G20 - Nowe Bretton Woods, czy nieistotna pokazówka?

Co przyniósł szczyt?
Co przyniósł szczyt?TVN CNBC Biznes/EPA

Zakończony w czwartek szczyt G20 miał dać receptę na walkę z kryzysem. Czy spełnił swoje zadanie? Choć przeważa opinia, że jego skutki są pozytywne, to pojawiają się głosy, że ustalenia spotkania nie mają praktycznego zastosowania.

Na trwającym dwa dni szczycie przywódców dwudziestu najbogatszych państwa świata podjęto dwa główne ustalenia. Pierwsze z nich mówi o tym, że państwa borykające się z kryzysem mogą liczyć na 1,1 biliona dolarów. Pieniądze mają być rozdysponowywane przez międzynarodowe instytucje finansowe, głównie Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którego środki zwiększono z 250 do 750 mld dol. Drugie istotne założenia przewiduje utworzenie globalnego nadzoru nad instytucjami finansowymi, takimi jak spekulacyjne fundusze, i na walkę z rajami podatkowymi.

- Kluczowe dylematy pozostaną z nami - tak o szczycie G20 mówił w TVN CNBC Biznes dyrektor demosEuropa Paweł Świeboda. - Nie rozstrzygnięto fundamentalnej kwestii - czy lepiej jest stymulować gospodarkę tak jak chcą Stany Zjednoczone i Japonia, czy lepiej jest, tak jak Niemcy i Francja, skupić się na prawie reżimu regulacyjnego po to, aby zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości - dodaje.

Podobne stanowisko podzielają niektóre światowe media. Poniżej przedstawiamy komentarze głównych tytułów prasowych w kilku państwach.

Niemcy

Niemiecka prasa dość powściągliwie ocenia ustalenia szczytu. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zarzuca uczestnikom szczytu unikanie odpowiedzialności, zaś "Bild" przestrzega, że nie jest pewne, czy zaaplikowana przez G20 dawka zadziała.

- Pieniądze zamiast odpowiedzialności" - tytułuje swój komentarz "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - Z politycznego punktu widzenia najpiękniejsze w tego rodzaju wspólnych postanowieniach jest to, że znów nikt nie poniesie odpowiedzialności, jeśli ogromne sumy zostaną roztrwonione nie przynosząc żadnego efektu - ocenia gazeta.

Z kolei dziennik "Bild" ocenia, że światowy kryzys "uczy rządzących nowego wymiaru odpowiedzialności". Za "historyczne" gazeta uznaje to, że G20 stała się ciałem, "które można by nazwać - inaczej niż ONZ - rządem Ziemi".

Według "Sueddeutsche Zeitung" za sukces szczytu G20 można uznać to, że USA nie przeforsowały postulatu kolejnych drogich programów antykryzysowych. - Jednocześnie do dyspozycji organizacji międzynarodowych oddane zostaną duże kwoty, by ulżyć potrzebom krajów rozwijających się. To forma odszkodowania, która jest słuszna i tania - ocenia bawarski dziennik.

USA

Na stonowanie amerykańskich zapędów zwraca uwagę także tamtejsza prasa.

Według "Washington Post" mimo, że na szczycie uchwalono wiele pożytecznych działań i obietnic, to można było bardziej skorzystać koncentrując się na amerykańskich priorytetach walki z kryzysem. Gazeta zauważa, że jeszcze przed szczytem istniały napięcia między USA, które skoncentrowane były na "naprawie gospodarki", a Francją i Niemcami, zainteresowanymi bardziej regulacjami systemu finansowego.

Zdaniem "The New York Times", na przywódcach G20 spoczywała odpowiedzialność, aby zaproponować konkretne sposoby naprawy światowego systemy finansowego i przywrócenia wzrostu gospodarczego. Dziennik uważa jednak, że na szczycie w Londynie przywódcy zawiedli. - Owszem, zaproponowali pewne niezbędne, ale niewystarczające środki, aby uniknąć powtórzenia się kryzysu, jednak zawiedli nie uchwalając żadnego funduszu stymulującego gospodarkę - pisze "NYT".

Rosja

- "Dwudziestka" wyrzekła się zasad anglosaskiej liberalnej gospodarki - tak z kolei podsumowuje szczyt "Niezawisimaja Gazieta". Dziennik ocenia, że przyjęta na jego zakończenie deklaracja "oznacza rezygnację z modelu gospodarki, opierającej się na samoregulacji i pełnej swobodzie dla biznesu".

