Najnowsze

Najnowsze

Rynki po decyzji FED

Nic nie zrobił a pomógł rynkom - FED. Po zapowiedzi kontynuowania programu luzowania ilościowego światowe rynki wpadły w euforię. O szczegółach Dominik Cierpioł

Tańsza energia?

Miesięczne rachunki za energię elektryczną spadły o kilka złotych wraz z początkiem lipca. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe niższe taryfy dla czterech spółek sprzedających prąd, a te nowe stawki obowiązywać będą do końca roku.

"The Economist" o Polsce: Zbawienie dla Tuska już może nadchodzić

"Kłopoty Tuska. Związkowcy poddają premiera presji" - pod takim tytułem "The Economist" zamieszcza tekst poświęcony ostatnim wydarzeniom w Polsce. Opisuje w nim problemy, z jakimi zmaga się lider PO, ale też zauważa, że pojawia się nadzieja na zmianę niekorzystnego trendu.

Zmiana umowy

Sąd Najwyższy stwierdził, że podwyżka ceny za zrealizowane roboty może być wykluczona w kontrakcie. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie się mógł powołać na tzw. klauzulę rebus sic stantibus w razie wystąpienia okoliczności, które spowodują np. wzrost jego wydatków. Rozmowa z Markiem Jeżewskim , partnerem w kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Twój Brat PIT poręcza kredyt

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że nieodpłatne poręczenie to świadczenie podlegające podatkowi. Jak zachować się w sytuacji kiedy takiego podatku nie zapłaciliśmy? W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy zagadnienie z Grzegorzem Grochowiną, doradcą podatkowym w KPMG.

Twój Brat PIT rozlicza samochody

Czy możemy zaliczyć dwa samochody jako środki trwałe w swej działalności? Tak, ale fiskus może zażądać udowodnienia że samochód jest niezbędny w naszej firmie. O rozterkach podatkowych w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Grzegorzem Baranem, doradcą podatkowym w kancelarii KPP Baran & Pluta.

Brat VAT na paragonach

Za niewydanie kupującemu paragonu grozi mandat w wysokości co najmniej 160 zł. O nowych interpretacjach Ministerstwa Finansów dotyczących paragonów fiskalnych w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Przemysławem Kilimem, doradcą podatkowym w KPMG.

Amerykanie będą pompować pieniądze. Euforia na rynkach

Giełdy we wtorek mocno zyskiwały, po tym jak amerykański bank centralny poinformował o utrzymaniu bez zmian relizowanej dotychczas kryzysowej strategii zasilania gospodarki tanim pieniądzem. Na wartości zyskiwał dziś też złoty.

Banki centralne w akcji

Niechęć rezerwy federalnej do ograniczenia polityki luzowania ilościowego wynika zarówno z czynników gospodarczych jak i psychologicznych - ocenia główny analityk CDM Pekao SA. Zdaniem Wojciecha Białka, na decyzję FED wpłynęło słabsze od oczekiwań ożywienie gospodarcze a także nadchodząca zmiana na stanowisku szefa FED. Wojciech Białek dodał, że działania amerykańskiej rezerwy federalnej przypominają mu pewne opowiadanie Stanisława Lema.

Banki centralne w akcji

Rezerwa Federalna zaskoczyła rynki i utrzymała wartość programu skupu aktywów na poziomie 85 miliardów dolarów miesięcznie. Zdaniem Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds Polska, jeśli FED ograniczy skup aktywów, zrobi to nagle i bez zapowiedzi.

Banki centralne w akcji

Wbrew oczekiwaniom FED nie zaczął wycofywać się ze skupu obligacji. Według Jacka Ksenia, byłego prezesa BZ WBK decyzja FED wynika z niepewnych perspektyw dla rynku nieruchomości a także dla przemysłu motoryzacyjnego w Stanach Zjednoczonych. Były prezes BZ WBK jest zdania, ze Rezerwa Federalna zdecyduje się na ograniczenie QE3 dopiero wtedy, kiedy zobaczy wyraźną poprawę w amerykańskiej gospodarce.

Banki centralne w akcji

Wbrew oczekiwaniom FED nie zaczął wycofywać się ze skupu obligacji i zdaniem Andrzeja Halesiaka szef rezerwy federalnej nie podejmie już tej decyzji do końca swojej kadencji. Dyrektor w biurze analiz ekonomicznych Pekao SA uważa, że Ben Bernanke zostawi obecny stan rzeczy swojej potencjalnej następczyni Janet Yellen.

Ciech stawia na sodę

Lepsza przyszłość przed Ciechem. Spółka po trudach restrukturyzacji wstaje z kolan, sprzedaje poboczne biznesy i koncentruje się na produkcji sody. Prezes spółki Dariusz Krawczyk mówił na naszej antenie, że Ciech najgorsze ma już za sobą i już z kwartału na kwartał powinien generować dodatnie wyniki finansowe.

Milion w portfelu

Portfel Piotra Greli zyskał od początku inwestycji 12,4%, w ostatniej 0,14%. Najwięcej, bo aż 9,5%, zarobił na akcjach KGHM. Teraz Piotr Grela zamierza kupić akcje Kernela, sprzedać zaś dwóch spółek amerykańskich.

