Najnowsze

Najnowsze

Rząd na pomoc zadłużonym we frankach? "Byłoby to nieuczciwie"

Prawo i Sprawiedliwość domaga się aktywnej pomocy rządu dla Polaków, którzy wzięli kredyty na mieszkania we frankach szwajcarskich. - Dlaczego osoby, które nie podjęły ryzyka, albo w ogóle nie mają kredytu, mają teraz dopłacać do tych, którzy byli mniej frasobliwi, bo z tym wiązałaby się interwencja rządu - pytał w "Tak jest!" w TVN24 Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha. - Polski rząd może być negocjatorem, dyskutować z bankami i negocjować wysokość raty bankowej - tłumaczył Mariusz Kamiński z PiS.

Milion w portfelu

Podsumowujemy XIII edycję w cyklu Milion w Portfelu. Była to trzecia najzyskowniejsza edycja w historii programu. Najlepiej wypadł portfel Adama Drozdowskiego (16,88%). Dalej uplasowały się inwestycje Sebastiana Buczka (15,68%) oraz Tomasza Koraba (12,68%). Najzyskowniejszymi inwestycjami w poszczególne aktywa były m.in. ETF na spółki solarne, czy popularne w tej edycji spółki: Fluid, Groclin, Pelion, Prochem, Asbis, Monnari czy Farm 51. Przewaga akcji w portfelu sięgnęła 53% procent ogólnej zawartości portfeli.

Media społecznościowe lubią to 

Na czym polega biznes Socializera? Co jest w nim najtrudniejsze ? Spółka z branży mediów społecznościowych za ich pośrednictwem zajmuje się głównie reklamą i marketingiem. O opublikowanych właśnie wynikach za drugi kwartał w rozmowie z prezesem spółki – Łukaszem Misiukanisem.

Biznes zza kierownicy

Pierwsze jaskółki ożywienia widać także w transporcie drogowym. Marek Cywiński dyrektor zarządzający Kapsch Telematic Services mówi, że przewoźnicy nie mają jeszcze powodów do zadowolenia, ale branża odczuwa lekki wzrost po stronie przychodów. Pytamy również gościa o opłaty pobierane z elektronicznych oraz manualnych systemów poboru opłat za przejazd drogami płatnymi.

Inflacyjne zaskoczenie

Wzrost cen w lipcu przyspieszył do 1,1% w ujęciu rok do roku z 0,2% w czerwcu. Analitycy prognozowali wzrost do 0,5%.

Centrum wyników - KGHM

Zysk KGHMu spada mocniej od oczekiwań. Spółka miała w drugim kwartale 666 mln złotych jednostkowego zysku netto, to o ponad połowę mniej niż przed rokiem. Analitycy spodziewali się 760 milionów złotych zysku. Na wynikach KGHMu zaciążyły niższe ceny miedzi i srebra, a także umocnienie złotego do dolara.

Stan wyjątkowy w Egipcie

Stan wyjątkowy i godzina policyjna po krwawych zamieszkach w Egipcie. Tamtejsze ministerstwo zdrowia potwierdziło jak do tej pory 95 ofiar.

Polska gospodarka przyspiesza

PKB w II kwartale wzrósł o 0,8% w porówaniu z ubiegłym rokiem. Dane oczyszczone z czynników sezonowych pokazują wzrost o 1,1%, to 1/4 średniego tempa wzrostu z ostatnich lat. Zdaniem Agaty Urbańskiej-Giner, ekonomistki HSBC na Europę Centralną -mimo niezłych danych z gospodarki, wciąż można mówić dopiero o początkach ożywienia.

Droga do ożywienia

Największa gospodarka Europy rośnie silniej od oczekiwań. Wstępne PKB Niemiec w II kwartale wzrosło o 0,9% w ujęciu rocznym. Zdaniem Michała Jaranowskiego, korespondenta Deutsche Welle ten solidny wzrost, jednak okupiony potężnymi oszczędnościami budżetowymi i zahamowaniem inwestycji.

Ceny mocno w górę. Zaskakujące dane o inflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 1,1 proc. w stosunku do lipca 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. - podał GUS. Tak dynamiczny wzrost cen to duże zaskoczenie. Największy wpływ na to miało coraz droższe użytkowanie mieszkania, które podrożało w lipcu o 4,7 proc., a opłaty za wywóz śmieci o 47,6 proc.

Koniec recesji w strefie euro

Strefa euro po raz pierwszy od półtora roku zanotowała wzrost. W drugim kwartale 2013 roku PKB strefy wzrósł o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału - wynika z danych Eurostatu.

