Niemiecki Bank Federalny szacuje, że ponad 12 lat po wymianie niemieckich marek (DM) na euro, ciułacze na całym świecie mają jeszcze ponad 170 mln banknotów i i 24 mld monet wycofanej waluty o wartości ok. 13,05 mld marek, czyli 6,67 mld euro.
Zdaniem Banku, większość z tych pieniędzy może znajdować się poza granicami Niemiec, zwłaszcza w krajach byłej Jugosławii i w państwach Europy Wschodniej. Tam Deutsche Mark często traktowana była jako drugi, obok oficjalnego, środek płatniczy. Napływ niemieckiej waluty do tych krajów następował dzięki środkom pieniężnym wysyłanym do rodzin przez tzw. Gastarbeiterów pracujących w RFN.
Hiszpanie mają lepiej niż Grecy
Bank Federalny bezpłatnie i bezterminowo wymienia DM na euro w swoich filiach albo, w wyjątkowych przypadkach, w głównej siedzibie w Moguncji, dokąd pieniądze można przesłać pocztą. Bank nie bierze jednak odpowiedzialności za przesyłkę i ryzyko ewentualnego zaginięcia pieniędzy bierze na siebie klient.
Jednak nie wszystkie krajowe banki emisyjne przyjmują jeszcze do wymiany dawne narodowe waluty. Kto ma jeszcze, na przykład, francuskie franki, włoskie liry albo greckie drachmy, ten już ich na euro nie wymieni. Trochę czasu mają jeszcze natomiast ci, którzy znajdą zapomniane hiszpańskie pesety. Banco de España chce wymieniać je na euro jeszcze do 2020 roku.
Autor: Klim/ / Źródło: dw.de
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org