Najnowsze

Najnowsze

Deficyt puchnie w Europie

Nadmierny deficyt budżetowy staje się prawdziwą plagą w Unii Europejskiej. W środę Komisja Europejska objęła kolejne dziewięć krajów procedurą nadmiernego deficytu. Tym samym liczna państw, które muszą obniżyć go do 3 procent w stosunku do PKB wzrosła do 20. Polska jest wśród nich od lipca.

Polskie firmy a innowacyjność

Czy polskie firmy są innowacyjne? Okazuje się, że za takie uważana jest tylko 1/4 przedsiębiorstw. O możliwościach polskich firm i ich innowacyjności w "Biznes lunchu" z Anetą Wilmańską, wiceprezes PARP i Krzysztofem Duchnowskim, prezesem Fundacji Innowacji i Rozwoju.

Optymizm Budvaru

Producent okien Budvar Centrum optymistycznie patrzy na koniec roku. Firma zanotowała w pierwszym półroczu spadek przychodów o 10%, ale dokonała restrukturyzacji swojej sieci sprzedażowej. Obecnie 70% to placówki franczyzowe. W II półroczu Budvar Centrum głównie koncentrował sie na klientach indywidualnych, ale nie zanowotał spadku sprzedaży w segmencie deweloperskim. O planach firmy na przyszły rok i jej sytuacji na rynku z prezesem Markiem Trzcińskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Unijna recesja głębsza

Kryzys w krajach Unii Europejskiej daje się we znaki. Produkt Krajowy Brutto, wyrównany sezonowo, w II kw. 2009 roku spadł o 4,9 proc. w ujęciu rocznym w całej Unii Europejskiej, a 4,8 proc. dla krajów strefy euro - wynika z ostatecznych danych Eurostatu - unijnego urzędu statystycznego.

Rosja znów pociągnie gaz z Turkmenistanu

Rosja i Turkmenistan porozumiały się w sprawie wznowienia zawieszonego od kwietnia eksportu gazu turkmeńskiego do Rosji - poinformowała rzeczniczka Kremla Natalia Timakowa.

Minister niezadowolony z ofert na GPW

- Do końca października czekamy na oferty na kupno akcji GPW - zapowiedział minister skarbu państwa. Aleksander Grad przedłużył czas na składanie przez inwestorów ofert, bo - jak tłumaczy - prosiła go o to cała grupa inwestorów. Ale jednocześnie dodaje, że gdy atrakcyjnych ofert nie dostanie, prywatyzację giełdy może zacząć od nowa.

ING pozbywa się bogatych Szwajcarów

Znany też w Polsce holenderski potentat finansowy ING pozbywa się swojego szwajcarskiego działu bankowości prywatnej. Nabywcą jest miejscowy bank Julius Baer. a kwota transakcji to 507 milionów dolarów. Sprzedaż ma zostać sfinalizowana na początku przyszłego roku.

"Rodzina na swoim" może słono kosztować

Kredyt kredytowi nierówny. Jak wynika z raportu Open Finance, kredyt z rządową dopłatą w ramach programu "Rodzina na swoim" najtaniej można dostać w dwóch bankach spółdzielczych. Natomiast w DomBanku miesięczna rata tego typu pożyczki może być dwa razy wyższa niż gdzie indziej.

Będą tańsze kredyty?

Dobre wiadomości dla posiadaczy kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. Pogłębia się deflacja w Szwajcarii - w ciągu roku ceny spadły tam o 0,9%. To nieco więcej niż spodziewał się rynek. Oddala to perspektywę wzrostu stóp procentowych w tym kraju, choć nie na długo. O sytuacji na rynku finansowym rozmawialiśmy z dr Michałem Macierzyńskim, analitykiem portalu bankier.pl

Aer Lingus zwalnia

Tani irlandzki przewoźnik lotniczy Aer Lingus zwolni 800 pracowników w ciągu najbliższych dwóch lat. Redukcja personelu ma przynieść 97 milionów euro oszczędności.

