Najnowsze

Najnowsze

Macierzyństwo a kariera

Czy ciąża i dziecko są przeszkodą w karierze zawodowej? Każda kobieta zadaje sobie pytanie - zrezygnować z macierzyństwa, odpuścić sobie karierę zawodową, poświęcić się rodzinie? Na te i wiele innych pytań próbowaliśmy odpowiedzieć w programie "Pieniądze od rana". Robert Stankiewicz rozmawiał z Moniką Jasińską z Manpower Polska, która zapewniała że nie warto rezygnować z macierzyństwa, szczególnie że mama która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim to najbardziej sumienny, lojalny i zorganizowany pracownik.

Cena ropy znowu w górę?

Cena ropy naftowej może w III kwartale tego roku wzrosnąć do 70-80 USD za baryłkę - ocenia Paul Horsnell z Barclays Capital.

Ludzie więcej kupują

Polacy przed Wielkanocą ruszyli na zakupy. Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 1 proc. w porównaniu z kwietniem zeszłego roku, a w porównaniu z marcem o 5 proc - podał GUS. I kolejna dobra wiadomość - w maju poprawiły się - już drugi miesiąc z rzędu - nastroje konsumentów.

Banki-zombie mogą zdławić gospodarkę

Choć rządowi USA udało się uratować największe amerykańskie instytucje finansowe, przywracając zdolność funkcjonowania całego systemu, amerykańską gospodarkę mogą zadławić tysiące małych, lokalnych banków-zombie, które mają coraz większe kłopoty.

Akcje jak ciepłe bułeczki?

To jeszcze nie przełom, ale - jak ocenia "Puls Biznesu" - takiego ruchu na rynku pierwotnym akcji nie było już dawno. Na głównym parkiecie GPW coraz więcej debiutów, rośnie też aktywność resortu skarbu.

Czy gaz udusi chemię?

Polski przemysł chemiczny - główny odbiorca gazu - wciąż liczy na obniżkę cen tego surowca. Jednak PGNiG nie chce robić wyjątków w relacjach z klientami i gra na zwłokę. Boi się lawiny roszczeń od kolejnych firm. Jedyna szansa dla chemii to szybka reakcja rządu na ten problem - pisze "Puls Biznesu".

"Uciekaj od dolara!"

- Natychmiast pozbądźcie się amerykańskich akcji, obligacji i dolara - nawołuje znany inwestor Peter Schiff, szef Euro Pacific Capital w wywiadzie dla CNBC. I wieszczy upadek amerykańskiej gospodarki.

Miliard do wzięcia na usługi

Planujesz stworzyć centrum usług? Czekają na ciebie unijne dotacje wartości 1 mld zł. Najpierw trzeba jednak wystartować w konkursie organizowanym przez resort gospodarki. Warunkiem jest deklaracja, że spółka stworzy co najmniej 100 miejsc pracy - pisze "Rzeczpospolita".

Polski pakiet Obamy

Wszyscy czekają na to, by rząd przyznał w końcu, iż jest gorzej niż przewidywano - powiedział dr Marcin Piątkowski. O niespełnionych obietnicach rządu i ministra finansów rozmawialiśmy w programie "Fakty ludzie pieniądze" z dr Marcinem Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego, byłym pracownikiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Leczenie objawione

Pakiet antykryzysowy, który gospodarka polska potrzebuje, może zostać wprowadzany za pół roku. Według analityków to zbyt późny termin. Trzeba pomóc firmom, które kłopotów nie mają, ale jeszcze mogą w nie wpaść. Z apelem do rządu wystąpił w studiu TVN CNBC Biznes wiceprezes Business Centre Club, Zbigniew Żurek.

Pomysł dla Mostostalu Warszawy

Rosną zyski i przychody Mostostalu Warszawa. W I kwartale zysk wzrósł o ponad 40% rdr, wzrosły też przychody i zysk operacyjny – wynik za I kwartał przerosły oczekiwania analityków. W programie "Rynki dnia" prezes Mostostalu Warszawa Jarosław Popiołek podsumował wyniki kwartalne a także wyjaśniał zawirowania związane z przetargiem na budowę drugiej linii warszawskiego metra.

Ruchoma nieruchomość

Wakacyjny dom na kółkach lub w plecaku. Wakacje na kampingu są ciekawą alternatywą dla zorganizowanych wyjazdów z biurem podróży, ale wcale nie muszą być tańsze. Kiedy wynajęcie tzw. campera może się opłacać, ile zapłacimy za miejsce na kampingu oraz co jest na nim standardem?

Nowa rada na Euro

To może być wielki "come back". Zyta Gilowska, szefowa resortu finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, teraz może zasiąść w Radzie Polityki Pieniężnej. Ale to nie koniec nazwisk związanych obecnie z prezydentem, a mających szansę pojawić się w nowym składzie RPP, który będzie się formował na przełomie roku. Na giełdzie nazwisk pojawiają się też Ryszard Bugaj oraz Adam Glapiński - obecnie doradzający Lechowi Kaczyńskiemu w sprawach gospodarczych. Kto jeszcze może zasiąść w radzie mędrców, która najprawdopodobniej będzie ostatnią przed przystąpieniem Polski do strefy Euro...?

Reklama odsłania okna

To może być koniec męki wielu mieszkańców bloków przysłoniętych reklamami. Pod koniec czerwca wejdą w życie przepisy zakazujące umieszczania wielkich reklam na budynkach mieszkalnych - dowiedziała się TVN CNBC Biznes. Niestety, nie oznacza to, że wszystkie wielkie płachty znikną od razu. Umowy, które zostały podpisane na wynajem powierzchni muszą wygasnąć.

W Rosji będzie jeszcze gorzej

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w poniedziałek, że załamanie gospodarki będzie w 2009 roku większe, niż prognozowano, a deficyt budżetu federalnego wyniesie co najmniej 7 proc. PKB.

"Rostowski ciąży temu rządowi"

- Minister Rostowski powinien ułatwić decyzję premierowi i podać się do dymisji, bo ciąży temu rządowi - powiedział w "Faktach po faktach" w TVN24 doradca ekonomiczny prezydenta ds. ekonomicznych Ryszard Bugaj. Dodał też, że propozycja prezydenta, aby obniżyć VAT zbulwersowała go, bo godzi w jego prestiż jako doradcy.

W Estonii spadły płace

Pierwszy od 16 lat spadek płac w Estonii. Średnia pensja w tej nadbałtyckiej republice skurczyła się w pierwszym kwartale o 1,5 procent rok do roku - po wzroście o 7 procent w ujęciu rocznym w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Urząd nie ma pieniędzy, żeby porównać ceny

- Urząd Komunikacji Elektronicznej rezygnuje ze stworzenia oficjalnego kalkulatora internetowego, porównującego ceny usług telekomunikacyjnych. Brakuje na to pieniędzy - poinformował rzecznik UKE Jacek Strzałkowski. Podobne "porównywarki" funkcjonują już w internecie od dawna.

Strategia dla Próchnika

Nowa emisja akcji w Próchniku jest konieczna, uważa Rafał Bauer, akcjonariusz spółki i były prezes Vistuli&Wólczanki. Bauer będzie przekonywać do swojego pomysłu pozostałych akcjonariuszy. Jego zdaniem jeśli emisję uda się przeprowadzić do września, Próchnik w 2010 roku będzie mieć solidny zysk. O strategii dla spółki Próchnik w programie "Rynki Dnia" Marek Tejchman rozmawiał z Rafałem Bauerem, akcjonariuszem Próchnika i byłym prezesem Vistuli&Wólczanki.

