

Jak prać, to tylko plastikiem

Trochę detergentu, plastikowa sieczka i kubek wody - tylko tyle będzie już wkrótce potrzebne, by zrobić porządne pranie. Brytyjska firma Xeros już w przyszłym roku wprowadzi na rynek supernowoczesną serię pralek domowych.

Rewolucja w biurach podróży

Ministerstwo Sportu pracuje nad projektem ustawy, która miałaby zapewniać większe bezpieczeństwo osobom korzystającym z usług biur podróży. Biura podróży miałyby przeznaczać część środków na ubezpieczenie podróżnych przed skutkami bankructwa biura. Zmiana ta może jednak spowodować podwyżki cen za usługi touroperatorów.

Grad jedzie bronić polskich stoczni

Aleksander Grad jedzie do Brukseli - dowiedziała się TVN CNBC Biznes. W piątek spotka się tam z komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes. Szef resortu skarbu postara się ją przekonać do przedłużenia terminu prywatyzacji polskich stoczni do końca listopada.

SMS: marsz do kościoła

Już nie tylko transmisja Mszy Świętej przez telefon, czy różaniec, ale cała katolicka sieć komórkowa powstanie w Polsce. Zainteresowani będą m.in. otrzymywać wiadomości informujące o świętach kościelnych, pielgrzymkach i imprezach o charakterze katolickim.

Warszawie brakuje pieniędzy na metro

Władze Warszawy szukają środków na sfinansowanie budowy centralnego odcinka II linii metra. W poniedziałek w Ratuszu odbyło się spotkanie zarządu miasta w tej sprawie - konkretne decyzje mają zapaść do końca czerwca.

Hiszpania stoi przez tirowców

Zablokowane obwodnice Madrytu i Barcelony i kilkukilometrowe kolejki na przejściach granicznych z Francją, to pierwsze efekty bezterminowego protestu hiszpańskich kierowców ciężarówek przeciwko galopującym cenom paliw.

120 miliardów dolarów na łapówki

120 mld dolarów łapówek biorą rocznie rosyjscy urzędnicy – ujawnił starszy prokurator Wasilij Piskariow, członek specjalnego komitetu śledczego przy Prokuraturze Generalnej Federacji Rosyjskiej. Poziom korupcji sięga już zatem jednej trzeciej rocznego budżetu państwa.

Tanie musli i drogi kotlet

Duża podaż tańszego ziarna z importu wpływa na spadek cen zbóż na rynku krajowym. Rosną natomiast ceny skupu mięsa wieprzowego i wołowego - podało ministerstwo rolnictwa.

Używane auta sprowadzamy na potęgę

Import używanych samochodów nie zwalnia tempa. Wg najnowszych danych Ministerstwa Finansów w maju sprowadzono do Polski 102,3 tys. takich pojazdów - o 14,1 tys. więcej niż przed rokiem. Od początku tego roku do Polski trafiło ich już 457,4 tysięcy.

Rząd chce wozić inwestorów stoczni do Brukseli

Ministerstwo skarbu szuka ratunku dla stoczni w Gdyni i Szczecinie. Dlatego chce wozić potencjalnych inwestorów na spotkania z urzędnikami Komisji Europejskiej. Do pierwszego takiego spotkania mogłoby dojść już w przyszłym tygodniu – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.