Najnowsze

Najnowsze

Bankierzy wracają do pracy

Jeszcze niedawno banki masowo zwalniały pracowników - dziesiątki tysięcy osób na całym świecie. Teraz znowu ich szukają, choć na razie jeszcze nie na masową skalę. Widocznie widzą, że koniunktura zaczyna się odwracać, i że w Europie, gdzie akcje spółek są teraz tanie, szykują się liczne przejęcia i fuzje.

Bugaj ma problem z prezydentem

- Mam problem - mówi doradca prezydenta ds. ekonomicznych Ryszard Bugaj w rozmowie z radiem RMF FM w reakcji na piątkowe orędzie Lecha Kaczyńskiego w Sejmie. Bugaj twierdzi, że nie podpisałby się pod częścią tez tego wystąpienia. Nie jest zachwycony także rosnącą rolą Zyty Gilowskiej w Pałacu.

"Nie chcemy wróżyć z fusów"

- Pracujemy nad nowelizacją budżetu, ale czekamy na kluczowe dane - powtórzył w poniedziałek po raz kolejny minister finansów Jacek Rostowski odpowiadając na pytania, dlaczego rząd zwleka z nowelizacją budżetu. Podkreślił też, również po raz kolejny, że gospodarka Polski wygląda bardzo dobrze na tle innych.

Decyzje Kownackiego kosztowały bank 100 mln?

- Wszystko wskazuje na to, że na działalności obecnego prezydenckiego ministra Piotra Kownackiego Bank Ochrony Środowiska mógł stracić ponad 100 milionów złotych - donosi Radio Zet. To właśnie obecny szef Kancelarii Prezydenta w 2001 roku jako wiceprezes stał za nietrafionymi decyzjami banku, związanymi z wykupem długów służby zdrowia. - Zarzuty są nieprawdziwe - odpowiada Kancelaria Prezydenta.

Ukrainę dotknęła już zapaść

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ocenił, że spadek Produktu Krajowego Brutto (PKB) w pierwszym kwartale bieżącego roku mógł wynieść w jego kraju nawet 23 procent.

Pawlak: zarabiajmy na innowacjach

Osłabienie złotego przyczyniło się do tego, że polska gospodarka jest w relatywnie lepszej sytuacji niż gospodarki sąsiadów - przekonywał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Plany MW Trade

Spółka, która swoja giełdową drogę zaczęła od New Connect, ale od ubiegłego roku jest już na rynku GPW - MW Trade, zajmuje się usługami finansowymi, a obsługuje sektor służby zdrowia. Trzeba pamiętać, że to podmiot, który bardzo odczuł kryzys - dlatego pytamy się w programie "Dzień na rynkach" prezesa Rafała Wasilewskiego - m.in. o to jak wygląda kwestia finansowania i jakie plany są na przyszłość.

Debiut firmy Aplisens na GPW

Nowa spółka do inwestowania - Aplisens właśnie rozpoczęła swoją drogę na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jakie obietnice złożą prezesi firmy oraz jakie mają plany by zachęcić akcjonariuszy do inwestowania?

Microsoft stworzy pogromcę Google'a?

Wiadomo o niej tylko, że ma nazywać się Kumo i ma rzucić wyzwanie Google'owi - reszta pozostaje w sferze plotek i domysłów. O czym mowa? O nowej wyszukiwarce internetowej Microsoftu, którą gigant z Redmond ma zaprezentować już w tym tygodniu.

Pierwszy kwartał dobry dla Integera

Przychody z działalności pocztowej spółki Integer w 2009 roku mogą wzrosnąć o 100% w porównaniu z rokiem ubiegłym - powiedział w TVN CNBC Rafał Brzoska. Prezes spółki dodał że firma zwiększa zatrudnienie i co miesiąc otwiera dziesięć nowych oddziałów na terenie kraju. O wynikach finansowych za I kwartał i planach rozwoju spółki Integer z jej prezesem w programie "Dzień na Rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Sierpień '80 zastrajkuje ostrzegawczo

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach należących do Katowickiego Holdingu Węglowego zapowiedział na wtorek działający w tej firmie związek Sierpień '80. Protest jest częścią trwającego w spółce sporu płacowego.

Własny biznes - szansa dla bezrobotnych

Trudna sytuacja na rynku skłania coraz więcej osób do zakładania własnej działalności. Na przeciw ich wymaganiom i potrzebom wyszło już państwo i Unia Europejska. Osoba zarejestrowana jako bezrobotna, mogą ubiegać się o 19 tysięcy złotych ze środków funduszu pracy, na dofinansowanie rozpoczęcia działalności. Inne osoby które z różnych przyczyn nie mogą być zarejestrowane jako bezrobotne, mogą ubiegać się o dotację z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego "kapitał ludzki" - w wysokości 40 tysięcy złotych. O tym jak możemy uzyskać dofinansowanie rozmawiamy w programie "Pieniądze od rana" z Elżbietą Szymanik, z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Ubezpiecz samochód taniej

Wykupienie polisy OC u jednego ubezpieczyciela, a AC u drugiego może obniżyć koszty ubezpieczenia - wyliczył w TVN CNBC Biznes Artur Morawiecki z Gazety Ubezpieczeniowej. O to, jak najskuteczniej obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu, gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Wyścig do Opla trwa

Do połowy tygodnia niemiecki rząd oraz amerykański koncern General Motors podejmą decyzję w sprawie przyszłego inwestora dla niemieckiej spółki motoryzacyjnej Opel - ogłosił w poniedziałek rzecznik rządu w Berlinie Ulrich Wilhelm. Potwierdził też doniesienia "Bilda" o tajnym spotkaniu niemieckich ministrów z szefami Magny.

Ekspresowa fuzja

Firma Philips przejmuje największego konkurenta na rynku ekspresów do kawy - Saeco. O transakcji mówiło się już od miesięcy, w poniedziałek porozumienie zostało zawarte. Nie ujawniono kwoty, ale Saeco było wcześniej wyceniane na niespełna sześćset milionów euro.

Niepoprawni niemieccy optymiści

Światełko w tunelu? - pyta telewizja ZDF, przedstawiając majowy indeks nastrojów niemieckich przedsiębiorców, obliczany przez instytut IFO. Indeks wzrósł po raz drugi z rzędu i osiągnął wartość 84,2 punktów. Przedsiębiorcy swoje aktualne położenie oceniają gorzej niż przed miesiącem, widoki na przyszłość - lepiej.

Bunt w EBC

Choć nie będzie palonych opon, huku petard i gwizdów, o tym strajku usłyszy niemal cała Europa: 3 czerwca półtoragodzinny protest ostrzegawczy przeprowadzą pracownicy Europejskiego Banku Centralnego. Zademonstrują w ten sposób sprzeciw wobec planowanym zmianom w swoim systemie emerytalnym.

Gospodarka w Sejmie

W piątek orędzie o polskiej gospodarce wygłosił z sejmowej mównicy Prezydent. Na zadane w nim pytania odpowiadali następnie premier i minister finansów. Jak ratować budżet państwa? Czy należy zwiększyć deficyt? Jakie korzyści może przynieść obniżka podatku VAT? Między innymi na te pytania odpowiadali dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych PKPP Lewiatan i Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC.

Gospodarka czy polityka?

Czy debata po orędziu to złamanie konstytucji? Według dr hab. Wawrzyńca Konarskiego z SWPS orędzie prezydenta nie powinno być tak szybko komentowane.

Dofinansowanie na innowacyjność

Znowu można dostać dofinansowanie do projektów świadczenia usług przez interent - jakie przedsięwzięcia kwalifikują się do takich dotacji i dlaczego sklep internetowy e-usługą nie jest? Między innymi na te pytania odpowiadała Monika Karwat-Bury z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Twarda polityka energetyczna Rosji.