Droga do ożywienia

PKB w II kwartale zgodnie z oczekiwaniami analityków. Polska gospodarka urosła o 0,8%. W ujęciu kwartalnym, niewyrównanym sezonowo, PKB rósł o 0,4%.

Droga do ożywienia

0,8% - w takim tempie, w ujęciu rocznym, rosła polska gospodarka w II kwartale. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami analityków. W ujęciu kwartalnym, niewyrównanym sezonowo, PKB rósł o 0,4%.

Dobre dane z gospodarki, a kiedy koniec kryzysu? "Jeszcze jesień i zima będą ciężkie"

Z gospodarki płyną pozytywne sygnały, rośnie produkcja przemysłowa i eksport, a inflacja jest wciąż niska. Ekonomiści studzą jednak optymizm i radzą cierpliwie czekać. - Lekki optymizm, ale nie hurraoptymizm. Obawiam się, że jeszcze jesień i zima będą ciężkie - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Twój Brat PIT

Ile pieniędzy podczas wakacji może zarobić dziecko, aby rodzice nie stracili ulgi podatkowej? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Jackiem Bajsonem, BDO.

Brat VAT

Od kwietnia usługi pocztowe m.in dla sklepów internetowych nie są już zwolnione z podatku VAT. Przedstawiamy sposoby jak uniknąć 23% stawki. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Zawadzkim, doradcą podatkowym w Ernst&Young.

Brat VAT

Ministerstwo Finansów wydało nową interpretację przepisów dot. podatku VAT od usług transportowych i spedycyjnych. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Przemysławem Kilim, doradcą podatkowym w KPMG.

Pułapki umowy najmu

Pułapki umowy najmu – pokazujemy umowę najmu z błędami, które są niebezpieczne dla wynajmującego. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Przemysławem Buczkowskim, adwokatem Gorzkiewicz&Buczkowski Adwokaci.

Twój Brat PIT

W jaki sposób przekazać udziały w spółce bez płacenia podatku od transakcji? W „Blajer mówi: biznes” rozmawiamy z Bartoszem Matusikiem, doradcą podatkowym DLA Piper.

Rozwód a firma

Jaki wpływ może mieć rozwód właściciela na prowadzenie firmy? Podpowiedzi dla przedsiębiorców, którzy zmagają się z problemem podziału majątku. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Robertem Niczyporukiem, partnerem Domański, Zakrzewski, Palinka.

Dół na rynku reklamy. Zagrożone wyniki Agory?

Kryzys na rynku reklamowym jest szczególnie widoczny w prasie. Od dłuższego czasu większość dzienników notuje spadek sprzedaży oraz wpływów z reklam. Jutro swoje wyniki opublikuje kilka dużych giełdowych spółek, wśród nich Agora, wydawca "Gazety Wyborczej". W czerwcu dziennik ten zanotował spadek sprzedaży na poziomie 18 proc. rok do roku. Analitycy spodziewają się, że sytuacja na rynku prasy odbije się na wynikach spółki.

Droga do ożywienia

Rząd przyjął rozporządzenie dotyczące zmian granic kostrzyńsko-słubickiej i mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej. Dzięki temu na terenach stref powstanie prawie 6 tys. nowych miejsc pracy. Janusz Piechociński wicepremier i minister gospodarki w rozmowie z Karoliną Hytrek-Prosiecką mówi m.in. o nadziejach jakie wiąże z poszerzeniem stref.

Drogo jak w banku

O bankach mówimy ostatnio dużo - między innymi z powodu ich wyników finansowych - bardzo dobrych z reguły jak na te niełatwe czasy - niektóre wprawdzie poprawiały wynik dzięki operacjom na portfelu obligacji ale i przychody odsetkowe - czyli to jak bank zarabia na kredytach i pożyczkach, kurczyły się mniej niż można się było spodziewać. Naszym gościem był Jarosław Sadowski, Analityk Expandera

Strefy w gospodarce

Ile postanie nowych miejsc pracy w Łodzi, dzięki przedłużeniu działalności Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Centrum wyników - PEP

Polish Energy Partners w 2 kwartale miał 1,47 mln zł straty netto wobec 63 mln zł zysku przed rokiem.

Centrum wyników - Comperia

Porównywarka finansowa Comperia w II kwartale zwiększyła zysk netto o 26% R/R do 1 mln złotych. Przychody wzrosły o 41% do 2 milionów 940 tysięcy złotych.