Gazeta zaznacza także, że "Niemcy i Francja zdecydowanie wystąpiły przeciwko nadmiernemu pompowaniu środków państwowych do gospodarki, ponieważ może to doprowadzić do wzrostu inflacji i tym samym spowolnić wychodzenie z kryzysu".

Włochy

Londyński szczyt przywódców G20 to "dobry start", "pierwszy sygnał zbiorowej woli politycznej, by walczyć z kryzysem" - tak o spotkaniu pisze włoska prasa.

"Corriere della Sera" zwraca uwagę na to, że na szczycie nad Tamizą "nie wygrał nikt", ale dzięki temu - dodaje - mogli wygrać wszyscy. W rezultacie, czytamy w komentarzu, bilion dolarów trafi do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, by doprowadzić do ożywienia i przyjść z pomocą państwom, "mającym nóż na gardle".

"La Repubblica" nazywa londyńskie obrady "małym Bretton Woods" podkreślając, że "rezultaty przekroczyły oczekiwania na wszystkich frontach". - Lecz prawdziwym objawieniem tego szczytu jest odnalezione przywództwo Ameryki Obamy" - podsumowuje rzymski dziennik. W opinii gazety, "bez woli nowego prezydenta zawarcie porozumienia na wysokim poziomie, sukces G20, byłoby niemożliwe". A dzięki temu zaś, zaznacza, Ameryka znów jest "ośrodkiem nowej równowagi światowej".

Wielka Brytania

Piątkowa brytyjska prasa podkreśla przede wszystkim jednomyślne porozumienie osiągnięte na szczycie G20 i szeroki zakres omówionych tam kwestii i przyjętych rozwiązań. - G20 jest triumfem dla światowej gospodarki, rynków finansowych i Gordona Browna - napisał komentator "Timesa" Anatole Kaletsky. Za najważniejsze dokonanie gazeta uznaje podwyższenie rezerw w gestii MFW o 500 mld dol i wsparcie międzynarodowego handlu gwarancjami kredytowymi na sumę 250 mld dol.

- Liderom G20 nie brak reformatorskiej determinacji. Regulacja rynków finansowych, przez długi czas uważana za domenę technokratów, została wywindowana na czoło politycznej agendy na skutek oburzenia opinii publicznej i kosztownych błędów sektora bankowego - pisze z kolei "Financial Times".

Według "The Independent", G20 nie jest szczytem tej samej rangi, co powojenny szczyt w Bretton Woods, który ustanowił światowy system monetarny oparty na stałych kursach wymiany walut i powołał do życia Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Szczyt w Londynie nazywa "bandażem nałożonym na ranę, która z czasem sama się zagoi".

Francja

Główne francuskie gazety uznają zgodnie szczyt G20 za wydarzenie o historycznym znaczeniu, różniąc się jednak w ocenie jego rezultatów.

Dla konserwatywnego "Le Figaro" jest to "początek Nowego Świata", dla prasy lewicowej - "niezaprzeczalny postęp" w stosunku do ostatnich lat liberalnej gospodarki. - Będzie to nowy porządek ekonomiczny oparty na międzynarodowej regulacji i kontroli systemu finansowego, ale także nowy porządek strategiczny powstały po kresie epoki amerykańskiej hiperpotęgi - pisze "Le Figaro".

Także pozytywnie, choć dużo mniej entuzjastycznie, ocenia wyniki szczytu G20 lewicowy dziennik "Liberation". Dla niego zjazd w Londynie nie jest "przełomem" na miarę kryzysu, pozostaje jednak "niezaprzeczalnym postępem", który przejdzie do historii.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/EPA

Pozostałe wiadomości

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Wpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Miejsca hotelowe w Zakopanem na święta Bożego Narodzenia są już w 75 procentach zarezerwowane, a na Sylwestra zostało jeszcze około 20 procent wolnych miejsc w mieście pod Giewontem – powiedział na miesiąc przed świętami Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Dodał, że goście dopytują o organizację plenerowego koncertu sylwestrowego. Z kolei w Beskidach miejsca już się kończą i wiadomo, że będzie nieco drożej niż przed rokiem.

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Święta i Sylwester w górach. Trzeba się śpieszyć z rezerwacjami

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP