Najnowsze

Najnowsze

G20 - sposoby na kryzys

Przywódcy 20-tu najbardziej uprzemysłowionych gospodarek świata będą musieli wypracować w Pittsburghu międzynarodowe porozumienie dotyczące szacowania ryzyka dla rynku finansowego - mówił w TVN CNBC Biznes były minister finansów. O tym, co przyniesie szczyt G20, Rafał Wojda rozmawiał z programie "Bilans" z Andrzejem Raczko - byłym ministrem finansów

Zakończenie sporu z Eureko znów się oddala?

Na piątkowym posiedzeniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PZU nie zapadnie decyzja o wypłacie dywidendy - podaje IAR. Wiadomo też, że Ministerstwo Skarbu Państwa i Eureko będą głosowały za ogłoszeniem przerwy w obradach NWZA do 1 października. Oznacza to, że między stronami wciąż nie ma porozumienia, a tym samym oddala się zakończenie ośmioletniego sporu.

Prezydent Kaczyński otwiera sesję w USA

Na najsłynniejszym balkonie świata gospodarki zawisła flaga Polski. Z wizytą do Stanów Zjednoczonych wybrał się prezydent Lech Kaczyński. Po spotkaniu z prezesem NYSE, prezydent Kaczyński uroczyście otworzył sesję giełdową. W prezydenckiej delegacji do Nowego Jorku był między innymi minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik. Kilka minut po starcie notowań połączyliśmy się z Wall Street, by porozmawiać z ministrem HJan

Niemcy z pomocą dla Opla

Niemcy będą szukać z partnerami z UE "dobrego europejskiego rozwiązania" w sprawie pomocy publicznej dla spółki motoryzacyjnej Opel - zapewnił niemiecki minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg. W ten sposób odniósł się do rosnącej krytyki ze strony Belgii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii w związku z planowaną sprzedażą większości udziałów w Oplu austriacko-kanadyjskiemu konsorcjum Magna i rosyjskiemu Sbierbankowi.

Nominacja do nagrody Hot Bird TV Awards

Telewizja TVN CNBC Biznes znalazła się w gronie 4-ech stacji nominowanych do międzynarodowej nagrody Hot Bird TV Awards w kategorii kanałów informacyjnych. W konkursie wystartowały w tym roku 144 kanały z różnych stron świata, w kategorii kanałów informacyjnych zgłoszeń było 9 - poza nominowaną czwórką wystartowały w niej stacje: BBC Arabic, Bloomberg, CNBC UK, włoski RaiNews 24 i rosyjska stacja RT TV Chanel. Jury złożone z niezależnych ekspertów rynku mediów ogłosi swój werdykt podczas gali finałowej w Wenecji, 20 listopada.

Sześciu inwestorów w kolejce po polską chemię

Nafta Polska zakwalifikowała sześciu inwestorów, z którymi będą prowadzone negocjacje w sprawie zakupu pierwszej grupy chemicznej - poinformował prezes Nafty, Marek Karabuła. Dodał, że przedstawione propozycje cenowe są atrakcyjne i zawierają premię w stosunku do wyceny rynkowej.

Jeszcze tańsze latanie

Bilet lotniczy za 1 grosz - albo lot z Warszawy do Sztokholmu za 30 złotych. Linie lotnicze na wszelkie sposoby starają się zachęcić do korzystania ze swoich usług - bo bez nowych klientów wiele z nich już wkrótce może nie wystartować. Szacuje się, że w tym roku linie lotnicze na całym świecie stracą w sumie aż blisko 28 miliardów dolarów. O niskich lotach branży lotniczej i wysokich upustach, które mają wspomóc podniebny biznes - Patrycjusz Wyżga

Zdrowy zysk

26 miliardów złotych - tyle Polacy wydali w zeszłym roku na prywatne leczenie. To już połowa tego, ile wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Polacy coraz częściej stosują się do zalecenia: pacjencie lecz się sam. A to oznacza, że rośnie nam kolejny wielki sektor w gospodarce. Jak się w tym sektorze robi biznes, kto i ile może na tym zarobić? O tym Łukasz Kijek

Nowoczesne płacenie

Bliskość popłaca. A wręcz płaci. Nowe, działające juz ale niezbyt rozpowszechnione technologie pozwalają płacić w sklepie, parkomacie czy automacie z napojami za pomocą zbliżenia naszego telefonu do czytnika. Specjalne pole wychwytuje sygnał i rachunek zapłacony. O tym jak to zrobić i czy to aby na pewno bezpieczne - Cezary Królak.

