Najnowsze

Najnowsze

Co nas uchroni przed inflacją?

W co lepiej inwestować - w grunt czy w nieruchomości? Na czym więcej można zarobić? Czy nieruchomość to inwestycja odporna na inflacje? W programie "Bilans" rozmawialiśmy z prezesem spółki Polanowscy Nieruchomości Adamem Polanowskim.

Bank dowie się wszystkiego

Monitoring klienta, czyli nowa broń banków. Otrzymanie kredytu to koniec tylko jednego etapu sprawdzania zdolności kredytowej Polaków. Banki chcą wiedzieć, jak klient radzi sobie z innymi finansowymi zobowiązaniami na co dzień oraz na jakim poziomie są jego aktualne zarobki. Rachunki za telefon i energię elektryczną, a także opłaty za czynsz czy nawet termin zapłaty mandatu - chcą wziąć pod lupę. Warto, a nawet trzeba wszystko płacić w terminie, jeśli nie chcemy mieć kłopotów z bankiem, za którego pieniądze kupiliśmy na przykład mieszkanie.

Jak obniżyć koszt roamingu.

W lipcu wchodzą nowe regulacje dotyczące cen połączeń w Unii Europejskiej. Jak korzystać z telefonu za granicą i nie zapłacić horendalnych rachunków, pytaliśmy naszego gościa: Grzegorza Bernatka - kierownik Działu Analiz firmy Audytel.

Spółki Skarbu Państwa

Jak wysoką dywidendę wypłaci KGHM i czy spółka planuje akwizycje? Na jakim etapie jest spór z Eureko w sprawie PZU? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość, wiceminister skarbu państwa, Zdzisław Gawlik.

Dywidenda w PKO BP

PKO BP zadeklarowało przeznaczeniu całego zysku na wypłatę dywidendy. Taka decyzja została podjęta, mimo rekomendacji KNF, że banki powinny zyski zatrzymać. Andrzej Mikosz - partner w kancelarii Hogan&Hartson tłumaczył, jakie są biznesowe konsekwencje tego kroku.

Emisja akcji PKO BP

Czy emisja akcji PKO BP to nowy oręż Skarbu Państwa w walce z Eureko? MIędzy innymi na to pytanie na antenie TVN CNBC odpowiedział Paweł Szpunar - dyrektor departamentu systemu finansowego NBP

Rynek nieruchomości komercyjncyh

Rynek nieruchomości komercyjnych jest jednym z najbardziej wrażliwych na zmiany koniunktury. O trendach i perspektywach tego rynku mówiła na antenie TVN CNCB Joanna Mroczek - dyrektor działu badań rynku nieruchomości CB Richard Ellis

Miliardy złotych dla firm

Ponad półtora miliarda złotych dla małych i mikro-przedsiębiorstw do wzięcia od 1 lipca. Bank Gospodarstwa Krajowego właśnie podpisał umowy z sześcioma bankami komercyjnymi na uruchomienie "kredytów technologicznych". Za te pieniądze najmniejsze przedsiębiorstwa będą mogły sfinansować wdrażanie nowoczesnych technologii. Co najważniejsze będzie można liczyć na umorzenie nawet 75 procent zaciągniętego kredytu. Jak po pieniądze sięgnąć i co zrobić, aby oddać jak najmniej

Rynek medyczny z perspektywami

EMC Instytut Medyczny prowadzi rozmowy z potencjalnymi spółkami - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki, Piotr Gerber. EMC działa na rynku medycznym i liczy, że uda jej się osiągnąć plany rozwojowe wraz ze zwiększaniem jednostek sieci, nie tylko na obszarze obecnej działalności, ale w skali całego kraju. O szczegóły tych planów w programie "Dzień na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

NG2 ma dobre perspektywy

Drugi kwartał będzie co najmniej dobry dla NG2 - prognozuje w TVN CNBC Biznes wiceprezes spółki, Piotr Nowjalis. Firma zarządza m.in. obuwniczymi salonami sieci CCC, Boti i Quazi. W pierwszym kwartale tego roku NG2 zanotowała 20-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży wobec pierwszego kwartału 2008 roku. O szczegóły działalności w programie "Rynki Dnia" pytał RObert Stanilewicz.

