Najnowsze

Najnowsze

Unia uspokaja nerwy ciułaczy

Ministrowie finansów krajów UE na spotkaniu w Luksemburgu porozumieli się w sprawie podwyższenia gwarancji depozytów bankowych z obecnych obowiązkowych 20 tys. do 50 tys. euro. Decyzje należą jednak do poszczególnych krajów Wspólnoty.

Nowy sposób interwencji Fed

Bank Rezerw Federalnych (Fed) utworzy specjalny fundusz, który zajmie się skupowaniem amerykańskich papierów komercyjnych w celu wsparcia potrzeb finansowych przedsiębiorstw - poinformował bank we wtorkowym komunikacie.

Lewica chce wyższych gwarancji

Każdy, kto ma oszczędności w banku, będzie mógł spać spokojnie - przekonują posłowie Lewicy i zgłaszaja projekt zwiększający limity gwarancji dla środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Polacy wydają miliony na sztukę

Polacy coraz chętniej inwestują w sztukę. Tylko w pierwszej połowie tego roku wydaliśmy na aukcjach blisko 35 mln zł. Najchętniej kupujemy obrazy. Dobrze sprzedaje się także rzemiosło artystyczne, grafiki i fotografia - pisze "The Wall Street Journal Polska".

Dramatyczny apel prezydenta Rosji

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zaapelował przez internet o pilne podjęcie wspólnych działań dla zmierzenia się z globalnym kryzysem finansowym. Jutro rosyjski przywódca weźmie udział konferencji w Evian we Francji, gdzie razem z innymi głowami państw będzie dyskutował o sposobach rozwiązania kryzysu.

"Tak czy inaczej będą produkować"

Stocznie w taki czy inny sposób zostaną sprywatyzowane i będą produkować - zadeklarował Aleksander Grad. Minister skarbu zapewnił w radiu PIN, że rząd ma przygotowany alternatywny scenariusz w przypadku odrzucenia przez Brukselę planu restrukturyzacyjnego stoczni.

Polacy nie chcą mieszkać w drapaczach

Polskie drapacze chmur zmieniają swoje przeznaczenie. Inwestorzy rezygnują ze sprzedaży lokali mieszkalnych i zamieniają je w biura. Powód? Polacy chcą w wysokościowcach pracować ale nie mieszkać - pisze "Puls Biznesu".

"Polskie banki nie odczują kryzysu w USA"

Kryzys finansowy w USA nie przekłada się na sytuację polskich oddziałów zagranicznych banków - uważa szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. Dziś nie mamy w Polsce poważnych problemów makroekonomicznych. Nasz sektor finansowy jest stabilny i wypłacalny - ocenił w "Gazecie Wyborczej".

"G7 nie działa"

Grupa siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata G7 straciła efektywność i powinna zostać zastąpiona szerszą koalicją, w skład której wchodziłyby także takie potęgi jak Chiny, Indie i Brazylia - uważa prezes Banku Światowego Robert Zoellick.

eBay, baj, baj!

Kryzys na rynkach finansowych nie ominął także największego na świecie serwisu aukcyjnego. eBay tnie koszty i zamyka lokalne oddziały - w tym polski. Łącznie pracę straci ok. tysiąca pracowników z kilkudziesięciu krajów - pisze "Rzeczpospolita".

Panika na Wall Street

Tego świat jeszcze nie widział. Indeksy giełd amerykańskich pikują w dół, osiągają wartości najniższe od blisko pięciu lat, a spadki wydają się nie mieć końca. "To jest jak pożar" - mówią inwestorzy.

W szkole nadal kupisz "śmieciowe" jedzenie

Cukierki, chipsy i napoje gazowane nie znikną z półek sklepików szkolnych na Śląsku. W Gliwicach zapadł wyrok w precedensowej sprawie usunięcia łakoci ze sprzedaży w szkołach. Pozbyć się "śmieciowego jedzenia" ze szkół chcieli tyscy radni, ale sąd administracyjny w Gliwicach uznał, że ich uchwała nie ma charakteru obligatoryjnego.

Panika na rosyjskich giełdach

Moskiewskie giełdy ogarnęła panika. Poniedziałkowa sesja to jedna wielka wyprzedaż akcji i kilkakrotnie wstrzymywany handel. Oligarcha Oleg Deripaska stoi na krawędzi bankructwa, a Centralny Bank Rosji, chcąc ratować kurs rubla, sprzedał 5 miliardów dolarów.

Puste słowa Unii o kryzysie

Jest wspólna deklaracja państw Unii Europejskiej w sprawie zażegnania światowego kryzysu bankowego. - Wszystkie europejskie rządy mówią razem europejskim obywatelom, że są zjednoczone, solidarne i zdeterminowane - oświadczył w poniedziałek prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Jednak konkretnych rozwiązań brak.

