Najnowsze

Najnowsze

Czy inflacja jest rzeczywiście za wysoka?

3,7%- tyle,porównując rok do roku wyniosła inflacja w sierpniu, w lipcu była na poziomie 3,6%. Czy rzeczywiście inflacja jest za wysoka? Czy dane GUSu powinny nas martwić, skoro Polska jako jedyny kraj w Europie ma PKB na plusie? O inflacji i polskiej gospodarce z Mikołajem Kunicą rozmawiali: Ryszard Petru, główny ekonomista BRE BANK oraz Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank.

Polska dołoży do Opla? Czekamy na ruch Magny

Europejskie państwa, w których znajdują się zakłady Opla, nie zamierzają składać żadnych zobowiązań dotyczących udziału w pomocy publicznej dla spółki New Opel, zanim inwestor Magna nie przedstawi swych dokładnych planów odnośnie tej firmy - wynika z komunikatów po wtorkowym spotkaniu przedstawicieli siedmiu krajów i Komisji Europejskiej w Berlinie.

Trybunał w Strasburgu ukarał ZUS

Wstrzymanie przez ZUS emerytury, przyznanej z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, i pozbawienie matki środków do życia stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - uznał Trybunał w Strasburgu i zasądził dla kobiety 15 tys. euro tytułem zadośćuczynienia. Zapłacą oczywiście podatnicy.

Polacy wykładają karty na stół

W pierwszym półroczu 2009 r. Polacy wydali za pomocą kart kredytowych 19,3 miliarda złotych - wynika z najnowszego raportu NBP. Wliczając wypłaty z bankomatów, łączna wartość transakcji kartami przekroczyła 158 miliardów złotych. To absolutny rekord.

Kryzys przetrzebił milionerów

Majątki milionerów na całym świecie chudną w oczach. Jak policzyła grupa Boston Consulting, fundusze, jakimi zarządzają firmy typu wealth management, stopniały w wyniku kryzysu po raz pierwszy od prawie 10 lat. W ubiegłym roku majątek, jakimi zarządzały takie firmy, zmalał o 11,7 procent - do 92,4 bliliona dolarów.

KRRiT donosi na Farfała do prokuratury

Walki o władzę nad TVP ciąg dalszy. Czterech członków KRRiT zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu usiłowania popełnienia przestępstwa przez p.o. prezesa TVP Piotra Farfała i jednego z członków Krajowej Rady Lecha Haydukiewicza. Członkowie KRRiT zarzucają im m.in., że działając w zmowie, wprowadzają w błąd sąd.

Auto Bonda kupisz u dewelopera

Aston Martin, marka której autami jeździł James Bond, wjeżdża do Polski. Samochody legendarnego producenta w naszym kraju sprzedawać będzie Marvipol - notowana na warszawskim parkiecie spółka... deweloperska.

Linie lotnicze się łączą

Air France KLM ramię w ramię z Japanese Airlines. Jak podają źródła agencji Reuters, te największe europejskie linie lotnicze rozmawiają z japońskim przewoźnikiem o stworzeniu sojuszu, w ramach którego objęłyby mniejszościowy pakiet udziałów. Japanese Airlines to największy azjatycki przewoźnik, jeśli wziąć pod uwagę skalę przychodów.

W sierpniu było trochę taniej niż w lipcu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu spadły o 0,4 proc. w porównaniu do lipca, jednak w porównaniu rocznym inflacja jest nadal wysoka, a nawet wzrosła do 3,7 proc. w porównaniu z 3,6 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

NIK: kiepsko wydajemy unijne pieniądze

Pieniądze z Unii Europejskiej wydajemy za wolno - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Trzeba przyspieszyć kontraktowanie i wydawanie pieniędzy z tych funduszy, bo inaczej może nam grozić odebranie części środków - napisała w raporcie NIK.

Dobre wieści zza oceanu

Rok od wybuchu kryzysu, amerykańska gospodarka powoli podnosi się z kolan. Najlepszym na to dowodem są opublikowane dzisiaj dane. Sierpniowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,7 proc. miesiąc do miesiąca. To znacznie więcej niż spodziewała się rynek.

Polacy niechętni bankom

Z opublikowanych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że Polacy nie chcą wpłacać do banków nowych oszczędności. W sierpniu wartość depozytów gospodarstw domowych obniżyła się o pół miliarda złotych do 365,6 mld zł. Czy to jest zmiana, którą powinniśmy się martwić? Między innymi o to w programie"Pieniądze od rana" Robert Stankiweicz pytał Pawła Majtkowskiego - głównego analityka Finamo.

Nowe projekty Skyline investment

Skyline Investment specjalizująca się w przejęciach i ratowaniu spółek, kupiła za symboliczne 600 złotych producenta odzieży - Semax. Firma już została zrestrukturyzowana i inwestor ma nadzieje, że za kilka lat Semax będzie można wprowadzić na giełdę i sprzedać z zyskiem. O projektach Skyline Investment w "Dniu na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z członkiem zarządu spółki Pawłem Majem.

Guru marketingu o rynku reklamy

Philip Kotler, człowiek uważany przez wielu uczestników branży za guru marketingu odwiedził Polskę. Skorzystaliśmy z tej okazji, by porozmawiać z Kotlerem o aktualnych trendach w branży marketingu i przede wszystkim o tym jak reklama radzi sobie w czasie kryzysu.

Ipopema wypłaca dywidenda

Wyniki spółki co prawda nie są aż tak dobre, żeby spodziewać się dużych zysków, ale spółka zdecydowała się przeznaczyć na wypłaty dywidend 10 mln złotych. W drugim półroczu firma zanotowała lepsze wyniki a firma jeszcze w tym roku planuje jedną dużą transakcję typu IPO. Z prezesem Ipopemy Jackiem Lewandowskim w "Dniu na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz

Rok po....

Niedziela, 14 września 2008 roku. Świat obiega szokująca wiadomość - inwestycyjny gigant z Wall Street, Lehman Brothers, stoi na krawędzi bankructwa. Po północy, już 15-go września, Lehman Brothers ogłasza upadłość. I nic nie jest już takie samo. Jak zmieniła się światowa gospodarka przez ten rok? O kryzysie, po roku w magazynie "Bilans" z partnerem w Ernst&Young, byłym wiceprezesem NBP, prof. Krzysztofem Rybińskim rozmawiał Marcin Kowalski.  

Młode banki w trudnych czasach

Jak się zakłada bank w trudnych czasach? Na co stawiają nowe banki jak Alior Bank, czy powstający FM bank? O założenia w tworzeniu nowych instytucji finansowych w Polsce w programie "Rynki Dnia" Henryka Pietraszkiewicza, kandydata na prezesa FM Banku i Cezarego Smorszczewskiego, wiceprezesa Alior Banku pytał Robert Stanilewicz

Izrael pojedzie na prądzie

Na rozpoczynających się właśnie targach motoryzacyjnych we Frankfurcie Renault i Nissan zaprezentują nowy strategiczny projekt pod nazwą Better Place. Eksperymentalna spółka będzie pracować nad umasowieniem produkcji samochodów na prąd. Pierwszym krajem, który chcą nimi wręcz zapełnić, jest Izrael.

Rośnie ciśnienie w oponach

Zaognia się handlowy spór między Chinami i USA. Powodem stało się podniesienie amerykańskich ceł na chińskie opony. Wcześniej Chiny podjęły dochodzenie w sprawie cen importowanych z USA kurczaków, zarzucając Amerykanom dumping.

Niemiecki lew budzi się z letargu?

Niemiecki indeks nastrojów w biznesie ZEW w górę - ale mniej niż oczekiwano. We wrześniu indeks wzrósł do 57,7 punktu z 56,1 w sierpniu. Analitycy spodziewali się, że sięgnie on 60 punktów. Wrześniowy poziom indeksu jest najwyższy od ponad 3 lat.

Przesiądziemy się do nowych wozów

Skromne, ale jednak ożywienie na europejskim rynku motoryzacyjnym. Jak wyliczyło Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (ACEA), w sierpniu w państwach europejskiego obszaru gospodarczego zarejestrowano o 3 procent więcej aut niż rok wcześniej.

Perspektywy dla złotego i inflacji

Złoty po wyjątkowo słabym wczorajszym dniu dziś nie traci już gwałtownie na wartości. Zdaniem ekonomistów goszczących w TVN CNBC Biznes, nasza waluta wciąż jeszcze niedoszacowana, wkrótce więc możemy spodziewać się na niej obicia. Najczęstsze prognozy mówią, o umocnieniu złotego przed końcem tego roku. To zdanie podziela między innymi Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA, który był gościem programu "Pieniądze od rana"

Bruksela chce nam ograniczyć handel dymem

Żadna polska nowa elektrownia, która przed 2011 roku nie dostanie pozwolenia na emisję, nie skorzysta z darmowych uprawnień do emisji CO2, wynegocjowanych przez rząd na grudniowym szczycie UE - pisze "Gazeta Wyborcza". List takiej treści miał otrzymać minister gospodarki od unijnego komisarza ds. środowiska Stavrosa Dimasa. To może oznaczać dużą podwyżkę cen prądu.

Bo mapa nie była lotnicza...

Bruksela żąda od polskich władz zwrotu około 400 mln złotych - dowiaduje się "Rzeczpospolita". Jak twierdzi gazeta, decyzja już zapadła, ale nie została jeszcze publicznie ogłoszona. Poszło o nieprawidłowości przy wypłatach unijnych dopłat bezpośrednich dla rolników.

Listonosz wciąż będzie pukać z emeryturą

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyrzuca do kosza projekt, który dałby Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych nawet 275 mln zł oszczędności rocznie - pisze "Puls Biznesu". Chodzi o pomysł, aby emerytur i rent nie przynosił listonosz, tylko by trafiały na bankowe konta.

Polska rozgrywka o Opla trwa

Przyszłość Opla wydaje się przesądzona, ale jego fabryki w Gliwicach - jeszcze nie. We wtorek wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska jedzie do Berlina aby dowiedzieć się, ile polskich podatników może kosztować utrzymanie gliwickiego zakładu.

Google zwędził Europie książki za 240 mln dol.

- Nawet 240 mln dolarów odszkodowania może zapłacić Google europejskim - w tym polskim - wydawcom za to, że skanował ich książki bez zezwolenia - czytamy w "Rzeczpospolitej". I raczej zapłaci, bo sam chce szybko i polubownie załatwić sprawę zatknięcia swojej flagi na rynku e-booków.

PKO BP ma nowego prezesa

Rozstrzygnięty został konkurs na prezesa największego polskiego banku. Późnym wieczorem Rada Nadzorcza PKO BP SA na tę funkcję powołała Zbigniewa Jagiełło. Nowy prezes obowiązki obejmie 1 października 2009 r. Do tej pory był szefem TFI Pioneer Pekao.

Balcerowicz mówi "stop" rozdawnictwu

- Im więcej ludzi będzie się przejmować wzrostem długu publicznego, tym trudniej będzie różnym fałszywym świętym Mikołajom szkodzić przez uchwalanie ustaw pod publiczkę - mówił w "Faktach po faktach" w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz. Według niego rząd przy rosnącym deficycie powinien wstrzymać się z podwyżkami choćby dla nauczycieli.