Dewaluuacja Łata

Rynki obawiając się że może dojść do dewaluacji węgierskiej waluty. Jeśli Łotwa zdewaluuje Łata to pojawią się obawy czy to samo nie stanie się w Estonii na Litwie czy w Bułgarii. O tym czy pomoc z MFW uchroni Łata od dewaluacji rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia" z Bartoszem Pawłowskim - strategiem do spraw rynków wschodzących BNP Paribas.

Chrysler już po części włoski

Skupiona wokół włoskiego Fiata grupa inwestorów sfinalizowała kupno najbardziej atrakcyjnych aktywów amerykańskiego koncernu samochodowego Chrysler. Oznacza to pełną realizację wspieranego przez rząd USA planu jego reorganizacji.

Unibep tnie koszty

Spółka Unibep stara się obniżyć koszty tak aby dopasować się do aktualnych warunków panujących na rynku. Dzięki tej reorganizacji spółka chce zwiększyć swój udział w rynku. O planach na najbliższe miesiące z prezesem spółki Unibep Janem Mikołuszką w programie Dzień na Rynkach rozmawiał Mikołaj Kunica.

Wizerunek w czasach kryzysu

Nie wszystkie firmy są chętne do wykorzystywania kampanii wizerunkowych. Spółka CAM Media, która działa w branży reklamowej, zanotowała ponad 1,5 miliona zł straty brutto po pierwszym kwartale tego roku. O to, jak kształtuje się rynek reklamowy i wizerunkowy w Polsce, prezesa spółki, Krzysztofa Przybyłowskiego, w programie "Dzień na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

Wyniki Drewexu za I kwartał

Spółka przedstawiła swój plan finansowy na ten rok. Zakłada w nim wzrost dochodów o 9,5 procent. Ma to związek z wprowadzeniem do sprzedaży nowych artykułów oraz prowadzeniem intensywnej kampanii marketingowej. Czy w czasach kryzysu da się zwiększać sprzedaż i czy warto prowadzić kampanię reklamową? O tym w programie "Dzień na Rynkach" Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem spółki Drewex Piotrem Polakiem

Dzień wolności podatkowej...

W tym tygodniu przypada w polsce dzień wolności podatkowej. Czyli dzień w którym zaczynamy pracować na siebie. W zeszłym roku dzień wolności podatkowej przypadł na 14 czerwca, w tym roku ma być wcześniej. Kiedy dokładnie? O tym w programie Pieniądze od Rana Robert Stankiewicz rozmawiał z Andrzejem Sadowskim z Centrum imienia Adama Smitha.

Eko-samochody

Ropa drożeje na światowym rynku, a to oznacza, że ceny na stacjach paliwowych mogą iść w górę. Rozwiązaniem mogą być samochody z silnikami hybrydowymi - będzie tanio i ekologicznie. Zakup jednak pojazdu już taki tani nie jest. O szczegóły Robert Stankiewicz pytał w "Biznes Lunchu" prof. Antoniego Szumanowskiego z Politechniki Warszawskiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych.

Litr za 5 złotych?

5 złotych za litr benzyny i to już w wakacje? Bardzo możliwe. Czy okres urlopowy faktycznie przyniesie tak duży skok ceny benzyny? Co dokładnie wpływa na jej koszt? O tym w programie Biznes Lunch Robert Stankiewicz rozmawiał z prezesem BM Reflex Ryszardem Kaczmarkiem oraz Włodzimierzem Ostaszewskim z Petroexpress.

Handel USA w zapaści

Powiększa się amerykański deficyt w handlu zagranicznym. W kwietniu deficyt wzrósł drugi miesiąc z rzędu - tym razem o 2,2 procent, do ponad 29 miliardów dolarów wobec 28,5 miliarda w marcu. Amerykański eksport spadł w kwietniu do najniższego poziomu od blisko 3 lat.

