Najnowsze

Najnowsze

Tylko Chińczycy chcą Volvo

Jest tylko jeden chętny na kupno szwedzkiego Volvo - i jest nim chińska firma Geely Automotive. Tak pisze jedna ze szwedzkich gazet. Dziennikarze "Dagens Industri", powołując się na nieznane źródło, piszą, że Chińczycy jako jedyni złożyli koncernowi Ford konkretną ofertę na zakup marki.

Mieli czas do g. 18. Nie zapłacili. Stocznie wracają do Brukseli

- Do godziny 18:00 czekaliśmy na przelew od katarskiego inwestora za majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie. Pieniądze nie nadeszły - powiedział minister skarbu Aleksander Grad. Wyjaśnił, że resort już poprosił Komisję Europejską o przedłużenie czasu na sprzedaż stoczni, który formalnie właśnie się skończył. Co do swojej ewentualnej dymisji w związku z porażką transakcji, Grad odpowiedział: - Cały czas jestem do dyspozycji premiera.

Na czym zarabia Fed?

Fed zarobił na kryzysie. Według danych, do których dotarł "Financial Times", amerykańska Rezerwa Federalna na pożyczkach udzielonych bankom przez ostatnie dwa lata zarobiła 14 miliardów dolarów. Kolejnych 19 miliardów Fed zyskał na odsetkach i opłatach pobranych od tych pożyczkodawców, którzy skorzystali z programów powiększania płynności finansowej.

Myszka Miki chce kupić Spider-Mana

Szykuje się wielka fuzja w branży rozrywkowej. Walt Disney Co poinformował, że jest zainteresowany zakupem Marvel Entertainment. Dzięki transakcji do grona bohaterów królestwa Walta Disneya, takich jak Myszka Miki, Kaczor Donald, czy kapitan Jack Sparrow dołączą superbohaterowie przyszłości: Spider-Man, Hulk, czy mutanci z X-Men.

Poczta się komercjalizuje

Czy dla tych, którzy po listy polecone lub zwrot pieniędzy z Urzędu Skarbowego muszą jeździć do nadawcy, bo listonosz im ich nie dostarczył, jest wreszcie nadzieja? Na razie raczej marna. Trzeba czekać aż do 2013 roku. Póki co jednak Poczta Polska od wtorku będzie jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa o nazwie Poczta Polska SA. Jest to efekt komercjalizacji przedsiębiorstwa. Dzięki temu, spółka będzie miała możliwości pozyskania kapitału inwestycyjnego.

Słowenia - kraj w głębokim kryzysie

Gospodarka Słowenii kurczy się coraz szybciej. PKB tego kraju zmniejszył się w drugim kwartale o 9,3 procent rok do roku, po spadku o 8,3 procent w trzech pierwszych miesiącach roku. Jeszcze w ubiegłym roku słoweńska gospodarka urosła w drugim kwartale o 5,5 procent.

Polnord po I półroczu

W branży deweloperskiej kryzys skończył się już w marcu. Sprzedaż spółki Polnord w II kwartale w porównaniu z I jest prawie dwukrotnie wyższa i jak mówił w rozmowie z Mikołajem Kunicą prezes spółki ta tendencja się utrzymuje a nawet wzrasta. Gościem programu "Dzień na rynkach" był prezes Polnordu Wojciech Ciurzyński.

SsangYong po cichu ucieka z Polski

Wszystkie polskie salony koreańskiej marki SsangYong mają zostać zamknięte - dowiedziała się TVN CNBC Biznes. Powód? Kłopoty centrali koncernu w Korei Południowej.

"Polski hydraulik śmieje się z Europy"

"Polski hydraulik śmieje się z Europy. Warszawa nie odczuwa recesji" - to tytuł artykułu, opublikowanego w poniedziałek we włoskim "Il Giornale". Według dziennika, wszystko wskazuje, że Polska będzie w tym roku "jedynym krajem europejskim, którego w dobie obecnego kryzysu nie dotknęła recesja".

PKO BP z nowym szefem rady

Cezary Banasiński został nowym przewodniczącym rady Nadzorczej PKO BP. Wcześniej z zajmowanego stanowiska zrezygnowała Marzena Piszczek - zdecydowało walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP.

Ceny mieszkań niemal stanęły

Ceny mieszkań przestały szybko spadać - wynika z raportu serwisu Oferty.net i Open Finance. Lokale na rynku wtórnym tanieją już tylko nieznacznie i na dodatek nie we wszystkich miastach. W lipcu najbardziej spadły ceny w Białymstoku, Katowicach i Lublinie. Drożej zrobiło się za to m.in. w Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie.

Rząd odpuścił Katarczykom Teraz walczy w Brukseli

Komisja Europejska otrzymała od polskiego rządu list dotyczący przesunięcia terminu sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie - dowiedziała się TVN CNBC Biznes. Oznacza to najprawdopodobniej, że Warszawa nie liczy już na zakup polskich zakładów przez katarskiego inwestora.

Katarczycy milczą... Co dalej?

Inwestora dla stoczni w Gdyni i Szczecinie jak nie było, tak nie ma. I choć ministerstwo skarbu zapowiada, że ostateczną decyzję Katarczyków poznamy po południu, chyba już nikt nie wierzy w to, że kupią oni polskie zakłady. Okazuje się, jednak, że wcale nie musi to oznaczać końca stoczni.

Kryzys nie dotknął Polski?

0,8% wzrostu PKB w I kwartale, 1,1% wzrostu w drugim, ile będzie w kolejnych kwartałach? Czy najgorsze jest już za nami i czy rzeczywiście mamy powody do zadowolenia będąc jedynym kraje w UE, którego PKB w tym roku wzrasta? O tym w programie Pieniądze od Rana Robert Stankiewicz rozmawiał z Marcinem Mrozem, głównym ekonomistą Fortis Banku.

Nowe kryteria innowacyjności

Koniec z nowoczesnymi metodami robienia hot-dogów, czy innowacyjnej technologii produkcji kostki brukowej. Kryteria w programie dotacji unijnych do innowacyjnych technologii w gospodarce uległy zaostrzeniu. Do zagospodarowania do 14 września jest 800 milionów złotych. O nowych kryteriach innowacyjności rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Bożeną Lubińską-Kasprzak, prezesem PARP.

Euro-ceny spadają

W strefie euro ceny towarów konsumpcyjnych wciąż spadają. Wskaźnik inflacji, liczony dla 16 krajów posługujących się wspólna europejską walutą, wyniósł w sierpniu -0,2 procent - podał wstępne dane Eurostat. Oznacza to deflację.

W czwórkę lepiej wódkę pić, niż atom budować

Dyrektor Ignalińskiej Elektrowni Atomowej na Litwie krytykuje plany budowy w jej miejscu nowej siłowni, którą planują wspólnie Litwa, Polska, Łotwa i Estonia. - W trójkę czy w czwórkę dobrze pić wódkę, grać w karty, a nie interesy robić - stwierdza Wiktor Szewałdin w rozmowie z dziennikiem "Verslo Żinios".

Na Facebooku poznasz rabusia swego

Portale społecznościowe ułatwiają pracę włamywaczom. Według badania na zlecenie brytyjskiego ubezpieczyciela Legal and General, 40 procent użytkowników Facebooka i Twittera umieszcza w swoich profilach szczegółowe informacje o swoich zakupach i planach wakacyjnych - a to ułatwia włamywaczom lokalizację łatwej zdobyczy.

Niemieckie wsparcie Opla pod lupą Brukseli?

Plany ratunkowe niemieckiego rządu dla Opla mogą zostać pokrzyżowane przez Brukselę - donosi "Financial Times Deutschland". Chodzi zwłaszcza o zapowiedź ministra spraw zagranicznych - i kandydata SPD na kanclerza - Franka-Waltera Steinayera, że kryterium ich wsparcia będzie zachowanie miejsc pracy w Niemczech.

Katarska próba nerwów

Najwcześniej po godz. 13 dowiemy się czy agencja rządowa Qatar Investment Authority jest zainteresowana zakupem majątku stoczni Gdynia i Szczecin - dowiedziała się TVN CNBC Biznes w resorcie skarbu. Oficjalny termin, kiedy Katarczycy mieli dać Polsce odpowiedź, minął w niedzielę o północy.