Plany Grupy Żywiec

Nie myślimy o wyjściu z giełdy, skup akcji to tylko porządkowanie grupy - powiedział w TVN CNBC Mariusz Borowiak. Członek zarządu Grupy Żywiec dodał też, że inwestorzy mogą w tym roku liczyć na dywidendę, choć nie będzie ona tak pokaźna jak w poprzednich latach. O planach Grupy Żywiec na 2009 rok z Mariuszem Borowiakiem w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Drogi do Euro 2012

Do mistrzostw Europy w piłce nożnej organizowanych przez Polskę i Ukrainę pozostały trzy lata. W programie "Biznes Lunch" razem z naszymi gośćmi Adrianem Furgalskim z zespołu doradców TOR i Markiem Michałowskim prezesem Budimexu, rozmawialiśmy o inwestycjach drogowych na Euro 2012.

LOT do wynajęcia

Świeżopowołany prezes LOT Sebastian Mikosz stawia na czartery. Polskie Linie Lotnicze LOT już niedługo uruchomią połączenia czarterowe pod marką LOT Charters. Do końca tego roku LOT chce w wynajmowanych lotach przewieźć 400 tys. pasażerów.

Małe ale bezpieczne

Na blisko 600 działających w Polsce tylko 40 banków spółdzielczych ma przejściowe problemy, gdyż z powodu słabego złotego ich kapitały są niższe niż wymagane obecnie minimum, ale nic nie zagraża pieniądzom, które zdeponowali tam klienci - uważa Komisja Nadzoru Finansowego.

Bankierzy wracają do pracy

Jeszcze niedawno banki masowo zwalniały pracowników - dziesiątki tysięcy osób na całym świecie. Teraz znowu ich szukają, choć na razie jeszcze nie na masową skalę. Widocznie widzą, że koniunktura zaczyna się odwracać, i że w Europie, gdzie akcje spółek są teraz tanie, szykują się liczne przejęcia i fuzje.

Bugaj ma problem z prezydentem

- Mam problem - mówi doradca prezydenta ds. ekonomicznych Ryszard Bugaj w rozmowie z radiem RMF FM w reakcji na piątkowe orędzie Lecha Kaczyńskiego w Sejmie. Bugaj twierdzi, że nie podpisałby się pod częścią tez tego wystąpienia. Nie jest zachwycony także rosnącą rolą Zyty Gilowskiej w Pałacu.

"Nie chcemy wróżyć z fusów"

- Pracujemy nad nowelizacją budżetu, ale czekamy na kluczowe dane - powtórzył w poniedziałek po raz kolejny minister finansów Jacek Rostowski odpowiadając na pytania, dlaczego rząd zwleka z nowelizacją budżetu. Podkreślił też, również po raz kolejny, że gospodarka Polski wygląda bardzo dobrze na tle innych.

Decyzje Kownackiego kosztowały bank 100 mln?

- Wszystko wskazuje na to, że na działalności obecnego prezydenckiego ministra Piotra Kownackiego Bank Ochrony Środowiska mógł stracić ponad 100 milionów złotych - donosi Radio Zet. To właśnie obecny szef Kancelarii Prezydenta w 2001 roku jako wiceprezes stał za nietrafionymi decyzjami banku, związanymi z wykupem długów służby zdrowia. - Zarzuty są nieprawdziwe - odpowiada Kancelaria Prezydenta.

Ukrainę dotknęła już zapaść

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ocenił, że spadek Produktu Krajowego Brutto (PKB) w pierwszym kwartale bieżącego roku mógł wynieść w jego kraju nawet 23 procent.

Pawlak: zarabiajmy na innowacjach

Osłabienie złotego przyczyniło się do tego, że polska gospodarka jest w relatywnie lepszej sytuacji niż gospodarki sąsiadów - przekonywał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Plany MW Trade

Spółka, która swoja giełdową drogę zaczęła od New Connect, ale od ubiegłego roku jest już na rynku GPW - MW Trade, zajmuje się usługami finansowymi, a obsługuje sektor służby zdrowia. Trzeba pamiętać, że to podmiot, który bardzo odczuł kryzys - dlatego pytamy się w programie "Dzień na rynkach" prezesa Rafała Wasilewskiego - m.in. o to jak wygląda kwestia finansowania i jakie plany są na przyszłość.