Minister Aleksander Grad przedstawił we wtorek inwestora stoczni w Gdyni i Szczecinie. Jest nim katarski bank inwestycyjny QInvest, który za pośrednictwem specjalnie utworzonej spółki Stichting Particulier Fonds Greenrights kupił polskie stocznie. O samy QInvest jednak niewiele wiadomo.
Qinvest to jedna z instytucji finansowych, które masowo zaczęły powstawać na Bliskim Wschodzie dzięki napływowi petrodolarów na skutek horrendalnych cen ropy.
Według oólnodostępnych informacji Qinvest LLC z siedzibą w Dausze to największy katarski banki inwestycyjny, w którym 25 proc. udziałów posiada Qatar Islamic Bank. QIB jest z kolei jednym z największych banków arabskich, operującym m.in. w Azji, Afryce i części Europy. Jego celem jest wyjście poza dotychczasowy obszar działalności, co może tłumaczyć inwestycje w polskie stocznie.
"Najwyższa, światowa jakość"
Na stronach internetowych QInvest czytamy, że zdobył on licencję katarskiego nadzoru finansowego w 2007 roku. Opłacony kapitał założycielski wynosi 1,5 mld dol. Główni udziałowcy to Qatar Islamic Bank (25 proc.) oraz Gulf Finance House (15 proc.). Resztę akcjonariuszy stanowią "prominentne postacie z Kataru oraz regionu". Prezesem banku jest Jego Ekselencja szejk Jassim Bin Hamad Bin Jassim Bin Jabr Al Thani a dyrektorem generalnym Shahzad Shahbaz, który ćwierć wieku spędził jako menedżer w Bank of America.
QInvest prezentuje się jako instytucja, która reprezentuje najwyższej jakości standardy inwestowania i bankowości oparte na regułach szariatu, czyli islamskiego prawa, przy jednoczesnym zachowaniu światowych zasad transparentności i zarządzania.
Podstawą takiego stanu rzeczy mają być m.in. najwyższej klasy eksperci, których zatrudnia QInvest.
Kryzysowy inwestor
QInvest nie jest całkowicie anonimowym inwestorem w naszej części świata. Pod koniec maja finansowy świat obiegła wieść, że to właśnie katarski bank kupi za 23 mln funtów 44 proc. brytyjskiego brokera działającego na całym świecie - Panmure Gordon. Bank korzysta też na spadających cenach nieruchomości na świecie, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Ma m.in. 80 proc. udziałów w londyńskiej inwestycji deweloperskiej "Shard of Glass".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24