G20 - Nowe Bretton Woods, czy nieistotna pokazówka?

Co przyniósł szczyt?
Co przyniósł szczyt?TVN CNBC Biznes/EPA

Zakończony w czwartek szczyt G20 miał dać receptę na walkę z kryzysem. Czy spełnił swoje zadanie? Choć przeważa opinia, że jego skutki są pozytywne, to pojawiają się głosy, że ustalenia spotkania nie mają praktycznego zastosowania.

Na trwającym dwa dni szczycie przywódców dwudziestu najbogatszych państwa świata podjęto dwa główne ustalenia. Pierwsze z nich mówi o tym, że państwa borykające się z kryzysem mogą liczyć na 1,1 biliona dolarów. Pieniądze mają być rozdysponowywane przez międzynarodowe instytucje finansowe, głównie Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego środki zwiększono z 250 do 750 mld dol. Drugie istotne założenia przewiduje utworzenie globalnego nadzoru nad instytucjami finansowymi, takimi jak spekulacyjne fundusze, i na walkę z rajami podatkowymi.

- Kluczowe dylematy pozostaną z nami - tak o szczycie G20 mówił w TVN CNBC Biznes dyrektor demosEuropa Paweł Świeboda. - Nie rozstrzygnięto fundamentalnej kwestii - czy lepiej jest stymulować gospodarkę tak jak chcą Stany Zjednoczone i Japonia, czy lepiej jest, tak jak Niemcy i Francja, skupić się na prawie reżimu regulacyjnego po to, aby zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości - dodaje.

Podobne stanowisko podzielają niektóre światowe media. Poniżej przedstawiamy komentarze głównych tytułów prasowych w kilku państwach.

Niemcy

Niemiecka prasa dość powściągliwie ocenia ustalenia szczytu. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zarzuca uczestnikom szczytu unikanie odpowiedzialności, zaś "Bild" przestrzega, że nie jest pewne, czy zaaplikowana przez G20 dawka zadziała.

- Pieniądze zamiast odpowiedzialności" - tytułuje swój komentarz "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - Z politycznego punktu widzenia najpiękniejsze w tego rodzaju wspólnych postanowieniach jest to, że znów nikt nie poniesie odpowiedzialności, jeśli ogromne sumy zostaną roztrwonione nie przynosząc żadnego efektu - ocenia gazeta.

Z kolei dziennik "Bild" ocenia, że światowy kryzys "uczy rządzących nowego wymiaru odpowiedzialności". Za "historyczne" gazeta uznaje to, że G20 stała się ciałem, "które można by nazwać - inaczej niż ONZ - rządem Ziemi".

Według "Sueddeutsche Zeitung" za sukces szczytu G20 można uznać to, że USA nie przeforsowały postulatu kolejnych drogich programów antykryzysowych. - Jednocześnie do dyspozycji organizacji międzynarodowych oddane zostaną duże kwoty, by ulżyć potrzebom krajów rozwijających się. To forma odszkodowania, która jest słuszna i tania - ocenia bawarski dziennik.

USA

Na stonowanie amerykańskich zapędów zwraca uwagę także tamtejsza prasa.

Według "Washington Post" mimo, że na szczycie uchwalono wiele pożytecznych działań i obietnic, to można było bardziej skorzystać koncentrując się na amerykańskich priorytetach walki z kryzysem. Gazeta zauważa, że jeszcze przed szczytem istniały napięcia między USA, które skoncentrowane były na "naprawie gospodarki", a Francją i Niemcami, zainteresowanymi bardziej regulacjami systemu finansowego.

Zdaniem "The New York Times", na przywódcach G20 spoczywała odpowiedzialność, aby zaproponować konkretne sposoby naprawy światowego systemy finansowego i przywrócenia wzrostu gospodarczego. Dziennik uważa jednak, że na szczycie w Londynie przywódcy zawiedli. - Owszem, zaproponowali pewne niezbędne, ale niewystarczające środki, aby uniknąć powtórzenia się kryzysu, jednak zawiedli nie uchwalając żadnego funduszu stymulującego gospodarkę - pisze "NYT".

Rosja

- "Dwudziestka" wyrzekła się zasad anglosaskiej liberalnej gospodarki - tak z kolei podsumowuje szczyt "Niezawisimaja Gazieta". Dziennik ocenia, że przyjęta na jego zakończenie deklaracja "oznacza rezygnację z modelu gospodarki, opierającej się na samoregulacji i pełnej swobodzie dla biznesu".

Gazeta zaznacza także, że "Niemcy i Francja zdecydowanie wystąpiły przeciwko nadmiernemu pompowaniu środków państwowych do gospodarki, ponieważ może to doprowadzić do wzrostu inflacji i tym samym spowolnić wychodzenie z kryzysu".

Włochy

Londyński szczyt przywódców G20 to "dobry start", "pierwszy sygnał zbiorowej woli politycznej, by walczyć z kryzysem" - tak o spotkaniu pisze włoska prasa.

