Najnowsze

Najnowsze

Juszczenko: ropa ma płynąć do Polski

Ropa w rurociągu Odessa-Brody ma płynąć w kierunku Polski, a nie - jak do tej pory - w odwrotnym - oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko i zażądał od rządu wykonania polecenia.

Litwa też nie zgadza się z Brukselą. Ale inaczej

Minister finansów Jacek Rostowski i polscy ekonomiści nie są jedynymi, którzy nie zgadzają się z prognozą Komisji Europejskiej dotyczącą kondycji gospodarek krajów Unii. Twierdzą oni, że spadek naszego PKB w tym roku o 1,4 proc. to zbyt czarny scenariusz. Całkiem odwrotnie o prognozie dla swojego kraju sądzą litewscy ekonomiści.

Rząd ma dwie liczby do budżetu, a nawet cztery

Potwierdziły się nieoficjalne informacje dotyczące wskaźników makro do przyszłorocznej ustawy budżetowej. - Wzrost PKB ma uplasować się w przedziale 0,5-1,3 proc., a inflacja 1,5 do 1,9 proc. - poinformował wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Korporacja, czy własna firma - debata cz. 1

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji.

Nikt nie chce kupować opon

Fabryka Michelin Polska w Olsztynie z powodu braku popytu przedłużyła do 18 maja przerwę w produkcji opon do ciężarówek - poinformowała rzeczniczka prasowa Michelin Polska Ewa Konopka. Produkcja opon została tam wstrzymana na początku kwietnia i miała potrwać miesiąc.

Helio - solidny zarobek

Przychody spółki Helio w III kw. roku obrotowego wzrosły o 19,2% w stosunku rocznym - do 20,7 mln złotych. Jednak, jak podkreślił w magazynie "Dzień na Rynkach" na drodze do sukcesu - stoi kurs złotego. Ale są i dobre informacje - tegoroczny termin Wielkanocy wpłynął pozytywnie na wyniki. Z prezesem Helio, Leszek Wąsowiczem rozmawiał Robert Stanilewicz.

O kredyt będzie jeszcze trudniej

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2009 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Zdaniem jego autorów, w drugim kwartale ta tendencja zostanie utrzymana.

Wyważona brama KGHM - związkowcy dostali pieniądze

Jest podpisane porozumienie, będą wypłaty. Wcześniej był huk petard, okrzyki i wycie syren - przed siedzibą KGHM Lubinie protestowało około trzystu związkowców. By dostać się na teren zakładu wcześniej wyłamali bramę. Spór dotyczył wypłat specjalnych premii dla 18 tysięcy pracowników miedziowej firmy.

Szwajcarski bank z gigantyczną stratą

UBS - największy szwajcarski bank - ogłosił, że pierwszy kwartał 2009 r. zamknął 2 miliardy franków szwajcarskich pod kreską. Głównym powodem tak słabych wyników były straty poniesione na ryzykownych inwestycjach.

Braki w kasie ZUS

O 1,4% ma skurczyć się nasza gospodarka wg Komisji Europejskiej. A tymczasem - spadają dochody ze składek - alarmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z miesiąca na miesiąc do kasy ubezpieczyciela wpływa coraz mniej pieniędzy. O problemach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wiceprezes tej instytucji w magazynie "Pieniądze od Rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Nano schodzi na pniu

Tata Nano - najtańszy samochód świata - cieszy się popularnością, która przerasta najśmielsze oczekiwania. Tylko w zeszłym miesiącu zamówiło go 203 tys. osób - dwa razy więcej niż zdoła wyprodukować Tata do końca 2010 r. Samochód sprzedawany na razie jest tylko w rodzimych Indiach.

Jak dobrze być chirurgiem

Za Oceanem najbardziej opłaca się być lekarzem. Magazyn Forbes, opierając się na rządowych danych, sporządził listę najlepiej i najgorzej opłacanych zawodów w Stanach Zjednoczonych. Średnia roczna pensja wyniosła w USA w ubiegłym roku 42 300 dolarów - o 4 procent więcej niż rok wcześniej.

W 2010 r. PKB nadal ślamazarnie?

Wzrost gospodarczy pomiędzy 0,5 a 1,3 proc., a średnioroczna inflacja przedziale 1,5-1,9 proc. - to wstępne założenia resortu finansów do prac nad przyszłorocznym budżetem. Informację podała TVN CNBC Biznes powołując się na agencję Reutera, która dotarła do anonimowego źródła "zbliżonego do rządu".

Ropa po 54 dolary

We wtorek ropa naftowa na giełdzie w Nowym Jorku kosztuje 54 dolary - najdrożej od ponad pół roku. Powód? Według maklerów - w USA widać oznaki poprawy w gospodarce.

Widmo bezrobocia wisi nad Europą

Polskie firmy w pierwszym kwartale 2009 r. zapowiedziały likwidację 39 tys. miejsc pracy - wynika z raportu unijnej agencji Eurofound. Stawia to nas na niechlubnym drugim miejscu w Unii Europejskiej. Więcej zwolnień będzie jedynie w Wielkiej Brytanii.

Podatkowa samotność konkubenta

Osoba żyjąca "na kocią łapę" nie jest samotna - przynajmniej w oczach fiskusa. Jak donosi "Gazeta Prawna", w resorcie finansów urzędnicy zastanawiają się, czy takiego stwierdzenia nie zapisać wprost w ustawie o PIT. Cytowani przez dziennik eksperci mówią zaś, że zmian przepisów może okazać się pułapką dla fiskusa.