Paliwowi potentaci zaskakują

Wyniki polskich spółek paliwowych wyraźnie lepsze od oczekiwań analityków. Przychody PKN Orlen wprawdzie spadły, ale sporo mniej, niż się spodziewano. Natomiast zyski netto Lotosu wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem, przy spadających przychodach.

Nie ma chętnych na rządową pomoc hipoteczną

Już prawie miesiąc funkcjonują długo zapowiadane przepisy, umożliwiające bezrobotnym uzyskanie państwowej pomocy w spłacie kredytów hipotecznych. Jak jednak ustaliła "Gazeta Prawna", wniosków w tej sprawie prawie nie ma. Rząd zarezerwował na ten cel 400 milionów złotych.

Prywatne podróże służbowym autem pod PIT

Fiskus szykuje zmiany opodatkowania firmowych samochodów osobowych, "Gazeta Prawna" przynosi kolejne szczegóły planowanych zmian. Jak pisze, pracownik używający firmowego pojazdu do prywatnych celów będzie musiał zapłacić PIT.

Od dziś TVP zwalnia

W poniedziałek mają ruszyć zwolnienia grupowe w TVP. Związki otrzymały listy osób, które mają zostać zwolnione. Są na nich 382 osoby, a nie 501, jak wcześniej zapowiadano. Zwolnienia mają dotknąć przede wszystkim administrację, dziennikarzy i realizatorów.

Interaktywne tablice

Kreda i gąbka odchodzą do lamusa. Wypierane są powoli przez interaktywne tablice. Jednak jak na razie jest to jeszcze rynek niszowy. Nie wszystkie szkoły stać na takie pomoce szkolne. Na temat tablic rozmawiał Krzysztof Kwaśniewski, prezes Nordweco.

Zakopać skarb!

Zabytek wielkiej wagi potrzebuje wielkich pieniędzy, by stanął jako ekspozycja i dał zarabiać innym. 500-letni statek do przewozu zbóż - wykopano właśnie w jednym z sadów w Czersku. Dokopanie się do łodzi, niestety, nie oznacza odkopania worka pieniędzy. By eksponat mógł zarabiać na siebie... potrzebuje ogromnego wsparcia.

Jaka przyszłość dla stoczni i ministra skarbu?

Ta ostatnia niedziela... w rządzie? Niewykluczone, że będzie mógł to powiedzieć wkrótce minister skarbu Aleksander Grad. Pytań o jego przyszłość jest tym więcej, im mniej czasu pozostało na zapłatę przez Katarski Fundusz Inwestycyjny za majątek polskich stoczni. Ale to nie jedyne zmartwienie ministra....

PKB rzeczywiście wzrósł?

W drugim kwartale 2009 roku tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto Polski przyspieszyło do 1,1 procent rok do roku z 0,8 procent w pierwszym kwartale -poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. O komentarz do tych danych poprosiliśmy głównego ekonomistę PKO BP, Łukasza Tarnawę i głównego ekonomistę Noble Banku, Radosława Cholewińskiego.

Koreańczycy się wycofują

Na razie nie z ulic, ale z salonów znikają samochody marki SsangYong. Koreański producent wycofuje się z Polski, wypowiada dilerom umowy, zabiera samochody z salonów i nie chce płacić odszkodowań. Auta znikną i automatycznie polscy dilerzy powinni zapomnieć o współpracy z Koreańczykami. Tu ten automatyzm może nie zadziałać...

Zarobić na sporcie dziecka

Zbliżający się wielkimi krokami początek roku szkolnego to także początek walki o klientów m.in dla szkół oferujących sportowe zajęcia. Jak wygląda ten rynek, jaka jest na nim konkurencja i jakie są wyzwania, a także oczekiwania rodziców którzy płaca za zajęcia swoich dzieci? Ile można na tym zarobić? O to pytaliśmy gości programu "Biznes Lunch" Zbigniewa Pabiszczaka z Akademii Karate FUDOKAN i Tomasza Urbanka ze Sportteam.