Najnowsze

Najnowsze

Reklama podniesie się za dwa lata

Dopiero po 2010 roku można oczekiwać ożywienia w branży reklamowej na polskim rynku - przewiduje dom mediowy ZenithOptimedia. Obecnie wydatki na reklamę wciąż spadają - w tym roku tendencja ta ominie tylko internet i kina - pisze "Rzeczpospolita".

Chińskie auta "made in Poland"?

Wciąż mamy szanse na zagraniczne inwestycje - twierdzą eksperci. W Polsce mogą powstać nowe fabryki, m.in. chińskie i indyjskie, możemy też stać się europejskim centrum usług - pisze "Rzeczpospolita." Warunkiem jest jednak wsparcie rządu.

Steve'a Forbesa rady na kryzys

Wykup papierów skarbowych przez Fed to błędna polityka - ostrzega Steve Forbes. Szef znanego magazynu biznesowego sugeruje, że amerykańska Rezerwa Federalna powinna teraz agresywnie skupować papiery wartościowe związane z rynkiem kredytów hipotecznych. Forbes komentował dla CNBC nowe plany regulacji rynków finansowych, zaproponowane przez Waszyngton.

Polska Miedź bez prezesa

KGHM Miedź Polska bez prezesa. Obowiązki szefa firmy pełnić będzie Herbert Wirth. Kadencja dotychczasowego prezesa Mirosława Krutina zakończyła się w poniedziałek i nie ubiegał się on o ponowny wybór. Zarząd firmy będzie obecnie dwuosobowy, oprócz Wirtha wszedł do niego Maciej Tybura.

Uczniowie i studenci walczą o tańsze bilety

Nauka i utrzymanie słono kosztują. a oni zazwyczaj jeszcze nie zarabiają. Uczniowie i studenci domagają się zwiększenia zniżek na bilety w pociągach i autobusach. Ponad 130 tys. młodych obywateli podpisało się pod odpowiednim projektem ustawy. Do swojego pomysłu będą przekonywać posłów w ostatnim dniu roku szkolnego - czyli w najbliższy piątek.

Rząd przyjął założenia budżetu 2010

W przyszłym roku wzrost PKB wyniesie 0,5 proc., inflacja średnioroczna 1 proc., a stopa bezrobocia 13,8 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2010 rok.

Nie zatańczą na lodzie pełnym reklam

Telewizja publiczna nie może przerywać programów blokami reklamowymi - orzekł warszawski sąd. TVP ma wpłacić pół miliona złotych na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Półtora roku temu TVN S.A. skierowała do sądu pozew w tej sprawie przeciwko Telewizji Polskiej S.A., zarzucając jej naruszanie zasad uczciwej konkurencji.

Rok taniej truskawki

Około 1,5 zł za kilogram truskawek płacą w tym roku zakłady przetwórcze i jest to cena, która nie pokrywa kosztów produkcji. Zdaniem ekspertów do końca sezonu skupu cena ich "raczej nie wzrośnie". Natomiast korzystne dla plantatorów mają być tegoroczne ceny malin i wiśni.

Airbusy sprzedają się tuzinami

Mimo niedawnej katastrofy Airbusa, renoma samolotów tej marki nie słabnie. Świadczy o tym pierwsze zamówienie, złożone podczas tegorocznego Paris Air Show. Katarskie linie Qatar Airways zamówiły 24 samoloty typu Airbus A320.

Komórka od pomocy społecznej

Na kryzys.... telefon. Jak pisze the "New York Times", coraz więcej Amerykanów o niskich dochodach dostaje od państwa nietypową pomoc: telefon komórkowy, za który płaci rząd. Od listopada ubiegłego roku liczba osób, które korzystają z takiego wsparcia podwoiła się - i wynosi 1,4 miliona.

Przed danymi GUS o inflacji

Ministerstwo Finansów prognozuje poziom inflacji na poziomie 3,8 procent. O 14.00 Główny Urząd Statystyczny poda oficjalne dane. O prognozach dla gospodarki z gośćmi programu "Biznes Lunch", głównym ekonomistą Polskiej Rady Biznesu Januszem Jankowiakiem oraz głównym ekonomistą Invest Banku Jakubem Borowskim, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Cena ropy w odwrocie - na jak długo?

Ceny ropy w poniedziałek spadają, kontynuując odwrót od ubiegłotygodniowego rekordu ostatnich 8 miesięcy. W czwartek baryłka osiągnęła cenę 72,68 dolara.

Ceny już nie pędzą

Inflacja w maju wyniosła 3,6 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż prognozowało Ministerstwo Finansów, które spodziewało wzrostu cen na poziomie 3,8 proc. rok do roku i 0,6 proc. miesiąc do miesiąca. Najbardziej zdrożała energia, potaniały zaś paliwa oraz odzież i obuwie. Zdaniem prof. Mariana Nogi, członka Rady Polityki Pieniężnej, inflacja będzie nadal spadać.

Mamy ponad 16 miliardów deficytu

Ponad 16 miliardów - tyle według danych Ministerstwa Finansów wyniósł polski deficyt budżetowy na koniec maja. To już ponad 90 proc. rocznego planu. Dochody budżetu zostały zrealizowane w 36,6 proc., a wydatki - w 39,7 proc. Ekonomiści uważają, że plan trzeba będzie poluzować, skoro rząd wyklucza podwyżkę podatków.

Ceny mieszkań w dół

Ceny mieszkań ciągle spadają. Jednak dynamika spadków mocno wyhamowała. Kiedy będzie najlepszy moment na zakup nieruchomości? W których miastach ceny spadły najbardziej a w których spadki były mniejsze? O tym w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Martą Kosińską z portalu szybko.pl.

