Najnowsze

Najnowsze

Polskie firmy oszukane przez banki?

Warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie oszukiwania klientów przez Bank Millennium. To pierwsze takie postępowanie wszczęte po skargach przedsiębiorców tracących pieniądze z powodu opcji walutowych. Czy banki wmanewrowały firmy w niekorzystne w skutkach opcje? Na temat rzekomych oszustw bankierów, rozmawiali w programie "90 minut" mec. Michał Krawczyk, partner zarządzający Krawczyk i Wspólnicy, oraz mec. Michał Nowakowski z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Kryzysowe greckie wakacje

Grecy mniej udają Greka i przygotowują się na kryzysowy sezon turystyczny w tym roku. Turystów może być mniej, a Ci którzy przyjadą z pewnością dokładniej będą oglądać każde euro zanim je wydadzą. Turystyka stanowi najważniejszą część greckiej gospodarki.

Trudne czasy

Na trudniejsze czasy - wspólne spotkanie przedstawicieli branży budowlanej. Z jednej strony producenci, a z drugiej hurtownicy i sprzedawcy, ale na pewno nie po dwóch stronach barykady. Zarówno jednym jak i drugim zależy, aby poprawić kiepską ostatnio koniunkturę w budownictwie, od której zależą zyski wszystkich.

Bank Millenium szantażuje klientów?

Warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie oszukiwania klientów przez Bank Millennium. To pierwsze takie postępowanie wszczęte po skargach przedsiębiorców tracących pieniądze z powodu opcji walutowych.

"Obamo, bierz przykład z Polski"

Podczas gdy rządy wielu krajów na czele z USA pompują miliardy dolarów w gospodarkę, Polska ogląda każdą złotówkę. Wielu krytykuje taką politykę, ale nie wszyscy. Amerykański dziennik "Washington Times" wychwala neoliberalną politykę gospodarczą polskiego rządu i radzi prezydentowi Barackowi Obamie, aby wziął z niej przykład.

Recepty Polaków na kryzys

Wydatki na ubrania - mniejsze o połowie. Wydatki na prezenty także mniejsze o połowie, na cele charytatywne również. Tak Polacy starają się walczyć ze spowolnieniem gospodarczym. Ale to nie jedyne sposoby. Jak względa zaciskanie pasa po polsku. I czy tak naprawdę jest po co go zaciskać? O tym rozmawialiśmy z Markiem Lekkim zARC Rynek i Opinia.

Rząd i ekonomiści rozwiewają czarne chmury

Prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która po raz pierwszy zakłada spadek polskiego PKB w tym roku wywołała lawinę komentarzy. Ekonomista Ryszard Petru tłumaczył w TVN CNBC Biznes, że szacunki MFW bazowały na danych z jednego z gorszych okresów w gospodarce. Uspokajali też przedstawiciele rządu.

Kto da więcej?

96 milionów w trzy minuty. Tyle bowiem trwała pierwsza aukcja prywatyzacyjna i taką sumę ze sprzedaży uzyskał Skarb Państwa. Teraz w kolejce czeka kolejnych 70 firm. Kto może być zainteresowany, by w ten sposób przejmować całe firmy, w które sektory warto inwestować i czy na liście są prawdziwe biznesowe perełki?

Unia bierze się za współwinnych kryzysowi

Deklaracje przywódców G20 stają się ciałem. Parlament Europejski ostatecznie przyjął w czwartek rozporządzenie, które zaostrza warunki działalności agencji ratingowych na terenie Unii. Komisja Europejska obarcza je znaczną odpowiedzialnością za obecny kryzys finansowy i gospodarczy.

Spółki z udziałem skarbu państwa pod młotek

Dziś miała miejsce pierwsza licytacja spółek z udziałem Skarbu Państwa. O sposobach wyceny spółek i o ich atrakcyjności szczególnie dla inwestorów zagranicznych w rozmowie z Mikołajem Kunicą, Marcin Gomoła - przewodniczący Rady Etyki i Ładu Informacyjnego, Ernst&Young.

Lokomotywa Europy spada z torów

- Dwa, trzy, pięć? - Według najnowszych prognoz - sześć - o tyle proc. ma spaść w tym roku produkt PKB Niemiec. Gospodarka ciągnąca jeszcze niedawno cały kontynent jest w najgłębszym kryzysie od drugiej Wojny Światowej.

Co z tą recesją

Mocny - jak polska gospodarka w czasach kryzysu. Podczas gdy zdecydowana większość krajów europejskich zmaga lub zmagać się będzie z recesją to wzrost PKB w naszym kraju zgodnie prognozują Bank Światowy i Komisja Europejska. Przekonani są rząd i prezes Narodowego Banku Polskiego, a także członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Nawet sceptycznie z reguły nastawione banki - jak szwajcarski UBS - zapowiadają rozwój polskiej gospodarki. Są jednak również instytucje, które nie są do końca o tym przekonane. Dlaczego i czy powodem może być nie uwzględnienie wszystkich danych?

Gorzej nie będzie.

GPW swoimi spadkami wyprzedzała sytuację gospodarki o prawie rok. Jeśli chodzi o sytuację na giełdzie, najgorsze mamy już za sobą - powiedział w programie "Dzień na Rynkach" przedsiębiorca, inwestor giełdowy, Zbigniew Jakubas. Jak przewiduje nasz gość WIG20 pod koniec roku osiągnie poziom 2000 punktów a euro będzie kosztowało 3,90-4,20 zł.

Fiat chce Opla

- Włoski Fiat jest bliski porozumienia w sprawie "przejęcia większościowego udziału w europejskich operacjach General Motors", czyli generalnie - Opla, napisał "Der Spiegel" w wydaniu internetowym. Według niemieckiej gazety, we wtorek włoski koncern podpisze list intencyjny w tej sprawie.

Polscy pedofile w światowej sieci policyjnej

Polska policja dołącza do światowego systemu CETS zwalczającego dziecięcą pornografię w sieci. Specjalną umowę licencyjną w tej sprawie podpisał komendant główny policji Andrzej Matejuk z odwiedzającym właśnie Polskę prezesem firmy Microsoft Steve'm Ballmerem.

Będziemy pili litewskie mleko?

Ponad 200 rolników protestowało w czwartek przed Sejmem przeciwko zbyt niskim, ich zdaniem, cenom mleka i produktów mlecznych. Tymczasem litewskie media donoszą, że polskie spółki coraz bardziej kusi rynek litewski, skąd już niedługo może popłynąć prawdziwa rzeka mleka.

Drogi zgodnie z planem?

W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad odda do użytku 120 kilometrów autostrad - deklaruje w TVN CNBC Biznes pełniący obowiązki szefa Dyrekcji, Lech Witecki. Zapewnia, że na budowę nie zabraknie pieniędzy, a w I kwartale tego roku udało się zrobić więcej niż planowano. "Z drogami zdążymy na Euro 2012" - obiecuje szef GDDKiA. Z Lechem Witeckim w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Firmy w kryzysie

Jak wynika z badań Biura Informacji Kredytowej oraz InfoMonitora, większość polskich firm deklaruje, że odczuwa już skutki kryzysu. Ponad trzy czwarte polskich przedsiębiorstw ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań. O szczegółach, z prezesem zarządu Infomonitora, Mariuszem Hildebrandem, w programie "Pieniądze od Rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

NFI Magna Polonia w telewizji

Spółka zależna NFI Magna Polonia chce zainwestować w telewizję mobilną. Magna Polonia wie już, skąd weźmie pieniądze - wyemituje 65 milionów akcji w ramach jednego lub kilku podwyższeń kapitału. O szczegółach samej inwestycji, jak również jej finansowaniu Robert Stanilewicz rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z prezesem NFI Magna Polonia, Albertem Kuźmiczem.

Będą autostrady na Euro 2012?

Zarówno Minister Infrastruktury, jak i pełniący obowiązki szefa GDDKiA uspokajają i mówią zgodnie: autostrady będą! Lech Witecki zapewnia, że w tym roku do użytku oddanych zostanie 120 kilometrów autostrad, kolejnych 600 będzie w budowie. Czy są to tylko obietnice bez pokrycia? O tym w programie "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz rozmawiał z Jakubem Majewskim z Instytutu Infrastruktury

Twój Brat Pit 2008

Już tylko tydzień pozostał na rozliczenie się z fiskusem z podatku za rok 2008. Coraz więcej Polaków w tych ostatnich dniach wypełnia swoje deklaracje, coraz więcej rodzi się więc pytań i wątpliwości. Telewizja TVN CNBC Biznes na pytania odpowiada a wątpliwości rozwiewa. Tym razem w programie "Biznes Lunch" pomagał wyliczać i obliczać podatek za 2008 rok Marek Jarocki - doradca podatkowy Ernst&Young

"Pstryknę palcami, a urządzenie rozpozna, co mam na myśli"

- Chcę, by komputery stały się naszą sztuczną inteligencją, by rozumiały co mamy na myśli, rozpoznawały głos użytkowników, reagowały na dotyk - tak o najnowszych planach Microsoftu opowiadał szef tej firmy. Przebywający w Polsce Steve Ballmer udzielił ekskluzywnego wywiadu portalowi onet.pl.

OFE gorsze od ZUS-u i lokat

Zła wiadomość dla przyszłych emerytów. Jak wynika z raportu opracowanego przez portal money.pl, zyski Otwartych Funduszy Emerytalnych w ciągu 10 lat okazały się dużo niższe niż np. z lokat bankowych. Najlepszy z funduszy OFE: Generali - wg obliczeń money.pl - zarobił zaledwie 22 proc. w ciągu 10 lat.

Rosyjski gaz - tylko na unijnych zasadach

Liberalizacja rynku gazowego Europy przekreśla najambitniejsze plany Gazpromu - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant" komentując środową decyzję Parlamentu Europejskiego. PE chce, by pozaunijni inwestorzy mogli przejmować kontrolę nad energetyczną infrastrukturą w UE tylko pod warunkiem przestrzegania tych samych reguł, co unijne firmy.

Kaczmarek uniewinniony ws. LFO

Były minister gospodarki Wiesław Kaczmarek został uniewinniony w sprawie afery Laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu. Zarzucano mu wydanie nierzetelnej opinii, która zdecydowała o przyznaniu spółce LFO rządowego poręczenia. Spółka kredytu nie spłaciła i naraziła Skarbu Państwa na milionowe straty.

Lokata za sztabkę złota

Zamiast wysokiego oprocentowania lokat, banki wabią klientów np. ubezpieczeniem albo możliwością wygrania atrakcyjnych nagród. Jednak większość propozycji to zwykłe chwyty marketingowe - pisze "Polska".

Polscy internauci przepytają szefa Microsoftu

Jeden z najbogatszych ludzi świata, guru internetu - z wizytą w Polsce. Szef Microsoftu Corporation Steve Ballmer spotka się m.in. z użytkownikami portalu onet.pl. O godz. 15:00 Ballmer udzieli ekskluzywnego wywiadu, w którym odpowie na pytania internautów.

Autostrady przyspieszają na Euro2012

Musimy zdążyć z budową autostrad na Euro2012 - zapewnił w TVN CNBC Biznes minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk. Szef resortu odniósł się tym samym do prasowych publikacji, według których na piłkarskie mistrzostwa nie powstaną autostrady, a jedynie ich imitacje. O szczegóły w programie "90 Minut" pytał Marcin Kowalski.

Do Polski nadciąga recesja

Kryzys dosięgnął już naszą gospodarkę. Po raz pierwszy niezależna, międzynarodowa instytucja - Międzynarodowy Fundusz Walutowy - prognozuje w Polsce recesję. Choć polska gospodarka się skurczy, i tak wypadamy najlepiej w regionie - pisze "Gazeta Wyborcza".

Kominówka do likwidacji

Rząd bierze się za likwidację ustawowego limitu. Zarobki zarządów mają ustalać rady nadzorcze według zasad rynkowych - zapowiada "Puls Biznesu".