Najnowsze

Najnowsze

Spółka od strony.. internetowej

Tylko 55% spółek spełnia wymogi szybkiej komunikacji z inwestorem - wynika z raportu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Jak to wygląda od strony witryn internetowych?

"Polska rajem dla biznesu"

Polska staje się rajem dla zagranicznych inwestorów - uważa "Puls Biznesu" i wyjaśnia, że w całym regionie nie ma drugiej gospodarki i kosztów pracy tak stabilnych, a wymiany walut tak korzystnej.

Co odpisaliśmy od podatku

W rozliczeniu podatku PIT za zeszły rok podatnicy najczęściej korzystali z ulgi prorodzinnej, internetowej i rehabilitacyjnej - wynika z sondy "Gazety Prawnej" przeprowadzonej w izbach skarbowych.

Nauczyciele nie dostaną podwyżek?

Obiecane w zeszłym roku, a przewidziane na 2010 r. podwyżki dla nauczycieli mogą zostać wstrzymane, informuje "Gazeta Wyborcza". Wszystko przez kryzys.

Dopłaty w Ryanair nielegalne

Dodatkowe opłaty, pobierane przez linię lotniczą Ryanair przy płatnościach kartą bankową, są nielegalne - takie orzeczenie wydał berliński sąd. Dotyczy ono jednak wyłącznie działalności firmy w Niemczech, polscy klienci największego taniego przewoźnika będą więc płacić nadal.

MySpace zwolni 30 proc. załogi

MySpace - jeden z największych portali społecznościowych na świecie - zamierza okroić swój personel do ok. tysiąca osób. Walka z kosztami będzie kosztować utratę pracy prawie 1/3 obecnej załogi.

Białorusko-rosyjska wojna celna

Od 17 czerwca Białoruś wprowadza ścisłe kontrole celne na głównych drogach do Rosji. Mińsk uzasadnia decyzję stratami, jakie jego gospodarka poniosła z powodu przemytu towarów przez granicę z Rosją. Jednak sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Jury Żadobin oznajmił, że jest to "symetryczna odpowiedź" na działania Rosjan.

Saab poszedł pod młotek

General Motors sprzedaje Saaba firmie Koenigsegg - szwedzkiemu producentowi luksusowych samochodów sportowych - poinformowała we wtorek agencja Associated Press. Koncerny podpisały już wstępną umowę, jednak poza kwotą transakcji wiele jej szczegółów zachowały w tajemnicy.

Znów szykują się do wysokich lotów

Rozpoczęte w poniedziałek targi branży lotniczej Paris Air Show upływają w tym roku pod znakiem żałoby po atlantyckiej katastrofie Airbusa A330. Nastrojów nie poprawia fatalna sytuacja ekonomiczna przewoźników, związana z kryzysem. Wszyscy pocieszają się jednak, że przyszły rok będzie już lepszy - wynika z relacji reporterów TVN CNBC Biznes.

Spocząć obok Mastroianniego

Spocząć na wieki u boku Marcello Mastroianniego? To jak najbardziej realna perspektywa, choć może okazać się kosztowna. Władze Rzymu wystawiły na aukcję kilkadziesiąt "atrakcyjnych lokalizacji" na miejskich cmentarzach - najdroższa wśród nich jest aktualnie kwatera obok włoskiego gwiazdora filmowego.

Action po wynikach

Przychody spadły o 16%, zysk operacyjny wzrósł o 22%, zysk netto o 47% - to dzięki obniżce kosztów o prawie 20% mamy taki wynik- powiedział na antenie TVN CNBC prezes spółki Action, Piotr Bieliński. W budżecie przewidywaliśmy spadek sprzedaży nawet o 20%- podkreślił Bieliński. O przewidywaniach spółki rozmawiał z Mikołajem Kunicą, prezes Action, Piotr Bieliński.

