G20 - Nowe Bretton Woods, czy nieistotna pokazówka?

Co przyniósł szczyt?
Co przyniósł szczyt?TVN CNBC Biznes/EPA

Zakończony w czwartek szczyt G20 miał dać receptę na walkę z kryzysem. Czy spełnił swoje zadanie? Choć przeważa opinia, że jego skutki są pozytywne, to pojawiają się głosy, że ustalenia spotkania nie mają praktycznego zastosowania.

Na trwającym dwa dni szczycie przywódców dwudziestu najbogatszych państwa świata podjęto dwa główne ustalenia. Pierwsze z nich mówi o tym, że państwa borykające się z kryzysem mogą liczyć na 1,1 biliona dolarów. Pieniądze mają być rozdysponowywane przez międzynarodowe instytucje finansowe, głównie Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego środki zwiększono z 250 do 750 mld dol. Drugie istotne założenia przewiduje utworzenie globalnego nadzoru nad instytucjami finansowymi, takimi jak spekulacyjne fundusze, i na walkę z rajami podatkowymi.

- Kluczowe dylematy pozostaną z nami - tak o szczycie G20 mówił w TVN CNBC Biznes dyrektor demosEuropa Paweł Świeboda. - Nie rozstrzygnięto fundamentalnej kwestii - czy lepiej jest stymulować gospodarkę tak jak chcą Stany Zjednoczone i Japonia, czy lepiej jest, tak jak Niemcy i Francja, skupić się na prawie reżimu regulacyjnego po to, aby zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości - dodaje.

Podobne stanowisko podzielają niektóre światowe media. Poniżej przedstawiamy komentarze głównych tytułów prasowych w kilku państwach.

Niemcy

Niemiecka prasa dość powściągliwie ocenia ustalenia szczytu. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zarzuca uczestnikom szczytu unikanie odpowiedzialności, zaś "Bild" przestrzega, że nie jest pewne, czy zaaplikowana przez G20 dawka zadziała.

- Pieniądze zamiast odpowiedzialności" - tytułuje swój komentarz "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - Z politycznego punktu widzenia najpiękniejsze w tego rodzaju wspólnych postanowieniach jest to, że znów nikt nie poniesie odpowiedzialności, jeśli ogromne sumy zostaną roztrwonione nie przynosząc żadnego efektu - ocenia gazeta.

Z kolei dziennik "Bild" ocenia, że światowy kryzys "uczy rządzących nowego wymiaru odpowiedzialności". Za "historyczne" gazeta uznaje to, że G20 stała się ciałem, "które można by nazwać - inaczej niż ONZ - rządem Ziemi".

Według "Sueddeutsche Zeitung" za sukces szczytu G20 można uznać to, że USA nie przeforsowały postulatu kolejnych drogich programów antykryzysowych. - Jednocześnie do dyspozycji organizacji międzynarodowych oddane zostaną duże kwoty, by ulżyć potrzebom krajów rozwijających się. To forma odszkodowania, która jest słuszna i tania - ocenia bawarski dziennik.

USA

Na stonowanie amerykańskich zapędów zwraca uwagę także tamtejsza prasa.

Według "Washington Post" mimo, że na szczycie uchwalono wiele pożytecznych działań i obietnic, to można było bardziej skorzystać koncentrując się na amerykańskich priorytetach walki z kryzysem. Gazeta zauważa, że jeszcze przed szczytem istniały napięcia między USA, które skoncentrowane były na "naprawie gospodarki", a Francją i Niemcami, zainteresowanymi bardziej regulacjami systemu finansowego.

Zdaniem "The New York Times", na przywódcach G20 spoczywała odpowiedzialność, aby zaproponować konkretne sposoby naprawy światowego systemy finansowego i przywrócenia wzrostu gospodarczego. Dziennik uważa jednak, że na szczycie w Londynie przywódcy zawiedli. - Owszem, zaproponowali pewne niezbędne, ale niewystarczające środki, aby uniknąć powtórzenia się kryzysu, jednak zawiedli nie uchwalając żadnego funduszu stymulującego gospodarkę - pisze "NYT".