OFEnsywa

"Przejęcie w sowieckim stylu" - tak o planowanych zmianach w otwartych funduszach emerytalnych mówił na łamach "Forbsa" redaktor naczelny wydawnictwa. Rząd proponuje zmiany w drugim filarze systemu, a zaraz potem w trzecim. O ocenę tych propozycji pytaliśmy Wojciecha Nagela, eksperta ds. ubezpieczeń społecznych BCC.

Niewykonanie wyroku SOKIK

Postanowienia umowne uznane prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta za niedozwolone są wpisywane do rejestru klauzul niedozwolonych, kara za stosowanie takiej klauzuli wynieść może nawet 10% przychodów firmy. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Sylwią Bruckner z kancelarii Krause Legal.

Banki centralne w akcji - po decyzji Fedu

Rezerwa Federalna zaskoczyła rynki i utrzymała wartość programu skupu aktywów na poziomie 85 miliardów dolarów miesięcznie. Część analityków spodziewała się, że amerykański bank centralny zredukuje wartość programu o 10 miliardów dolarów miesięcznie.

FED zaskakuje

Rezerwa Federalna zaskoczyła rynki i utrzymała wartość programu skupu aktywów na poziomie 85-ciu miliardów dolarów miesięcznie.

FED zaskakuje

Amerykańska gospodarka nie jest jeszcze gotowa aby ograniczyć drukowanie dolarów. Tak zdecydował amerykański FED pozostawiając program skupu aktywów o wartości 85 mld dolarów miesięcznie. O zaskoczeniu rynków Dominik Cierpioł

Inicjatywa Jeremie

JEREMIE jest mechanizmem pozadotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze środków publicznych, ustanowionym przez Komisję Europejską. Kto może starać się o kredyt, pożyczkę lub poręczenie w ramach inicjatywy? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Adamem Protasiukiem z Towarzystwa Inwestycji Społeczno Ekonomicznych.

Pożyczka z FM Banku

FM Bank przystąpił do inicjatywy JEREMIE w lutym 2012 roku i wsparł już ponad 145 przedsiębiorców, poręczając ich zobowiązania na kwotę ponad 6,7 mln złotych. Jakich formalności należy dopełnić by starać się o wsparcie? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Izabelą Serocką, FM Bank PBP.

Poręczenie z Jeremie

Poręczenia w ramach inicjatywy JEREMIE udzielane są w formule pomocy de minimis. Maksymalna wysokość poręczenia wynosi 1 000 000 złotych. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Ireną Wróblak, prezesem Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Inicjatywa Jeremie

Z inicjatywy JEREMIE może skorzystać przedsiębiorca zatrudniający do 49 osób i rocznym obrocie nie przekraczającym 10 mln. euro. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy jakie rodzaje biznesu możemy sfinansować z programu. Rozmowa z Jarosławem Bełdowskim, wiceprezesem BGK.

Samorządowe wsparcie dla MŚP

Całkowita wartość projektu JEREMIE w woj. Pomorskim wynosi 287,4 mln złotych, oferowane są m.in kredyty, pożyczki, poręczenia oraz kapitał typu „Venture” i „Mezzanine”. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Wiesławem Byczkowskim, wicemarszałkiem województwa Pomorskiego.

"Sztuczka w sowieckim stylu". Forbes miażdży zmiany w OFE

Polska trafia na czołówkę "Forbesa". Zmiany w OFE ocenia sam naczelny i prezes wydawnictwa. Steve Forbes nie zostawia suchej nitki na pomyśle rządu Tuska. "Największa nacjonalizacja od 1946 roku", "złodziejstwo" i "głupota", które - zdaniem Forbesa - muszą wywoływać uśmiech duchów Stalina i Lenina.

Milion w portfelu

Portfel Grzegorza Zatryba, głównego stratega Skarbiec Holding, zyskał w ostatniej odsłonie 2,5%. Od początku inwestycji portfel stracił 0,4%. Największy zysk w portfelu dzięki funduszowi Skarbiec Akcja +7,6%. Stratę przyniósł natomiast fundusz Skarbiec Market Neutral -2,5%. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem Miliona w Portfelu od kwietnia 2011 roku.

Przyszłość Comarchu

Comarch działa na 5 kontynentach, 40 krajach, 80% przychodów ze sprzedaży własnych usług i licencji. Krakowska spółka celuje w światowe rynki i ....sektor publiczny. Podnosi marżę, ale i wynagrodzenia. O szansach i zagrożeniach na informatycznym rynku rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki, Marcinem Warwasem.

Kondycja rynku moto

W sierpniu sprzedano w Europie prawie 5 procent mniej samochodów niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Poziom sprzedaży jest porównywalny z latami 90-tymi. Zdaniem Jacka Opali, dyrektora ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems i eksperta Polskiej Izby Motoryzacji, sprzedaż na rynku motoryzacyjnym osiągnęła już dno, teraz powinno nastąpić odbicie. O możliwej poprawie koniunktury może świadczyć wzrost sprzedaży w USA i Azji.