Najnowsze

Najnowsze

Wakacyjny porfel

Wakacje już za progiem, więc w TVN CNBC Biznes sprawdzamy, jakie wydatki czekają nas podczas letniego wypoczynku. Okazuje się, że mimo kryzysu, ceny poszły w górę.

Wyrok na ministra pod koniec czerwca

Pod koniec czerwca premier Donald Tusk będzie rozmawiał z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem o finansowaniu dwóch kluczowych odcinków autostrady A2. Po tej rozmowie - jak wynika ze słów szefa rządu - będzie wiadomo, czy Grabarczyk pozostanie na stanowisku.

PKO BP strzela w stopę sektorowi i klientom

- Wypłata dywidendy sprawi, że przez kilka miesięcy - do czasu emisji nowych akcji - bank PKO BP może nie mieć pieniędzy na udzielanie kredytów - mówił w TVN CNBC Biznes Andrzej Stopczyński z KNF. - To wpłynie negatywnie nie tylko na sam bank, ale także na cały sektor bankowy - dodaje prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Bankrutuje niemiecki gigant handlowy

Działający w branżach handlowej i turystycznej niemiecki koncern Arcandor złożył w sądzie wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego z powodu zagrożenia niewypłacalnością - poinformowano we wtorek w siedzibie koncernu w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia).

Rząd przekłada pracę nad budżetem

- Planowane na wtorek rozpatrzenie założeń do przyszłorocznego budżetu zostało przesunięte na najbliższy poniedziałek - poinformował premier Donald Tusk. Do 15 czerwca założenia ma poznać Komisja Trójstronna. Zgodnie z nimi, w przyszłym roku inflacja miałaby wynieść ok. 1,5 do 1,9 proc., a wzrost PKB 0,5–1,3 proc.

Dywidenda PKO rozpala wszystkich. Poza premierem

- Jestem dość spokojny, ale będę wrażliwy na wszystkie uwagi. Będę w tej sprawie rozmawiał i z prezesem NBP i przewodniczącym KNF - tak premier Donald Tusk odniósł się do rekomendacji zarządu PKO BP w wypłacie dywidendy, której spora część trafiłaby do budżetu. Choć nie wyjaśnił, na czym bazuje jego spokój, to z pewnością nie udziela się on pozostałym członkom rządu.

Niemcy dalej nurkują

W Niemczech największy od 1950 roku spadek eksportu. W kwietniu zmniejszył się on rok do roku o 28,7 procent, do 64 miliardów euro. W dół poszedł też niemiecki import - o prawie jedną czwartą, a dokładnie o 22,9 proc. Dane były gorsze niż oczekiwano.

Ile kosztował europoseł?

Nawet 3 mln zł kosztowało w tym roku wprowadzenie europosła do Parlamentu Europejskiego - wynika z raportu portalu money.pl. Najwięcej wydało na każdy euromandat Polskie Stronnictwo Ludowe, najmniej Platforma Obywatelska.

Roaming w UE tańszy od 1 lipca

Tańsze połączenia telefoniczne w Unii Europejskiej już od 1 lipca. Ministrowie państw członkowskich ostatecznie przyjęli przepisy, które pozwolą obniżyć opłaty za roaming nawet o 60 procent.

Fundusze inwestycyjne znów zyskują

Maj przyniósł trzeci z rzędu wzrost wartości środków zarządzanych przez krajowe fundusze inwestycyjne. Wartość aktywów TFI wyniosła na koniec miesiąca ponad 2 proc. więcej w porównaniu do kwietnia. Z miesiąca na miesiąc lepiej wygląda też saldo wpłat i umorzeń. Jak przekonywał w TVN CNBC Biznes Tomasz Publicewicz z Analiz Online, tendencja ta ma duże szanse na utrzymanie.

