Najnowsze

Najnowsze

Zapomnij o pracy w Londynie

Metropolia londyńska i sąsiedni region południowo-wschodniej Anglii w większym stopniu niż reszta kraju ucierpią w najbliższych latach na skutek gospodarczej recesji. Właśnie tam nastąpi 2/5 wszystkich przewidywanych zwolnień pracowników - prognozują brytyjscy samorządowcy.

Opel poszedł po pomoc do kanclerz Merkel

Niemiecki rząd podejmie decyzję w sprawie udzielenia koncernowi Opel ewentualnych gwarancji kredytowych jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - zapowiedziała kanclerz Angela Merkel po specjalnym spotkaniu kryzysowym, poświęconym pomocy dla koncernu.

Tusk w poszukiwaniu gazu

Donald Tusk jest w Kuwejcie. Ma spotkać się z m.in. z emirem Kuwejtu, szejkiem Sabahem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem. Główny cel wizyty tam , a także późniejszej podróży do Kataru, to poszukiwanie źródła zaopatrzenia w gaz ziemny. Miałby on statkami płynąć do planowanego gazoportu w Świnoujściu.

Bo trzeba tym majątkiem zarządzać...

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak "nie wyklucza" pozwania "Pulsu Biznesu" za publikacje o domniemanym łamaniu prawa przez kierowaną przez niego Fundację Rozwoju. Gazeta zarzuciła nieprawidłowości kierowanej przez lidera ludowców fundacji.

Od wtorku franki do wzięcia w NBP

Narodowy Bank Polski od środy będzie oferował możliwość krótkoterminowych pozyczek we frankach szwajcarskich dla banków komercyjnych. To szansa na odblokowanie kredytów hipotecznych w tej walucie.

Nieoczekiwany wzrost produkcji

Produkcja przemysłowa w USA w październiku wzrosła o 1,3 proc., po spadku we wrześniu o 3,7 proc. - podała w poniedziałek Rezerwa Federalna (Fed). To znacznie powyżej oczekiwań analityków.

Giełda: Najpierw chimery, potem łagodny spadek

Wyraźny spadek na otwarciu, odrabianie strat i jeszcze jedno dołowanie - indeks dużych spółek zachowywał się w poniedziałek chimerycznie, by ostatecznie zamknąć dzień spadkami. Oczy inwestorów zwrócone były w kierunku giełdowego debiutanta - ale to nie był efektowny debiut.

Dziesiątki tysięcy bankierów na bruk

Nawet najbogatszy na świecie bank prywatny nie oparł się kryzysowi finansowemu. Amerykański koncern finansowy Citigroup ogłosił właśnie, że w najbliższym czasie pożegna się z 75 tysiącami swych pracowników.

Pawlak: prąd wyprodukujemy sobie na Białorusi

Polska może przenieść część produkcji energii elektrycznej na Białoruś albo Ukrainę, jeśli nie zostaną spełnione polskie postulaty w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego - ostrzegł w Brukseli wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Nie odpuszczą?

Rozumiemy się nieco lepiej, ale pozostaliśmy przy swoich zdaniach - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych. Związkowcy nie godzą się m.in. na pozbawienie uprawnień nauczycieli czy znacznej części pracowników kolei. Czy mosty na wspólnej drodze do pomostówek zostały spalone?

Sypie się atomowy projekt Ignaliny?

- Koncentrowanie uwagi na budowie elektrowni atomowej w Ignalinie na Litwie to strata czasu - oznajmił premier Estonii Andrus Ansip . Według jego słów, Estonia powinna wybudować własną siłownię. Dotąd kraj ten uczestniczył w projekcie czterech krajów, planujących wspólną inwestycję w litewskiej Ignalinie.

Skarb nie pomoże Polskiemu Radiu

Minister Skarbu nie zwróci się do rządu o zagwarantowanie Polskiemu Radiu funduszy na dalszą działalność, jak postulował to zarząd spółki. - Abonament to sprawa ministerstwa kultury - uzasadniał odmowę rzecznik resortu.

Michelin wysyła pracowników na urlopy

Coraz mniej aut wyjeżdża z fabryk, nie dziwi więc fakt, że spada także zapotrzebowanie na opony. Skutki światowego kryzysu gospodarczego odczuwa już polska filia Michelin. Olsztyńska fabryka zatrzymuje taśmy produkcyjne, a pracowników wysyła na urlopy i szkolenia.

Polak pracuje w niebezpiecznych warunkach

Jesteś aktywny zawodowo i chcesz żyć dłużej? Nie pracuj na budowie, zapomnij o profesji handlowca, sprawdź jakie zagrożenia niesie twoja praca - specjaliści z Unii Europejskiej postanowili zadbać o bezpieczeństwo polskich pracowników. Okazuje się, że pracujemy w nieprzyjaznych dla zdrowia i życia warunkach - podaje "Dziennik".

Paryż dziś nieczynny

Z powodu strajku pilotów francuski flagowy przewoźnik lotniczy Air France odwołał jedną czwartą swych lotów dalekodystansowych oraz około połowę połączeń krótko- i średniodystansowych, w tym większość lotów między Warszawą i Paryżem. Piloci wrócą do pracy o północy.

Chcesz więcej zarabiać? Bądź seksistą

Wiara w równość płci jest po prostu nieopłacalna, zwłaszcza w pracy. Jak wynika z badań amerykańskich psychologów, męscy szowiniści są znacznie lepiej opłacani, niż ich bardziej liberalni koledzy. Z kolei kobieta, która chce osiągnąć sukces finansowy, powinna zapomnieć o emancypacji - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Japonia w objęciach recesji

Japońska gospodarka po raz pierwszy od siedmiu lat znalazła się w recesji - poinformował tamtejszy szef resortu gospodarki. Światowy kryzys powoduje, że zapotrzebowanie na japońskie towary znacząco spada.