Rosja

- "Dwudziestka" wyrzekła się zasad anglosaskiej liberalnej gospodarki - tak z kolei podsumowuje szczyt "Niezawisimaja Gazieta". Dziennik ocenia, że przyjęta na jego zakończenie deklaracja "oznacza rezygnację z modelu gospodarki, opierającej się na samoregulacji i pełnej swobodzie dla biznesu".

Gazeta zaznacza także, że "Niemcy i Francja zdecydowanie wystąpiły przeciwko nadmiernemu pompowaniu środków państwowych do gospodarki, ponieważ może to doprowadzić do wzrostu inflacji i tym samym spowolnić wychodzenie z kryzysu".

Włochy

Londyński szczyt przywódców G20 to "dobry start", "pierwszy sygnał zbiorowej woli politycznej, by walczyć z kryzysem" - tak o spotkaniu pisze włoska prasa.

"Corriere della Sera" zwraca uwagę na to, że na szczycie nad Tamizą "nie wygrał nikt", ale dzięki temu - dodaje - mogli wygrać wszyscy. W rezultacie, czytamy w komentarzu, bilion dolarów trafi do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, by doprowadzić do ożywienia i przyjść z pomocą państwom, "mającym nóż na gardle".

"La Repubblica" nazywa londyńskie obrady "małym Bretton Woods" podkreślając, że "rezultaty przekroczyły oczekiwania na wszystkich frontach". - Lecz prawdziwym objawieniem tego szczytu jest odnalezione przywództwo Ameryki Obamy" - podsumowuje rzymski dziennik. W opinii gazety, "bez woli nowego prezydenta zawarcie porozumienia na wysokim poziomie, sukces G20, byłoby niemożliwe". A dzięki temu zaś, zaznacza, Ameryka znów jest "ośrodkiem nowej równowagi światowej".

Wielka Brytania

Piątkowa brytyjska prasa podkreśla przede wszystkim jednomyślne porozumienie osiągnięte na szczycie G20 i szeroki zakres omówionych tam kwestii i przyjętych rozwiązań. - G20 jest triumfem dla światowej gospodarki, rynków finansowych i Gordona Browna - napisał komentator "Timesa" Anatole Kaletsky. Za najważniejsze dokonanie gazeta uznaje podwyższenie rezerw w gestii MFW o 500 mld dol i wsparcie międzynarodowego handlu gwarancjami kredytowymi na sumę 250 mld dol.

- Liderom G20 nie brak reformatorskiej determinacji. Regulacja rynków finansowych, przez długi czas uważana za domenę technokratów, została wywindowana na czoło politycznej agendy na skutek oburzenia opinii publicznej i kosztownych błędów sektora bankowego - pisze z kolei "Financial Times".

Według "The Independent", G20 nie jest szczytem tej samej rangi, co powojenny szczyt w Bretton Woods, który ustanowił światowy system monetarny oparty na stałych kursach wymiany walut i powołał do życia Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Szczyt w Londynie nazywa "bandażem nałożonym na ranę, która z czasem sama się zagoi".

Francja

Główne francuskie gazety uznają zgodnie szczyt G20 za wydarzenie o historycznym znaczeniu, różniąc się jednak w ocenie jego rezultatów.

Dla konserwatywnego "Le Figaro" jest to "początek Nowego Świata", dla prasy lewicowej - "niezaprzeczalny postęp" w stosunku do ostatnich lat liberalnej gospodarki. - Będzie to nowy porządek ekonomiczny oparty na międzynarodowej regulacji i kontroli systemu finansowego, ale także nowy porządek strategiczny powstały po kresie epoki amerykańskiej hiperpotęgi - pisze "Le Figaro".

Także pozytywnie, choć dużo mniej entuzjastycznie, ocenia wyniki szczytu G20 lewicowy dziennik "Liberation". Dla niego zjazd w Londynie nie jest "przełomem" na miarę kryzysu, pozostaje jednak "niezaprzeczalnym postępem", który przejdzie do historii.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/EPA

Pozostałe wiadomości

W IV kwartale ubiegłego roku w większości dużych miast ceny mieszkań z drugiej ręki spadły w porównaniu z III kwartałem - wynika z najnowszego raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Sytuacja rynkowa zmusza sprzedających na rynku wtórnym do negocjacji cenowych.

"Nerwowość sprzedających" na rynku wtórnym. Obniżki w największych miastach

"Nerwowość sprzedających" na rynku wtórnym. Obniżki w największych miastach

Źródło:
PAP

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

Źródło:
PAP

W budżecie musi znaleźć się pół miliarda złotych na budownictwo społeczne. Trzeba znaleźć je gdzieś indziej - tak dyskusję między ministrami skomentował w niedzielę marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Szefowa resortu funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i minister rozwoju Krzysztof Paszyk od soboty wymieniają się wpisami na mediach społecznościowych o wydatkach na budownictwo. Chodzi o pół miliarda, które miały być w funduszu mieszkaniowym, jednak wydano je na potrzeby mieszkaniowe powodzian.

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Dyrektorka Muzeum Luwru Laurence Des Cars zapowiedziała wprowadzenie oddzielnego biletu pozwalającego zobaczyć słynną Mona Lisę. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek, że Gioconda otrzyma własne, dedykowane pomieszczenie w Luwrze. To najsłynniejsze muzeum na świecie czeka gruntowny remont, który potrwa do 10 lat.

Luwr wprowadzi specjalny bilet na oglądanie Mona Lisy

Luwr wprowadzi specjalny bilet na oglądanie Mona Lisy

Źródło:
PAP, CNN

Volkswagen pozwał władze Indii o uchylenie "niewiarygodnie ogromnego" żądania podatkowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów. Jak wynika z dokumentów sądowych niemiecki koncern argumentuje, że żądanie to jest sprzeczne z przepisami New Delhi dotyczącymi opodatkowania importu części samochodowych i utrudni realizację planów biznesowych firmy.

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Źródło:
Reuters

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Holenderska agencja ochrony prywatności AP poinformowała w piątek, że wszczyna dochodzenie w sprawie praktyk gromadzenia danych przez chińską firmę DeepSeek. Zaapelowano do holenderskich użytkowników o ostrożność w korzystaniu z oprogramowania tej firmy.

Chińska sztuczna inteligencja pod lupą. Holendrzy zbadają DeepSeek

Chińska sztuczna inteligencja pod lupą. Holendrzy zbadają DeepSeek

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump obiecywał Amerykanom, że obniży ceny żywności. Tymczasem od 1 lutego zaczęły obowiązywać cła na produkty z Meksyku i Kanady w wysokości 25 procent. Jak zauważa CNN państwa te odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu, by półki sklepów spożywczych w USA były pełne.

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Źródło:
CNN

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Mówi, że to największe zagłębie sadownicze Europy, że to duży biznes wspierany przez polityków i że sadownicy walczą o pracowników. Potrzebują rąk do pracy, bo owoce nie mogą gnić. - Oferują na przykład raz na tydzień worek ziemniaków, chleb, cebulę, wodę w zgrzewkach. Może nie dają umowy, ale w ten sposób pokazują, że warto u nich pracować - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracowników sezonowych.

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Rok 2024 był dla Turcji rekordowy pod względem liczby gości i przychodów z turystyki - podały w piątek tureckie media. Turcję odwiedziło 52,6 milionów zagranicznych turystów. Największą grupę gości z zagranicy stanowili Rosjanie - 6,7 milionów.

