Najnowsze

Najnowsze

Bruksela chce, by twoje auto samo wezwało pogotowie

Komisja Europejska wzywa kraje członkowskie do obowiązkowego wprowadzenia nowego systemu bezpieczeństwa w samochodach. System sam ma powiadamiać służby policyjne i ratunkowe o wypadku, nawet gdy kierowca straci przytomność.

Dobre wyniki MW Trade

M.W. Trade S.A. to instytucja finansowa świadcząca usługi na rzecz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Spółka MW Trade osiągnęła w I półroczu bieżącego roku 4 404 tys. zł przychodów netto ze sprzedaży. Jest to prawie o 16 procent więcej niż w I półroczu roku 2008. Na temat sytuacji spółki rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Rafał Wasilewski, prezes spółki.

Lewica żąda wyjaśnień ws. stoczni

Lewica domaga się wyjaśnień ws. "dramatycznej sytuacji w polskim przemyśle stoczniowym". Klub parlamentarny tej partii złożył u marszałka Sejmu wniosek o rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informację rządu w tej sprawie. Sejm po raz pierwszy po wakacjach zbiera się w najbliższą środę

Dziadkowie na wagę... 50 mld euro

Dziadków trudno przecenić - wszyscy o tym wiedzą, choć dotąd nikt tego nie policzył. Teraz we Włoszech jednak przeliczono - i roczną wartość pracy świadczonej przez dziadków oszacowano na 50 miliardów euro.

Polski atom razy trzy

Do 2030 roku w Polsce maja powstać trzy elektrownie jądrowe o łącznej mocy ok. 5 tys. MW - zapowiada dyrektor departamentu energii jądrowej w resorcie gospodarki Zbigniew Kamieński. Jeżeli się to uda, to będą wytwarzały one 15 procent energii elektrycznej w kraju.

Pawlak: Energia zostanie w rękach rządu

Polska Grupa Energetyczna i Tauron, spółki obejmujące 60 proc. polskiego rynku energii elektrycznej, pozostaną pod kontrolą Skarbu Państwa - zapewnił minister gospodarki Waldemar Pawlak. Częściowa prywatyzacji obu spółek planowana jest na najbliższe miesiące.

Skończyła się "kasa za graty"

Bliski koniec dopłat do nowych samochodów w USA. Rząd ogłosił, że fundusz, z którego były finansowane się wyczerpał. Rządowe wsparcie Amerykanie będą mogli uzyskać jeszcze tylko do przyszłego tygodnia.

Merkel widzi Opla w rękach Magny

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła, że większe szanse niż Belgowie na przejęcie Opla ma kanadyjsko-austriackie konsorcjum Magna, działające w porozumieniu z rosyjskim bankiem państwowym Sbierbank. O tym, że Berlin woli Magnę od belgijskiego RHJ, mówi się już od kilku tygodni.

Rząd wygrzebie zyski z ziemi

W ziemi drzemią miliardy złotych, które mogą poratować nasz budżet. Rząd chce to wykorzystać i już nakazał Agencji Nieruchomości Rolnych, by podwoiła sprzedaż gruntów - pisze "Puls Biznesu". Jest jednak problem: o część z tych ziem upominają się byli właściciele.

Nowy tytuł szykuje się do debiutu

Nowa codzienna gazeta "Dziennik Gazeta Prawna", która powstanie w wyniku fuzji "Gazety Prawnej" i "Dziennika" – pojawi się w sprzedaży 14 września 2009 roku.

"Podwyżki podatków nie unikniemy"

- Na pewno nie uda nam się uniknąć podwyżki podatków - uważa b. wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński. Jak powiedział w TVN CNBC Biznes, możemy być pewni wzrostu podatków akcyzowych, a jeśli to nie wystarczy do załatania dziury w budżecie, także innych rodzajów danin.

Chińska gospodarka znów się rozgrzewa

Podczas, gdy my nad Wisłą emocjonujemy się, czy nasza gospodarka urośnie choćby o ułamek procenta, Chińczycy właśnie ogłosili, że ich PKB pędzi w tempie 8,5 proc. I na dodatek uważają, że to jeszcze nie szczyt ich możliwości.

Świetna sytuacja w Kredyt Inkaso

Kredyt Inkaso S.A. działa na rynku usług finansowych, zajmując się wykupem i windykacją pakietów wierzytelności uznanych przez wierzycieli za trudne do odzyskania. Jak podsumował prezes, sytuacja w spółce jest świetna. Na temat sytuacji w spółce rozmawiał Artur Górnik, prezes Kredyt Inkaso.

Farfał poszefuje do połowy września?

- Na 16 września p.o. prezes TVP Piotr Farfał zwołał posiedzenie nowej rady nadzorczej spółki - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do rady. Na posiedzeniu tym prawdopodobnie nastąpi odwołanie Farfała z funkcji, bowiem nowa rada jest mu nieprzychylna.

Stoczniowcy będą hałasować w Warszawie

Związkowcy z państwowej Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni zapowiadają na poniedziałek pikietę siedzib resortów obrony i Skarbu Państwa. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko planowanym zwolnieniom w zakładzie.

Rząd wyjdzie z giełdy do końca roku

- Prawdopodobnie we wrześniu resort skarbu zaprosi potencjalnych inwestorów do składania wiążących ofert kupna akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - poinformował rzecznik resortu Maciej Wewiór. Według niego, pierwszy etap prywatyzacji giełdy MSP zamknie jeszcze w tym roku.

Policja doniesie gdzie jeździsz służbowym autem

Użytkowniku samochodu służbowego - uważaj gdzie i po co jedziesz. Jeśli zostaniesz zatrzymani podczas jazdy samochodem "dla celów prywatnych", policjanci poinformują o tym urząd skarbowy, a ten opodatkuje taki kurs. M.in. takie nowości znajdują się projekcie nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych oraz o VAT.

Pawlak wróci do gazu po wyjeździe Putina

Minister gospodarki Waldemar Pawlak wraca do rozmów z Rosjanami na temat kontraktu gazowego. Jednak Kolejne "pierwsze spotkanie" ma odbyć się dopiero po wrześniowej wizycie premiera Rosji Władimira Putina w Polsce.

Palacze sami hodują tytoń. Bo taniej

Co zrobić kiedy coś jest dla nas za drogie? Spróbować zrobić to samemu. Na taki krok decyduje się coraz więcej amerykańskich palaczy, którzy w przydomowych ogródkach coraz częściej zaczynają uprawiać tytoń - czytamy na portalu foxnews.com.

Tele-reklama do zobaczenia w... gazetach

Wydawcy prasowi głowią się od miesięcy, co zrobić ze spadkiem wpływów reklamowych, które zabierają im media elektroniczne. Niektórzy już wymyślili. W najnowszym numerze miesięcznika Entertainment Weekly niektórzy czytelnicy będą mogli sobie obejrzeć filmy wyświetlane na mini-ekranach wbudowanych w strony magazynu.

Namiotowe miasteczko pod domem Tuska?

- Jeśli w ciągu tygodnia premier nie spotka się ze związkiem w sprawie zwiększenia odpraw dla zwalnianych pracowników Stoczni Gdańsk, to przed jego domem w Sopocie wyrośnie namiotowe miasteczko - zapowiadają związkowcy. Współautorem inicjatywy jest wiceprzewodniczący stoczniowej "Solidarności" Karol Guzikiewicz, który niedawni próbował pozwać premiera "za działanie na szkodę zakładu".

Bezrobocie wciąż mocno targa Ameryką

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła o 15 tys., do 576 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 550 tys. wobec 561 tys. poprzednio po korekcie.

Szybkie zakupy dla armii

Rząd przejął projekt nowelizacji ustawy offsetowej dzięki czemu można będzie szybciej wedle innych procedur kupić najpotrzebniejszy sprzęt dla wojska za granicą. To co dziś jest najpilniejsze to tzw. pakiet afgański na lata 2010-2011. Ile te zakupy będą warte i kiedy rzeczywiście staną się faktem? Na te pytania w programie "Biznes Lunch" odpowiadał gen. dywizji BOGUSŁAW SAMOL, Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Małe jest piękne

Trudno kupić w polskim salonie mały bądź średni samochód bez… kolejki. Udane lato w polskich salonach samochodowych – już nie tylko reeksport, ale także popyt krajowy ze strony indywidualnych klientów i firm pozwala dilerom szybko poprawiać tegoroczny wynik. Czy małe samochody wyciągną branżę motoryzacyjną z kryzysowego grzęzawiska?

Polskie ceny coraz bardziej niepokoją

Inflacja bazowa - czyli wzrost cen bez uwzględniania żywności i energii - w lipcu wyniosła 2, 9 proc. - podał Narodowy Bank Polski. Analitycy oczekiwali inflacji bazowej na poziomie 2,7 proc., czyli tyle , ile wyniosła ona w czerwcu

Pieniądze na kredyty są

Zatrzymanie zysku za 2009 rok przez banki i nie wypłacanie dywidendy, a także zasilenie polskich banków przez ich właścicieli z zagranicy zdaniem przewodniczącego KNF Stanisława Kluzy spowodowało, że banki mają pieniądze aby być aktywnymi w swojej akcji kredytowej. Z gościem rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

Plany Impexmetalu

Impexmetal chce razem z KGHM zbudować zakład przerobu miedzi. Projekt z KGHM byłby korzystny ze względu na naturalną synergię - mówi Arkadiusz Krężel, przewodniczący Rady Nadzorczej Impexmetalu. Według niego inwestycja jest do zrealizowania w ciągu roku.

Ustawa antykryzysowa już jest

Pieniądze na płatne postojowe i szkolenia pracowników w ramach pakietu antykryzysowego zagwarantowane. Komisja Europejska wyraziła zgodę na udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami globalnego spowolnienia gospodarczego. Na udzielenie pomocy 60 tysięcy przedsiębiorców będzie musiało poczekać tylko miesiąc - potwierdziła w TVN CNBC Biznes Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej. Z gościem rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".

Optyministyczna koniunktura

Dobra kondycja przedsiębiorstw handlowych w Polsce - III kwartał to już drugi z rzędu kwartał, w który zanotowano dodatni ogólny wskaźnik koniunktury. Choć nieco gorszy niż w poprzednim kwartale, przewidywania ekspertów są optymistyczne. Poprawa w całej gospodarce nie będzie raptowna, ale możemy się spodziewać stopniowego wychodzenia z kryzysu - z prof. Elżbietą Adamowicz, dyrektor Instytutu Rozwoju Gospodarstwa SGH rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Dane branży motoryzacyjnej

Dzisiejsze dane pokazują, że produkcja spada w naszym kraju. Sektor produkcji samochodów małych jeszcze w miarę dobrze sobie radzi. Poziom inwestycji w branży motoryzacyjnej także jest niski. Na temat sytuacji w branży motoryzacyjnej rozmawiał Rafał Orłowski, AutomotiveSuppliers.pl.