Najnowsze

Najnowsze

VIP przyszłością reklamy?

Takie rzeczy dotąd codziennością były w filmach z Harrym Potterem. Teraz to już realność: VIP wkroczył do amerykańskiej prasy. Dokładniej: video_biznes-in-print, czyli reklama wideo w druku. Rozpowszechnić się w ciągu tygodni zapewne nie zdoła - przynajmniej w Polsce, bo zdaniem medioznawcy Wiesława Godzica najlepszym miejscem dla reklamy wciąż pozostaje telewizja.

Intercity za 19 zł

PKP Intercity wraca do super promocji cenowej. Od września bilety na niektóre pociągi ekspresowe będą kosztować nawet 19 złotych. To świetna cena w porównaniu do ponad 100 złotych dzisiaj. Pula tak tanich biletów będzie jednak ograniczona. Działać będzie zasada: kto pierwszy - ten lepszy.

Amerykanie kupili prawie 700 tys. aut za złom

690.114 samochodów - taką sprzedaż wygenerował za oceanem program dopłat "kasa za złom" - takie oficjalne dane podał amerykański Departament Transportu. Kwota dopłat wyniosła w sumie 2.880 milionów dolarów, a najlepiej sprzedawały się auta japońskie - Toyoty, Hondy i Nissany.

Katarczycy nie przyjadą. Na pewno nie dziś

Nie spotykam się dziś z Katarczykami ws. zakupu stoczni w Gdyni i Szczecinie. Nie mam na razie tego w planach - przyznał przed wejściem na posiedzenie sejmowej komisji skarbu minister Aleksander Grad, gdzie ma się tłumaczyć z nieudanych, jak do tej pory, prób sprzedaży zakładów. - Nie mam sobie nic do zarzucenia. Rząd zrobił wszystko, by znaleźć inwestora - dodał. Wiceminister skarbu powiedział natomiast, że rząd ma plan awarajny.

Zimna wojna o Opla?

Powodem wahania się General Motors przed sprzedażą nierentownego biznesu samochodowego w Europie są obawy jak z czasów zimnej wojny: że amerykańskie technologie wpadną w ręce Rosjan - pisze w czwartek agencja Associated Press.

Polityka monetarna RPP

Do końca roku nie będzie obniżek stóp procentowych - twierdzą analitycy. Co na to sami przedstawiciele Rady Polityki Pieniężnej? Z członkiem RPP, profesorem Janem Czekajem, w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Coraz większa "Rodzina na swoim"

Kolejne banki przyłączają się do programu "Rodzina na swoim". Gdzie znajdziemy najlepszą ofertę? Jakie warunki należy spełnić, aby dostać kredyt? Na te pytania, w programie "Pieniądze od rana", odpowiada analityk Expandera, Jarosław Sadowski.

Plany Pagedu

Paged, który zakończył restrukturyzację Pagedu Meble, zaczyna restrukturyzację Pagedu Sklejki. Zdaniem prezesa Daniela Mzyka efekty będą widoczne w czwartym kwartale, ale poprawa biznesu będzie zauważalna już od września, bo rośnie popyt na meble. Z badań, które ma Paged wynika, że Polacy wymieniają większość mebli raz na pięć lat, a średnio raz w roku kupują jeden mebel.

Irlandzkie puby proszą o pomoc

Właściciele irlandzkich pubów domagają się pomocy od tamtejszego rządu. Inaczej - jak ostrzegają - wielu z nich na skutek kryzysu grozi upadłość.

Cztery asy do PKO BP

Kamiński, Karpiński, Obłękowski i Papierak - to najpoważniejsze kandydatury na stanowisko prezesa PKO BP wskazywane przez "Puls Biznesu". . Ich szanse - zdaniem gazety - wydają się równe.

Szykuje się walka o polską chemię

Kilkunastu inwestorów jest zainteresowanych akcjami polskiej wielkiej chemii. Jest wśród nich inwestor związany z rządem jednego z państw Bliskiego Wschodu i jeden z najbogatszych Polaków Michał Sołowow - podaje "Rzeczpospolita".

Warszawska giełda da zarobić

W najbliższych miesiącach inwestorzy mają spore szanse, by zarobić na warszawskiej giełdzie: na parkiecie zadebiutują spółki o rekordowej wartości akcji - zapowiada "Rzeczpospolita".

Paliwowa wpadka nie zatopi LOT-u

PLL LOT zawarł wstępne porozumienie z grupą swoich wierzycieli dot. czasowego zamrożenia spłat zobowiązań wynikających z zawartych w poprzednich latach transakcji zabezpieczających koszty paliwa lotniczego - podała spółka w komunikacie.

"Katarczycy będą w Polsce w tym tygodniu"

- Przedstawiciele rządowej agencji Qatar Investment Authority będą w Polsce jeszcze w tym tygodniu, aby rozmawiać z ministrem skarbu ws. zakupu stoczni w Gdyni i Szczecinie - zdradził w TVN24 rzecznik rządu Paweł Graś. Wcześniej minister skarbu Aleksander Grad mówił, że QIA bada projekt przejęcia praw do zakupu majątku zakładów po dotychczasowym inwestorze.

Zajrzyj do gazety przyszłości

Już jest. Wydrukowana i nagrana makieta amerykańskiego magazynu muzyczno-filmowego Entertainment Weekly czeka, aby 18 września trafić do grona szczęśliwców. Numer ma wbudowany miniaturowy ekran grubości kartki, na którym będą wyświetlane reklamy.

Jak naprawić firmę?

Było o programach naprawczych dla Ameryki - teraz o programie dla polski. Obowiązujący od soboty pakiet antykryzysowy daje przedsiębiorcom, którzy mają problemy nowe narzędzia - na przykład dofinansowanie szkoleń dla pracowników. Ale aby z tego skorzystać trzeba napisać tak zwany plan naprawczy. Co w nim powinno być i czy rzeczywiście trzeba go zrealizować?

Nowe pomysły?

Koniec sejmowych wakacji i nowe pomysły dotyczące sposobów płacenia podatków. Jeden z nich dotyczy wprowadzenia do ulgi prorodzinnej limitów dochodowych. Według nowej zasady osoby dobrze sytuowane traciłyby prawo do tego odliczenia. A rząd proponuje, aby PIT rozliczał pracodawca, a nie jak do tej pory sam pracownik. Ten pomysł zamierzają oprotestować jednak przedsiębiorcy. Ich zdaniem takie rozwiązanie to niepotrzebna komplikacja systemu i dodatkowe koszty.

Po decyzji RPP

3,5 procenta tyle wynosi główna stopa NBP. Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie w programie "Rynki Dnia" Robert Stanilewicz rozmawiał z głównym ekonomistą PKO BP, Łukaszem Tarnawą.

Strategia MCI

MCI podało wyniki za I półrocze, zysk netto ponad 11 milionów złotych, przychody ze sprzedaży blisko 5 milionów. W porównaniu z rokiem poprzednim zysk w I półroczu spadł o prawie 55%. O MCI w Rynkach Dnia rozmawialiśmy z prezesem, Tomaszem Czechowiczem.

Skarbonka

Bankowa lekcja oszczędzania dla ucznia czyli konto bankowe dla najmłodszych. Sprawdziliśmy dziś rynkową ofertę i zbierając informacje dla rodziców, którzy zechcą wyposażyć swoje pociechy w bankowy rachunek. Dla banków zarobek może nie wielki, ale za to spora szansa na wychowanie przyszłych i lojalnych klientów. Czy dzięki temu instytucje finansowe oferują ciekawy produkt?

Auto wielko-lit-rażowe

Kto ma lit może sporo zarobić. Rozpoczynający się właśnie wyścig producentów aut o rynek pojazdów z napędem elektrycznym może sprawić, że zapotrzebowanie na LIT wykorzystywany w budowie baterii znacznie wzrośnie. Tak się stać może, ale nie musi. Można sobie wyobrazić, że sprawdzony już lit zostanie zastąpiony czymś innym, tańszym i bardziej wydajnym. Pytanie tylko czym? Czy poszukiwanie pierwiastków zmieni gospodarczą mapę świata i czy Polska ma szansę na niej zabłysnąć?

Zatankujesz... sokiem z arbuza

Zapomnijmy o oleju rzepakowym, trzcinie cukrowej czy tłuszczu z frytek. Nowoodkryte źródło odnawialnej energii, czyli arbuzy, pozwolą produkować tanie i ekologiczne paliwo - donosi "The Daily Telegraph".

Pół tysiąca ludzi na bruk

537 osób, czyli ponad jedna trzecia załogi, straci pracę w poznańskiej spółce H. Cegielski w wyniku zwolnień grupowych, które mają być przeprowadzone do końca roku - poinformował prezes firmy Jarosław Lazurko. W ciągu 20 dni zarząd chce uzgodnić ze związkami zawodowymi regulamin zwolnień. Związkowcy już teraz krytykują ich skalę.

Ubożsi zapłacą mniej za prąd

Ministerstwo Gospodarki wie już komu i jak ulży w płaceniu rachunków za prąd. 600 tysięcy najuboższych rodzin mogłoby uzyskać prawo do ok. 30-proc. ulgi od normalnej ceny do określonej ilości energii elektrycznej - zakłada projekt resortu. Ilość ta byłaby uzależniona od liczebności rodziny.

"Dziennik" już zwalnia. Więcej niż miał

Nie 33, a 83 osoby mogą stracić pracę w wyniku połączenia "Dziennika" z "Gazetą Prawną" - twierdzą związkowcy z tego pierwszego tytułu. Infor Biznes, który od niedawna wydaje "Dziennik", nie ma na razie propozycji dla 50 osób, które nie mają umów o pracę i pracują na tzw. wierszówkę.

Amerykanie więcej zamawiają

Największy od dwóch lat wzrost zamówień na dobra trwałe w USA. W lipcu poszły one w górę o 4,9 procent - to o 2 punkty procentowe więcej niż oczekiwał rynek. Wzrost był wprawdzie w dużej mierze był spowodowany dopłatami do kupna nowych aut - bo po wyłączeniu transportu zamówienia wyrosły już tylko o 0,8 procent - jednak w górę skorygowane zostały dane za czerwiec z minus 2,2 do minus 1,3 proc.

TV Puls nie chce do "Machiny"

Nieoczekiwany obrót sprawy w rozmowach o przejęciu najmniejszej telewizji komercyjnej w Polsce - TV Puls przez Platformę Mediową Point Group, wydawcę m.in. "Machiny". Dwa dni po komunikacie z którego wynikało, że do zawarcia umowy, mimo pewnych trudności, jest coraz bliżej, spółki zerwały rozmowy. Point Group jednak nie rezygnuje.

Chiny największym eksporterem świata

Chiny są już największym eksporterem na świecie. W pierwszym półroczu 2009 roku Państwo Środka pokonało pod tym względem dotychczasowego lidera - Niemcy - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Handlu.

Polacy: Związki się wypaczyły

Polacy coraz gorzej oceniają działalność związków zawodowych - wynika z sierpniowego badania CBOS. Pomimo, że wciąż doceniają ich rolę w wywalczeniu wolności, to ostatnie działania związkowców aprobuje coraz mniej osób.

RPP: Stopy bez zmian.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na zakończonym w środę posiedzeniu, że pozostawia stopy procentowe bez zmian, w tym główną stopę, referencyjną, na poziomie 3,5 procent, poinformował Narodowy Bank Polski RPP. W programie"Biznes Lunch" RADOSŁAW CHOLEWIŃSKI główny ekonomista Noble Banku oraz Jarosław Janecki główny ekonomista Societe Generale, komentowali tę decyzję.