Nasza produkcja spada, ale mniej

Ministerstwo Gospodarki spodziewa się, że produkcja przemysłowa w maju tego roku spadła w ujęciu rocznym o 4,7 proc. W kwietniu produkcja przemysłowa spadła w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem o 12,4 proc., gdy analitycy spodziewali się spadku o 10,1 proc.

"Gotówka za złom" coraz bliżej

Ameryka coraz bliżej dopłat do kupna nowych samochodów. Członkowie Izby Reprezentantów uchwalili wartą 4 miliardy dolarów ustawę zwaną "gotówka za złom". Dzięki tym przepisom Amerykanie kupujący nowe, bardziej oszczędne auto, będą mogli liczyć na 4,5 tysiąca dolarów zniżki.

"Z rynku może zniknąć 150 mld zł"

Ewentualne wypłacenie dywidendy przez PKO BP nie może pozostać bez wpływu na resztę rynku bankowego - ostrzega wicepremier Waldemar Pawlak. Jeśli PKO BP wypłaci dywidendę, a inne banki pójdą w jego ślady, z rynku może zniknąć nawet 150 miliardów złotych. Tymczasem przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski nie ukrywa, że dywidenda z PKO jest niezbędna budżetowi.

14 czerwca koniec pracy dla państwa

Dzień wolności podatkowej - czyli symboliczny moment w roku od którego zarobki Polaków zaczynają trafiać do ich kieszeni, a nie budżetu państwa - przypadnie w tym roku na 14 czerwca. To nieznaczna poprawa w stosunku do ubiegłego roku. Wówczas dzień ten także świętowano 14 czerwca, ale był to rok przestępny. Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha przestrzega jednak przed zbytnim optymizmem.

Fiat bierze już Chryslera

Grupa inwestorów, na czele której stoi Fiat, już dziś kupi aktywa Chryslera - podaje agencja Bloomberg, powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Wcześniej sam Fiat informował, że bardzo zależy mu na tym, by transakcja została zrealizowana jak najszybciej.

Nie chcą pomóc firmom uwikłanym w opcje

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za odrzuceniem wszystkich trzech projektów ustaw ws. opcji walutowych. - Są szkodliwe dla gospodarki, nie chcę, żeby parlament się nimi zajmował - tłumaczy przewodniczący komisji Zbigniew Chlebowski z PO. Ta decyzja nie podoba się zarówno opozycji, jak i koalicjantom z PSL.

Kolejna rosyjska rura ominie Polskę

Rosja zaczyna budować ropociąg, który zmniejszy znaczenie istniejącego rurociągu "Przyjaźń" i ominie Białoruś oraz Ukrainę, ale także Polskę. Uroczystość wykonania pierwszego spawu odbyła się w rejonie Briańska, 400 km na południowy zachód od Moskwy.

"Akcja kredytowa nie spadnie nawet o 50 gr"

Wypłata dywidendy przez PKO BP nie wpłynie na akcję kredytową banku - zapewnia prezes PKO BP Jerzy Pruski. O takim zagrożeniu mówią NBP, KNF i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Japoński przemysł prawie zamarzł

Najniższy od 22 lat poziom zamówień w przemyśle maszynowym w Japonii. Wskaźnik osunął się w kwietniu o 5,4 procent wobec marca, do 7 miliardów dolarów. Spadek oznacza, że japońskie firmy przez najbliższe miesiące nie będą inwestowały w wyposażenie swoich fabryk.

Do końca roku 50 miliardów z UE?

26 miliardów złotych - na tyle Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podpisało umowy na finansowanie projektów przez Unię Europejską. - Idzie nam dobrze, nawet lepiej niż myśleliśmy - powiedziała w TVN CNBC Biznes Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Dodała, że resort liczy, że do końca roku ta kwota się podwoi.

Gazociąg Północny zablokuje nasze porty?

Gazociąg Północny zablokuje rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu - ostrzega "Gazeta Wyborcza". Takie wnioski płyną z dokumentu określającego stanowisko naszych władz w sprawie projektu rosyjsko-niemieckiej rury, do którego dotarł dziennik.