Najnowsze

Najnowsze

Amerykanie już mniej boją się kryzysu

Amerykanie bardziej optymistycznie patrzą na sytuację gospodarczą i dobrze oceniają pierwsze decyzje administracji Baracka Obamy. Według nowego sondażu, już tylko 1/3 mieszkańców USA uważa, że gospodarka ich kraju nadal stacza się w przepaść. Poprzednio pesymistów była ponad połowa.

Podatki wzmocnią budżet?

Zmiany w podatkach postuluje Komisja Trójstronna. Proponowane rozwiązania miałyby ułatwić pracownikom i pracodawcom przetrwanie w czasach kryzysu. A ten wpływa także na tegoroczny budżet państwa. O to, czy podniesienie stawek podatkowych w tym roku jest możliwe, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" wiceministra finansów, Macieja Grabowskiego.

Ekologiczna motoryzacja

Zastąpienie akcyzy podatkiem ekologicznym planuje ministerstwo finansów. Jak przyznał w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski, konkretne propozycje wprowadzenia nowego podatku mogą zostać przedstawione w ciągu najbliższych sześciu tygodni. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

"Do euro nie ma drogi na skróty"

- Europejski Bank Centralny odrzuca propozycje Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie możliwości przyjęcia euro przez należące do UE państwa Europy Środkowej i Wschodniej, jeszcze zanim staną się pełnoprawnymi członkami strefy euro - pisze "Financial Times".

Importerzy dociśnięci do ściany

Utrzymująca się słabość złotego i topniejący popyt ciągną w dół sprzedaż sprowadzanych towarów. Branże oparte na imporcie muszą więc podnosić ceny towarów, mimo że zapotrzebowanie na nie słabnie - pisze "Puls Biznesu".

Rosjanie chcą wejść w Orlen?

- Rosyjskie firmy naftowe interesują się odkupieniem od PKN Orlen części udziałów w litewskiej rafinerii Możejki - wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Szefowie rosyjskiego Łukoilu mieli rozmawiać z władzami płockiego koncernu już podczas forum ekonomicznego w Davos. Propozycje płyną też od zarządcy rosyjskich rurociągów - Transnieftu.

Nie masz na ratę? Bank to zrozumie

Związane z kryzysem problemy na rynku pracy sprawiają, że rośnie liczba niespłacanych hipotek. Banki nie chcą jednak przejmować mieszkań, zwłaszcza tych kupionych "na górce", które w przeciągu kilku miesięcy uległy mocnej przecenie. Dlatego oferują swoim klientom renegocjację umowy kredytowej - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Niemcy i Słowacy wykupują u nas auta

Według danych monitorującego rynek motoryzacyjny instytutu Samar, w pierwszym kwartale tego roku sprzedano w Polsce 87 966 nowych samochodów osobowych. To o 1,2 proc. więcej, niż w pierwszych trzech miesiącach 2008 roku.

Prezydent na YouTube: Składaj PIT w sieci

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która umożliwi jeszcze w tym roku składanie PIT-ów przez internet, bez konieczności posiadania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego - informuje kancelaria prezydenta. Informuje w sposób nowatorski - po raz pierwszy za pomocą filmu na portalu YouTube.

Koniec optymizmu?

Czy wzrosty, z którymi mamy do czynienia na warszawskiej giełdzie są pułapką? Analitycy zgodnie twierdzą, że rynek zmęczył sie ostatnimi wzrostami i po lekkich wzrostach zejdzie w dół. Małe jest jednak prwadopodobieństwo scenariusza litery "V" (gwałtownego wybicia po spadkach). Zdaniem Ryszarda Rusaka, zarządzającego Union Investment TFI, który był gościem Roberta Stanilewicza w Dniu na Rynkach TVN CNBC Biznes większa część środków z planów pomocowych dla gospodarek Europy Wschodniej będzie przeznaczona na łatanie strat. Mały procent z nich wpłynie na ożywienie.

NG2 zwiększa przychody

NG2 nie ucierpi na kryzysie. Wbrew opiniom analityków z Erste Banku, dyrektor finansowy NG2 Piotr Nowjalis, zapewnił, że tegoroczne wyniki spółki będą co najmniej na takim samie poziomie jak w 2008 roku. Spółka otworzyla ponad 100 nowych wlasnych sklepów i z optymizmem patrzy w przyszłość. Jak podkreslił Piotr Nowjalis w rozmowie z Robertem Stanilewiczem, w programie "Dzień na rynkach" do tej pory jedynym czynnikiem, który wpłynął na słabszą sprzedaz była brzydka pogoda. Wraz z pojawienien sie pięknej pogody nastąpił wzrost sprzedaży.

Przyjęcie euro

Financial Times dotarł do tajnego raportu MFW. Fundusz miał w nim zaproponować, by strefa euro umożliwiła nowym krajów Unii tak zwane "quasi-członkostwo" - czyli przyjęcie wspólnej waluty, ale bez zasiadania w radzie Europejskiego Banku Centralnego. W programie "90 Minut" ekonomista BZ WBK Piotr Bujak komentuje to doniesienia, mówiąc, że w przypadku kraju takiego jak nasz, jednostronne przyjęcie euro byłoby technicznie bardzo trudne.

Amerykański gigant chce podbić Warszawę

Już w środę Warszawiacy będą mogli napić się kawy w kubeczku z logo jednej z najdroższych marek świata - dowiedziało się nieoficjalnie TVN CNBC Biznes. Wtedy to swoją pierwszą kawiarnie w Polsce, na stołecznej ulicy Nowy Świat zamierza otworzyć Starbucks.

ABW i CBA prześwietlą prezesów

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne dostały już z Ministerstwa Skarbu Państwa wstępne informacje o umowach i kontraktach, jakie zawarły w ciągu ostatnich 2 lat spółki Skarbu Państwa. Mają teraz sprawdzać, czy ich menedżerowie nie naruszyli przepisów antykorypcyjnych, nie złamali prawa o przetargach publicznych, a zawierając umowy opcyjne nie popełnili przestępstw.

ITI pozywa Kaczyńskiego

Grupa ITI złożyła pozew przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu o naruszenie dóbr osobistych w związku z jego działaniami dyskredytującymi firmę - poinformował ITI w komunikacie. Chodzi o wypowiedź prezesa PiS, w których sugeruje on, że Grupa ITI otrzymała od władz stolicy pieniądze na budowę stadionu Legii Warszawa.

Zwalniani stoczniowcy zostawieni samym sobie

Związki zawodowe działające w Stoczni Gdynia SA rozpoczęły w poniedziałek spór zbiorowy z Zarządcą Kompensacji i Zarządem Stoczni. Skarżą się, że po dobrowolnym odejściu z pracy, nikt się byłymi pracownikami nie zajmuje, podczas gdy według specustawy stoczniowej mieli szkolić się do nowego zawodu.

W Nowym Jorku nie będzie gdzie zjeść

20 tysięcy restauracji - tyle lokali może zniknąć z amerykańskiego rynku w ciągu najbliższych trzech lat. Takie szacunki jednej z firm konsultingowych przytacza "The New York Times". Zdaniem analityków, branżę gastronomiczną w USA czekają ciężkie czasy, bo rozrosła się ona niewspółmiernie do potrzeb, a Amerykanie zaczęli teraz mocno zaciskać pasa.

UKE: Play najtańszy, Orange najdroższy

Komórkowy beniaminek walczy o rynek ceną. Play oferuje najtańsze połączenia z telefonów komórkowych zarówno w ofercie na abonament, jak i na kartę - wynika z opublikowanego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

BOŚ dokapitalizowany?

Bank Ochrony Środowiska SA chciałby pozyskać w tym roku od swego głównego akcjonariusza, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokapitalizowanie na kwotę minimum 150 milionów złotych -mówi gość TVN CNBC Biznes, prezes BOŚ Mariusz Klimczak. NFOŚiGW ma wnieść do BOŚ akcje swoich spółek zależnych w zamian za nowo wyemitowane akcje banku. O tym projekcie i nowych produktach BOŚ z prezesem Mariuszem Klimczakiem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Popyt na stal

W związku ze znaczną obniżką cen rynkowych wyrobów hutniczych, która miała miejsce pod koniec I kwartału 2009 roku, Stalprofil SA dokonał aktualizacji wartość zapasów.Odpisy wartości zapasów zmniejszą zysk netto spółki za '08 o 5,2 mln zł. Pomimo korekty cenowej trwającej na rynku stalowym Stalprofil zakłada osiągnięcie dodatniego wyniku finansowego za I kwartał 2009 roku. O tym jak kształtuje się popyt na wyroby stalowe i czy istnieje realne zagrożenie tanią stalą ze wschodu prezes Stalprofil SA Jerzy Bernhard w Dniu na Rynkach TVN CNBC Biznes.

Inwestujesz? Tylko w Polsce

Gdzie inwestować, kiedy kryzys już minie i łatwo będzie znowu o finansowanie? Tylko w Polsce - twierdzą inwestorzy z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Podczas gdy inne kraje zmagają się z recesją, Polska pnie się w górę w światowych rankingach ekonomicznych. Ale uwaga: wiele zależy od tego, czy rząd ten czas prześpi, czy też stanie na wysokości zadania.

Zachodnie banki szanują złotego

- Złoty najgorsze ma już za sobą, podobnie jak waluty innych krajów rozwijających się - tak przynajmniej twierdzi cytowany przez Bloomberga diler walutowy Citigroup. Bardziej pesymistyczni są analitycy InvestBanku, którzy na najbliższe miesiące prognozują osłabienie się złotego.

PiS przeciw prywatyzacji giełdy

- Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się planom prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. To nie będzie służyć polskim interesom - powiedział szef partii Jarosław Kaczyński. Według wiceprezes PiS Aleksandry Natalli-Świat, planowana prywatyzacja giełdy będzie oznaczała utratę szansy na rozwój polskiego rynku kapitałowego.

Kto kupi Opla?

Kupnem udziałów w Oplu zainteresowanych jest kilka firm - taką informację przekazało niemieckie ministerstwo gospodarki. W grupie zainteresowanych kupnem pakietu akcji Opla są inwestorzy finansowi - dodaje szef rady pracowniczej koncernu. Rząd nie potwierdza jednak wcześniejszej informacji, że wśród zainteresowanych jest emirat Abu Zabi, a rząd w Berlinie rozmawia z tamtejszymi władzami.

Europejczycy kupują coraz mniej

Dużo gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży w strefie euro. W lutym sprzedaż spadła aż o 4 procent rok do roku, podczas, gdy analitycy oczekiwali spadku o 2,5 procent. Lutowy spadek w ujęciu rocznym był o ponad 2 punkty procentowe głębszy, niż ten zanotowany w styczniu.

Rząd chce dzielić unijne pieniądze "po nowemu"

W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego powstaje nowy projekt krajowej strategii rozwoju regionalnego. Zakłada on zmianę dotychczasowych kryteriów podziału unijnych funduszy na - według ministerstwa - bardziej efektywne. Na jego wejście w życie poczekamy jednak jeszcze długo.

Konsumpcja w dobie Świąt Wielkanocnych

Sytuacja w polskim handlu nie jest najgorsza. To oznacza, że w czasie Świąt Wielkanocnych stoły w polskich domach nie będą puste. O tym jak w dobie kryzysu będą wyglądały Święta Wielkanocne, rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Marcin Idzik z Pentora, Dariusz Winek główny ekonomista BGŻ, oraz Andrzej Faliński, z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Zwolnienia w Krainie Baśni

Cięcia u Disneya. Amerykański koncern medialny zapowiedział, że w parkach rozrywki w Stanach Zjednoczonych pracę straci 1,9 tys. zatrudnionych. Najwięcej - aż 1400 osób - pójdzie na bruk w Disney World w Orlando na Florydzie.

Samochodowe "podymne" zamiast akcyzy

Mamy dwie wiadomości dla polskich kierowców. Dobra: ministerstwo finansów chce zlikwidować podatek akcyzowy. Gorsza: planuje zastąpić go podatkiem ekologicznym, który będzie trzeba płacić co roku.

Putin: Gazociągi będą mimo kryzysu

Premier Rosji Władimir Putin zapowiedział, że mimo kryzysu gospodarczego, Rosja będzie budowała nowe rurociągi naftowe i gazowe. Zdaniem szefa rosyjskiego rządu nowe szlaki transportowe rosyjskich paliw służą globalnemu bezpieczeństwu energetycznemu.