Najnowsze

Najnowsze

Centrum wyników - Enelmed

Rosną przychody, koszty pozostają pod kontrolą – Enel-med w pierwszym kwartale coraz bliżej progu rentowności.

Biznes globalny

Indeks Bilgisayar – udziały w tej tureckiej spółce kupił w poniedziałek jeden z subfunduszy grupy inwestycyjnej MCI.

Plany Global Cosmed

22 maja rozpoczynają się zapisy na akcje w pierwszej ofercie publicznej Global Cosmed. Cena emisyjna ustalona została na 1,82 złotych za akcję. Spółka chce przeznaczyć środki z emisji na rozbudowę zaplecza produkcyjno-magazynowego, co umożliwi firmie między innymi zwiększenie mocy produkcyjnych. Prezes spółki - Ewa Wójcikowska mówiła w TVN CNBC, że akcjami spółki interesują się nie tylko inwestorzy instytucjonalni.

II Kongres Spółek Giełdowych

Co w momencie spowolnienia gospodarczego jest istotniejsze dla giełdowych spółek? Czy jest to minimalizacja kosztów, czy minimalizacja ryzyka? Jakie są obecnie wyzwania stojące przed prezesami spółek? Rozmowa z Mirosławem Kachniewskim, prezesem Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych podczas II Kongresu Spółek Giełdowych w Jachrance.

Forum Rynku Instrumentów Dłużnych

Jaka jest rola CFO w zarządzaniu ryzykiem biznesu? Na co patrzą w spółce jej dyrektorzy finansowi ? Na jakie procesy biznesowe powinni mieć wpływ i jak ten wpływ może przekładać się na wyniki spółki ?

Milion w portfelu

Przedstawiamy portfel Macieja Bombola. W XII edycji zyskuje 2,19%. Od początku inwestycji zyskuje 1,54%. Po dwunastu odsłonach portfel po raz pierwszy znalazł się na plusie. Jakie instrumenty pozwoliły najwięcej zarobić, jakie są propozycje zmian, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

II Kongres Spółek Giełdowych

Złe nastroje w gospodarce przekładają się na kondycję spółek. Nie planują one zwiększania inwestycji, ani wzrostu zatrudnienia. Takiego zdania jest profesor Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PWC, z którym rozmawiał Robert Stankiewicz. Rozmowa miała miejsce w trakcie II Kongresu Spółek Giełdowych w Jachrance.

Produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 2,7% w stosunku do ubiegłego roku. Oczekiwano wzrostu o 2,8%. Zdaniem Łukasza Tarnawy, głównego ekonomisty BOŚ, branża eksportowa daje nadzieję na ożywienie, ale źle wygląda perspektywa dla budownictwa. Ceny produkcji w kwietniu wyniosły -2,0% rok do roku. Oczekiwano -1,5%. Ekonomista jest zdania, że na wyniku zaważył spadek cen paliw i surowców.

II Kongres Spółek Giełdowych

„Zarządzanie ryzykiem – rola CFO w spółkach” to temat przewodni II Kongresu Spółek Giełdowych, któRego patronem medialnym jest TVN CNBC. Naszym gościem był jeden z uczestników imprezy – Bartosz Drabikowski, wiceprezes PKO BP.

Strategia firmy na kryzys

Pobudzenie sprzedaży, zwiększanie przychodów w teorii wydaje się być banalne. O wciealniu teorii w życie w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Aleksandrem Chrostowskim, Wydział Zarządania UW, Akademia Leona Koźmińskiego.

Forum Instrumentów Dłuznych

Jakie są perspektywy przed rynkiem Catalyst? Problemem jest niska płynność tego rynku jednak Kamil Gemra, menedżer ds. rozwoju Stockwatch.pl podkreśla, że planowana emisja obligacji PKN Orlen może być przełomem dla Catalyst.

Niższy VAT po rozmrożeniu

Muffiny, mają niższą stawkę VAT- 8% bez znaczenia czy były wcześniej zamrożone, pozostałe słodycze objęte są 23 % stawką. O absurdach VAT w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Dawidem Milczarkiem, menedżerem w Kancelarii Martini i Partnerzy.

II Kongres Spółek Giełdowych

Słabe nastroje w polskim biznesie. Jacek Adamski, szef Lewiatan Business Angels podkreśla, że widać wyraźnie zamrożenie inwestycji prywatnych firm, które negatywnie oceniają najbliższe sześć miesięcy. Dodaje jednak, że jest jeszcze przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

Dopłata na utrzymanie pracownika

Rząd przyjął projekt ustawy o wspieraniu zatrudnienia w trudnych, kryzysowych czasach. Na co mogą liczyć pracodawcy ? O tym m.in w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Moniką Gładoch, radcą prawnym, ekspertem prawa pracy Pracodawców RP.

Apple w czołówce "firm unikających płacenia podatków"

Amerykański Senat oskarżył Apple o uniknięcie zapłacenia miliardów dolarów należnych podatków. Koncern z siedzibą w kalifornijskim Cupertino ma korzystać ze "skomplikowanej sieci zagranicznych podmiotów". W związku z zarzutami Senat ma przesłuchać szefa Apple, Tima Cooka.