"Corriere della Sera" zwraca uwagę na to, że na szczycie nad Tamizą "nie wygrał nikt", ale dzięki temu - dodaje - mogli wygrać wszyscy. W rezultacie, czytamy w komentarzu, bilion dolarów trafi do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, by doprowadzić do ożywienia i przyjść z pomocą państwom, "mającym nóż na gardle".

"La Repubblica" nazywa londyńskie obrady "małym Bretton Woods" podkreślając, że "rezultaty przekroczyły oczekiwania na wszystkich frontach". - Lecz prawdziwym objawieniem tego szczytu jest odnalezione przywództwo Ameryki Obamy" - podsumowuje rzymski dziennik. W opinii gazety, "bez woli nowego prezydenta zawarcie porozumienia na wysokim poziomie, sukces G20, byłoby niemożliwe". A dzięki temu zaś, zaznacza, Ameryka znów jest "ośrodkiem nowej równowagi światowej".

Wielka Brytania

Piątkowa brytyjska prasa podkreśla przede wszystkim jednomyślne porozumienie osiągnięte na szczycie G20 i szeroki zakres omówionych tam kwestii i przyjętych rozwiązań. - G20 jest triumfem dla światowej gospodarki, rynków finansowych i Gordona Browna - napisał komentator "Timesa" Anatole Kaletsky. Za najważniejsze dokonanie gazeta uznaje podwyższenie rezerw w gestii MFW o 500 mld dol i wsparcie międzynarodowego handlu gwarancjami kredytowymi na sumę 250 mld dol.

- Liderom G20 nie brak reformatorskiej determinacji. Regulacja rynków finansowych, przez długi czas uważana za domenę technokratów, została wywindowana na czoło politycznej agendy na skutek oburzenia opinii publicznej i kosztownych błędów sektora bankowego - pisze z kolei "Financial Times".

Według "The Independent", G20 nie jest szczytem tej samej rangi, co powojenny szczyt w Bretton Woods, który ustanowił światowy system monetarny oparty na stałych kursach wymiany walut i powołał do życia Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Szczyt w Londynie nazywa "bandażem nałożonym na ranę, która z czasem sama się zagoi".

Francja

Główne francuskie gazety uznają zgodnie szczyt G20 za wydarzenie o historycznym znaczeniu, różniąc się jednak w ocenie jego rezultatów.

Dla konserwatywnego "Le Figaro" jest to "początek Nowego Świata", dla prasy lewicowej - "niezaprzeczalny postęp" w stosunku do ostatnich lat liberalnej gospodarki. - Będzie to nowy porządek ekonomiczny oparty na międzynarodowej regulacji i kontroli systemu finansowego, ale także nowy porządek strategiczny powstały po kresie epoki amerykańskiej hiperpotęgi - pisze "Le Figaro".

Także pozytywnie, choć dużo mniej entuzjastycznie, ocenia wyniki szczytu G20 lewicowy dziennik "Liberation". Dla niego zjazd w Londynie nie jest "przełomem" na miarę kryzysu, pozostaje jednak "niezaprzeczalnym postępem", który przejdzie do historii.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/EPA

Pozostałe wiadomości

- Niemcy obawiają się wojny celnej z USA, która zaszkodziłaby ich gospodarce opartej na globalnym handlu - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Konrad Popławski. Zauważył, że obostrzenia celne wpłynęłyby też negatywnie na Polskę.

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Źródło:
PAP

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

- Ciekawe, że taką konferencję robi partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji - stwierdził na antenie TVN24 ekonomista Marek Zuber, ekonomista, odnosząc się do czwartkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości o cenach w Polsce.

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

Źródło:
tvn24.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

W Polsce buduje się obecnie niemal 1600 kilometrów dróg za blisko 65 miliardów złotych - przekazała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

"Największy plac budowy w Europie"

"Największy plac budowy w Europie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Za wprowadzeniem euro zamiast złotego w Polsce jest niespełna 31 procent Polaków - wynika z badania opisanego przez "Rzeczpospolitą". Dziennik wskazał, że podejście Polaków do europejskiej waluty znacznie odbiega od unijnej średniej.

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

"Renta alkoholowa" to potoczna nazwa na świadczenie wypłacane osobom, które są niezdolne do pracy z powodu nadużywania alkoholu. Tak naprawdę chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy, którą przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie świadczenie wynosi 1780,96 złotego w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl, zus.pl

Zdolność kredytowa Polaków w 2024 roku niemal się nie zmieniła, a mieszkania podrożały w tym czasie średnio kilkanaście procent. Według danych ekspertów singiel z dochodem 6,5 tysiąca złotych mógł w grudniu liczyć na kredyt do 481 tysięcy złotych, co w Warszawie wystarczyłoby na kawalerkę.