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Źródło:
PAP

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Meksyk ma plan A, plan B i plan C na wypadek, gdyby przywódca USA Donald Trump zrealizował swoje zapowiedzi i nałożył 25-procentowe cła – oświadczyła w piątek prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum, podkreślając, że jej rząd zachowuje "chłodną głowę" w oczekiwaniu na ruch Waszyngtonu.

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

Źródło:
PAP

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zmniejszenie powierzchni gruntów rolnych w kraju o ponad 10 procent do 2050 roku. Największe cięcia mają dotyczyć pastwisk, a mieszkańcy kraju będą zachęcani do redukcji spożycia mięsa – podał w piątek "The Guardian".

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Źródło:
PAP, The National

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że "absolutnie" nałoży cła na towary z Unii Europejskiej. Według przywódcy Stanów Zjednoczonych UE "traktuje nas bardzo źle". Powiedział również, że cła na produkty z Meksyku i Kanady obejmą też ropę naftową i gaz, choć stawka taryfy będzie wynosić 10, a nie 25 procent.

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

Źródło:
PAP

Polacy wyjeżdżający za granicę na tegoroczne zimowe ferie wybierają się głównie na południe Europy oraz na Bliski Wschód - wynika z danych przekazanych przez serwisy turystyczne. Wśród najpopularniejszych krajów są: Hiszpania, Malta, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Źródło:
PAP

- Kanada jest przygotowana na celową, energiczną, ale także rozsądną i niezwłoczną reakcję, jeśli Stany Zjednoczone nałożą cła na towary importowane z Kanady - przekazał w piątek kanadyjski premier Justin Trudeau.

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku płaca minimalna w państwach członkowskich Unii Europejskiej wahała się od 551 euro w Bułgarii do 2638 euro w Luksemburgu. W Polsce wynagrodzenie minimalne wynosiło 4666 złotych (1091 euro), co zapewniło nam dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Źródło:
PAP

Od stycznia do grudnia 2024 roku do Portugalii przybyło ponad 408 tysięcy turystów z Polski, co oznacza wzrost o 23,3 procent w porównaniu do 2023 roku - przekazała w piątek portugalska agencja statystyczna INE.

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Źródło:
PAP

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrosła od 1 stycznia 2025 roku do ponad 3,2 tysiąca złotych miesięcznie. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ta forma pomocy finansowej i na jak długo można ją otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski został w piątek odwołany ze stanowiska. Wcześniejsze ustalenia tvn24.pl w tej sprawie w piątek wieczorem potwierdziła w komunikacie ARP. Wkrótce odbędzie się nowy konkurs na to stanowisko. W ubiegłym roku informowaliśmy, że władze Agencji Rozwoju Przemysłu współpracowały z oskarżonym w tak zwanej infoaferze i planowały z jego spółką zawrzeć kontrakt.

Prezes ARP odwołany

Prezes ARP odwołany

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nową listę zawodów, dla których przewidywane jest szczególnie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy. W 2025 roku w wykazie zadebiutowały zawody z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej.

W tych zawodach będzie praca

W tych zawodach będzie praca

Źródło:
PAP

Masło zakupione w ramach przetargu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) nie trafiło ani do Czech, ani na Słowację - przekazała tvn24.pl spółka Milkpol Polska sp. z o.o. Wcześniej w mediach pojawiły się sugestie, że część towaru mogła zostać sprzedana na tych rynkach.

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Mastalerz został odwołany ze stanowiska prezesa PZU Życie - przekazał w piątek pełniący obowiązki prezes PZU Andrzej Klesyk. Jak dodał, do zmian doszło także w radzie nadzorczej spółki.

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, mBank - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. Klienci mogą mieć problemy w korzystaniu z aplikacji, zlecaniu przelewów czy płatnościach kartą.

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła główna wygrana - przekazał Totalizator Sportowy. Dodał, że szóstka wyniosła dwa miliony złotych, a szczęśliwy zakład zawarto w Szczecinie.

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Źródło:
PAP, tvn24.pl