Plany Higieniki

Spółka Higienika zajmująca się produkcją produktów do higieny dziecięcej i kobiecej, która do tej pory opierała się na rynku polskim teraz dzięki nowemu akcjonariuszowi planuje sprzedaż swoich produktów na rynku Niemieckim. O planach sprzedażowych Higieniki w programie "Dzień na rynkach" Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem spółki Krzysztofem Brzozowskim.

Polska uniknie recesji

Polska gospodarka najbardziej zachwieje się w II kwartale tego roku, ale w następnym zacznie się już odbijać. W całym 2009 roku gospodarka wzrośnie o 1,2 proc. w stosunku do ubiegłego roku i jako jedna z niewielu wybroni się przed recesją - twierdzą analitycy Erste Bank.

Czemu kiwi, loonie i aussie rosną w siłę?

Rządy Australii, Nowej Zelandii i Kanady mają nie lada problem. Ich waluty zyskują na wartości wobec dolara amerykańskiego w tempie najszybszym od lat. Cierpią na tym eksporterzy.

Kulczyk wciąż najbogatszy

Jan Kulczyk znów na szczycie listy 100 najbogatszych Polaków, którą przygotował "Wprost". To jednak nie był dobry rok dla polskich milionerów i miliarderów. Łączny majątek całej setki skurczył się ze 118 do 78 miliardów złotych.

5 mln bezrobotnych Niemców?

W związku z recesją gospodarczą zimą 2010 roku liczba bezrobotnych w Niemczech może przekroczyć pięć milionów - ostrzegł główny ekonomista Deutsche banku Norbert Walter w rozmowie z poniedziałkowym dziennikiem "Bild". Z kolei minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg przyznał, że spodziewa się bankructw kolejnych niemieckich firm.*

MNI konsoliduje rynek.

MNI Telecom, spółka zależna MNI, dokupiła akcji Hyperiona i ma obecnie 9,98% spółki. Prezes MNI nie ukrywa, że chciałby mieć kontrolę nad Hyperionem i nie wyklucza fuzji obu firm. Tłumaczy, że Hyperion ma infrastrukturę umożliwiającą usługi IPTV (telewizja mobilna), a poza tym ma mocną pozycję tam, gdzie MNI nie jest obecne. O fuzji z Hyperionem oraz rozmowach z innymi podmiotami rynku telekomunikacyjnego z prezesem MNI Piotrem Majchrzakiem, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Mikołaj Kunica.

Mniej zagranicznych inwestycji w Chinach

Wartość bezpośrednich zagranicznych inwestycji w Chinach spadła w maju aż o 17,8 procent w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku i wyniosła 6,4 mld USD - podało w poniedziałek chińskie Ministerstwo Handlu.

Przed danymi GUS

Ministerstwo Finansów prognozuje inflację na poziomie 3,8 procent. O 14 GUS poda oficjalne dane o jej poziomie. Główny ekonomista Banku Citi Handlowego prognozuje, że znaczny spadek inflacji nastąpi dopiero w przyszłym roku. Z Piotrem Kaliszem, w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Centra handlowe w stolicy

Z raportu warszawskiego rynku handlowego wynika, że w Warszawie brakuje centrów handlowych. Czy w czasie kiedy galerie handlowe upadają jest to prawda? Czy w stolicy powstaną nowe centra handlowe? Z Andrzejem Falińskim z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Karkosik stworzy sieć dla o. Rydzyka

Kontrolowana przez Romana Karkosika spółka CenterNet zawarła z Fundacją Lux Veritatis umowę o stworzeniu sieci telefonii komórkowej dla społeczności skupionej wokół medialnego imperium o. Rydzyka. Jej grupą docelową mają być m.in. słuchacze Radia Maryja, widzowie TV Trwam i czytelnicy "Naszego Dziennika".

Rosja kocha zielone

Gigantyczny deficyt budżetowy i zadłużenie Stanów Zjednoczonych spowodowały obawy o przyszłość dolara. - Należy się go pozbyć - mówią niektórzy ekonomiści i inwestorzy. - Ależ skąd, kochamy dolara - odpowiada na to rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin. I dodaje: - Dla dolara nie ma alternatywy.

Nie będzie eko-podatku zamiast akcyzy?

Maleją szanse na to, by nowy podatek ekologiczny zastąpił akcyzę naliczaną przy zakupie samochodów osobowych już 1 stycznia 2010 r. - powiedział w rozmowie z „Gazetą Prawną” wiceminister finansów Jacek Kapica.

Kryzysowe wsparcie także dla dłużników

Rząd poprawił pakiet antykryzysowy - pisze dziennik "Polska". Z dopłat do pensji "przestojowych", subsydiowania zatrudnienia i ze szkoleń dla pracowników będą mogły skorzystać także te firmy, które zalegają z podatkami i składkami na ZUS.

Do wyprzedaży, gotowi, start!

Czas na tanie zakupy. Wyprzedaże startują w tym roku wcześniej, bo firmy po nieudanym sezonie zostały z masą towaru, którego teraz muszą się pozbyć, nawet poniżej ceny zakupu - pisze "Rzeczpospolita".

Gigantyczny deficyt w 2010 roku?

W przyszłym roku czeka nas ogromny deficyt finansów publicznych - pisze "Rzeczpospolita". Ekonomiści szacują, że jeśli nie będzie zmian w podatkach, może on sięgnąć nawet 100 mld zł.