Najnowsze

Najnowsze

Belka: szału nie ma. Ale ożywienie gospodarki niezagrożone

- Na podstawie wszystkich sygnałów, które płyną z gospodarki wydaje się, że powolne, stopniowe, ale jednak ożywienie jest niezagrożone - uważa prezes NBP Marek Belka. Szef banku centralnego mówił, że zgadza się z premierem Donaldem Tuskiem ws. diagnozy sytuacji gospodarczej naszego kraju.

Spółdzielnie i wspólnoty bez ulgi podatkowej? Komisja finansów przeciw

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za odrzuceniem przygotowanego przez posłów SLD projektu zmian w CIT, który przewiduje wykreślenie ulgi podatkowej dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. Wniosek o odrzucenie projektu znalazł się wcześniej w sprawozdaniu podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego z prac nad dokumentem.

Brat VAT na paragonach

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą nazw na paragonach fiskalnych. Od 1 października paragon będzie musiał zawierać „jednoznaczną nazwę towaru”, jednak bez szczegółowego opisu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Brzezinem, doradcą podatkowym w Crido Taxand.

Twój Brat PIT sponsoruje sport

Jak rozliczyć wydatki związane ze sponsoringiem np. imprez sportowych? W "Blajer mówi: Biznes" razem z Grzegorzem Baranem wyjaśniamy zagadnienie.

Twój Brat PIT będzie CIT?

Ministerstwo Finansów chce nałożyć na spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne podatek dochodowy od osób prawnych. Resort twierdzi, że podatek jest konieczny, ponieważ spółki te wykorzystywane są do optymalizacji podatkowej, a więc unikania płacenia podatków. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Renatą Kabas-Komorniczak oraz Markiem Kolibskim.

Mieszkanie dla młodych

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowało poziomy cen w regionach. Nad projektem pracują teraz posłowie. 5600 złotych za metr kwadratowy w Warszawie - tyle ma wynieść limit cenowy w programie Mieszkanie Dla Młodych. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Paulina Bendą, wicedyrektorem w Emmerson Nieruchomości.

Brat VAT wypełnia deklaracje

W "Blajer mówi: Biznes" przy udziale Aleksandry Plichty wypełniamy ogrom deklaracji VAT, które obywatelowi oferuje Ministerstwo Finansów.

Milion w portfelu

Portfel Mariusza Pawlaka z Family Office Lorek, Pawlak i Wspólnicy od początku inwestycji zyskuje on 11,3%. Ostatnia odsłona przyniosła +1,2%. Największy zysk dostarczył Multi Units Luxembourg Lyxor ETF WIG20 +6,71%. Najwięcej stracił on na inwestycji w koronę norweską -2,7%. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem cyklu od kwietnia 2011 roku.

Polacy w dolinie krzemowej

Program wsparcia dla innowacyjnych firm „Polski most krzemowy” zorganizowany przez PARP, ruszy tej jesieni. Jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Czy firmy działające w USA potrzebują wsparcia, aby radzić sobie na tamtym rynku? Zdaniem Rafała Janczyka z Mobica US prowadzenie biznesu za oceanem obarczone jest innymi problemami niż w kraju. Jego firma – Mobica, zajmuje się tworzeniem aplikacji na urządzenia mobilne. Rozmawialiśmy z nim o specyfice prowadzenia biznesu w „Dolinie Krzemowej”.

Mieszkanie dla młodych

Komu i kiedy dopłaty do mieszkania? Posłowie pracują nad projektem programu Mieszkanie dla Młodych. To następca zakończonej w 2012 roku Rodziny na Swoim. Program ma wejść w życie z początkiem 2014 roku. MDM może mieć jedną wadę - zbyt niskie limity cen, uważa prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Grzegorz Kiełpsz powiedział w TVN CNBC, że przez zbyt niskie limity rządowy program może nie cieszyć się zbyt dużą popularnością.

"Mieliśmy technologię, nie produkt". Polak, który podbił Dolinę Krzemową

Bronisław Komorowski spotkał we wtorek z polskimi przedsiębiorcami, którzy odnoszą sukcesy w popularnej Dolinie Krzemowej. Jednym z symboli sukcesu Polaków w USA jest Jaromir Działo. Polski informatyk i biznesmen, który obecnie jest partnerem zarządzającym w funduszu Status Venture sprzedał swój projekt Topicmarks amerykańskiemu gigantowi z mediów społecznościowych - serwisowi Tagged.com.

Polskie firmy w dolinie krzemowej

Siedziba ponad 700 firm, w tym największych światowych korporacji technologicznych i tysięcy małych start-upów. Amerykańska Dolina Krzemowa przyciąga jedną trzecią środków z inwestycji w przedsięwzięcia we wczesnych fazach rozwoju.

Polacy w Dolinie Krzemowej

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Nowym Jorku z przedstawicielami polskich firm, które działają w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. W spotkaniach biorą też udział przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu. PARP stworzył specjalny projekt "Polski Most Krzemowy". Projekt jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”, rozpoczyna się jesienią tego roku i będzie miał charakter pilotażowy. Naszym gościem była Bożena Lublińska-Kasprzak, prezez PARP.

Deweloperzy o MDM

5600 złotych za metr kwadratowy w Warszawie - tyle ma wynieść limit cenowy w programie Mieszkanie Dla Młodych.

Mieszkanie dla młodych

By program Mieszkanie dla Młodych opłacał się deweloperom limit ceny metra kwadratowego w Warszawie musiałby być przynajmniej na poziomie sześciu tysięcy stu złotych - uważa Wojciech Okoński, prezes spółki Robyg. Według niego deweloperzy nie są w stanie budować w stolicy mieszkań po niższej cenie.

Apple bije rekordy sprzedaży

Apple z rekordową sprzedażą nowych iPhonów, legenda biznesu - BlackBerry ledwo zipie. Co się teraz liczy w świecie technologii? P to pytaliśmy Przemysława Pająka z portalu Spidersweb.

Przegląd prasy: Członek Rady przy premierze: Trzeba by zlikwidować OFE. Ale jak to ludziom wytłumaczyć?

- Tak naprawdę to trzeba by zlikwidować cały filar kapitałowy, bo w całości budowany jest z kredytu. Ale jak to ludziom wytłumaczyć? Zburzylibyśmy całe zaufanie do państwa i równowagę na rynku akcji - mówi Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze i były członek Rady Polityki Pieniężnej. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznaje, że w sprawie finansów publicznych Polska doszła "do ściany".

"Trzeba mieć odwagę śnić". Prezydent z Polakami z Doliny Krzemowej

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Nowym Jorku z przedstawicielami polskich firm, które działają w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. Trzeba mieć odwagę śnić - powiedział prezydent. Komorowski poleciał do Nowego Jorku, by wziąć udział w 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Finansowa ekstraklasa

Jeden punkt zdobyty przez piłkarzy ekstraklasy w ubiegłym roku kosztował... 666 tysięcy złotych. Najwięcej karnetów sprzedał Lech, a największe przychody ze sprzedaży koszulek miała Legia. Firma EY przygotowała raport w którym finansowo-piłkarskich smaczków jest znacznie więcej. Naszym gościem był Krzysztof Sachs, partner w EY.

Demograficzna zapaść

Polska nie jest krajem sprzyjającym osiedlaniu się imigrantów, uważa Anna Piłat z Instytutu Spraw Publicznych. Jej zdaniem na drodze do zamieszkania obcokrajowców w Polsce piętrzą się liczne przeciwności natury prawno-administracyjnej. Jej zdaniem zagrożeniem dla społeczeństwa jest jego starzenie się i malejąca liczba osób pracujących na tle korzystających z opieki państwa.

Milion w portfelu

Portfel Jacka Dekarza zyskuje od początku inwestycji ponad 12,5%. W ostatniej odsłonie przynosi zysk 5%. Najwięcej pozwolił zarobić fundusz Altus Akcji (+10,32%). Największa strata na Schroder European Smaller Comp. (-2,29%). Cały portfel tworzy kompozycja złożona z funduszy inwestycyjnych. Zarządzający jest uczestnikiem cyklu od marca 2011 roku.

Nie ma pracy

Bezrobocie w dół. Dane za sierpień mówią o niewielkim spadku stopy bezrobocia do 13% z 13,1% w lipcu. Liczba zarejestrowanych osób bez pracy wyniosła nieco ponad 2 miliony 83 tysiące. Główny ekonomista Invest Banku, Wiktor Wojciechowski, mówił na naszej antenie, że pracownicy branż zorientowanych na eksport mogą być spokojni o swoje miejsca pracy.

Zmiany w indeksach GPW

Ma jeden dzień i liczy na niego cała giełda. Mowa o nowym indeksie trzydziestu spółek na GPW. O szczegółach Dominik Cierpioł

Opolszczyzna się wyludnia

Światło ostrzegawcze dla Opolszczyzny. Nawet na tle problemów demograficznych Polski, ten region wygląda dramatycznie.

Brat VAT na paragonach

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą nazw na paragonach fiskalnych. Od 1 października paragon będzie musiał zawierać „jednoznaczną nazwę towaru”, jednak bez szczegółowego opisu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Zawadzkim, doradcą podatkowym w Ernst & Young.

Pod lupą NIK

Fotoradary pod lupą Najwyższej Izby Kontroli. Prześwietlanie systemu ma potrwać kilka miesięcy - kontrola ma wykazać, czy fotoradary służą bezpieczeństwu, czy ministrowi finansów. Ale NIK będzie się przyglądał w najbliższej przyszłości nie tylko fotoradarom. Rozmowa z prezesem Najwyższej Izby Kontroli - Krzysztofem Kwiatkowskim.