Najnowsze

Najnowsze

Grad: Dogadamy się ze związkowcami Enei

Spór związków z zarządem Enei jest bliski wygaszenia - powiedział reporterowi TVN CNBC Biznes minister skarbu Aleksander Grad. Dodał, że sprzedaż państwowego pakietu akcji Enei niemieckiemu koncernowi RWE nie jest przesądzona, a resort bierze pod uwagę innego inwestora.

Przyspieszają z odwoływaniem Farfała

Rada Nadzorcza TVP przyspiesza swoje posiedzenie - i głosowanie nad odwołaniem p.o. prezesa spółki. Tymczasem minister skarbu odpowiada na apel o spotkanie z Radą: minister spotka się, jeśli rada wcześniej odtajni wyniki audytu spółki - zapowiada rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór.

Prezydent podpisał ustawę o finansach publicznych

Likwidacja państwowych i samorządowych zakładów budżetowych oraz obowiązek przygotowywania przez rząd Wieloletnich Planów Finansowych Państwa - to najważniejsze zmiany jakie wprowadza ustawa o finansach publicznych, którą podpisał właśnie prezydent Lech Kaczyński.

Pracodawco, zainwestuj w pracownika

Gdy kryzys zbiera swoje żniwo, lepiej zadbać o doświadczonego pracownika niż szkolić rekruta. Szkolenia, programy motywacyjne i rozwój pracowników - eksperci nie mają wątpliwości - to dobra inwestycja na przyszłość. Firmy, które tak zrobią będą już w blokach, kiedy znowu przyjdzie się ścigać w czasach prosperity.

Resort pracy emerytom nie obetnie

Koniec wypłaty emerytury z ZUS dla osób, które pracują - wieszczył piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Informacje tę dementuje ministerstwo pracy. - Nie ma żadnego projektu ustawy zmieniającej dotychczasowe zasady zawieszania i ograniczania wypłat świadczeń emerytalno-rentowych - podał resort.

Adidas i Puma kończą 60-letnią wojnę

Niemieckie firmy sportowe Adidas i Puma kończą trwającą 60 lat spór zapoczątkowany przez dwóch braci, którzy założyli firmy. 21 września pracownicy uścisną sobie dłonie i rozegrają mecz piłkarski.

Kto się boi stracić pracę?

Kobiety, mieszkańcy małych miast i wsi oraz osoby w przedziale wiekowym 26 – 35 lat to grupy, które najbardziej obawiają się zwolnienia - wynika z badań serwisu rekrutacyjnego Szybkopraca.pl, który cytuje na swoich stronach internetowych "Puls Biznesu".

Sytuacja w Marvipolu

Do końca tego roku Marvipol powinien sprzedać 350 mieszkań. Dobrze rozwija się też biurowy segment działalności firmy. Podpisano już listy intencyjne na blisko połowę powierzchni biurowca Prosta Tower. Co więcej warszawski deweloper uzyskał wyłączność na sprzedaż na terenie naszego kraju samochodów marki Aston Martin. Deweloper stawia na luksusowe samochody i... zwiększa zatrudnienie. Same dobre informacje. Czy spółka rzeczywiście radzi sobie tak doskonale na rynku? Z wiceprezesem Marvipolu Andrzejem Niziołem rozmawialiśmy w programie " Dzień na rynkach".

Zwycięstwa NFI Victoria

NFI Victoria wyszła ze spółki Anti. Inwestycja przyniosła funduszowi ponad 30% zysku i firma zaczęła szukać nowych możliwości. Może się nią okazać Internity. Victoria już planuje wprowadzenie spółki na główny parkiet warszawskiej giełdy i liczy na podobne, jak w przypadku Anti zyski. Z Grzegorzem Golcem, przewodniczącym Rady Nadzorczej NFI Victoria rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach".

Smok pasie się surowcami

46 mld dol wydał w tym roku największy chiński koncern naftowy CNPC na wykup światowych złóż ropy i gazu. Dostał też od rządu w Pekinie kolejne 30 mld euro na dalszą ekspansję.

