Najnowsze

Najnowsze

Inflacja

O tym jak ustalać ceny w naszej firmie w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Jakubem Lewandowskim, Grupa Dobrych Trenerów Pasja.

Bank Światowy tnie prognozę dla Polski

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2013 roku. W czerwcowym raporcie regionalnym instytucji prognoza dla naszego kraju spadła do 1,0 proc. z 1,6 proc. przewidywanego w styczniu.

OFEnsywa

Zasłona dymna i pseudo-dobrowolność. Tak profesor Leszek Balcerowicz określa propozycję premiera, by Polacy dobrowolnie decydowali o losie pieniędzy powierzanych Otwartym Funduszom Emerytalnym. Zdaniem profesora Balcerowicza szef rządu nie daje Polakom rzeczywistego wyboru, a Platforma Obywatelska podważa zaufanie do samej siebie.

Ceny nam spadły. Będą kolejne cięcia stóp?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w maju o 0,1 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem - podał Główny Urząd Statystyczny. W zestawieniu z kolei z majem ubiegłego roku inflacja wyniosła zaledwie 0,5 proc. Ekonomiści twierdzą, że takie tempo zmiany cen to sytuacja przejściowa i wkrótce zaczną one rosnąć.

PKO BP kupuje Nordeę

2 miliardy 800 milionów za aktywa na poziomie blisko 32-uch miliardów. PKO BP przejmuje Nordeę wycenianą przez giełdę na dwa miliardy złotych. Koszty integracji to 215 milionów. Największy Polski bank oczekuje po tej transakcji wzrost zysku na akcję o 10-ęć procent. Pytanie jak PKO BP zagospodaruje przejmowane w ramach transakcji towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ? Jak rozwiąże sprawę finansowanie portfela kredytowego Nordei, który przekracza 26-ść miliardów podczas gdy skandynawska spółka zebrała z depozytów tylko niespełna 15-ście miliardów i finansowała się pożyczkami od spółki matki ? Naszym gościem był Zbigniew Jagiełło – prezes PKO BP

Milion w portfelu

Portfel Huberta Kmiecika stracił w pierwszej odsłonie 0,05%. Największy zysk w i odsłonie dzięki funduszowi Allianz Akcji MIŚ +4,9%. Największa strata w pierwszej odsłonie na ETF Russia Market Vectors -13,8%. Jest on uczestnikiem miliona w portfelu od marca tego roku. Jakie zmiany proponuje zarządzający, pytał Robert Stankiewicz.

Bank a skok

Za sprawą opublikowanego przez KNF raportu o skokach, który ujawniał możliwość kłopotów finansowych niektórych kas, sprawdzamy co dają skoki ich członkom a co dają banki swoim klientom. Pomaga nam Karol Wilczko, Comperia.pl

Polityka i Pieniądze

Inflacja znacznie poniżej oczekiwań, ceny rosły w maju najwolniej od kwietnia 2006-ego roku a miesiąc do miesiąca pojawiła się deflacja. Co na to ludzie z Rada Polityki Pienięznej ? Czy spadająca nieprzerwanie od 9-ęciu miesięcy dynamika cen jest korzystna czy groźna dla całej gospodarki ? Co w konsekwencji może na najbliższych posiedzeniach zrobić Rada Polityki Pieniężnej ? Naszym gościem była przedstawicielka rada – profesor Elżbieta Chojna-Duch

Stówa w portfelu

Transakcja warta prawie 3 mld złotych może zrobić wrażenie na inwestorach, a co robi wrażenie na klientach obu banków? Czy klienci przejmowanego banku stracą w związku z tym przejęciem? Kto ma lepsze warunki kredytowe, kto wyższe oprocentowanie lokat? Pytamy o to Jarosława Sadowskiego z Expandera.

Inflacja

W maju 2013 roku inflacja zwolniła do 0,5 procent rok do roku z 0,8 procent w kwietniu, poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez Reutera oczekiwali inflacji na poziomie 0,7 procent. Inflacja liczona miesiąc do miesiąca wyniosła w maju minus 0,1 procent, podczas gdy analitycy spodziewali się 0,1 procent. Gość Godziny dla Pieniędzy, Piotr Soroczyński główny ekonomista KUKE prognozuje dalszy spadek inflacji

Milion w portfelu

Portfel Sylwii Jaśkiewicz, przynosi 16% od początku inwestycji. Powstało on w lutym, a zyski są pokaźne. Zarządzająca portfelem, proponuje zakup akcji aż 9ciu spółek z GPW. Jakie spółki wybrała na kolejne dwa miesiące, pytał Robert Stankiewicz.

Zamieszki w Turcji

Zamieszki na tureckich ulicach uderzyły w inwestycje Polaków. Między innymi w wyniki polskich funduszy. Według wyliczeń firmy Analizy Online chodzi o miliard złotych. Część ekspertów podkreśla jednak, że spadki na tureckiej giełdzie nie maja podstaw fundamentalnych, bo gospodarka jest w dobrej kondycji.

