Najnowsze

Najnowsze

Urząd nie zgodził się na droższy prąd

Urząd Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia zmian taryf trzem firmom obrotu energią elektryczną oraz jednemu dystrybutorowi. Urząd nie zgodził się też na wprowadzenie "taryfy socjalnej" przez jednego z dostawców.

Niemcy: Oplu, a może zbankrutujesz?

- Nowoczesne prawo do upadłości wymyślono nie po to, żeby niszczyć, ale chronić aktywa firmy - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami zarządu General Motors i Opla minister spraw wewnętrznych Niemiec Wolfgang Schaeuble. Dał tym samym do zrozumienia, że finansowe wsparcie koncernu przez rząd jest mało prawdopodobne

Warszawska giełda znów najlepsza

Warszawska giełda wyrasta na prymusa. Indeks największych spółek WIG20, zakończył piątkową sesję ponad dwa proc. nad kreską, a przez cały tydzień zanotował blisko 8-procentowy wzrost. Dobrze wygląda tez sytuacja polskiej waluty. Duże europejskie giełdy zakończyły dzień na minusie. Podobny scenariusz zapowiada się w USA.

System ILS

Przy dobrej pogodzie wylądować łatwo. Gdy pogoda się psuje - pomaga system ILS. To urządzenie nawigacyjne, które prowadzi pilotów przy lądowaniu. ILS działać może w trzech kategoriach. Najbardziej precyzyjnej - trzeciej kategorii - nie ma żadne lotnisko w Polsce. W kategorii drugiej obsługiwany jest tylko jeden pas w całym kraju - 3.3 na warszawskim Okęciu.

Ceny aut zaparkowały

Rośnie sprzedaż - mają rosnąć też ceny samochodów. Mimo, że branża motoryzacyjna na całym świecie jest w potężnych tarapatach, to w Polsce nowe auta ciągle sprzedają się jak świeże bułeczki. Jak długo jeszcze i kiedy będzie najkorzystniej kupić samochód?

NBP, kontra rząd

Coraz więcej ekonomistów mówi że Polska w najbliższym czasie wpadnie w recesję. Za taką sytuację prezes NBP wini rząd, który nie chce zwiększać deficytu budżetowego, czyli wspierających gospodarkę wydatków publicznych. Rząd odpowiada - nie pożyczamy, bo to coraz droższe.

Miedwiediew: Polska kupi gaz taniej

- Od drugiego kwartału ceny rosyjskiego gazu dla PGNiG będą spadać - powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Zaznaczył, że cokwartalne obniżki będą "znaczące". To jednak nie musi przełożyć się na ceny dla polskich gospodarstw.

Targi Murator-Expo

W tym roku na targach mieszkaniowych swój akces zgłosiło ok. 160 firm. Deweloperzy pokładają duże nadzieje w tych targach. Uważają, że dzięki nim, może nastąpić pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym. Na ten temat rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes, Jacek Oryl, prezes targów Murator-Expo.

"Marne" zarobki władców pieniądza

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet zarabia ponad dwa razy więcej niż prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke - wynika z rocznego zestawienia EBC. Połowę tego co szef Fed'u zarabiał prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Comarch inwestuje w rozwój

Comarch błysnął kwartalnymi wynikami, prognozuje pięcioprocentowy wzrost przychodów w bieżącym roku. Jeszcze w marcu planuje kupić niemiecką spółkę. W strategii rozwoju znajduje się też otwarcie oddziałów w Wietnamie i Chinach. O wynikach, sytuacji finansowej oraz planach spółki mówił w "Dniu na Rynkach" jej prezes Janusz Filipiak.

PiS chce obdarować emerytów

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzenia specjalnego dodatku dla najbiedniejszych emerytów i rencistów: raz w roku od 200 do 700 złotych. Projekt ustawy autorstwa PiS właśnie przedstawiono w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Telewizja na małym ekranie w połowie roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozstrzygnął: operatorem mobilnej telewizji będzie spółka Info-TV-FM. Firma w ciągu trzech miesięcy powinna uruchomić nadawanie sygnału telewizyjnego do odbioru w telefonach komórkowych i innych urządzeniach przenośnych.

Nikt nie chce niemieckich ciężarówek

Niemieccy wytwórcy ciężarówek biją na alarm: zagraniczne zamówienia na ich pojazdy w lutym spadły o... 95 procent w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem. Podobnego zjawiska wcześbiej nikt sobie nie przypomina.

Polska homogeniczna z regionem

Polska nie może być postrzegana przez kraje zachodnie tak, jak reszta krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które znajdują się w gorszej niż my sytuacji - zauważył gość TVN CNBC Biznes, prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Wizerunkowi Polski jako kraju znajdującego się w recesji należy przeciwdziałać, ale relatywnie lepsza sytuacja na tle krajów regionu nie zwalnia nas z obowiązku nadzwyczajnych działań - i rząd właśnie takie działania będzie podejmować - zapowiedział prezes NBP w rozmowie z Robertem Stanilewiczem w programie "Pieniądze od Rana" w TVN CNBC Biznes.