Czy w Polsce zagwarantują depozyty w całości?

Dania i Islandia dołączyły do krajów, które w pełni zagwarantują depozyty w bankach. W zamian za rządową gwarancję banki duńskie zobowiązały się wpłacić ponad 6 miliardów dolarów na specjalny fundusz płynności, który w przyszłości będzie chronił środki zgromadzone na kontach bankowych. Wśród bankowców pojawiają się głosy, że podobnych gwarancji powinien udzielić polski rząd.

Jest Was coraz więcej

Około 45 proc. mieszkańców Polski korzysta z internetu. Ok. 70 proc. internautów odwiedza sieć codziennie lub prawie codziennie, a ponad 17 proc. deklaruje, że robi to kilka razy w tygodniu - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek MillwardBrown SMG/KRC.

Skoda zatrzymuje produkcję aut

Skoda wstrzymuje produkcję. Na razie samochody należącej do Volkswagena firmy nie będą schodziły z taśm tylko przez tydzień. Ale jeśli stagnacja na zachodnioeuropejskich rynkach motoryzacyjnych będzie się dłużej utrzymywać, to niewykluczone, że Skoda będzie zmuszona zamknąć część fabryk.

Akcje spadają jak ulęgałki

Ceny akcji spadają na łeb na szyję. W Warszawie indeks największych spółek WIG20 stracił 5,69 proc. i znalazł się na poziomie 2.218,29 pkt. na zamknięciu. Także w Nowym Jorku trawa totalna wyprzedaż akcji. Dow Jones Industrial Average spadł na początku sesji przy Wall Street poniżej 10 tys. punktów, czyli poziomu najniższego do czterech lat. Inwestorzy obawiają się, że kryzys finansowy zagrozi Europie, a rządy państw Unii nie będą w stanie mu zaradzić.

Ukraina krok od gospodarczego załamania?

Spadek cen stali na światowym rynku spowodował problemy ukraińskich hut. Zamknięto już 17 z 36 pieców koksowniczych, a producenci zapowiadają, że to dopiero początek.

Tusk: zrobimy wszystko by uratować stocznie

Stoczniowcy z zagrożonej upadłością stoczni szczecińskiej nie składają broni i walczą o swoje miejsca pracy. W poniedziałek po południu rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem. - Zrobimy wszystko, by w Szczecinie były produkowane statki - zadeklarował po spotkaniu premier. Jeśli sytuacja stoczniowców nie poprawi się, będą protesty - ostrzegł z kolei przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek.

Rząd Niemiec szykuje parasol ochronny

Niemiecki rząd rozważa przyjęcie pakietu, który zabezpieczałby cały system finansowy przed konsekwencjami kryzysu na rynku kredytów hipotecznych. Szef resortu finansów zapowiada, że nie będzie on wzorowany na amerykańskim Planie Paulsona.

Miliardy w zamian za głowę Streżyńskiej?

Grupa TP oferuje rządowi inwestycje o wartości 20 mld zł w zamian za wstrzymanie lub ograniczenie działań regulacyjnych - uważa Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jej zdaniem, jest to de facto propozycja biznesowa - pieniądze za głowę regulatora.

Euro ostro w dół

Euro osłabiło się na rynku międzybankowym w Londynie do 1,3551 USD z 1,3719 w piątek po południu. To najsłabsze notowania euro od 23 sierpnia 2007 roku.

Pospolite ruszenie brytyjskich ministrów

W Londynie pod przewodnictwem brytyjskiego premiera Gordona Browna zbierze się na pierwszym posiedzeniu Krajowa Rada Ekonomiczna. Oczekuje się, że przedstawi rządowe gwarancje wkładów podobne do niemieckich.

EBOR źle wróży Polsce

Perturbacje na rynkach finansowych spowodują, że rządom krajów postkomunistycznych oraz korporacjom będzie trudniej o fundusze na międzynarodowych rynkach finansowych - uważa główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Zrzutka na Hypo

Przedstawiciele niemieckiego rządu i branży finansowej uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek nowy plan ratunkowy dla zagrożonego upadkiem banku Hypo Real Estate. Pakiet opiewa na 50 miliardów euro.

Panika w Rosji, spadki w Europie

Od gwałtownego spadku cen akcji rozpoczęły się poniedziałkowe sesje na dwóch największych giełdach w Rosji. Europa też otworzyła się na minusie, jednak mniejszym niż ten rekordowy, który zanotowała zamykająca się giełda w Tokio.

Kosztowna zmiana waluty

Koszty wprowadzenia europejskiej waluty mogą być niemałe. Słowaccy analitycy wyliczyli, że przestawienie średniej wielkości firmy produkcyjnej zatrudniającej do 1000 osób kosztowało tam 400 tys. euro.