Minister Grabarczyk sięga do kieszeni transportowców

Resort infrastruktury szykuje podwyżkę dla firm transportowych - donosi "Puls Biznesu". Powód – brak pieniędzy dla operatorów autostrad. Już w tym roku na ten cel może zabraknąć nawet trzystu milionów złotych.

Firmy zarabiają mniej, szefowie - więcej

Zarobki władz największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie wzrosły w 2008 r. o 13 proc., choć ich zyski w tym samym czasie spadły o 18 proc. - wylicza "Puls Biznesu". Najbardziej urosły wynagrodzenia zarządu Cyfrowego Polsatu.

Gazety skazane na śmierć?

Kryzys nie oszczędza nikogo, także mediów. W najgorszej sytuacji są gazety - w USA zamknięcie grozi 60 tytułom, nie lepiej jest w Europie. To nie tylko efekt gospodarczego załamania ale i trwała tendencja spowodowana rosnącą dostępnością internetu.

Kup polisę, dostaniesz ulgę

W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ma podjąć decyzję w sprawie wprowadzania systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Jak dowiedziała się "Gazeta Prawna", ma on zacząć obowiązywać od 2010 roku.

Globalny Fiat?

Włoski Fiat wstrząsnął światowym sektorem motoryzacyjnym, planując przejęcie należącego do General Motors Opla. W ten sposób Fiat chce zostać największym producentem aut w Europie, jednak nie tylko za własne pieniądze. Włoski producent ubiega się o 5 do 7 miliardów euro rządowego wsparcia, które ma pomóc w finansowaniu przejęcia - ogłosił niemiecki minister gospodarki po spotkaniu z prezesem Fiata

Prognozy dla polskiej gospodarki

Czy gorsze prognozy dla polskiej gospodarki opóźnią wejście Polski do strefy euro? Komisja Europejska grozi, że tak. Unijny komisarz do spraw walutowych Joaquín Almunia powiedział, że Komisja otworzy wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu finansów publicznych. W ubiegłym roku sięgnął on prawie 4% PKB, a Komisja spodziewa się, że będzie rósł. To oznacza, że wejście Polski do strefy euro w 2012 roku jest nierealne - wyjaśniała w TVN CNBC Biznes, Maja Goettig, główna ekonomistka BPH

Gaz jednak tańszy?

PGNiG ustąpiło regulatorowi rynku energetycznego i zgłosiło gotowość obniżenia cen gazu nawet o 10 proc. Jeśli URE zatwierdzi nowe taryfy, nastąpi wreszcie długo oczekiwana obniżka.

Rząd kontra KE

Łagodna, ale jednak recesja - takie prognozy ma dla polskiej gospodarki Komisja Europejska. Według jej scenariusza PKB naszego kraju skurczy się w tym roku o 1,4%. Czarniejsze perspektywy dotyczą deficytu sektora finansów publicznych, który w tym roku według Komisji przekroczy 6,5%. Za rok ma być jeszcze gorzej. W tym kontekście pojawia się poważna wątpliwość, co do obranej przez rząd ścieżki przyjmowania w Polsce euro. Przesunięcie daty przyjęcia wspólnej europejskiej waluty na 2015 czy nawet 2016 rok jest całkiem realne. Jednak o wiele mniej pesymistyczny od ekonomistów Komisji Europejskiej wydaje się być Polski rząd

"Prawa dla imigrantów mimo recesji"

Kościół katolicki Anglii i Walii "modli się o to, by imigranci nie stali się kozłami ofiarnymi spowolnienia gospodarki". W katedrze westminsterskiej odprawiono mszę dla ok. 2 tys. imigrantów, także z Polski, a na Trafalgar Square odbył się wielotysięczny wiec poparcia dla obcokrajowców starających się prawo stałego pobytu w Wielkiej Brytanii.

Cudzoziemcy powstrzymają spadki?

Wykupują Polakom samochody - teraz będą kupować też domy - obcokrajowcy. Od pierwszego maja obywatele Unii Europejskiej mogą to robić bez specjalnych zezwoleń. Czy to oznacza, że czeka nas boom na rynku nieruchomości a ceny znowu będą coraz wyższe i co powinni zrobić ci, którzy planują sprzedaż domu?

Energomontaż Północ radzi sobie z kryzysem

Energomotaż Północ kryzysu się nie boi. Wprawdzie dynamika zysków i przychodów spadła nieco z zeszłorocznych trzycyfrowych poziomów, jednak zarząd spółki jest spokojny o dobre wyniki w 2009 roku, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że zarząd spółki podpisuje już kontrakty na przyszły rok. O szczegółach rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki, Przemysławem Milczarkiem

Co dalej z cenami mieszkań?

Od 1 maja obcokrajowcy mogą bez specjalnych zezwoleń kupować domy w Polsce. Czy wpłynie to na rynek nieruchomości w Polsce? Czy możemy spodziewać się dalszych spadków cen mieszkań? Między innymi na te pytania odpowiadał Marcin Gołębiowski, wiceprezes redNet Consulting

Mispol w pierwszym kwartale

Czwarty kwartał 2008 nie był dla Mispolu najlepszym okresem - prezes spółki, Marek Piątkowski wytłumaczył na naszej antenie, ze jako eksporter, spółka dotkliwie odczuła wahania kursów walut. Prezes zapowiedział jednocześnie zyski w pierwszym kwartale 2009.

"Nikt nie lubi podatków, ale większość je płaci"

Prezydent Barack Obama chce ukrócić praktykę unikania podatków przez korporacje, które przenoszą w tym celu swoje operacje za granicę albo otwierają rachunki bankowe w rajach podatkowych. W Białym Domu ogłosił plan mający zasilić budżet USA dodatkowymi miliardami dolarów.