Gazprom chciałby, aby zamiast planowanych 7,5 mld m3 gazu rocznie Polska kupowała 10 mld w okresie do 2014 r. Skąd wynika i czemu służy taka polityka energetyczna Rosji? Między innymi na to pytanie odpowiadał w magazynie "90 Minut" Piotr Woźniak, były minister gospodarki.

Radzimy sobie z kryzysem?

W tym roku wzrost gospodarczy wyniesie około zera - mówił w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Ile dokładnie może wynieść? Według Marka Zubera, ekonomisty Dexus Partners będzie mieścił się w przedziale od 0,2 do 1 procenta.

Jakubas: deficyt nawet 60 mld zł

Deficyt budżetowy może w tym roku wynieść nawet 60 miliardów złotych - prognozuje przedsiębiorca Zbigniew Jakubas. Znany inwestor giełdowy powiedział w TVN CNBC Biznes, że deficyt będzie się zwiększał, głównie z powodu mniejszych przychodów, a większych wydatków budżetu po pierwszym kwartale. W dzień w którym prezydent, premier oraz minister finansów mówili w Sejmie o gospodarce, Zbigniew Jakubas był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Rynki dnia".

Przerywa milczenie ws. "Kammelgate"

Prezes Banku BPH Józef Wancer przerywa milczenie ws. "Kammelgate". I zapewnia: nie wiedziałem, że Katarzyna Niezgoda zlecała usługi szkoleniowe spółce, której udziałowcem był jej życiowy partner Tomasz Kammel. Teraz bank zamierza wyciągnąć wnioski i wprowadzić politykę zapobiegania konfliktom interesów.

Nie ma bata na Pawlaka i Rydzyka

Działające niezgodnie z prawem fundacje o. Tadeusza Rydzyka i wicepremiera Waldemara Pawlaka mają się świetnie - pisze "Puls Biznesu". Gazeta wytyka, że rząd nie robi nic, by usunąć nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.

Belka: Ja deficyt bym zwiększył

W okresie złej koniunktury cięcie wydatków jest szkodliwe - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były premier Marek Belka i dodaje: - Dobra polityka fiskalna powinna być antycykliczna - ekspansywna w okresie słabej koniunktury i restrykcyjna w okresie prosperity.

Kurs euro napędzi nam cenę diesla

Jeśli jesienią kurs euro nie spadnie o ok. 1 zł, to od nowego roku czeka nas radykalna podwyżka cen paliw, zwłaszcza oleju napędowego - zapowiada "Gazeta Prawna". I to nie z powodu łatania budżetowej dziury, a unijnych wymogów: rząd będzie musiał dostosować stawki akcyzy do wymogów Brukseli.

Nasza Klasa przejmie Facebooka?

Właściciel Naszej Klasy złożył ofertę kupna akcji Facebooka - najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie. Rosyjski fundusz Digital Sky Technologies jest gotów wydać na zakup akcji Facebooka kwotę od 300 do 350 milionów dolarów - donosi "The Wall Street Journal Polska". Rosyjski fundusz jest pośrednio właścicielem polskiej Naszej Klasy.

Polacy mniej piją

Polacy kupują coraz mniej zarówno mocnych alkoholi, jak i piwa. Przez pierwsze trzy miesiące roku ich sprzedaż spadła o prawie jedną trzecią - donosi "Rzeczpospolita".

USA też mogą zgubić "A"

Wzrost zadłużenia, które nawet przez kilkadziesiąt lat będą spłacać następne pokolenia? Na początku wydawało się, że to jedyny sposób na walkę z kryzysem. Teraz jednak, gdy okazuje się, że pętla zadłużenia zaczęła się zaciskać, politycy idą po rozum do głowy. Sekretarz skarbu USA już zapowiada zaostrzenie dyscypliny budżetowej.