W Ameryce święto i nieczynne giełdy, więc także na rynkach europejskich nie działo się zbyt dużo. Ale za to mieliśmy bardzo dobre wyniki budżetu za styczeń i coraz mocniejszego złotego. Dolary i euro tak tanie w tym roku jeszcze nie były. Dzień na rynkach - w realcji Rafała Hirscha
Podsumowanie dzisiejszej sesji:- 191 spółek w górę, 160 w dół- WIG20 -0,1%, WIG +0,1%, mWIG40 -0,01%, sWIG80 +0,6%- obroty 599,2 mln PLN (wczoraj 841,0 mln PLN)- średnia wartość transakcji 10,8 tys. PLN (wczoraj 13,6 tys. PLN)- największe obroty: KGHM (+2,8%) - 150 mln PLN- największe wzrosty: Mostostal Warszawa +18,6%, Mostostal Płock +17,8%, Cognor +14,4%- największe spadki: Bank Millennium -7,3%, Bumech -5,7%, PC Guard -4,7%- LPP jest najdroższe w historii (9770 PLN za akcję), CCC jest najdroższe od października, Enea i Tauron są najdroższe od grudniaW Europie dziś sesja w kratkę. Londyn +1,1%, Frankfurt -0,01%, Paryż -0,1%, Mediolan +0,2%, Madryt -0,1%, Stambuł +1,1%W USA dziś giełdy nieczynne, ze względu na Dzień Prezydenta.Euro jest po 4,14 PLN, dolar po 3,02 PLN, frank po 3,39 PLN. EUR/USD=1,3706Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,47%, USA 2,74%, Niemcy 1,68%Miłego wieczoru!
WIG20 kończy sesję minimalnym spadkiem - o 0,06 procent. Za to WIG30 rośnie o 0,17 procent. Taka remisowa sesja.
Obligacje na rynku Bondspot dziś lekko drożały, a rentowności spadały:
- rentowność dwuletnich spadła z 3,04 procent do 3,01 procent
- rentowność pięcioletnich spadła z 3,79 procent do 3,77 procent
- rentowność dziesięcioletnich spadła z 4,49 procent do 4,47 procent
Wracając do wyników budżetu za styczeń, bardzo ciekawie wygląda tam wzrost wpływów VAT aż o 25 procent. Jest kilka hipotez na temat przyczyn takiego wzrostu od dziennikarzy i podatkowców:
@rafalhirsch @pawel_soltys @nawacki ograniczenia od 2014 roku zwrotu podatku VAT za materiały budowlane, to pewnie to
— Bartek Goduslawski (@BGoduslawski) February 17, 2014
@rafalhirsch IMHO nie dziwny. Obowiązuje już nowelka w sprawie handlu złomem, więc system bardziej szczelny. @nawacki
— Radek Piekarz (@RadekPiekarz) February 17, 2014
#Budżet po styczniu zgodnie z oczekiwaniami: #VAT wystrzelił ze wzgl. na m.in. zmiany w zwrotach za mat. budowlane; jednorazowy strzał.
— Marek Chądzyński (@MarekChadzynski) February 17, 2014
Złoty powoli zyskuje na sile. Dolar jest już poniżej 3,02 PLN, a euro poniżej 4,14 PLN.
Barclays Capital pisze w swojej notce podsumowującej wizytę w Polsce, że ich zdaniem Rada Polityki Pieniężnej będzie chcieć utrzymywać realną stopę procentową w okolicach 1 procenta. Zdaniem Barclays pierwszej podwyżki stóp w Polsce możemy się spodziewać, kiedy prognozy dotyczące inflacji zaczną wskazywać jej wzrost powyżej 2 procent. Brytyjski bank szacuje, że nastąpi to w pierwszym kwartale 2015.
Przypominamy, że dziś nie ma sesji w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie obchodzą dziś Dzień Prezydenta, giełdy są nieczynne. Wrócą na rynki jutro.
Akcje funduszu inwestycyjnego Quercus są dziś najdroższe w historii. Od początku roku zyskały już ponad 20 procent. Napływ środków od klientów i wyższe wyceny posiadanych aktywów, krótko mówiąc - hossa
Rzut oka na giełdę i Mateusz Walczak:
W SWIG80 zmiany kursów są zazwyczaj duże, ale na uwagę zasługuje dziś ukraińska spółka z branży rolnej Industrial Milk Company, w miesiąc akcje potaniały o ponad 30 procent. Dziś w górę o ponad 11 procent przy dużym wolumenie.
Budżet państwa po styczniu:
- dochody: 29,2 mld PLN, o 12,8 procent więcej niż rok temu
- dochody podatkowe: 27,5 mld PLN, o 16 procent więcej niż rok temu
- dochody z VAT: 16,5 mld PLN, o 24,9 procent więcej niż rok temu
- dochody z akcyzy: 4,9 mld PLN, o 10,7 procent więcej niż rok temu
- dochody z PIT: 4,1 mld PLN, o 3,3 procent więcej niż rok temu
- dochody z CIT: 1,9 mld PLN, o 1,5 procent mniej niż rok temu
- wydatki: 31,8 mld PLN, o 7,2 procent mniej niż rok temu
- deficyt : -2,6 mld PLN, rok temu było -8,4 mld PLN
Dwucyfrowy wzrost wpływów z VAT i akcyzy, wyraźnie mniej wydatki niż rok temu, wygląda to zupełnie nieźle.
Prezes KGHM powiedział, że zysk netto w tym roku będzie wyższy niż oczekują tego analitycy, czyli wyższy niż 2,26 mld PLN. Jeśli oczekiwania analityków sprawdziłyby się, byłby to najniższy zysk netto od dekady.
Akcje drożeją teraz o 2,5%, jest to czwarta z rzędu wzrostowa sesja.
Hiszpania nadal wykorzystuje dobrą atmosferę na rynku długu i właśnie zapowiedziała, że wyemituje w tym tygodniu nowe obligacje za 9,5 mld EUR.
Dziś bez handlu w USA, ale warto spojrzeć na to jak idzie biznes największym amerykańskim firmom.
Do tej pory wyniki za ostatni kwartał podało 399 spółek z indeksu S&P 500. Jak podaje dostawca danych rynkowych Factset, 71 procent spółek pobiło oczekiwania na poziomie zysku netto (średnia z ostatnich 4 lat to 73 procent).
66 procent zanotowało lepsze niż oczekiwano wyniki na poziomie przychodów.
W tym tygodniu wyniki zaprezentują dwie spółki z Dow Jones: Coca-Cola i WalMart, oraz 43 firmy z S&P 500.
Szef Eurogrupy J.Dijsselbloem powiedział, że temat kolejnego pakietu pomocowego dla Grecji zostanie przedyskutowany "po lecie". Jest to zgodne z pogłoskami o tym, że Angela Merkel nie chce słyszeć o żadnych nowych kwotach dla Greków przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Produkcja przemysłowa w Rosji w styczniu spadła o 0,2 procent rok do roku. To spore rozczarowanie, bo oczekiwano wzrostu o 1 procent, w grudniu Rosja miała wzrost produkcji o 0,4 procent.
Bundesbank w swoim comiesięcznym raporcie stwierdza, że ściąganie przez ECB płynności z rynku międzybankowego przyczynia się do zwiększenia zmienności na tym rynku. W związku z tym Bundesbank jest otwarty na propozycje zmian w dotychczasowej polityce przeprowadzania operacji otwartego rynku w strefie euro.
To dośc istotna zmiana w stanowisku Bundesbanku, który do tej pory stanowczo sprzeciwiał się jakiemukolwiek luzowaniu polityki ECB. Obecnie Niemcy sygnalizują złagodzenie stanowiska i tolerancję dla czegoś, co kolokwialnie nazywa się "drukowaniem pieniądza".
Ewald Nowotny z Europejskiego Banku Centralnego (przedstawiciel Austrii) powiedział, że EBC nie wypełnia swojej misji dbania o stabilność cen, ponieważ prognoza inflacji na 2015 może pokazać, że inflacja w przyszłym roku kolejny raz będzie poniżej celu EBC, czyli poziomu 2 procent.
Ciekawa wypowiedź, takie opinie dość rzadko można usłyszeć ze strony przedstawicieli EBC.
Bundesbank twierdzi, że mieszkania i domy w największych niemieckich miastach są za drogie o około 25 procent. Ale z drugiej strony wzrost cen nieruchomości na razie nie stanowią ryzyka dla niemieckiej gospodarki.
Jeśli chodzi o rynki zagraniczne, to zdaniem Bundesbanku akcje po obydwu stronach Atlantyku są relatywnie drogie, natomiast zamieszanie na rynkach wschodzących nie powinno mieć dużego wpływu na odbicie w globalnej gospodarce.
Matteo Renzi przedstawił zaskakująco zwięzły plan wprowadzania w życie kolejnych reform zmieniających Włochy:
- luty: nowa ordynacja wyborcza (stara nie funkcjonuje, bo Trybunał konstytucyjny uznał, że jest niezgodna z konstytucją)
- marzec: reforma rynku pracy
- kwiecień: reforma administracji publicznej
- maj: reforma podatkowa
W robieniu dobrego wrażenia Renzi na pewno jest dobry. Zobaczymy jak mu pójdzie z reformami.
Ten wykres mówi o włoskiej polityce więcej niż jakikolwiek inny. Każda pionowa kreska to nowy rząd. Czas dorysować kolejną kreskę...
It's time to add a new line #Italy #Renzi pic.twitter.com/PgYSnBf74E
— cigolo (@cigolo) February 17, 2014
Prezydent Włoch poprosił Matteo Renziego o sformowanie rządu. Czyli we Włoszech bez zaskoczeń.
100 dolarów w NBP dziś po 302,50 PLN, a 100 euro po 414,50 PLN.
Dolary są najtańsze w tym roku, ostatni raz były tańsze 31 grudnia 2013. Euro też jest najtańsze w tym roku. Ostatni raz taniej było 10 maja 2013
Dziś posiedzenie Eurogrupy, czyli ministrów finansów państw strefy euro. Kierujący tą grupą Holender Dijsselbloem powiedział, że:
- trzeba zwiększyć wydajność poprzez reformy strukturalne
- euro pozostaje silne, niektórzy twierdzą, że zbyt silne
Ta druga wypowiedź brzmi trochę jak próba słownej interwencji mającej osłabić euro. Dijsselbloem nie ma jednak zbyt dużego posłuchu na rynkach, euro nadal jest warte aż 1,37 USD.
A w Rzymie Matteo Renzi przybył do prezydenta Napolitano przed czasem
Love that Renzi was early to meet with the president. Receiving a mandate to lead your country. Exciting day in Italy pic.twitter.com/e3ryCIci4x
— Alberto Nardelli (@AlbertoNardelli) February 17, 2014
W Grecji nadal panuje deflacja. W grudniu ceny w ujęciu rok do roku spadły o 1,4 procent. W listopadzie spadek był jeszcze większy i wynosił 1,8 procent.
Liderem wzrostów wśród największych spółek na GPW jest dziś KGHM, notujący wzrost o 1,6 procent. Od dołka z ubiegłego wtorku do dziś akcje te podrożały aż o 12,7 procent.
W dołku w ubiegłym tygodniu akcje były najniżej od lipca 2010, istniało wtedy poważne zagrożenie, że inwestorzy się przestraszą i nastąpi dalsza wyprzedaż. Jednak szybki kontratak kupujących i dobre dane z chińskiej gospodarki wpływające pozytywnie na ceny miedzi i srebra, całkowicie odwróciły sytuację w ciągu kilku dni. Dziś KGHM jest najdroższy od 8 stycznia.
Rzut oka na giełdę. Tym razem z dodatkowymi atrakcjami ze strony Jana Niedziałka. Atrakcje są na samym końcu.
Inną bardzo ciekawą historią jest Szkocja. Na razie nie ma to wpływu na rynki, ale kto wie, jak będzie w przyszłości.
Na razie widać wyraźnie, że Londyn i Bruksela rozpoczęły kampanię straszenia Szkotów konsekwencjami niepodległości. Londyn kategorycznie stwierdził, że absolutnie nie ma mowy, aby niepodległa Szkocja mogła nadal używać brytyjskiego funta jako waluty. Z kolei szef Komisji Europejskiej J.M.Barroso powiedział, że wejście Szkocji jako niepodległego państwa do Unii Europejskiej będzie niezwykle trudne i prawie niemożliwe.Czyli walutą Szkocji nie będzie ani funt, ani euro. Będą musieli stworzyć własną, w domyśle zapewne słabą walutę.
Szkoci wcześniej liczyli na to, że silną kartą przetargową w ich ręku, będzie przypadająca na nich część długu publicznego Wielkiej Brytanii. Liczyli na to, że jeśli zagrożą, że nie będą go spłacać, to Londyn pójdzie wobec nich na ustępstwa. Londyn wytrącił im ten argument z ręki deklarując, że będzie honorować i obsługiwać całość brytyjskiego zadłużenia, nawet po wybiciu się Szkocji na niepodległość.
Z kolei wiceszefowa Szkockiej Partii Narodowej powiedziała dziś rano, że słowa Barroso są szantażem, a więc także złamaniem fundamentalnej dla Unii Europejskiej wartości, która mówi o tym, że narody mają prawo do samostanowienia.
Dzień na rynkach, zgodnie z oczekiwaniami, jest bardzo spokojny. W Europie mamy lekkie wzrosty. Dzieje się niewiele, ale możemy dość łatwo opisać trzy główne historie, które dla rynków są dziś najwazniejsze:
- nowe kredyty w Chinach. W weekend okazało się, że banki w styczniu udzieliły nowych kredytów o wartości najwyższej od kilku lat. To świadczy o tym, że gospodarka chińska nadal jest mocno ozywiona i to pomaga dziś notowaniom surowców, a pośrednio także na przykład notowanim KGHM.
- nowy premier we Włoszech. Rynek cieszy się zapewne bardziej ze sprawności procesu wymiany premiera niż z samej osoby Renziego. Rentowność włoskich obligacji jest dziś w efekcie najniższa od 2006
- rozczarowujący wzrost gospodarczy w Japonii. Dziś mamy kolejne potwierdzenie, że Chiny są dla rynków znacznie ważniejsze niż Japonia. Pozytywne dane z Chin całkowicie "przykryły" niemiłą niespodziankę z Tokio.
Turcja miała w styczniu 1,9 mld TRY nadwyżki budżetowej. Ich minister finansów powiedział, że jest pewien, że kraj nie przekroczy w tym roku zaplanowanego deficytu budżetowego w wysokości 33,3 mld TRY. Jednak w pierwszym kwartale ma być spowolnienie, które negatywnie wpłynie na dochody budżetowe.
Bardzo ładnie drożeją dziś włoskie obligacje - rynek wyraźnie jest zadowolony z planowanej wymiany Enrico Letty na Matteo Renziego na stanowisku premiera. Rentowność obligacji dziesięcioletnich spadła dziś do 3,66% - poziomu najniższego od 2006
DM BDM rekomenduje sprzedawanie akcji Ciechu. Cena docelowa to 25,40 PLN, o 23,7 procent poniżej ceny rynkowej.
Akcje Mostostalu Warszawa, który właśnie zaczyna budowac nowe bloki w elektrowni w Opolu, drożeją dziś o 7 procent. Gdyby sesja kończyła się teraz, Mostostal zaliczyłby zamknięcie najwyższe od czerwca.
Najbardziej widoczne wzrosty na rynkach finansowych mamy obecnie na kontraktach na srebro. Dziś znów ponad 1 procent w górę, cena jest już najwyższa od listopada.
PERN Przyjaźń ma pozwolenie na budowę Terminala Naftowego w Gdańsku. Inwestycja ma kosztować 415 mln PLN i ma się zakończyć w 2018. W pierwszym etapie powstanie sześć zbiorników, w których zmieści się łącznie 375 tysięcy metrów sześciennych ropy. Do terminala zostanie doprowadzona bocznica kolejowa, ma też powstać stacja autocystern.
WIG20 rusza nieco śmielej w górę. O tym co się dzieje na giełdzie opowiada Pamela Bem
Ruszyły notowania na rynkach akcji w Europie. WIG20 spada o 0,02 procent.
