Najnowsze

Najnowsze

Na emeryturę dopiero po "70"?

Żeby spłacić dług publiczny zaciągnięty przez rząd Gordona Browna należałoby podwyższyć wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii do 70 lat - wyliczył brytyjski Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR).

Czy twój komputer to zombie?

Dwanaście milionów nowych komputerów zostało "porwanych" i wbrew woli swych prawowitych właścicieli wykonuje zadania zlecone przez cyber-przestępców - podaje zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym firma McAfee w cytowanym przez BBC raporcie.

Rządowe dopłaty do kredytów przed wakacjami?

Już w najbliższy wtorek rząd przyjmie projekt ustawy o dopłatach do kredytów hipotecznych dla osób które straciły pracę - zapowiada w TVN CNBC Biznes szef doradców premiera Michał Boni. Zadeklarował też, że przepisy zostaną "przepchnięte" szybką ścieżką parlamentarną. To oznaczałoby, że ustawa wejdzie w życie przed wakacjami.

Hiszpanie produkują o 1/4 mniej

Niemal o 1/4 spadła w marcu tego roku produkcja hiszpańskiego przemysłu, w porównaniu z podobnym okresem poprzedniego roku. To największy spadek od czasu, gdy prowadzone są takie statystyki. Jednocześnie jest to kolejny już spadkowy miesiąc, a trend się pogłębia.

Rząd o gospodarce

Na 8 miesięcy przed nowym rokiem rząd ma wstępne założenia przyszłorocznego budżetu. Nasza gospodarka może zyskać nawet 1,3%, a inflacja średnioroczna nie przekroczy 2%. O tym, jak rząd poradzi sobie ze spowolnieniem gospodarczym rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Michałem Bonim, ministrem w kancelarii Donalda Tuska

10 fabryk Opla i Fiata do likwidacji?

Plany przejęcia przez Fiata europejskich zakładów General Motors zakładają całkowite bądź częściowe zamknięcie 10 fabryk obu koncernów oraz zwolnienie 18 tysięcy pracowników - pisze w środę "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Fiat zaprzecza tym doniesieniom.

Ostatnie chwile hali przed Pałacem

W centrum stolicy pojawiła się w 1992 roku i miała tam zostać zaledwie na 3 lata. Te trzy wydłużyły się do siedemnastu. Dziś wreszcie legnie w gruzach. Na Placu Defilad ruszyła rozbiórka hali MarcPolu.

Sejmowa awantura na początek dnia

Od scysji - i przerwy - rozpoczęło się środowe posiedzenie Sejmu. Choć dopiero co Konwent Seniorów ustalił porządek obrad, na samym początku posłanka Aleksandra Natalli-Świat z Prawa i Sprawiedliwości zażądała uzupełnienia go o projekt rezolucji z wezwaniem rządu do przygotowania do końca maja nowelizacji budżetu.

To nie jest bajka

Disney zarabia coraz mniej. Zysk netto amerykańskiego giganta medialnego w pierwszym kwartale 2009 okazał się o 46 procent niższy niż rok wcześniej. Koncern skarży się, że konsumenci coraz mniej wydają na rozrywkę, a firmy - na reklamę. Szefowie Disney'a są jednak zdania, że najgorsze prawdopodobnie już minęło.

Bankowy gigant potrzebuje 34 mld dolarów?

34 miliardy dolarów - tyle dodatkowego kapitału ma według źródeł agencji Reutera potrzebować Bank of America. Taki wniosek ma płynąć z tak zwanych stress testów - czyli "prób wytrzymałościowych", jakim amerykańska administracja poddaje 19 największych banków kraju.

Druga linia oprotestowana

Nowego metra nawet pół metra więcej nie będzie. Przynajmniej na razie. Rozstrzygnięty ostatnio przetarg na budowę drugiej linii kolejki podziemnej w Warszawie wygrało włosko-tureckie konsorcjum. Jednak nie oznacza to, że teraz prace ruszą z miejsca. Na jakiekolwiek działania trzeba będzie poczekać kolejne 3 miesiące. Unieważnienia konkursu chce Mostostal Warszawa twierdząc, że zwycięska oferta została zaniżona.

Jaki 2010 rok dla poslkiej gospodarki?

Jaki będzie ten rok pod względem najważniejszych danych makroekonomicznych? Tego chyba nie wie nikt. Jaki będzie rok przyszły - tego nie wie nikt. Rząd w swoich prognozach jest ostrożny, ponieważ woli poruszać się w przedziałach zamiast stawiać na twarde liczby. Poznaliśmy we wtorek główne dane makro, które stanowić będą podstawę dla konstrukcji budżetu na przyszły rok. Jak z karkołomnym zadaniem niemal wróżenia z fusów polskiej gospodarki radzi sobie rząd?

Jakie założenia przyszłorocznego budżetu?

Rząd przyjął wskaźniki makroekonomiczne do przyszłorocznego budżetu. Założony w budżecie 2010 wzrost PKB wyniesie 0,5-1,3%, a inflacja 1,5-1,9%. Jakie są prognozy dla Polski? Jak rząd powinien zaprojektować budżet? Między innymi na te pytania odpowiadał Mirosław Barszcz, były wiceminister finansów

Wielka niewiadoma - 2010?