Państwo złupiło KGHM

Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź S.A. zdecydowało we wtorek o wypłacie dywidendy z zysku za ubiegły rok w wysokości 11,68 zł na akcję. Takiej kwoty domagał się skarb państwa, który ma ponad 40 proc. udziałów w koncernie. Wcześniejsze propozycje zakładały 7,16 zł za akcję.

Podział zysku PKO BP wciąż niepewny

- Decyzja w sprawie wypłaty dywidendy przez PKO BP oraz podwyższenia kapitału banku będzie należała do walnego zgromadzenia akcjonariuszy - powiedział prezes PKO BP Jerzy Pruski. Rada nadzorcza PKO negatywnie zaopiniowała bowiem rekomendację zarządu, aby na dywidendę przeznaczyć niemal cały ubiegłoroczny zysk.

Praca tymczasowa w dołku

- W pierwszym kwartale tego roku zapotrzebowanie na pracę tymczasową, spadło prawie o 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej - oceniła Agnieszka Bulik ze Związku Agencji Pracy Tymczasowej. Tymczasem zdaniem ekspertów taka forma pracy jest lekarstwem na bezrobocie, szczególnie w czasie kryzysu.

Słońce znad Sahary ogrzeje Niemcy

Grupa wielkich niemieckich firm wystąpiła z oryginalnym projektem: zamierza na Saharze wybudować największą na świecie elektrownię słoneczną. Instalacja miałaby pokryć nawet 15 procent europejskiego zapotrzebowania na prąd. Koszt: 400 miliardów euro.

Strategia ATM Grupy

Spółka zajmująca się produkcją głównie telewizyjną, ATM Grupa właśnie zdecydowała o wypłacie nieco wyższej dywidendy niż zakładał to projekt uchwały na walnym zgromadzeniu. W programie "Rynki dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z wiceprezesem ATM Grupa, Maciejem Grzywaczewskim.

Inwestowanie w kryzysie

Kryzys ekonomiczny i kryzys zaufania - tak według inwestora giełdowego Sylwestra Cacka dzieli się kryzys. Zdaniem przedsiębiorcy w ostatnim pół roku na kursy wpływały bardziej wahania emocjonalne inwestorów niż opieranie się na twardych cyfrach. O inwestycjach i sytuacji gospodarczej z Sylwestrem Cackiem rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia".

Rosja nie produkuje

Czy to porażka rosyjskiego pakietu stymulacyjnego? Mimo, że rząd w Moskwie przeznaczył 100 miliardów dolarów na ożywienie rosyjskiej gospodarki, w maju produkcja przemysłowa tego kraju spadała w najszybszym tempie od sześciu lat.

Nie ma rozejmu w "wojnie mlecznej"

Wszystko wskazuje, że tzw. wojna mleczna szybko się nie zakończy. Moskwa przerwała rozmowy z Mińskiem w sprawie wznowienia importu białoruskiego nabiału. Strona rosyjska mówi, że rozmowy zostały zerwane z powodu niekompetencji delegacji Białorusi.

Rok tanich mieszkań

Analitycy przewidują, że mieszkania w Polsce w nadchodzących miesiącach wciąż będą taniały. Eksperci Banku Gospodarki Żywnościowej opublikowali raport, w którym spadek cen szacują na blisko 1/5, nieco mniejszej obniżki cen spodziewają się natomiast analitycy Open Finance.

Mieszkaniówka USA budzi się do życia

Liczba rozpoczętych budów domów wzrosła w maju w Stanach Zjednoczonych o 17,2 proc. - do 532 tys. W kwietniu było to 454 tysięcy. Wzrost okazał się dużo większy niż mówiły prognozy rynkowe. Sugeruje to, że ich liczba będzie rosłą także w następnych miesiącach.

"Popracujcie za darmo, aby ratować firmę"

Kierownictwo British Airways zwróciło się do 40 tysięcy pracowników, by ci wnieśli osobisty wkład w ratowanie linii przed upadkiem. Proszą, by ci zgodzili się na przepracowanie do czterech tygodni w roku... bez wynagrodzenia. Szef firmy dał już przykład i sam zrzekł się swojej pensji za lipiec.

Mieszkań nie chcemy budować

Ten rok zniechęcił Polaków do budowania domów: liczba wydanych w ciągu pierwszych pięciu miesięcy pozwoleń na budowę jest o prawie 1/5 mniejsza niż w podobnym okresie roku 2008. W tym samym czasie oddano jednak do użytku więcej mieszkań niż rok wcześniej.

Media czeka chudy rok

Przed graczami na rynku mediów i rozrywki kolejny chudy rok. Pierwszych, początkowo niewielkich wzrostów w tej branży można oczekiwać dopiero w 2010 r. - wynika z najnowszego raportu Entertainment & Media Outlook firmy PricewaterhouseCoopers. Według tych prognoz, tempo wzrostu będzie z roku na rok przyspieszać.

TP SA u progu podziału

Podział funkcjonalny Telekomunikacji Polskiej nie oznacza nadzwyczajnego traktowania operatorów alternatywnych - zapewnił w TVN CNBC Biznes dyrektor pionu współpracy regulacyjnej TP, Maciej Rogalski. Urząd Komunikacji Elektronicznej dąży do podziału Telekomunikacji Polskiej, a głównym celem działań urzędu jest likwidacja dyskryminacji pozacenowej alternatywnych operatorów. UKE nie jest także zadowolony z zaproponowanej przez Telekomunikację Polską "Karty Równoważności", która zdaniem urzędu jest zbyt ogólna. O szczegóły propozycji TP pytał w "Dniu na Rynkach" Robert Stanilewicz.

Kryzys uderzył w Complex

Spółka Complex – producent łożysk – mocno dostała w kość z powodu spowolnienia gospodarczego. Produkcja przemysłowa spadła, więc spadło zapotrzebowanie na produkty spółki. Od kwietnia sprzedaż drgnęła. Wyniki za 2008 rok mocno rozczarowały, ale niemal cała strata „została zrobiona” w IV kwartale, kiedy gwałtownie zaczęły spadać zamówienia. W programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z wiceprezesem Complex SA Radosławem Łodziatko.

Ceny w euro stanęły

Inflacja w strefie euro wyniosła w maju 2009 roku, w ujęciu rok do roku, 0,0 proc. wobec 0,6 proc. w kwietniu - podał we wtorek w końcowych wyliczeniach Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Taki wskaźnik był zgodny z oczekiwaniami analityków. Dane Eurostatu pokazują, że ceny w Polsce rosną już także nieco wolniej.

Stoczniowcy nie dostaną odpraw

Rekompensata tak, ale odprawa już nie. Gdyński sąd zdecydował, że pracownik Stoczni Gdynia, który dostanie rekompensatę, nie dostanie już odszkodowania za zwolnienie grupowe. Stoczniowiec, który złożył w tej sprawie pozew do sądu, zapowiedział odwołanie się od wyroku. Wiadomo, że spośród 5 tys. zwolnionych stoczniowców, około tysiąca z nich wystąpiło już na drogę sądową w tej sprawie.

Nikt nie chce kupować domów w Hiszpanii

To już nie spadek, a zapaść sprzedaży domów w Hiszpanii. W kwietniu wskaźnik osunął się tam o prawie 48 procent licząc rok do roku. To to spadek dwukrotnie głębszy niż ten z marca. Zapaść hiszpańskiego rynku nieruchomości może oznaczać kolejne zwolnienia w firmach budowlanych i u deweloperów.

Komórka od o. Rydzyka?

Duże klawisze, czytelny wyświetlacz z dużymi cyframi i przycisk alarmowy SOS - tak mogą wyglądać telefony dla Rodziny Radia Maryja. - Najprawdopodobniej w co piątej parafii będzie punkt sprzedaży usług nowej sieci komórkowej "W Rodzinie", stworzonej przez fundację Lux Veritatis i CenterNet. Byłaby to największa w Polsce sieć dystrybucji - oceniał w TVN CNBC Biznes Witold Tomaszewski z portalu telpolis.pl.