Najnowsze

Najnowsze

Wyścigi ubezpieczycieli samochodów

Firmy ubezpieczeniowe wytoczyły ciężkie działa i starają się zastrzelić konkurencję i ustrzelić nowych klientów. Na ile promocyjna salwa ubezpieczycieli jest faktycznie korzystna dla ubezpieczanych i czy ostatecznie nie okaże się strzałem w stopę...

Menedżerowie nie zarobią więcej

Koalicja PO-PSL nie zdołała odrzucić w Sejmie prezydenckiego weta do zmian w tzw. ustawie kominowej. Nowelizacja miała umożliwić podwyższanie pensji menedżerów w spółkach z udziałem skarbu państwa, ale prezydent ją zablokował.

Na IKE oszczędzisz więcej

Dwukrotnie wzrośnie limit rocznych wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne - zdecydował Sejm. Pieniądze wpłacone na IKE można odliczyć od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Nafta - ostre hamowanie

Spowolnienie gospdarcze rozlewa się po świecie i uderza w realną gospodarkę. Na ostre hamowanie szykuje się też przemysł naftowy na świecie - bo spowolnienie do także mniejszy popyt na paliwa. Ale przedstawiciele naszych firm petrochemicznych oceniają, że są w stanie obronić się przed spowolnieniem. Większym zmartwieniem jest zapewnienie stabilnych dostaw ropy w kolejnych latach - zarówno pod względem źródeł jak i infrastruktury.

Kroes: pojadę do stoczni

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes potwierdziła publicznie, że tak jak obiecała, wybiera się z wizytą do polskich stoczni. Nie potrafiła jednak podać jeszcze konkretnej daty.

Toksyczne aktywa

Substancje toksyczne, nawet w najmniejszych ilościach potrafią zatruć cały organizm. Podobnie toksyczne aktywa psują atmosfere w całym świecie finansów. Komisja Nadzoru finansowego sprawdza, która z polskich instytucji mogła oferować swoim klientom podobne produkty. Na razie jej działania okryte są zmową milczenia.

Toksyczny efekt Lehmana

Wierzchołek góry lodowej, czy jedna czarna toksyczna owca? Niebezpieczne produkty finansowe były oferowane także przez jeden z polskich banków. Komisja Nadzoru Finansowego sprawdza, czy faktycznie tylko jeden.

Kryzysowe prognozy Toyoty

Ciąg dalszy załamania na rynku motoryzacyjnym. Toyota - jeden z największych na świecie producentów samochodów - obniża o ponad połowę swoją prognozę zysku operacyjnego za bieżący rok rozliczeniowy. Jeśli te przewidywania potwierdzą się, to spadek zysku Toyoty będzie największy od 18 lat.

Bruksela: ta decyzja nie spodoba się stoczniowcom

6 czerwca to ostateczny termin do kiedy rząd musi znaleźć inwestora dla zakładów w Gdyni i w Szczecinie i uchronić je przed koniecznością zwrotu wielomiliardowej pomocy publicznej. Jednak nawet jeśli się to uda, nabywca majątku stoczni nie będzie musiał budować tam statków. A to oznacza, że tysiące stoczniowców może stracić pracę.

Co Ty sądzisz o pomostówkach?

Czy lista zawodów uprawnionych do wcześniejszych emerytur będzie krótsza? Dziś wieczorem decydujące głosowanie nad projektem ustawy, która zmniejsza liczbę uprawnionych z ponad miliona do niespełna 250 tysięcy. Wcześniejsze emerytury ma stracić m.in. większość nauczycieli i część kolejarzy.

Warszawski parkiet ma kolor czerwony

Po środowej kiepskiej sesji na Wall Street i czwartkowych minusach w Azji, przyszła kolej na spadki w Europie. Na otwarciu WIG20 tracił 3,4 proc, a handel zakończył stratą blisko 4,4 proc. Podobnie pod kreską znalazły się notowania innych ważnych indeksów na Starym Kontynencie.

Yahoo zszedł z garnuszka Google

Problemy firmy Yahoo, jednej z największych (druga po Google) wyszukiwarek internetowych miały zakończyć się dzięki współpracy reklamowej z Google. Plan zakładający wyświetlanie przez Yahoo reklam konkurenta spalił jednak na panewce.

Banki centralne tną stopy

Europejski Bank Centralny obniżył w czwartek stopy procentowe o 50 punktów bazowych do 3,25 proc. Wcześniej Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 150 pkt bazowych, a równocześnie szwajcarski bank centralny obniżył benchmarkową stopę procentowa o 50 pkt bazowych. Wszystko po to, żeby kredyt dla gospodarki był tańszy, co złagodziłoby skutki globalnej recesji.

"Słońce Peru mistrz bajeru". Lud błaga Tuska o wysłuchanie

Gwizdki, bębny, krzyki i płomienne mowy liderów związkowych rozbrzmiewały na Wiejskiej. Przed Sejmem zgromadziło się kilkuset członków NSZZ i OPZZ, którzy później przenieśli się przed Kancelarię Premiera. Demonstranci wyrażają sprzeciw wobec rządowej propozycji reformom systemu emerytalnego i służby zdrowia. "Słuchaj Donald, jak Cię błaga lud" - śpiewali. Manifestowali też kolejarze w Bydgoszczy i Katowicach.

Nadzór gani banki za kredyty we frankach

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego banki, które mają trudności z pozyskiwaniem finansowania we frankach szwajcarskich, powinny wycofać z oferty kredyty udzielane w tej walucie. Nie wywiązywanie się z umów podpisanych z kredytobiorcami, w tym także opóźnianie lub brak wypłaty kredytu jest podstawą do podjęcia działań interwencyjnych przez nadzór - twierdzi Komisja.

Polacy wciąż uciekają z funduszy

Aż siedem miliardów złotych wycofali z TFI w październiku Polacy. Ze wstępnych szacunków spółki badawczej Analizy Online wynika, że łączna wartość środków ulokowanych w krajowych funduszach spadła w zeszłym miesiącu o około jedną piątą.

MF może zmienić założenia budżetu

- Założenia do budżetu 2009 mogą zostać zrewidowane - mówi w wywiadzie dla "Wall Street Journal Polska" wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Mieszkania coraz tańsze

Trwa przecena na mieszkaniowym rynku wtórnym - informuje "Rzeczpospolita". Ceny spadły już o kilka procent, a ofert sprzedaży wciąż szybko przybywa.

Dolny Śląsk polskim tygrysem gospodarczym

Województwo dolnośląskie jest liderem wzrostu gospodarczego w Polsce, dystansując Mazowsze. Zaskakująco dobrze wiedzie się świętokrzyskiemu i kujawsko-pomorskiemu. W gospodarczym wyścigu traci za to Wielkopolska - informuje "Rzeczpospolita".

Mocne spadki w Azji

Po zielonej środzie, w czwartek na azjatyckich parkietach zagościły silne spadki. Japoński Nikkei 225 stracił w ciągu dnia aż 6,53 procent. Inwestorzy sprzedają akcje po tym jak swoje prognozy obniżyło kilka ważnych spółek z Toyotą na czela.

Kulczyk zadebiutuje na giełdzie

Jan Kulczyk wprowadzi na giełdę jedną ze swoich spółek - Kulczyk Oil Ventures. Ma ona eksploatować złoża ropy naftowej w Brunei, Pakistanie, Słowenii oraz w Syrii - informuje "Rzeczpospolita".

Kolejarze zastrajkują - będą opóźnienia

W czwartek przez dwie godziny strajkować będą kolejarze w Bydgoszczy i Katowicach. W związku z akcją protestacyjną może dojść do kilkugodzinnych opóźnień w kursowaniu pociągów na trasach przebiegających przez te miasta.

Na Wall Street najgorsza powyborcza sesja

Powyborcze emocje w USA katastrofalnie wpłynęły na notowania nowojorskiej giełdy. Najważniejsze indeksy na Wall Street zamknęły się ponad 5 proc. pod kreską. - To najgorsza powyborcza sesja w historii - mówią jednogłośnie analitycy. Ci zastanawiają się, czy wyraźne spadki są reakcją na zmianę administracji.

Jak Obama wpłynie na nasze gospodarcze interesy?

Polskie firmy coraz odważniej patrzą na Stany Zjednoczone jako miejsce do robienia interesów - i robią to mimo kryzysu. Jak zmiana lokatora Białego Domu może wpłynąć na portfele polskich przedsiębiorców?

MAN zwalnia w Polsce

Niemiecki koncern MAN zwolni do końca roku 150 spośród ok. 550 pracowników zatrudnionych w fabryce samochodów ciężarowych w Niepołomicach koło Krakowa.

Przesiadamy się do nowych samochodów

Na świecie i w Europie gwałtownie spada sprzedaż samochodów, ale trend ten nie dotyczy Polski. Od początku br. do końca września liczba zarejestrowanych w naszym kraju nowych samochodów osobowych zwiększyła się o 13 proc. - wyliczył instytut Samar.

Norwegia bliżej Szczecina

Norweski przewoźnik Norwegian wprowadził od listopada nowe połączenia ze Szczecina przez Oslo do ośmiu norweskich miast. Loty uruchomiono na okres zimowy, Szczecin zyskał w ten sposób połączenia do Alesund, Bergen, Bodo, Narviku, Kristiansand, Stavanger, Tromso i Trondheim.

Jak odkuć się po stratach?

Ponad 55 procent straty w ciągu 16 miesięcy - tak fatalny wynik stał się udziałem warszawskiego indeksu giełdowego. Podobne straty zanotowały w tym czasie fundusze inwestycyjne. Co powinni zrobić ci, którzy mieli ich jednostki? Czy wyjście z inwestycji to dobre wyjście z sytuacji? A jeżeli wyjść - to w co wejść, by odrobić straty?

Premier: sukces ws. pakietu klimatycznego

Donald Tusk ocenił, że środowe spotkanie premierów Grupy Wyszehradziej i państw bałtyckich zakończyło się "ewidentnym sukcesem", ponieważ przedłużony został sojusz na rzecz korzystnego kształtu pakietu klimatyczno-energetycznego

Długi nam nie takie straszne

Co ósmy Polak ma problemy ze spłatą swych rachunków i rat kredytów – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Ponad połowa z nas deklaruje, że zobowiązania reguluje bez problemów.