Pawlak "równiejszy" od o. Rydzyka

Co wolno Waldemarowi Pawlakowi, to nie Tadeuszowi Rydzykowi - pisze "Puls Biznesu" i podaje, że rząd przez pół roku milczał w sprawie naruszającej prawo fundacji PSL. Ta prowadziła interesy zamiast realizować cele statutowe. Przez sześć lat zarobiła 22 mln zł. Podatku jednak nie zapłaciła. Sprawą zajmie się prokuratura.

MFW ratuje Islandię

Kraje członkowskie Międzynarodowego Funduszu Walutowego osiągnęły porozumienie w sprawie pomocy dla Islandii, przeżywającej ostry kryzys finansowy i gospodarczy - poinformował w Waszyngtonie dyrektor generalny MFW Dominique Strauss-Kahn. W sobotę przed parlamentem w Reykjaviku tysiące demonstrantów żądały ustąpienia premiera, obwinianego o doprowadzenie gospodarki do bankructwa.

Bush: Kapitalizm albo nic

- Cokolwiek zrobimy, musi nami kierować zasada, że głównym celem jest wzrost gospodarczy, a ten może gwarantować jedynie wolnorynkowy kapitalizm - podkreślił po szczycie G20 w Waszyngtonie prezydent USA George W. Bush. W sobotę w Waszyngtonie zakończył się szczyt 19 państw o największych gospodarkach i Unii Europejskiej. Prezydenci i premierzy porozumieli się w sprawie rozległej reformy rynków finansowych.

Balcerowicz ostrzega przed protekcjonizmem

- Mam nadzieję, że szczyt G20 to nie będzie tylko teatr polityczny, a uczestnicy opowiedzą się przeciwko polityce protekcjonizmu, czyli dofinansowywania banków przez rządy państw - mówił Leszek Balcerowicz. Protekcjonizm to groźba dla światowej gospodarki. Od piątku przywódcy krajów grupy G20 obradowali na szczycie w Waszyngtonie, poświęconym światowemu kryzysowi finansowemu.

Obama: uchwalcie szybko plan ratunkowy

Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych apeluje do Kongresu. Barack Obama chce szybkiego uchwalenia choćby "zaliczki" na poczet nowego planu ratowania gospodarki amerykańskiej.

"Niech prezes PiS nie opowiada bajek o euro"

Referendum ws. euro jest pomysłem na uprawienie polityki, a nie na doprowadzenie Polski do strefy euro. A ja na to nie pozwolę, bo to nie są żarty. Dlatego będę rozmawiał z PiS-em do upadłego - oświadczył premier Donald Tusk, nawiązując do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. PiS zgodzi się na zmiany w konstytucji umożliwiające przyjęcie europejskiej waluty, jeśli będzie referendum.

Krwawe zamieszki w Kolumbii

Dwie osoby nie żyją, a 13 miast znalazło się pod policyjnym dozorem. To bilans gigantycznych zamieszek, jakie wybuchły wczoraj w południowo-wschodniej Kolumbii.

Polski AIG Bank na sprzedaż

Ruszyła procedura sprzedaży polskiego banku amerykańskiej grupy AIG. Wśród głównych zainteresowanych wymieniany jest między innymi kontrolowany przez państwo PKO BP - donosi "Rzeczpospolita".

Najbogatsi rozmowy o kryzysie zaczęli od kolacji

Przywódcy krajów grupy G20 zebrali się w piątek (czasu lokalnego) w Waszyngtonie i od nieoficjalnej kolacji rozpoczęli spotkanie poświęcone światowemu kryzysowi finansowemu. Oficjalna część obrad rozpocznie się w sobotę. Według relacji uczestników kolacji, porozumienie między uczestnikami obrad "jest bliskie".

Jaguar za 2/3 ceny

Jeśli kupować auto (za gotówkę) to tylko na Wyspach. Pismo motoryzacyjne „What Car?” alarmuje, że sprzedaż samochodów w Wielkiej Brytanii spadła najniżej od 17 lat, więc dilerzy dwoją się i troją, by skusić klienta. Można liczyć na naprawdę duże zniżki.

Czerwone zamknięcie na Wall Street

Ostatnia sesja burzliwego tygodnia na nowojorskiej giełdzie zakończyła się spadkami głównych indeksów. Na nastroje inwestorów wpłynęły zniechęcające dane gospodarcze.

Kiedy wyższe gwarancje?

Był pośpiech, dużo dyskusji i w końcu przeszło. Zmiany w ustawie o bankowym funduszu gwarancyjnym, podnoszące kwotę gwarantowaną do 50 tysięcy euro trafiły na biurko prezydenta.... i - jak się okazuje - wciąż tam leżą. Prezydent ma czas na jej podpisanie do 24 listopada. Tymczasem większość krajów europejskich wprowadziła te zmiany dosłownie z dnia na dzień.

Czekają nas zmiany

PKP INTERCITY przejmuje. Pasażerowie czekają na zmiany. Eksperci ostrzegają. To najkrótszy opis tego co wydarzy się po 1 grudnia. To właśnie wtedy wszystkie przewozy międzywojewódzkie, czyli głównie połączenia pospieszne zostaną wchłonięte przez PKP Intercity. Czy w związku z tą zmianą - zmienią się także ceny biletów i co może okazać się największym zagrożeniem?