PKO BP kupuje Nordeę

2 miliardy 830 milionów złotych – za taką kwotę PKO BP przejmie polskie aktywa Nordei.

Wartość dywidendy

Sezon dywidend w pełni. O tym na co warto jeszcze czekać, a czego nadal nie wiadomo. Gościem TVN CNBC jest Tomasz Matras, zarządzający Uniakcje Dywidendowy Union Investment.

Inflacja

Główny Urząd Statystyczny opublikuje oficjalne dane o 14:00. Analitycy prognozują, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju o 0,7% w ujęciu rocznym wynika z ankiety przeprowadzonej przez Agencję Reutera. Według prognoz wzrost cen miesiąc do miesiąca wyniósł 0,1%.

Dalsze istnienie spółki

O sytuacji kiedy musimy zadecydować o dalszym istnieniu spółki w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Radosławem Kwaśnickim, radcą prawnym w kancelarii RKKW.

Przedsiębiorca kontra urząd

O tym jak wygląda kontrola Państwowej Inspekcji Pracy w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Agnieszką Fedor, adwokatem w kancelarii Wierciński Kwieciński Baehr.

Pieniądze na start

O nowym programie nisko oprocentowanych pożyczek w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Markiem Szczepańskim, dyrektorem zarządzającym pionem funduszy europejskich w BGK.

NFZ podczas zawieszenia

O tym jak zapewnić sobie i rodzinie ubezpieczenie zdrowotne w czasie zawieszenia działalności w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Magdaleną Frąckowiak, Ernst & Young.

Nowy VAT od firmowego auta

Nowy VAT od służbowych samochodów od nowego roku. Mały biznes dostanie po kieszeni a dostawca pizzy odliczy mniej. Chyba, że kupi w tym celu luksusowego Suva za ciężkie pieniądze. O nowych zasadach odliczania podatku od samochodów w firmie Dominik Cierpioł

Biznes globalny

25-ęć milionów dolarów na marketing, ponad 40-ści milionów złotych na produkcję. Tak może wyglądać budżet Wiedźmina Trzy, gry która wyrasta na najdroższą produkcję w historii polskiej branży rozrywkowej. CD Projekt, prezentuje trzecią odsłone gry, której dwie poprzednie edycje sprzedały się w ponad 5-ęciomilionowym nakładzie prezentują ja właśnie na największych na świcie targach gier komputerowych w Los Angeles. Czego po tym projekcie powinni spodziewać się akcjonariusze spółki ? Naszym gościem był Adam Kiciński – prezes CD Projektu

Polityka i pieniądze

Dwa i pół procent wzrostu w przyszłym roku i inflacja na bardzo zbliżonym poziomie. To główne założenia przyszłorocznego budżetu. Pytanie na ile są realne i jak przyjmą je inwestorzy kupujący polskie obligacje czy złotego ? Czy na podobnym poziomie przyszłoroczny wzrost gospodarczy powinni zakładać prezesi firm pracujący właśnie nad własnym biznesplanem na przyszły rok ? Naszym gościem był Janusz Jankowiak – główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu

Polityka i pieniądze

Założenia z jednej realia z drugiej strony. Wiemy jak rząd planuje budżet na przyszły rok. Wartość PKB ma wzrosnąć o 2,5 prodent, Inflacja podskoczyć do 2,4% a bezrobocie pozostać na obecnym poziomie. Pytanie na ile to realne założenia i do jakich działań rynki i rozwój wydarzeń związanych z działalnością gospodarczą i decyzjami konsumentów mogą zmusić ekipę premiera Tuska ? Naszym gościem był Stanisław Gomułka - główny ekonomista BCC – były wiceminister finansów w gabinecie premiera Tuska

Energetyka gra w zielone

Co blokuje inwestycje w odnawialne źródła energii i czy jest szansa na to by za 7 lat 20-ścia procent energii powstawało z ekologicznych źródeł? GDF Suez Energia Polska oddał właśnie do eksploatacji blok biogazowy w Połańcu o mocy ponad 200-su Megawatów. Jest już liderem polskiego rynku zielonej energii z udziałem na poziomie 25-ęciu procent. Pytanie jednak, czy w środowisku spadku cen prądu i tak zwanych zielonych certyfikatów bez których ten model biznesu - kolokwialnie rzecz ujmując się nie spina – będą w Polsce powstawać kolejne tego typu projekty? Naszym gościem był Grzegorz Górski – prezes GDF Suez Energia Polska

Maj dla funduszy inwestycyjnych

W maju fundusze inwestycyjne zanotowały 12-ty miesiąc z rzędu wzrost wartości aktywów. Wartość aktywów funduszy inwestycyjnych w maju to 164 mld zł. Wzrost to wynik większej ilości wpłat oraz wyników zarządzania. W ległym miesiącu największą dynamikę przyrostu aktywów zanotowały fundusze akcyjne. O funduszach inwestycyjnych w rozmowie z Michałem Duńcem, Analizy Online.