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Źródło:
PAP

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje seniorom powyżej 75. roku życia lub osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wsparcie jest co roku waloryzowane, co oznacza, że wkrótce zostanie podwyższone. Jakie warunki należy spełnić, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Źródło:
gov.pl, tvn24.pl

Slowcation to jeden z największych trendów podróżniczych na 2025 rok, wynika z badania amerykańskiej organizacji Future Partners. Taki rodzaj wypoczynku polega na "zanurzeniu się" w miejscu docelowym i unikaniu najpopularniejszych miejsc i tras turystycznych.

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Źródło:
Future Partners, Forbes, Smarter Travel

W czwartek 2 stycznia mija termin na złożenie wniosku o świadczenie Aktywnie w żłobku z gwarancją wypłaty wyrównania od października 2024 roku - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jeśli rodzic nie zdąży w tym terminie, to ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym rodzic złożył wniosek, czyli bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wraz z 1 stycznia w Mediolanie wszedł w życie zakaz palenia w miejscach publicznych. Ma on obowiązywać we wszystkich otwartych przestrzeniach, w tym na ulicach. Kara za jego złamanie może sięgnąć nawet 250 euro. Wyjątek stanowią papierosy elektroniczne, których nie uwzględniono w przepisach.  

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

Źródło:
CNN, PAP, Rai News, tvn24.pl

Bary mleczne w Polsce przetrwały dzięki nostalgii za domowym jedzeniem i bezpretensjonalną atmosferą - pisze brytyjski tygodnik "The Economist". Jak dodał, lokale, których tradycja sięga czasów komunizmu, starają się dostosować do nowej rzeczywistości i zwyczajów kulinarnych.

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

Źródło:
PAP

W 2025 roku wysokie zapotrzebowanie na pracowników utrzyma się w przemyśle, logistyce, a także branżach związanych z zielonymi technologiami - informują przedstawiciele agencji zatrudnienia. Istotna będzie też kadra menedżerska, która zajmie się redukcją kosztów pracy. Jak będzie wyglądał rynek pracy w tym roku?

Rekrutacje w firmach. Które branże będą poszukiwały pracowników?

Rekrutacje w firmach. Które branże będą poszukiwały pracowników?

Źródło:
PAP

PMI dla polskiego przemysłu w grudniu 2024 roku wyniósł 48,2 punktu - podała firma S&P Global. To kolejny miesiąc, w którym odnotowano spadek tego wskaźnika. Jak napisano w raporcie, odczyt wskazuje na najsilniejsze pogorszenie warunków w sektorze od sierpnia.

Nowe dane z przemysłu

Nowe dane z przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Zmagające się z niedoborem energii elektrycznej Zimbabwe zdecydowało, aby Rosja wybudowała w tym kraju małe reaktory jądrowe. Poinformował o tym Edgar Moyo, minister energii i rozwoju energetyki Zimbabwe.

Zimbabwe wybrało Rosję. Chodzi o kluczową inwestycję

Zimbabwe wybrało Rosję. Chodzi o kluczową inwestycję

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości, jazdę po alkoholu i udział w nielegalnych wyścigach - to tylko niektóre ze zmian, jakie mają się pojawić w tym roku. W planach jest także stworzenie rejestru osób z dożywotnim zakazem jazdy czy wprowadzenie mechanizmów ułatwiających egzekwowanie kar. Jakie zmiany mogą czekać kierowców w 2025 roku?

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Źródło:
TVN24

Prezydent Władimir Putin zlecił rosyjskiemu rządowi i największemu bankowi w kraju Sbierbankowi, by nawiązano współpracę z Chinami w zakresie sztucznej inteligencji (AI) - przekazała Agencja Reutera.

Putin zlecił zadanie rządowi. Chodzi o współpracę z Chinami

Putin zlecił zadanie rządowi. Chodzi o współpracę z Chinami

Źródło:
Reuters, PAP

Oto kalendarz urlopowy na 2025 rok. Poza niedzielami będzie 14 dni wolnych od pracy. Poniżej wskazujemy, które to dni i wyjaśniamy, kiedy poprosić pracodawcę o urlop, by jak najlepiej wypocząć w 2025 roku.

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku mamy nowe zasady segregacji tekstyliów. - Będziemy zobowiązani, żeby te odpady odkładać gdzieś, do jakiejś torby, worka czy kosza - wyjaśnia na antenie TVN24 prezeska Fundacji Pro Terra Hanna Marliere. Jak podkreśla, szczegółowe zasady recyklingu są ustalane przez samorządowców.

Nowe zasady segregacji śmieci

Nowe zasady segregacji śmieci

Źródło:
TVN24

Ile wynosi najniższa krajowa w 2025 roku? Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę to 4666 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa do 30,50 złotego brutto. Według szacunków rządu podwyżka płacy minimalnej obejmie około 3,2 miliona osób.

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

1 stycznia zniesiono kontrole na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Oba kraje starały się o wejście do pełnej strefy Schengen od przystąpienia do Unii Europejskiej w 2007 roku.

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Źródło:
PAP