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych

Bardziej opłaca się budować własny dom niż kupować mieszkanie. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnej działki. W przeciwnym razie na działkę i budowę domu w pobliżu wielkiego miasta można sporo zapłacić. Możemy zaobserwować również spadek cen usług firm budowlanych, oraz nieznaczny spadek cen materiałów. Na temat sytuacji w branży rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Zbigniew Kwapisz, Polskie Składy Budowlane.

Zysk i bezpieczeństwo w kopalniach

Nie będziemy kopać węgla tam, gdzie wiąże się to z bezpośrednim zagrożeniem dla życia górników - mówi premier Donald Tusk. Czy taka deklaracja może zostać zrealizowana? Co to oznacza dla polskiego przemysłu górniczego? Jak radzą sobie z tym inne kraje? Jak mądrze rozwiązać walkę o bezpieczeństwo i o zysk? O to w programie "Pieniądze od Rana" Jolanta Wiśniewska pytała byłego ministra gospodarki, Janusza Steinhoffa.

AXA TFI - co wniesie na rynek funduszy inwestycyjnych?

Nowe towarzystwo funduszy inwestycyjnych wchodzi na rynek. AXA TFI ma za sobą poważnego francuskiego ubezpieczyciela. W "Rynkach dnia" gościł jego prezes Adrian Adamowicz. Roberta Stanilewicz pytał gościa jakiej polityki inwestycyjnej można się spodziewać po zarządzających AXA TFI.

Pan-europejski nadzór finansowy

Bruksela bierze się za zacieśnianie nadzoru finansowego w Unii Europejskiej. Komisja Europejska ogłosiła szczegóły stworzenia pan-europejskiego nadzoru finansowego. Bruksela chce między innymi utworzyć osobny organ do spraw wczesnego ostrzegania o ryzyku w systemie finansowym. O pomyśle Unii oraz o szczycie G20, rozmawialiśmy z Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NBP oraz byłym Generalnym Inspektorem Nadzoru Bankowego

Dobry czas dla papierów dłużnych

Za tydzień na warszawskim parkiecie zadebiutuje nowa możliwość inwestycji - rynek papierów dłużnych. Podobnie jak New Connect 2 lata temu, projekt cieszy się dużym zainteresowanie inwestorów. O nowych możliwościach inwestycji na GPW rozmawialiśmy w "Biznes Lunchu" z prof. Leszkiem Pawłowiczem, prezesem Rady Giełdy

Bułgaria chce ominąć Ukrainę

Trwają negocjacje Gazpromu z Bułgarią na temat przekazywania całości dostaw gazu dla tego kraju przez planowany gazociąg South Stream - poinformował szef państwowej spółki bułgarskiej Bułgargaz, Dymitar Gogow. Oznaczałoby to całkowite wyeliminowanie Ukrainy jako kraju tranzytowego w kierunku południowym.

Nowy rynek na GPW

Polski rynek kapitałowy będzie miał w końcu wszystkie segmenty jakie są w innych krajach- tak Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska podsumował powstanie nowego rynku obrotu papierów nieskarbowych. Jest szansa, że ten rynek zaskoczy, to bardzo potrzebna inicjatywa w czasie kiedy firmom wyraźnie brakuje dostępu do źródeł finansowania - dodał prezes Kowalski

Szczyt G20 w Pittsburghu

Ustalenie strategii wyjścia z kryzysu i utrzymanie w ryzach zagrożeń dla gospodarki i środowiska - to właśnie o tym mają decydować przywódcy 20 największych światowych gospodarek na szczycie a Pittsburghu. Według projektu ustaleń G20 do jakich dotarło BBC państwa mają jednak opracować transparentne i wiarygodne środki wycofywania państwowej pomocy.

Kto prezesem ZUS: Brzóska czy Derdziuk?

Pozostało dwóch kandydatów na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował TVN CNBC Biznes Marek Bucior z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Według niego Artur Brzóska i Zbigniew Derdziuk wypadli najlepiej w dotychczasowej części konkursu. Wcześniej "Rzeczpospolita" pisała, że największe szanse ma Derdziuk, były minister rządu Donalda Tuska.

