Najnowsze

Najnowsze

"OFE będą generować koszty dłużej niż to zakładano"

Im wyższy będzie udział OFE w składce emerytalno-rentowej tym wyższe jest prawdopodobieństwo przyszłego wzrostu podatków, ze względu na wyższe koszty obsługi długu - wynika z raportu na temat funkcjonowania systemu emerytalnego, do którego dotarła PAP.

Polityka pieniądze

Wicepremier Janusz Piechociński nie spodziewa się, że w rządowym raporcie o systemie emerytalnym będzie konkluzja o likwidacji OFE. Raport zostanie ujawniony w tym tygodniu - potwierdza w TVN CNBC wicepremier i dodaje, że jeszcze nie widział rządowego opracowania. Janusz Piechociński mówił dziś także, że emocje niepotrzebnie rządzą dyskusją o systemie emerytalnym.

RPP w akcji

Stopy procentowe w Polsce mogą jeszcze spaść maksymalnie o 50 punktów bazowych, a cały cykl powinien zakończyć się w lipcu ocenia profesor Anna Zielińska Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że rada będzie w następnych miesiącach obserwować dane napływające z gospodarki. Pomocna przy podejmowaniu dalszych decyzji przez RPP będzie również lipcowa projekcja inflacji.

Robyg inwestuje

Deweloperski Robyg zapełnia swój bank ziemi. Dlatego spółka w czerwcu wyemitowała obligacje za 40 milionów złotych. W całym 2012 roku już za ponad 80 milionów złotych. Spółka planuje dwie, trzy nowe inwestycje w Warszawie. Gościem TVN CNBC był prezes Robyga Zbigniew Okoński.

Czeska afera podsłuchowa

Jeszcze w sobotę mówił, że nie zamierza odchodzić, dziś podaje się do dymisji. Premier Czech - Petr Neczas dziś podaje się do dymisji. Jego centroprawicowa obywatelska partia demokratyczna nie zamierza oddawać władzy. Będzie ona teraz próbowała powołać nowy rząd. Sytuacją u naszych południowych sąsiadów zaskoczona jest prezes spółki Ferro. Producent baterii łazienkowych ma w Czechach fabrykę, która generuje około jedną trzecią przychodów. Prezes Aneta Raczek mówiła w TVN CNBC, że Czechy były zawsze dla niej przykładem kraju, gdzie dobrze prowadzi się biznes.

Abe w Polsce

Energetyczna współpraca Polski i Japonii. Japończycy chcieliby dostarczać Polsce najnowsze technologie jądrowe - wynika z rozmów jakie premier Donald Tusk przeprowadził z premierem Japonii Shinzo Abe. Premier dodał, że współpraca Polsko-Japońska mogłaby dotyczyć także technologii czystego węgla oraz inteligentnych sieci energetycznych. Oficjalna delegacja rządu Japonii gościła w Warszawie w weekend. Rozmowa z ekonomistą Deloitte Polska Hirshi Kaneko.

Wielki brat patrzy

Od czterech do pięciu tysięcy - tyle razy amerykańskie służby w ciągu pół roku korzystały z danych klientów Apple'a. Spółka poinformowała w komunikacie, że zapytania dotyczyły głównie śledztw ws. kradzieży i innych przestępstw. Zdaniem Generalnego Inspektora Danych Osobowych, kontrole amerykańskich służb nie są zaskoczeniem. Rafał Wiewiórowski zwraca uwagę, że amerykańskie prawo - w przeciwieństwie do europejskiego - chroni przede wszystkim obywateli.

Spora strata PLL LOT za 2012 rok

Polskie Linie Lotnicze LOT straciły w 2012 r. na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów, 146,5 mln zł - poinformował prezes spółki Sebastian Mikosz. Strata netto w tym czasie sięgnęła ponad 400 mln zł. LOT przewiózł prawie 5 mln osób.

Najem okazjonalny

O tym co powinno się znaleźć w umowie najmu np. lokalu na biznes wakacyjny w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Michałem Balą, kancelaria Piróg i Wspólnicy.