Gmail też ofiarą cyberprzestępców

G-mail, należący do firmy Google popularny system poczty elektronicznej, padł ofiarą cyberprzestępców - donosi BBC. Google przyznaje, że doszło do opublikowania w Siecie tysięcy loginów i haseł do kont pocztowych użytkowników Gmaila. Serwis apeluje do użytkowników o zmianę danych dostępowych.

Ruch w samochodowych salonach

Rośnie sprzedaż nowych aut. Od początku roku w Polsce sprzedano blisko 240 tys. nowych samochodów osobowych, a to o 1,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2008 roku - podał monitorujący rynek instytut Samar. Tymczasem - wbrew tej tendencji - fabryki samochodów tną produkcję. Wyjątkiem jest Fiat, który wskutek wzmożonych obrotów, chce zatrudnić 400 osób.

Narysuj komiks o gospodarce i zgarnij nagrody

Rusza druga edycja organizowanego przez Fundację Obywatelskiego Rozwoju konkursu na komiks ekonomiczny. Każdy, kto za pomocą obrazków i "dymków" udowodni, że ekonomia to nie tylko skomplikowane wykresy i nudne tabelki, może liczyć na wysoką nagrodę.

Praca za darmo nie pomogła, teraz zwalniają

Brytyjskie linie lotnicze British Airways (BA) ogłosiły plan zwolnienia w ciągu miesiąca 1,7 tys. pracowników pokładowych i zamrożenia płac tej grupy pracowników na dwa lata. Nowi pracownicy będą zatrudniani na gorszych warunkach.

MFW chwali Polskę

Na odbywającym się w Stambule szczycie Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska jest chwalona za skuteczne przeciwdziałanie kryzysowi gospodarczemu. Zdaniem uczestników spotkania nasz kraj może być wzorem dla innych i powinien się podzielić doświadczeniami z krajami ubogimi, do których kryzys dopiero zaczyna docierać. O pozycji Polski na arenie międzynarodowej i szansach na członkostwo w G20 w "Biznes lunchu" Robert Stankiewicz rozmawiał z Michałem Krupińskim z Banku Światowego.

Grad mówił o sukcesie w sprawie PZU

Minister skarbu Aleksander Grad przedstawił we wtorek posłom sejmowej komisji skarbu informację dotyczącą zawarcia przez Skarb Państwa ugody z Eureko w sprawie PZU. Według PiS porozumienie z holenderskim ubezpieczycielem jest "gigantyczną porażką", a w ocenie Lewicy - "zgniłym kompromisem".

Miliarderzy się odchudzają

Kryzys wykończył miliarderów w Niemczech. Ich liczba zmniejszyła się w ciągu minionego roku ze 122 do 99. Dane takie publikuje "Manager Magazin".

Rząd obetnie płace urzędnikom

Wielka Brytania przygotowuje się do największych cięć wydatków w sektorze budżetowym od czasów rządów Margaret Thatcher. Z zamrożeniem płac musi liczyć się 750 tysięcy najlepiej opłacanych pracowników budżetówki. Labourzyści podkreślają, że nie mają innego wyjścia i muszą zastosować drastyczne środki, by w ciągu 4 lat obniżyć rozdęty deficyt o połowę, zwłaszcza, że końca recesji nie widać.

Vivat Academia

Akademia Leona Koźmińskiego znalazła się w prestiżowym rankingu studiów magisterskich z zarządzania opublikowanym przez "Financial Times". Wśród 50 najlepszych uczelni na świecie, Koźmiński zajął 36 miejsce.

Przemysł na gazie

W tych zakładach w Puławach rocznie produkuje się 5 milionów ton nawozów. Do tego zakład wykorzystuje prawie miliard metrów sześciennych gazu. I jest jednym z największych odbiorców przemysłowych surowca w Polsce. Ale, jeśli prawdą są słowa prezesa PGNiG, to właśnie Puławy jako pierwsze w milionach zaczną liczyć straty.

Balcerowicz: pieniądz za mało kosztuje

Rada Polityki Pieniężnej powinna pójść śladem Banku Rezerw Australii - który podniósł stopy procentowe - sugeruje w rozmowie z reporterem TVN CNBC Biznes profesor Leszek Balcerowicz. Były prezes NBP krytykuje dotychczasowe luzowanie polityki pieniężnej w Polsce.

W październiku inflacja jak w czerwcu

Prognozy z najbliższej, publikowanej w październiku, projekcji inflacji, nie bedą gorsze niż te z czerwca - mówił w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes prezes NBP Sławomir Skrzypek. Dotyczy to zarówno PKB jak i wzrostu cen - dodał.  Z obecnym na szczycie MFW i Banku Światowego w Istambule, Sławomirem Skrzypkiem rozmawiał Błażej Karwowski

Za oceanem idą gorzkie święta

Gorzkie Boże Narodzenie dla amerykańskich sprzedawców. Według Narodowej Federacji Detalistów, w tym roku sprzedaż w sezonie przedświątecznym może za oceanem okazać się jeszcze niższa niż w ubiegłym roku. Okres przed Bożym Narodzeniem jest dla amerykańskich detalistów kluczowy i decyduje o wynikach za cały rok.

Inwestują w giełdy regionu

Wrzesień nie był najlepszym czasem dla funduszy inwestycyjnych, zwłaszcza inwestujących w akcje na polskim parkiecie. BZ WBK AIB TFI wyszedł z tego okresu obronną ręką m. in. dzięki lokowaniu pieniędzy swoich klientów na giełdach regionu. Jakiego zarządzania portfelem tego funduszu możemy spodziewać się w najbliższej przyszłosci? Na pytania Mikołaja Kunicy i Telewidzów odpowiadał w "Rynkach dnia" Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK TFI.

Spółkom śni się już kapitał

Spółki znowu ruszają, żeby pozyskiwać pieniądze od inwestorów. Na rynku ofert pierwotnych w III kwartale widać było oznaki ożywienia po wcześniejszych kilku kwartałach stagnacji - podaje PricewaterhouseCoopers w wynikach najnowszej ankiety IPO Watch Europe. Równocześnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była w III kwartale piątym rynkiem pod względem wartości ofert - 8 mln euro - oraz drugim pod względem liczby debiutów. Tych było 9.

Nowe produkty

Producent i dystrybutor farmaceutyków OTC, spółka Nepentes, rozpoczyna sprzedaż leków na receptę. We wtorek spółka przedstawiła ofertę leków dermatologicznych, które będą sprzedawane w aptekach właśnie na receptę. Spółka wprowadza nowe produkty, aby wejść na nowe rynki i zdywersyfikować swoje przychody. O szczegółach w programie "Rynki dnia" z prezesem spółki Nepentes Łukaszem Butrukiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Przyszłość MFW

Na odbywającym się w Stambule szczycie Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska jest bardzo chwalona. Zdaniem uczestników spotkania dobrze radzimy sobie z kryzysem gospodarczym i możemy zaoferować pomoc merytoryczną innym krajom. Andrzej Raczko uważa, że MFW czekają reformy, a Polska może i powinna odegrać w nich jak największą rolę.   Były minister finansów komentował sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie w magazynie "Biznes lunch".

To już gorączka złota!

Tak drogie złoto nie było jeszcze nigdy w historii. Cena kruszcu wzrosła dziś o ponad 20 dol. i osiągnęła poziom 1040,15 dolarów za uncję. Analitycy tłumaczą, że inwestorzy poszukują alternatywnych inwestycji w obliczu osłabiania się dolara.

25 tys. osób straciło pracę we wrześniu

Bezrobocie wzrosło we wrześniu, ale nie tak bardzo, jak można było się spodziewać. Resort pracy szacuje, że stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 11 proc. i w porównaniu do sierpnia wzrosła o 0,2 pkt procentowego. Jak podało we wtorek ministerstwo, liczba bezrobotnych na koniec września wyniosła 1 mln 714,1 tys. osób i w porównaniu z końcem sierpnia wzrosła o 25,1 tys. osób.

Nie wszyscy odbiją się od dna jednocześnie

Mówiąc o ożywieniu w globalnej gospodarce powinniśmy być bardzo ostrożni, ponieważ będzie ono następowało w różnych momentach dla różnych krajów - podkreślają ekonomiści obradujący na szczycie Banku Światowego i MFW w Stambule.