Sąd wstrzymał sprzedaż Chryslera

Sprzedaż Chryslera wstrzymana. Amerykański sąd najwyższy przychylił się do wniosku funduszy emerytalnych ze stanu Indiana i zablokował sprzedaż aktywów koncernu spółce, na której czele stoi włoski Fiat. Na razie nie wiadomo, na jak długo zamrożono transakcję, wiadomo jednak, że prezes Fiata nie zamierza wycofać się z transakcji z Chryslerem.

Zmiany we władzach "Wiadomości" TVP

Dotychczasowy szef "Wiadomości" TVP Jan Piński awansuje na dyrektora telewizyjnej Agencji Informacji. Poprzedni szef AI Janusz Sejmej ma zostać doradcą p.o. prezesa TVP Piotra Farfała. Natomiast "Wiadomościami" ma kierować Krzysztof Trębski - dowiedział się portal tvn24.pl

"Trzeba wyczyścić europejskie banki"

Amerykańskie banki przeszły stress-testy i gotowe są zwrócić rządowi pomoc, jaką wydał na ich ratowanie. A europejskie? Jest z nimi gorzej. Trzeba jak najszybciej oczyścić system bankowy w strefie euro - tak do rządów krajów strefy euro apeluje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Europarlament bez polskich biznesmenów

Polacy najwyraźniej nie chcą, by ich interesy w Brukseli reprezentowali przedsiębiorcy. Żaden z 74 kandydujących biznesmenów nie zdobył mandatu. Powód? Brakuje im skromności i społecznego zaangażowania - oceniają eksperci w "Pulsie Biznesu".

TV Puls chce na giełdę

Mimo że ma zaledwie osiem lat, inwestorów zmieniała jak przysłowiowe rękawiczki. Teraz TV Puls szuka swojej kolejnej szansy - jeśli nie zgłosi się żaden nowy inwestor, spółka chce zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych - pisze "Puls Biznesu".

Za brak OC zapłacisz nawet 200 tys.

Już za kilka tygodni policja nie będzie mogła odholować samochodu, jeśli kierowca nie będzie miał przy sobie polisy OC - donosi "Gazeta Prawna". Ale ryzykować nie warto, bo nieubezpieczonego kierowcę może to kosztować nawet do 200 tys. zł.

Hazard na biznes

Zamiast na giełdzie może warto rozmnażać swoje pieniądze w sektorze e-gamblingu? W ciągu tylko roku zakłady on-line zaczęło stawiać milion Polaków. Pytanie jednak czy jest to legalny interes. Gdyby to opodatkować budżet zyskałby ponad 100 milionów złotych rocznie, ale życie to gra - jak głosi hasło firmy Bet-at-home.com AG - czy rzeczywiście w życiu można na wszystko postawić i na wszystkim wygrać? Z Wojciechem Trzaską na 13-ej Konferencji Wall Street, rozmawiał Łukasz Kijek.

Optymizm inwestorów

W którą stronę pójdzie rynek? Czy na giełdzie wreszcie pojawił się klimat do inwestowania? Czy może długo trwająca dekoniunktura sprawi że inwestorzy nie będą zadowoleni i chętni do współpracy? Na te pytania szukali odpowiedzi inwestorzy indywidualni podczas 13-ej Konferencji Wall Street, a my wraz z nimi. O sile inwestorów indywidualnych i optymizmie jaki panuje wśród nich - pod Tatrami w Zakopanem rozmawiał Łukasz Kijek z Jarosławem Dominiakiem ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

psychologia giełdy

Jak nie stracić na giełdzie? Może nas przed tym uchronić systematyczne prowadzenie dziennika - uważa profesor Tomasz Zaleśkiewicz. O tym, że kryzys i bessa rodzą się w głowach i tam też umierają z psychologiem z Centrum Badań Nad Zachowaniami Ekonomicznymi - podczas 13. Konferencji Wall Street w Zakopanem rozmawiał Łukasz Kijek

Pociąg do giełdy

Ci którzy kupili akcje spółek giełdowych kilka miesięcy temu mogą dziś czuć się zwycięzcami. Ci jednak którzy teraz chcą wsiąść do tego pociągu powinni uważać - przestrzega Grzegorz Zalewski. O sytuacji na rynku i prognozach podczas 13-ej Konferencji Wall Street z analitykiem Domu Maklerskiego BOŚ rozmawiał Łukasz Kijek.

Kiedy do inwestycji?

W którą stronę pójdzie rynek? Czy na giełdzie wreszcie pojawił się klimat do inwestowania? Na te pytania szukali odpowiedzi inwestorzy indywidualni podczas 13-ej Konferencji Wall Street. Z Wojciechem Białekiem - głównym analitykiem CDM Pekao SA pod Tatrami rozmawiał Łukasz Kijek.

Ucieranie pakietu

Pakiet antykryzysowy wciąż dyskutowany. Chociaż jego największą zaletą byłoby przede wszystkim wejście w życie już jakiś czas temu, to wciąż nie wiadomo kiedy dokładnie pracodawcy i pracownicy będą mogli z nowych, elastycznych rozwiązań korzystać.

Debiut Bogdanki

Coraz bliżej giełdowy debiut kopalni Bogdanka. Według informacji Ministerstwa Skarbu Państwa Bogdanka wejdzie na giełdę 25 czerwca. Prezes spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka" tłumaczył na antenie TVN CNBC Biznes, na jakie inwestycje przeznaczone zostaną środki z emisji.

"Likwidacja Chryslera obróci miliardy dolarów wniwecz"

Administracja prezydenta Baracka Obamy wezwała w poniedziałek Sąd Najwyższy USA, by zezwolił na sprzedaż upadłego koncernu Chrysler grupie inwestorów, której przewodzi włoski Fiat. Transakcji sprzeciwia się grupa funduszy emerytalnych z Indiany.

"600 tys. miejsc pracy w 100 dni"

Lato w Stanach Zjednoczonych ma upłynąć pod znakiem tworzenia nowych miejsc pracy. Barack Obama zapowiedział, że w ciągu najbliższych 100 dni chce utworzyć 600 tys. stanowisk.

Spotkanie inwestorów "Wall Street"

To już 13-te spotkanie inwestorów "Wall Street" organizowane przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tym razem pod Tatrami w Zakopanem rozmawialiśmy z Ludwikiem Sobolewskim, prezesem Giełdy Papierów Wartościowych. Prezes zaznacza w jakim miejscu i na jakim etapie jest Polski rynek kapitałowy. Zaznacza problemy, plany, ale przede wszystkim to że mamy się czym chwalić....

Branża farmaceutyczna a krysys

Wyniki spółek farmaceutycznych potwierdzają, że kryzys omija ten sektor. O wynikach zajmującej się dystrybucją i produkcją leków spółce Nepentes w programie "Dzień na rynkach" Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem spółki Nepentes Łukaszem Butrukiem.

Budżet do rewizji

Wykonanie planu budżetowego na ten rok będzie bardzo trudne, jeśli w ogóle wykonalne. Tak sytuację państwowej kasy ocenia w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów Maciej Grabowski. Zastrzegł jednak, że ministerstwo finansów nie pracuje nad zmianą stawek podatkowych, m.in. VAT-u. Ostateczna decyzja ma zależeć od danych dotyczących rzeczywistych dochodów i wydatków budżetowych. O szczegóły pytał w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Ceny energii w dół?

Maleje popyt i spadają ceny prądu, ale na razie tylko na rynku hurtowym. Obecnie jedna megawatogodzina kosztuje 170 złotych, w ostatnim kwartale ubiegłego roku było to nawet 240 złotych. Mimo to dostawcy nie proponują obniżek prądu końcowym użytkownikom. Czy odbiorcy indywidualni mogą liczyć na obniżkę i jak można zaoszczędzić, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" Jolantę Arendarską, Sekretarza Generalnego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Rząd bierze się za budżet 2010

Choć wciąż nie wiadomo jaki ostatecznie kształt po rewizji przyjmie budżet 2009, już jutro rząd zajmie się założeniami do projektu ustawy budżetowej na rok przyszły.