Rząd przyjął założenia do przyszłorocznego budżetu rekomendowane przez Ministerswo Finansów i Komitet Stały Rady Ministrów. Wynika z nich, że w 2010 roku tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto wyniesie między 0,5 a 1,3%, a średnioroczna inflacja będzie w przedziale 1,5-1,9%. O budżecie na 2010 rok rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Arkadiuszem Krześniakiem głównym ekonomistą Deutsche Banku oraz Wiesławem Szczuką, głównym ekonomistą Banku BRE

Sytuacja ZUS-u

Mniejsze dochody, większe wydatki - taka jest obecna sytuacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W kasie ZUS-u może zabraknąć nawet 5 miliardów złotych. Skąd wynikają braki? Kto zapłaci za pożyczkę dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych? Między innymi na te pytania odpowiadała Aleksandra Wiktorow, doradca prezesa ZUS

To eksport winduje nam ceny żywności

Mimo kryzysu rośnie eksport polskiej żywności - pisze "The Wall Street Journal Polska". Dla producentów to dobra wiadomość, dla konsumentów - gorsza. Właśnie m.in. z tego powodu ceny na rynku krajowym szybko rosną.

Niezgoda na Kammela

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Pekao postanowiło nie udzielić wiceprezes Katarzynie Niezgodzie absolutorium za 2008 r. Powód? Konflikt interesów, a ściślej - afera "Kammelgate" - pisze "Puls Biznesu".

Co dalej z polskim Oplem?

Jaka przyszłość czeka zatrudniające tysiące osób polskie zakłady Opla? W naszym rządzie nikogo ta sprawa nie interesuje, mimo, że ich właściciel jest na skraju bankructwa - pisze "Gazeta Wyborcza".

Kryzys się nie reklamuje

Polskie firmy tną wydatki na reklamę i promocję - donosi "Gazeta Prawna", omawiając raport domu mediowego MPG. Jak wylicza, w I kwartale tego roku banki, firmy motoryzacyjne i komputerowe przeznaczyły na ten cel o 160 mln zł mniej niż rok temu. Powód jest jeden: kryzys.

Zmiana warty na rynku kredytów

Kryzys zmienił rynek kredytów hipotecznych w Polsce - pisze "The Wall Street Journal Polska". Dominujące dotąd na tym rynku wielkie banki zastąpiły mniejsze instytucje finansowe.

Część Stoczni Szczecin już sprzedana

Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że majątek ruchomy Stoczni Szczecińskiej Nowa został sprzedany. W przetargu wzięło udział osiem firm. Dokładnej sumy, za jaką sprzedano majątek, nie podano.

Udany kwiecień dla TFI

Kwiecień był drugim z kolei dobrym miesiącem dla klientów TFI. Towarzystwa zanotowały średnio 10-procentowy wzrost licząc miesiąc do miesiąca a aktywa którymi zarządzały w kwietniu to 77 miliardów złotych - powiedział w TVN CNBC Zbigniew Jagiełło, prezes Pioneer Pekao TFI.

PBG w formie

PBG - jako jedyna spółka z WIG-u 20 opublikowała prognozę na 2009 rok. Jakby tego było mało, prognoza ta zakłada bardzo wysokie zyski. Rok 2008 okazał się dla spółki dobry, jednak czy będzie ona w stanie wypracować tak ambitne wyniki? Spytaliśmy prezesa - Przemysława Szkudlarczyka.

Bank zburzył nowe domy

Lepiej zburzyć niż sprzedać. Jeden z amerykańskich banków zdecydował się wyburzyć osiedle 16 nowych i jeszcze nie wykończonych domów, bo uznał, że lepiej będzie zrównać je z ziemią niż sprzedać. Bank przejął domy od właścicieli, którzy przestali spłacać kredyty hipoteczne.

Darmowe konto też kosztuje

Darmowe konto w banku internetowym wcale nie oznacza, że za nic nie płacimy. W wielu bankach ich posiadacze muszą płacić nawet dziewięć złotych za to, żeby umieścić własne pieniądze na własnym rachunku. Za darmo obsłuży ich tylko wpłatomat. Tych nie ma jednak przy wszystkich placówkach, a ta, gdzie są, często się psują.

Jesteśmy wiarygodni jak przed kryzysem

Polska jest wciąż tak wiarygodna, jak przed kryzysem. Agencja ratingowa Fitch podtrzymała nasz długoterminowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie "A-", a w walucie krajowej na poziomie "A". Perspektywa ratingów długoterminowych jest stabilna - podała agencja w komunikacie.

Samorządy śpią na pieniądzach

Nie umieją wydawać, czy tak dobrze im się wiedzie? - Ze wstępnych szacunków wynika, że po pierwszym kwartale 2009 roku budżety jednostek samorządu terytorialnego miały ponad 8,5 mld zł nadwyżki - poinformowała wiceminister finansów, Elżbieta Chojna-Duch. Plan na cały rok zakłada 25 mld deficytu.

Grypa wystawia rachunek Meksykowi

Chociaż nie do końca wiadomo, czy pochodzi z Meksyku, to wiadomo jakie straty przyniesie temu krajowi. - Grypa A/H1N1 będzie kosztować gospodarkę 2,3 mld dolarów - poinformował meksykański minister finansów Agustin Castens. Dodał, że PKB może spaść w granicach 0,3-0,5 proc.

Korporacja, czy własna firma - debata cz. 4

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach  inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji.

Korporacja, czy własna firma - debata cz. 3

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach  inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji.