Najnowsze

Najnowsze

Trudny kwartał

Rynek nieruchomości komercyjnych praktycznie zamarł. Potencjalni kupujący, czekają na okazję i są sprzedający właściciele nieruchomości komercyjnych, którzy nie chcą sprzedawać za wszelką cenę - mówi w programie "Dzień na rynkach" członek zarządu GTC Mariusz Kozłowski. Dodaje, że w II połowie roku popyt na mieszkania z pewnością ożywi się.

Prognozy

Możemy zobaczyć jeszcze WIG20 na poziomie 1500 pkt. - powiedział Marek Zuber. W programie "Dzień na rynkach" optymistycznie analityk Dexus Partners Marek Zuber mówił, że w całym roku jest szansa na dodatni wzrost PKB. Jak prognozuje nasz gość niestety III kwartał pokaże ujemny wzrost gospodarczy i zwijanie się gospodarki - PKB będzie mniejsze niż w poprzednim kwartale.

OECD chwali Polskę

Raport OECD w czasach kryzysu powinien cieszyć. Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów OECD pod względem obniżenia w 2008 r. pozapłacowych kosztów pracy, tzw. klina podatkowego - wynika z tegorocznego raportu. Czy pomoże to polskiemu rynkowi pracy próbował odpowiedzieć w programie "Pieniądze od rana" Piotr Ciżkowicz z Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Ernst&Young.

Norwegia w kryzysie

Mimo miliardowych wydatków rządu na rzecz ożywienia gospodarki, Norwegia wkroczyła w recesję - podało we wtorek norweskie Centralne Biuro Statystyczne (SSB). Norweski Produkt Krajowy Brutto skurczył sie w I kwartale tego roku o 0,8 procent.

Polska Grupa Farmaceutyczna na topie

Dobre wyniki i wspaniałe perspektywy? Polska Grupa Farmaceutyczna pnie się w górę, twierdząc że jest jedną z tych branż których kryzys nie dotyka. Prezes PGF Jacek Szwajcowski - zapewnia - grupie nie straszny ani kryzys ani nowy potężny gracz na rynku. Czy rzeczywiście nie ma się czego bać? Rozmawiamy w programie "Rynki dnia".

Cena baryłki przekroczyła 60 dolarów

Nadzieja na poprawę w gospodarce wydaje się być coraz większa. Widać to m.in. po rosnących cenach surowców, w tym ropy naftowej. Cena jej baryłki na nowojorskiej giełdzie NYMEX w handlu elektronicznym przekroczyła 60 dolarów i jest najwyższa od listopada ubiegłego roku.

Euro w Polsce - za i przeciw

Wyższe ceny i utrata suwerenności to najczęstsze obawy wobec wspólnej waluty, jakie nurtują Polaków. Podczas Wielkiej Debaty nasi eksperci zmierzyli się z popularnymi mitami dotyczącymi euro, ale i przeanalizowali ryzyka, jakie wiążą się z integracją walutową.

Rekordowy spadek rosyjskiej produkcji

Rosyjskie fabryki przestają produkować: w kwietniu wytworzyły o 17 procent mniej niż rok wcześniej. Był to juz szósty z rzędu miesiąc spadków - i najgorszy wynik, od kiedy Moskwa liczy dane według nowej metodologii - czyli od 2003 roku.

Filar: wierzę w jeden procent

- Polskę czeka techniczna recesja, czyli dwukrotny spadek poziomu PKB kwartał do kwartału - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Dariusz Filar. Jednak zdaniem ekonomisty cały rok polska gospodarka zamknie na plusie.

Pani minister od atomu

Hanna Trojanowska została powołana przez premiera Donalda Tuska na stanowisko pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej - poinformowało we wtorek biuro prasowe ministerstwa gospodarki. jako pełnomocnik będzie jednocześnie wiceministrem gospodarki.

Banki mają odruch ssania

Mimo wzrostu inflacji, stopy procentowe NBP konsekwentnie idą w dół. Tymczasem koszt pieniądza na bankowym rynku jest coraz większy, co przekłada się na wysokość rat kredytów. Mocno rosną też marże, którymi banki rekompensują sobie "kryzys".

Trzeci do Opla?

Oprócz Fiata i austriacko-kanadyjskiego funduszu inwestycyjnego Magna pojawił się trzeci kandydat do przejęcia Opla - donosi niemiecki tabloid Bild, powołując się na anonimowe informacje z kręgów niemieckiego rządu. Chętnym do przejęcia ma być amerykański fundusz inwestycyjny Ripplewood.

GG chce zadzwonić

Gadu Gadu, popularny komunikator internetowy uruchomił własną wirtualną sieć telefonii komórkowej - GaduAir. Szefowie nowego operatora mówią, że nad projektem pracowali dwa lata, ale nie chcą zdradzić, na co liczą. Może nie chcą zapeszyć, bo rynek nie jest łaskawy dla wirtualnych operatorów.

Klienci Polbanku mogą odetchnąć

Polbank poddaje się presji klientów - i nadzoru finansowego. Jak zdradza "Gazecie Prawnej" jego dyrektor marketingu - bank nie tylko nie będzie nakłaniać klientów do podpisywania nowych aneksów do umów o kredyt hipoteczny, ale i anuluje te, które klienci już podpisali.

American Express zwolni 4 tys. ludzi

American Express - światowy potentat w dziedzinie kart kredytowych - zwolni 4 tys. swoich pracowników na całym świecie. Wszystko przez oszczędności. Koncern planuje zaoszczędzić 800 mln dolarów.

Urzędniczka z milionami na koncie

Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch to najbogatsza urzędniczka wśród ministrów odpowiedzialnych za resorty finansowe i gospodarcze. Jej majątek - razem z nieruchomościami - szacowany jest na grubo ponad 20 milionów złotych. Jej szefowi Jackowi Rostowskiemu udało się zgromadzić na kontach kilkadziesiąt razy mniej.

Bank Światowy: Polska ma się lepiej niż inni

Globalna gospodarka może wrócić na "ścieżkę wzrostu" pod koniec 2009 roku, albo w 2010 roku - mówił szef Banku Światowego Robert B. Zoellick podczas swojej wizyty w Polsce. Jak dodał, nasz kraj jest w stosunkowo dobrej sytuacji.

Elektryzujące rozmowy

Kanadyjczycy, Japończycy, Czesi, a także Francuzi. Wszyscy chcą dla nas zbudować elektrownie jądrową. Ci ostatni zamierzają dostarczyć nie tylko reaktor, ale także instalację do składowania energii. Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld miał w piątek rozmawiać z prezesem Societe General na temat finansowania projektu. Czy rozmowy z francuską instytucją finansową mogą oznaczać, że to właśnie Francuzi mają największe szanse zdobycie kontraktu?

Podniebne turbulencje

Linie Lotnicze LOT - czekają poważne turbulencje. Prace w spółce może stracić nawet 2 tysiące osób. Wcześniej mowa była o kilkuset pracownikach, którzy mieli dostać wypowiedzenia. Chociaż zarząd spółki - z nowym prezesem na czele stoi przed widmem strajku generalnego, a pasażerowie przed perspektywą odwoływanych lotów w gorącym okresie urlopowym - to drastyczne cięcia i gruntowna restrukturyzacja są konieczne. Wiele wskazuje na to, że w ubiegłym roku spółka przyniosła ponad miliard złotych straty. To cios, który wprost może polskiego przewoźnika doprowadzić do bankructwa.

Tajemnica jeszcze bardziej tajemnicza

Kim jest tajemniczy inwestor, który kupił stocznie w Gdyni i Szczecinie? Co zamierza ze stoczniami zrobić? Rząd ma nadzieję, że nowy właściciel będzie produkował statki. Może się okazać, że aby nadzieje te się ziściły potrzebny będzie.... cud.

Rząd bliżej zgody z Eureko?

Czy w sporze o PZU między polskim rządem a Eureko, właścicielem 33 proc. akcji PZU, nastąpił przełom? Postępowanie arbitrażowe między Eureko a polskim rządem dotyczące PZU zostało zawieszone - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Złoty silniejszy

Złoty rano stracił sporo na wartości, do 13.00 jego kurs wahał się, a po południu zaczął mocno umacniać. Wieczorem płacono 4,42 zł za euro, czyli o prawie 7 groszy więcej niż przed południem.

Obalili euro-mity

Czy po wprowadzeniu euro ceny w sklepach urosną? Czy stracimy możliwość kształtowania naszej polityki pieniężnej? Dlaczego kraje eurolandu nie chcą nas przyjąć do swojego klubu? Na te i inne pytania odpowiadali eksperci podczas wielkiej debaty na antenie TVN CNBC Biznes.

Opony znowu pisnęły

Fabryka Michelin Polska w Olsztynie po trwającej półtora miesiąca przerwie wznowiła produkcję opon do samochodów ciężarowych - poinformowała rzeczniczka prasowa Michelin Polska Ewa Konopka.

UIT już kiedyś chciał kupić stocznie

Inwestor kupujący większość majątku Stoczni Gdynia i Szczecin już wcześniej interesował się ich nabyciem - przyznał TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Częściowo potwierdza to hipotezę tvn.24.pl, że obecny kupiec dwa lata temu złożył już podobna ofertę jako jako Fortis Intertrust, fundusz inwestycyjny belgijskiego banku Fortis.

Matki hojnie pożyczają córkom

W tym roku mamy do spłacenia 63,9 mld euro długów, jednak ponad połowa tego zadłużenia to zobowiązania polskich spółek-córek wobec zagranicznych koncernów. To ważna informacja, bowiem trudno wyobrazić sobie, żeby zagraniczne matki chciały pogrążyć swe córki w Polsce żądając od nich spłaty długów. A co więcej - już widać, że dalej ich pieniądze do Polski płyną.

Dobry pierwszy kwartał w Infovide Matrix

Infovide Matrix, wbrew tendencjom całego rynku, odnotowała pozytywne wskaźniki finansowe w pierwszym kwartale. Spółka spodziewa się równie pozytywnych wiadomości po drugim kwartale. W szczegółach o sytuacji spółki z prezesem Infovide Matrix, Borysem Stokalskim, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Getin Holding po I kwartale.

Getin Holding w I kwartale tego roku pokazał wyniki lepsze od oczekiwań: wynik odsetkowy wyniósł 248,26 milionów złotych wobec 165,81 milionów złotych rok wcześniej. Wynik z opłat i prowizji wyniósł 118,87 milionów złotych wobec 56,29 milionów złotych w 2008 roku. Zysk netto to blisko 103 milionów złotych. O sytuacji Getin Holding, planach na przyszłość i strategii na kryzys Mikołaj Kunica rozmawiał z gościem Dnia na Rynkach prezesem Getin Holding, Krzysztofem Rosińskim.

Kryzys finansowy, a banki

Po pierwszym kwartale banki pokazały wyniki. Jak mówi gość Dnia na Rynkach, Marta Jeżewska, analityk DI BRE, wyniki były niejednorodne, jedne na plus, inne niestety zawiodły. O kondycji banków, a także o możliwości przejęcia przez Getin Holding AIG w Dniu na Rynkach gościem była Marta Jeżewska, analityk DI BRE.

Kup sobie dworzec!

Jako dziecko bawiłeś się kolejka elektryczną? Zawsze chciałeś mieć własny peron, poczekalnię i kasy biletowe? Wkrótce będziesz mógł zrealizować swoje marzenie. Polskie Koleje Państwowe wystawiają na sprzedaż 150 dworców. Będzie je można kupić już za kilkadziesiąt tysięcy złotych.