Londyn +0,1%, Frankfurt -0,1%, Paryż -0,01%, Mediolan +0,1%, Madryt +0,1%, Stambuł +1,0%
Rośnie bezrobocie w Turcji. Stopa bezrobocia w grudniu 2013 wzrosła do 9,9 procent z 9,7 procent w listopadzie.
Kontrakty terminowe na WIG20 zaczęły notowania od minimalnego wzrostu - o 0,04 procent. W dniu, w którym nie ma sesji w USA taka skala zmian notowań nie zaskakuje.
Kilka spółek giełdowych podało swoje wyniki kwartalne:
- Komputronik zanotował wzrost zysku netto z 5,2 mln PLN do 14,6 mln PLN i wzrost przychodów z 400,7 mln PLN do 465 mln PLN
- Mercor zanotował wzrost zysku netto z 8,8 mln PLN do 15,9 mln PLN, ale na poziomie operacyjnym spółka ma 6,3 mln PLN straty. Przychody spadły ze 109,5 mln PLN do 97,6 mln PLN
- Bioton zmniejszył stratę netto z -15,1 mln PLN do -3,9 mln PLN. Zysk operacyjny wzrósł z 1,9 mln PLN do 4,1 mln PLN. Przychody wzrosły z 88,8 mln PLN do 93,1 mln PLN
- litewska Avia Solutions zanotowała spadek zysku netto z 1,75 mln LTL do 1,69 mln LTL. Przychody wzrosły z 143,6 mln LTL do 148,6 mln LTL.
Ministerstwo Gospodarki prognozuje, że inflacja w lutym wzrośnie do 0,8 procent z 0,7 w styczniu. Oczekiwania na rynku cały czas są takie, że jeszcze w tym roku zdążymy dojść z inflacją do 2 procent. Na razie nic tego nie zapowiada.
Ministerstwo Finansów chce sprowadzić cześć długu w walutach obcych poniżej poziomu 30 procent całości długu - powiedzial wiceminister Wojciech Kowalczyk w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej. Obecnie dług w walutach obcych to 37 procent całości długu publicznego.
Warto pamiętać, że w weekend, w końcu, po wielomiesięcznych opóźnieniach, ruszyła budowa dwóch bloków energetycznych w elektrowni Opole należącej do PGE. Inwestycja jest warta 11,6 mld PLN, bloki mają być gotowe w 2019. Kontrakt realizuje konsorcjum z giełdowymi Rafako, Mostostalem Warszawa i Polimexem w składzie.
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Kontrakty terminowe na europejskie indeksy zapowiadają bardzo neutralny start sesji. Kontrakt na Daxa we Frankfurcie wprawdzie rośnie, ale tylko o 0,02 procent, a kontrakt na FTSE w Londynie rośnie o 0,1 procent.
Indeks S&P 500 wzrósł w piątek o 0,5 procent. Po sesji kontrakt na S&P500 spada o 0,01 procent, ale obrót kontraktem jest znikomy, bo dziś nie ma sesji w USA.
Chińskie banki udzieliły w styczniu nowych kredytów o wartości 217,6 mld USD - to najwięcej od czterech lat i trzy razy więcej niż w grudniu.
PKB Japonii w czwartym kwartale wzrósł o 1 procent, oczekiwano wzrostu o 2,8 procent. Kwartał do kwartału zanotowano wzrost o 0,3 procent, a oczekiwano 0,7 procent.
Szef Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso powiedział, że jeśli Szkocja zostanie niepodległym państwem, to będzie jej niezwykle trudno dołączyć do Unii Europejskiej.
Moody's podniósł perspektywę ratingu dla Włoch z negatywnej do stabilnej
W Azji dziś wzrosty: Japonia +0,6%, Chiny +0,9%, Hong Kong +1,1%, Korea +0,3%, Indie +0,2%, Indonezja +0,9%, Australia +0,5%.
Euro jest po 4,14, dolar po 3,03, frank po 3,39, funt po 5,08. EUR/USD=1,3697
Wszystko, co się działo w piątek na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch