Najnowsze

Najnowsze

Polacy polubili e-deklaracje

Znikomą popularnością cieszyło się dotychczas wysyłanie deklaracji podatkowych przez internet. Powód? Kosztujący kilkaset złotych e-podpis. Kiedy urzędnicy postanowili znieść ten wymóg, Polacy zaczęli chętniej wysyłać swoje deklaracje przez sieć. Do północy w czwartek, podatnicy złożyli 78972 deklaracje podatkowe przez internet. 77470 z nich było bez wymaganego do tej pory podpisu elektronicznego

35 chętnych na stocznie

35 inwestorów zgłosiło dotychczas swoje zainteresowanie zakupem majątku stoczni Gdynia i Szczecin. Inwestorzy mieli czas na wpłatę wadium, uprawniającego do udziału w przetargach na poszczególne pakiety majątku obu stoczni, do czwartku do północy.

Fedak: Z bezrobociem nie jest źle

- Na koniec roku bezrobocie w Polsce powinno się stabilizować. W gorszej, pesymistycznej sytuacji może wzrosnąć o 2-2,5 pkt. procentowych - uważa minister pracy i polityki społecznej Jolatna Fedak. Zdaniem pani minister, sytuacja na krajowym rynku pracy nadal nie jest zła.

Domy bez zezwolenia dla cudzoziemców

Od 1 maja obywatele Unii z obcym paszportem mogą bez zezwolenia kupować w Polsce domy, nawet jeśli nigdy nie mieszkali w naszym kraju. Jednak żeby bez zezwolenia kupić ziemię, będą musieli poczekać jeszcze 7 lat.

Czy grypa uderzy w gospodarkę

Pandemia grypy to tylko kwestia czasu - mówią przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia. Czy i jak pogłębi to światowe problemy gospodarcze i nasze własne problemy ze znalezieniem pracy? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Ryszardem Petru, ekonomistą ze Szkoły Głównej Handlowej.

Bez zmiany stopy procentowej

Wzrost inflacji jest spowodowany deprecjacją złotego. Dane z marca pokazują że spadek w polskiej gospodarce nie jest już tak duży. To wyraźnie wyróżnia Polskę na tle innych państw. Na temat sytuacji polskiej gospodarki, oraz stóp procentowych rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes prof. Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Wyniki Zakladów Azotowych Puławy

Pierwszy kwartał 2009 był dla Zakładów Azotowych Puławy wyjątkowy. Spółka jako jedyna w polskim przemyśle przyjęła na siebie efekt konfliktu gazowego pomiędzy Rosja a Ukrainą. Pomimo tego w ciągu kilku tygodni firma wróciła do pełnej mocy produkcyjnych. Gościem Roberta Stanilewicza był Paweł Jarczewski, prezes Zakładów Azotowych Puławy.

Diamentowy gigant tnie wydobycie

Największa na świecie firma zajmująca się eksploatacją złóż diamentów, południowoafrykańska De Beers, zmniejszyła w pierwszym kwartale wydobycie i obróbkę szlachetnych kamieni o 90 proc. Powodem jest oczywiście światowy kryzys, który drastycznie ograniczył popyt na diamenty.

Twój brat PIT... 2009

Już tylko kilka godzin pozostało na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Jedno rozliczenie za większością Polaków - warto więc pomyśleć już o kolejnym. By jak najmniej oddać fiskusów. Na co zwrócić uwagę?

W korporacji czy na swoim

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji

DM IDM przejmie bank?

Dom Maklerski IDM zrezygnował z ubiegania się o licencję bankową. IDM zamierza za to kupić udziały w jednym z banków. Jak powiedział w TVN CNBC Biznes prezes DM IDMSA Grzegorz Leszczyński wiele banków obecnie szuka partnerów, to rozwiązanie jest tańsze niż własny bank - podkreśla

Najlepszy miesiąc giełdy od sześciu lat

Ostatnia sesja na warszawskiej giełdzie przed majowym weekendem wprawiła inwestorów w bardzo dobre nastroje. Są one jeszcze lepsze, jeśli spojrzy się na cały mijający miesiąc. W czwartek indeks WIG20 wzrósł o prawie trzy proc., a w trakcie całego kwietnia zyskał prawie 19 proc. To najlepszy miesięczny wynik od sześciu lat.

Orlen tnie wydatki

Chcemy doprowadzić do zaoszczędzenia w tym roku 1,5 mld złotych. Na koniec roku Orlen chce mieć mieć zadłużenie w wysokości o 3-4 mld niższe niż dzisiaj, by czuć się komfortowo - mówił w Dniu na Rynkach Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen

Krosno jednak upadnie

Sąd okręgowy oddalił zażalenie byłych władz producenta szkła z Krosna na wcześniejszą decyzję o upadłości likwidacyjnej. Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych włączył akcje spółki Krosno do Listy Alertów, czyli spółek o podwyższonym ryzyku.

Chrysler bankrutem. Łączy się z Fiatem

To już kwestia godzin. Przeżywający poważne kłopoty finansowe amerykański koncern samochodowy Chrysler ogłosi bankructwo i zwróci się o ochronę przed wierzycielami. Nie oznacza to jednak upadku firmy. Po spłaceniu długów Chrysler połączy się z Fiatem i nadal będzie prowadził dotychczasową działalność.

Polska rodzina "przejada" 4 tysiące miesięcznie

Rocznie polskie gospodarstwo domowe wydaje niecałe 11 tys. euro na konsumpcję. Po obecnym kursie, to około 4 tys. złotych miesięcznie - wynika z badań firmy konsultingowej RegioPlan Consulting. Plasuje nas to na piątymi miejscu wśród 10 krajów regionu.

Czterech chętnych na zakup GPW

Wszyscy zaproszeni są chętni. Deutsche Boerse, London Stock Exchange (LSE), NASDAQ OMX oraz New York Stock Exchange Euronext (NYSE Euronext) - te cztery wiodące światowe giełdy odpowiedziały na zaproszenie polskiego resortu skarbu w sprawie prywatyzacji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Zyski Starbucksa ostro w dół

Zyski Strabucksa spadły w I kwartale 2009 r. aż o 77 proc. w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem. Główną przyczyną słabszego wyniku jest zamknięcie przez kawiarnianego giganta kilkuset lokali w Stanach Zjednoczonych.

Dalsze losy Swarzędza

Od 10 marca spółka "Swarzędz" znajduje się w likwidacji. Funkcję likwidatora pełni Marek kamiński, który był gościem programu "Dzień na Rynkach". Rosnące przychody spółki to nie wszystko - jak podkreślił nasz gość. Pozostałe relacje finansowe uległy dalszemu pogorszeniu . W roku 2008 podejmowanych było szereg działań restrukturyzacyjnych. Ale początek roku i pierwszy kwartał sprawił, że spółka została ścięta z nóg w momencie, gdy podnosiła się z kolan.

Pięć lat minęło

Mija 5 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Choć w portfelach Polaków nadal nie ma euro - eksperci zgodnie oceniają - było warto! W magazynie "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz rozmawiał z ministrem finansów, który wprowadzał nas do Wspólnoty - Andrzejem Raczko.

Imigranci ze wschodu napędzają UE

Imigracja z Europy Wschodniej do Zachodniej przynosi gospodarce Unii Europejskiej blisko 50 mld euro rocznie, czyli około 0,8 proc. PKB - pisze w czwartek dziennik "Financial Times", powołując się na raport zamówiony przez Komisję Europejską.

Resplik akcji FON SA

W ostatnią niedzielę WZA FON SA podjęło decyzję o resplicie akcji. Ich wartość po resplicie wyniesie 50 groszy. W magazynie "Dzień na Rynkach" prezes FON SA poinformował także, że spółka prowadzi rozmowy i szuka inwestora związanego z budownictwem drogowym. Z Piotrem Żołyńskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Propagandowy deficyt

Deficyt budżetu po kwietniu nie powinien przekroczyć 16 miliardów złotych - zapewnia ministerstwo finansów. Jednak zdaniem doradcy prezesa NBP, Cezarego Mecha deficyt sięgnie ok. 40 miliardów złotych - a nie jak zakłada rząd 18,2. O kondycji polskiej gospodarki oraz o roli rządu w czasach kryzysu z Cezarym Mechem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Bezrobocie w eurolandzie najwyższe od 3,5 roku

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w marcu 2009, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 8,9 proc. - poinformował w czwartek Eurostat. To 0,2 pkt. proc. więcej niż w lutym i najwięcej od listopada 2008 r.

UOKiK pozywa Erę, Orange i Play

Opłata za zdjęcie blokady karty SIM, uciążliwe formalności w przypadku kradzieży telefonu czy pozbawienie konsumenta dostępu do usług, za które regularnie płaci – to tylko niektóre działania operatorów komórkowych kwestionowane przez UOKiK.

Polska w UE już 5 lat

Polska dobrze wykorzystała 5-letnią obecność w Unii Europejskiej - oceniła w TVN CNBC Biznes unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego, Danuta Huebner. Jedną z niewielu rzeczy, która nam nie wyszła, to eurowaluta. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Spóźniony PIT może cię słono kosztować. Nawet 26 tys. zł!

Czwartek to ostatni dzień składania zeznań podatkowych za rok 2008. Jeśli więc twój PIT leży jeszcze na biurku, lepiej wybierz się do swojego Urzędu Skarbowego lub do specjalnego Skarbomatu. Pamiętaj, że możesz też rozliczyć się z podatku przez internet.

Kryzys bije w złocisty trunek

Wydawałoby się, że nękani kryzysem gospodarczym Brytyjczycy będą topić swoje smutki w kuflu piwa. Nic z tych rzeczy. W pierwszym kwartale tego roku sprzedaż trunku była na Wyspach o 8 procent niższa niż rok wcześniej - to największy jednorazowy spadek od początku lat 90-tych.

W Belgii i Danii czekają tysiące etatów

Grubo ponad sto tysięcy etatów czeka na Polaków w Belgii i Danii - pisze "Polska". Kraje te od 1 maja w pełni otwierają swój rynek pracy, dzięki czemu nie potrzeba będzie, jak do tej pory, pozwolenia na pracę. Najwięcej etatów jest w branży budowlanej, rolnictwie oraz usługach.

"Nie ma podstaw do nowelizacji budżetu"

- Widać, że w Polsce sytuacja jest znacznie lepsza, niż można to przeczytać czy usłyszeć w mediach. Bardzo ważne, żebyśmy podtrzymywali pozytywne podejście. Polska jest krajem, który będzie miał w tym roku najlepsze wyniki gospodarcze w Europie - mówił w radiowych "Sygnałach Dnia" minister gospodarki Waldemar Pawlak.