Najgorsze za Polską?

Inflacja rośnie niezależnie od działań Rady Polityki Pieniężnej - mówił w TVN CNBC Biznes prezes NBP, Sławomir Skrzypek. Za inflację odpowiada jego zdaniem sytuacja zewnętrzna i wzrost cen regulowanych. Przypomnijmy, że w sierpniu inflacja wyniosła 3,7% rok do roku.

Raport rynku OFE

Jak wygląda rynek emerytalny po dziesięciu latach od wprowadzenia reformy? Z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć? W jakim kierunku powinny zmierzać zmiany planowane przez ustawodawcę? Na te wszystkie pytania próbowali odpowiedzieć goście programu "90 Minut" Krzysztof Lutostański - ekspert rynku emerytalnego i dr hab. Wojciech Otto z Uniwersytetu Warszawskiego

Zarabiać na funduszach zamkniętych

Fundusze zamknięte nie odkupują na bieżąco swoich jednostek uczestnictwa od ich posiadaczy, ale czynią w sytuacjach określonych w statucie. Fundusz zamknięty może więc stanowić inwestycję znacznie mniej płynną. Ale właśnie dzięki temu, zapewniają one znacznie większą stabilność kapitału i mogą sięgać po znacznie szerszą paletę instrumentów inwestycyjnych. Czy mogą się okazać korzystną inwestycją? Między innymi na to pytanie w magazynie "90 minut" odpowiadali przez TFI Status Mariusz Borowiec i Tomasz Publicewicz z Analizy Online.

Polskie PKB będzie tylko rosnąć

Kolejne dobre prognozy dla polskiej gospodarki. Według Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) PKB naszego kraju wzrośnie w tym roku o 1 proc. W 2010 będzie jeszcze lepiej - według prognozy urośniemy aż o 3 proc.

Alfabet Kryzysu

Miał być wzrost jest spadek. Polskie firmy w sierpniu produkowały mniej niż rok temu, ale niewiele - tylko o dwie dziesiąte procent. Analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie plus 0,3%. Mimo, że gospodarka pokazała minus to powodów do smutku nie ma...

Białe kołnierzyki w różowych okularach

Po okresie konsekwentnego obniżania prognoz i wycen większości firm analitycy dostrzegli, że ich oczekiwania były nadmiernie pesymistyczne. "Puls Biznesu" wziął pod lupę ponad 100 raportów biur maklerskich, wydanych przez ostatnie trzy tygodnie, a więc już po publikacji wyników spółek z drugiego kwartału. A te są coraz lepsze.

Skrzypek nie boi się rosnących cen

Zmiany inflacji w tym okresie są poza wpływem polityki monetarnej, w związku z tym będziemy je odnotowywać miesiąc do miesiąca. Może się ona ustabilizować na obecnym poziomie. Może nieznacznie spaść - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes NBP Sławomir Skrzypek. Dodał też, że RPP wciąż jest w fazie łagodzenia polityki monetarnej.

Najbogatsza w biedniejszym świecie

Europa jest znów najbogatszym kontynentem na świecie. I chociaż w wyniku recesji zbiednieli prawie wszyscy, to najwięcej stracili Amerykanie, przez co Stary Kontynent wyszedł na pierwsze miejsce w rankingu bogactwa kontynentów - wynika z najnowszego raportu The Boston Consulting Group "Bogactwo świata 2009" cytowanego przed "Rzeczpospolitą".

Energetyczna zemsta Grada

Nie chcieli kupić całej Enei, to nie będą mieli nic. A przynajmniej nic do powiedzenia. Jak pisze "Rzeczpospolita", resort skarbu pozbył się z rady nadzorczej Enei przedstawiciela szwedzkiego Vattenfalla, który ma już 18,7 proc. spółki, ale rozczarował ministra, bo nie przystąpił do walki o resztę, którą skarb państwa wystawił na sprzedaż.

Dwa miliony hektarów na sprzedaż

Minister rolnictwa szykuje wielką wyprzedaż gruntów po byłych PGR-ach - zapowiada "Metro". Jednak na zakup atrakcyjnych terenów w Polsce Zachodniej i na Mazurach nie mogą liczyć firmy, wielcy obszarnicy, czy cudzoziemcy.

Gazu nam nie zabraknie, a Gudzowaty zostanie?

Polsce nie grozi brak gazu - przynajmniej na razie. Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", w 2010 roku Rosja zwiększy dostawy do Polski z obecnych 7 do 8 mld m sześciennych. To powinno rozwiązać problemy, bo dzisiaj w polskim bilansie brakuje właśnie ok. miliarda m sześc. surowca.

Mleko i gnojówka zalały bank

Trzy cysterny mleka i tonę gnojówki wlali francuscy rolnicy do oddziału jednego z banków we Francji. To część trwających od zeszłego tygodnia w całej Europie protestów przeciwko niskim cenom skupu mleka.

Co z cenami towarów i usług?

Szczęśliwi Ci, których waluta rośnie. 15 września Polska waluta zyskuje na wartości - dziś też poznamy poziom inflacji w sierpniu tego roku. Dlatego w programie "Biznes Lunch" porozmawiamy o tym, co się dzieje z cenami towarów i usług. Według prognozy ekonomistów wzrost cen w sierpniu wyniesie 3,6%, według resortu finansów - 3,7%. Czy te dane mogą się sprawdzić? Dyskutuje z nami Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

Skarb: Strajku chce mniej niż połowa Enei

Nieuprawnione jest twierdzenie, że pracownicy całej ENEA S.A. sprzeciwiają się prywatyzacji spółki, bo za udziałem w strajku w referendum opowiedziało się 46 proc. pracowników - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Jednocześnie resort ocenił, że pytanie zadane pracownikom w referendum świadomie wprowadziło ich w błąd.

Hasiński p.o. prezesa Polskiego Radia

Na swoim pierwszym posiedzeniu Rada Nadzorcza Polskiego Radia odwołała dotychczasowy zarząd spółki i oddelegowała w to miejsce dwóch swych członków. Wcześniej wybrała Tomasza Sieniutycza na swego przewodniczącego

Ruch na bruk

Trochę mniejsze niż zapowiadano, ale będą: zwolnienia w firmie Ruch obejmą maksymalnie 617 osób. Pracę straci więc 13 procent załogi. Firmę zwolnienia będą kosztować 24 miliony złotych, ale od 2010 roku będzie dzięki temu oszczędzać po 2 miliony miesięcznie.

Na emeryturę to sobie odłóż sam

Płacąc składki emerytalne wcale nie zabezpieczamy własnej emerytury - ostrzega na antenie TVN CNBC Biznes Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha. Według ekspertów, żeby w przyszłości dostać godną emeryturę, trzeba na nią nie tylko zapracować, ale "na własną rękę" odkładać przynajmniej 100 zł tygodniowo.

Sąd ujął się za kredytobiorcami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wygrał sądową sprawę z bankiem Nykredit: sąd ochrony konkurencji uznał za niedopuszczalne żądanie prowizji za przedterminową spłatę wtedy, gdy to bank wypowiedział umowę klientowi. Nykredit był niewielkim na polskim rynku bankiem, dziś już nie udziela nowych kredytów.

Dosypią unijnej kasy do mleka

Dobra wiadomość dla producentów mleka: Komisja Europejska ogłosiła nowe - choć dość skromne - środki wsparcia sektora mlecznego w UE. Od wielu miesięcy producenci borykają się ze spadkiem cen mleka, sięgającym nawet 40 procent. KE decyzję podjęła pod presją kilkunastu państw członkowskich z Francją i Niemcami na czele.

Odlot z Aerofłotu

Najbardziej znana rosyjska linia lotnicza Aerofłot zamierza w ciągu pół roku pozbyć się dwóch tysięcy swoich pracowników, czyli więcej niż 1/8 załogi.