Centrum wyników - Elektrotim

Kondycja polskich producentów. Kwiecień będzie zapewne kolejny miesiącem kurczenia się produkcji budowlano - montażowej. Jak w przyszłość patrzy spółka Elektrotim, która buduje instalacje elektryczne? W pierwszym kwartale spółka miała 660 tysięcy złotych straty netto, przed rokiem było ćwierć miliona złotych zysku. Rozmowa z Andrzejem Diakunem, prezesem Elektrotimu.

Centrum wyników - PHN

W pierwszym kwartale zadebiutowali i od razu pokazali, że mogą zarabiać. Polski Holding Nieruchomości zanotował 6,8 miliona złotych zysku netto w I kwartale wobec 46 milionów straty przed rokiem. Przychody spółki wzrosły do prawie 51 milionów złotych.

Kasiasty Comp

Giełdowy Comp trafił na żyłę złota. Spółka zarobiła w pierwszym kwartale 16,5 miliona złotych, czyli prawie siedem razy więcej niż przed rokiem. Kluczowy wpływ na to miały doskonałe wyniki Elzabu oraz działu sprzedającego urządzenia fiskalne.

Obligacje firm w cenie?

Obligacje korporacyjne są ciekawą alternatywa inwestycyjną dla tych, którzy trzymają pieniądze na coraz niżej oprocentowanych lokatach bankowych. Tylko w kwietniu łączne obroty na Catalyst wyniosły 185,5 miliona złotych, czyli blisko dwa razy więcej niż w kwietniu przed rokiem.

Naprawa Kolei Śląskich. Mniej pociągów, droższe bilety

Jeżeli wprowadzany program naprawczy Kolei Śląskich przyniesie rezultaty, to od grudnia oferta przewoźnika zacznie się poprawiać - zadeklarował podczas poniedziałkowej sesji sejmiku wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa. Pierwsze efekty planowanego programu będzie można zobaczyć już w sierpniu.

Dlaczego nie będziemy gazowym Eldorado

Gaz z łupków miał uczynić Polskę potęgą energetyczną i zapewnić dobrobyt na pokolenia. Takie były obietnice polityków jeszcze półtora roku temu. Dziś poszukiwania surowca coraz bardziej zwalniają, a inwestorzy wycofują się. Polski sektor łupkowy to wciąż wielka niewiadoma. Nie wiemy, ile jest tego gazu, bo za mało szukamy. A szukamy za mało, bo brakuje stabilnego prawa i spójnej polityki. A za to już odpowiadają rządzący. Ci sami, którzy stosunkowo niedawno roztaczali przed wyborcami wizję gazowego raju.

Centrum wyników - Sygnity

Spowolnienie nie groźne dla Sygnity. Prezes Janusz Guy mówi w TVN CNBC, że spółka dostrzega pogorszenie koniunktury, ale wcześniej podpisane kontrakty gwarantują jej stałe dochody.

Centrum wyników - Work Service

Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło w kwietniu o 1 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnionych było w kwietniu 5-ęć milionów 480-ąt tysięcy osób. Prezes Work Service - spółki świadczącej usługi na rynku pracy - mówił w TVN CNBC, że w kolejnych miesiącach należy spodziewać się dalszego spadku zatrudnienia.

Centrum wyników - Muza

Bez przełomu w wydawnictwie Muza. Przychody rosną, ale biznes książkowy cały czas jest nierentowny. Pierwszy kwartał grupa wydawnicza zamknęła przychodami na poziomie prawie 4-ech milionów złotych, co oznacza wzrost o ponad 20-ścia procent. Koszty sprzedaży były jednak dwa razy wyższe niż przed rokiem i w efekcie strata na poziomie operacyjnym jest większa o 30-ci procent. Dlaczego w Polsce tak trudno zarabiać na książkowym biznesie? Naszym gościem był Marcin Garliński – prezes Muzy.

Centrum wyników - Blirt

Czy notowany na New Connect biotechnologiczny BLIRT jest bliżej przekucia pracy naukowców w zyski dla akcjonariuszy? Spółka poinformowała właśnie o podpisaniu umowy z firmą Life Science Buisness Consulting, która ma pomóc w komercjalizacji leków, nad którymi pracuje spółka. Rozmowa z Marianem Popinigisem – prezesem firmy BLIRT

Centrum wyników - Comarch

Comarch zarabia na nowych trendach w informatyce. Wiceprezes Konrad Tarański mówi, że zwiększa się przede wszystkim ilość kontraktów obejmujących usługi chmury obliczeniowej.

Milion w portfelu

W portfelu Mariusza Pawlaka z Family Office Lorek, Pawlak i Wspólnicy, widać systematyczną poprawę wyników. W ostatniej odsłonie zyskuje on 1,02%. Od początku inwestycji zarabia 12,35%. Największy zysk w portfelu: Fundusz Julius Baer Multistock – Luxury Brands +5,7%. O nowych propozycjach inwestycyjnych w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Praca i płaca

Płace w kwietniu wzrosły wg. GUS o 3% licząc rok do roku. Oczekiwania kształtowały się na poziomie +2,2%. W marcu wzrosły o +1,6%. W kwietniu przeciętne zatrudnienie spadło o 1% rok do roku do 5,48 miliona osób. Według Aleksandry Bluj, stratega rynku stopy procentowej PKO BP wysoki poziom bezrobocia może utrzymać się do końca roku. Jej zdaniem odwrócenie negatywnych trendów na rynku pracy może nastąpić dopiero 2-3 kwartały po poprawie w gospodarce.