Lech Kaczyński zadzwonił na Wall Street

Prezydent Lech Kaczyński otworzył czwartkową sesję nowojorskiej giełdy NYSE. Po naciśnięciu guzika, który uruchomił specjalny giełdowy dzwon, oficjalnie ruszył handel na największym parkiecie świata. Już po uroczystości wyznał, że była to dla niego przygoda.

Japończycy rezygnują z luksusu

Zamiast kozaków od Prady - buty z second-handu. Kryzys zmienia zwyczaje zakupowe nawet przyzwyczajonych do luksusu Japończyków. Największy na świecie rynek dóbr luksusowych kurczy się, oddając pole supermarketom i sklepom z tanią odzieżą.

Bałtycka rura wraca

Choć żadna firma nie jest zainteresowana gazociągiem Baltic Pipe, to nasz Gaz-System chce do końca 2011 r. przygotować techniczny projekt i badanie dna morskiego pod ten gazociąg. Prezes spółki Jan Chadam podkreślił, że Gaz-System będzie przygotowany do realizacji przesyłu gazu do Polski z Norwegii przez Danię, co wcześniej planowano.

Amerykanom nie starcza na spłatę kart

Amerykanie coraz gorzej radzą sobie ze spłatą zobowiązań na kartach kredytowych. Agencja ratingowa Moody's podała, że w sierpniu do najwyższego poziomu w historii wzrósł indeks obrazujący wartość kredytów, których zwrotu banki przestały już oczekiwać. Analitycy agencji uważają, że winowajcą jest wzrost bezrobocia w USA.

Wojny franczyzowe

Mimo kryzysu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z franczyzy. Jednak nie zawsze takie układy dobrze się kończą. Na temat zagrożeń wynikających z tego typu układu biznesowego rozmawiał Krzysztof Szaniawski, prawnik, Chałas i Wspólnicy, Kancelaria Prawna.

Rover lub Jaguar zjedzie z Wysp

Ikona brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego, Jaguar Land Rover, odjedzie z Wysp. Aktualny właściciel firmy, indyjski koncern Tata Group zamierza zamknąć jedną z fabryk w środkowej Anglii. Koncern ma jednak utworzyć osiemset miejsc pracy w innych zakładach.

Dobre wyniki Tella

Dom Maklerski IDMSA podtrzymał rekomendacje "kupuj" dla akcji Tella jednocześnie obniżył jednak cenę docelową akcji z 15 złotych do 14,5. Analitycy podkreślają, że przejęcie spółek Impol i ETI pozwoli na ekstra oszczędności w IV kwartale, co może dodatkowo poprawić wyniki Tella. O rynku usług telekomunikacyjnym w "Dniu na rynkach" z prezesem firmy Tell Robertem Stempniewiczem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Przyszłość rynków obligacji

Jakie perspektywy ma rynek obligacji? Jaki jest koszt emisji obligacji? Czy jest to rynek trudniejszy od rynku akcji? Między innymi na te pytania odpowiadał gość Dnia na Rynkach Marcin Bońka, ekspert HSBC ds. rynku papierów dłużnych.

Grad: nie pracujemy pod presją

Polski rząd nie pracuje pod presją czasu i spokojnie negocjuje poszczególne elementy porozumienia z Eureko w sprawie PZU - wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada w radiu Tok FM. Grad podkreślił, że nie została wyznaczona żadna data graniczna osiągnięcia porozumienia. Wcześniej z resortu płynęły sygnału, że sprawa zakończy się do końca września.

Portfel noś w komórce

Telefon, portfel i karta kredytowa w jednym? Tak. Już w najbliższej przyszłości umożliwi to technologia NFC (ang. Near Field Communication), czyli bezprzewodowej komunikacji na bliskie odległości. Jej wdrażanie to szansa na zarobienie dużych pieniędzy.

Producent Łady dramatycznie tnie zatrudnienie

Firma AwtoWaz - największy rosyjski producent samochodów osobowych - zapowiada zwolnienie 27,6 tys. pracowników, czyli więcej niż 1/4 załogi. Ma to być sposób walki z powiększającymi się stratami, wynikającymi z zapaści na rynku samochodów.

Niezła jazda na tym taborecie

Honda, japoński producent samochodów, pokazał właśnie swój najnowszy, tym razem jednoosobowy pojazd. Osobisty minitransporter przypominający taboret na kółkach ma zrewolucjonizować komunikację na zamkniętej przestrzeni, na przykład na lotniskach czy w szpitalach.