Bezrobocie w USA największe od 25 lat

Już dawno bezrobocie w USA nie rosło tak szybko. Amerykańska gospodarka w lutym straciła 651 tysięcy miejsc pracy poza rolnictwem. Stopa bezrobocia wzrosła w ten sposób do 8,1 proc. - poziomu nie widzianego od ćwierć wieku.

Brukselska dyrektywa wyłączy nam pół energetyki?

W 2016 roku połowę dzisiejszego potencjału wytwórczego polskiej energetyki czeka wyłączenie - alarmują energetycy. Powód? Unia Europejska zamierza zaostrzyć normy dopuszczalnej emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów.

Poprawa wizerunku w zachodnich mediach

Pojawiają się sygnały, które mogą świadczyć o tym, że przestajemy być pod względem gospodarczym postrzegani wyłącznie jako element większej całości czyli Europy Środkowo-Wschodniej. Zabiegali o to przedstawiciele rządu a także szef NBP. Dowodem na poprawę wizerunku naszej gospodarki mogłoby być umocnienie się złotego. W programie "Biznes lunch" z Piotrem Kuczyńskim głównym analitykiem Xelion. Doradcy Finansowi oraz Ernestem Pytlarczykiem ekonomistą BRE Banku.

Boni: Kryzys nam się wydłuża

Minister Michał Boni ocenił w piątek, że perspektywa trwania kryzysu wydłuża się, i dlatego prawdopodobnie także rok 2010 będzie nadal rokiem kryzysowym. Boni jest szefem doradców strategicznych premiera.

Węgierska gospodarka pod obstrzałem

Węgry zmagają się z kryzysem, który atakuje ze wszystkich stron. Forint nie może oprzeć się rekordowym spadkom kursu do euro, a produkcja przemysłowa topnieje. Pojawiły się też pogłoski, że węgierskie banki planują zamknięcie i zamrożenie depozytów. Instytucje zaprzeczają.

Twój Brat PIT: ulga w Internecie

Ulga internetowa czyli do 760-ciu złotych do odpisania od podatku- tym tematem zajmował się dziś Twój Brat Pit. O tej coraz popularniejszej uldze podatkowej dostępnej coraz szerszemu gronu podatników rozmawiał z Andrzejem Marczakiem z KPMG w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz.

Za 50 hektarów zapłacą więcej

Wyższą składkę emerytalno-rentową dla właścicieli gospodarstw większych niż 50 hektarów przewiduje nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, którą przyjął Sejm.

GPW na plusie, Europa się waha

Po wczorajszej fatalnej sesji na Wall Street wszyscy spodziewali się, że w piątek GPW otworzy się na czerwono. I rzeczywiście, na początku sesji WIG20 znajdował się na minusach, ale już po godzinie podźwignął się ponad kreskę i tam pozostaje. Na innych giełdach w Europie, wartości najważniejszych indeksów oscylują wokół zera.

Słaby złoty zaszkodzi spółce?

- Zabezpieczamy się przed kursami, około 75% transakcji jest nominowana w USD- powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Bakallans SA. Marian Owerko dodał, że w związku z zabezpieczeniem walutowym spółka podniosła ceny swoich produktów.

NFZ z kredytem?

NFZ przedstawił w lutym zmodyfikowany plan wydatków na bieżący rok. O tym, czy Fundusz będzie musiał zaciągnąć w tym roku kredyt, w pogramie "Pieniadze od rana" z prezesem NFZ-tu Jackiem Paszkiewiczem rozmawiał Robert Stankiweicz.

Emerytura "na czynsz i papierosy" albo dłuższa praca

Funkcjonariusze, którzy pracują 15 lat i dłużej będą objęci starymi zasadami systemu emerytalnego. Tych, którzy zaczną służbę po 1 stycznia 2010 r. obejmą nowe zasady, a ci którzy jeszcze nie przepracowali 15 lat, będą mieli wybór systemu emerytalnego - to założenia projektu ustawy ws. emerytur mundurowych, przedstawionego przez MSWiA.

Będzie mniej kelnerek i ekspedientek

Globalny kryzys gospodarczy dotknie kobiet w większym stopniu niż mężczyzn. Jak podała Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) przy ONZ w 2009 r. pracę straci 22 miliony przedstawicielek płci pięknej na całym świecie.

GM już nie ma patentów Opla

Patenty Opla nie są już własnością General Motors - donosi piątkowy "Bild". Zdaniem gazety, amerykański koncern przekazał je resortowi finansów USA jako zabezpieczenie, by uzyskać miliardową pomoc publiczną. Ale to nie jedyny kłopot Opla.

"W Polsce recesji nie będzie"

Europa Wschodnia inaczej odczuje skutki globalnego spowolnienia gospodarek, niż większość krajów zachodnich. Nie pogrąży się w recesji, a jedynie w stagnacji - pisze "New York Times", przywołując opinię Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Studiów Ekonomicznych (WIIW).

Stopy niskie, a kredyty nie tanieją

Stopy procentowe są najniższe w historii. W normalnych warunkach powinno się to przełożyć na spadek oprocentowania kredytów. Ale nie u nas. W Polsce kredyty nie tylko nie tanieją, ale są najdroższe od lat - pisze "Parkiet".