Elastyczny czas pracy

O tym co oznacza w praktyce dla przedsiębiorcy ostatnia zmiana kodeksu pracy dotycząca elastycznego czasu pracy w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Patrycją Zawirską, kancelaria Kl Gates.

Minimalne w górę

O czym musi pamiętać pracodawca w związku z podniesieniem płacy minimalnej w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Magdaleną Zwolińską, kancelaria DLA Piper.

Polityka i pieniądze

Czy projekt zmian do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ma szanse w sejmie ? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy o tym z posłem PO Marcinem Święcickim.

Zgromadzenie wspólników

O tym jak można bezpiecznie opuścić spółkę z o.o. w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Rafałem Rapalą, partnerem w kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Akcja deregulacja

O tym jakie zmiany wprowadza ustawa deregulacyjna w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Grzegorzem Płatkiem, ekspertem w Departamencie Strategii i Deregulacji w Ministerstwie Finansów.

Firma teraz

O nowych zmianach dla franczyzobiorców sieci Da Grasso w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Magdaleną Piróg, członkiem zarządu Da Grasso.

PKO BP na zakupach

Największy polski bank będzie jeszcze większy. Po latach zapowiedzili PKO BP wybrał się na zakupy. O szczegółach zakupów Dominik Cierpioł

Milion w portfelu

Podsumowania XII edycji Miliona w Portfelu dokonuje Marcin Różowski, starszy analityk Analizy Online. Od początku inwestycji najwyższą stopę zwrotu zanotował portfel Andrzeja Kaczorowskiego. Najsłabszy był portfel Pawła Homińskiego -5,28%. W czołówce portfel Sylwii Jaśkiewicz +24,93%, Uczestniczka dołączyła w lutym 2013r. Średnia stopa zwrotu wszystkich uczestników w XII odsłonie +1,73%. Aż 54% aktywów w portfelach uczestników stanowiły fundusze inwestycyjne.

Czas na wakacje

W Turcji się zapowiada gorące polityczne lato a lato i wakacje już praktycznie za tydzień. Dokąd w tym roku Polacy wyjadą najchętniej? Na to pytanie odpowiada Maciej Nykiel, członek zarządu FLY.PL.

Renty dożywotnie

Komisja Nadzoru Finansowego chce, by rentę dożywotnią, zwaną również mieszkaniową mogły oferować jedynie zakłady ubezpieczeń.Pomysł ten z perspektywy funduszy hipotecznych jest niekorzystny, uważa Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM. Fundusy musiałyby się przekształcić w zakład ubezpieczeniowy, aby móc dalej świadczyć usługę renty hipotecznej.

Inflacja

Inflacja bazowa w maju wyniosła 1% rok do roku, poinformował Narodowy Bank Polski. Na taki wynik najbardziej wpłynął spadek konsumpcji. Takiego zdania jest Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK. Jest to wskaźnik pokazujący inflację bez cen żywności i energii i paliw. Oczekiwania były na poziomie 1,2% r/r w maju po 1,1% w kwietniu.

Kolejne przetargi na ekspresówki. "Prawie 50 km nowych dróg"

GDDKiA ogłosiła w piątek przetargi na budowę czterech odcinków dróg ekspresowych: S5 w woj. wielkopolskim, S7 w woj. warmińsko-mazurskim i dwóch odcinków S19 na Podkarpaciu. "To prawie 50 km nowych dróg" - poinformowała Dyrekcja w komunikacie.

Kłody na tory

Nazywa się Leo, pochodzi z Czech i ma być konkurentem dla polskiego Pendolino. Ale właśnie okazało się, że na jego drodze do pieniędzy polskich pasażerów, a dokładnie na torach.. leżą kłody. Dominik Cierpioł

Gwarancje dla MŚP

O zasadach udzielania gwarancji de minimis w banku Millennium w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Agnieszką Kucharską, kierownikiem zespołu Produktów i Procesu Kredytowego w departamencie Bankowości Przedsiębiorstw banku Millennium.