Najnowsze

Najnowsze

Twój Brat PIT zatrudnia rodzinę

Czy w Polsce zatrudnianie rodziny w swoim biznesie jest opłacalne? W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy zagadanienie w rozmowie z Renatą Kabas- Komorniczak, doradcą podatkowym w Rödl&Partner.

Wartość patentu

Sąd Najwyższy uznał, że w sporze o prawo patentowe trzeba podać zawsze wysokość przedmiotu sporu. Jak wygląda w praktyce ochrona patentowa w Polsce? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Karoliną Jakubowską, kancelaria Jakubowska & Czarnecka Adwokaci.

Służebność i zasiedzenie

Sąd Najwyższy przyznał prawo do odszkodowania właścicielom gruntów na których bezprawnie wzniesiono np. słup wysokiego napięcia, latarnię czy stację trafo, określił także kiedy właściciel działki przerywa bieg zasiedzenia tzw. służebności przesyłu. W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy jakie kroki należy podjąć aby np. firma energetyczna nie pozbawiła nas prawa do odszkodowania. Rozmowa z Grzegorzem Zawadą, adwokatem, partnerem w kancelarii KKPW.

Brat VAT na paragonach

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą nazw na paragonach fiskalnych. Od 1 października paragon będzie musiał zawierać „jednoznaczną nazwę towaru”, jednak bez szczegółowego opisu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Zawadzkim, doradcą podatkowym w Ernst & Young.

Firma teraz

Optymistyczne nastroje konsumentów sprzyjają rozwijaniu działalności eksportowej. Jak wybrać kierunek ekspansji i zaplanować wypłynięcie na międzynarodowe wody? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Sergiuszem Sawinem, partnerem w Innovatika.

Ukraina blisko Unii

Ukraina coraz bliżej Unii – tak ocenia polski minister spraw zagranicznych.

Mamy WIG 30

Na warszawskiej giełdzie stratuje nowy indeks 30 największych i najbardziej płynnych spółek. Za niespełna 3 lata ma on zastąpić utworzony w 1994 roku WIG20. Czy ta zmiana jest potrzebna polskiej giełdzie? Spytaliśmy Mirosława Kachniewskiego, prezesa Stowarzyszenia Inwestorów Giełdowych.

Milion w portfelu

blisko 50% - o tyle rósł portfel Tomasza Koraba od końca ubiegłego roku.

Zmiany na GPW

Od poniedziałku na warszawskiej giełdzie nowy indeks 30-tu największych i najbardziej płynnych spółek.

Zmiany na GPW

Od poniedziałku na warszawskiej giełdzie indeks 30-tu największych i najbardziej płynnych spółek.

Zmiany na GPW - WIG30 okiem Wojciecha Sobieraja

WIG 30 zadebiutował na warszawskim parkiecie. Wojciech Sobieraj - prezes Alior Banku, który znalazł się w "elitarnej trzydziestce", podkreśla, że obecność w nowym indeksie to dla spółek nie tylko prestiż, ale także lepsze perspektywy biznesowe.

Zmiany na GPW - WIG30 okiem Jerzego Kurelli

Wig30 ruszył - dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja nowego indeksu. O jego ocenę zapytaliśmy pełniącego obowiązki prezesa jednej z największych polskich firm - PGNiG - Jerzego Kurellę.

Zmiany na GPW - WIG30 okiem Herberta Wirtha

Od dziś na warszawskiej giełdzie notowany będzie indeks 30 największych i najbardziej płynnych spółek. Za niespełna 3 lata ma on zastąpić utworzony w 1994 roku WIG20. O ocenę nowego indeksu - WIGu 30 zapytaliśmy prezesa jednej z największych polskich firm - Herberta Wirtha, czyli szefa KGHM.

WIG30 zadebiutował na giełdzie

Na warszawskim parkiecie zadebiutowały dziś dwa nowe indeksy - WIG30 oraz WIG30TR. Ich wprowadzenie ma zwiększyć płynność na rynku akcji.

Pół dekady po Lehman Brothers. "Ojcowie" kryzysu żyją jak pączki w maśle

Pięć lat temu wybuchł najpotężniejszy kryzys gospodarczy od II Wojny Światowej. Milionom osób na całym świecie przyniósł utratę pracy, domu i oszczędności całego życia. Wśród ofiar nie było tych, którzy w największym stopniu odpowiadają za załamanie - szefów bankowych gigantów z Wall Street. Dziś mają się lepiej niż dobrze i z milionami na kontach żyją spokojnie w swoich imponujących posiadłościach. Oto historia kilku z nich.

Firmowe zdrowie

Pracodawca nie może zmusić pracownika do szczepień na grypę nie może również odesłać chorego pracownika na zwolnienie, o tym co może rozmawiamy w „Blajer mówi: Biznes” z dr Izabelą Szczygielską, kancelaria WKB.

Komisja dwustronna

Dialog bez dialogu. W Warszawie odbyło kolejne posiedzenie Komisji Trójstronnej bez związkowców. Dominik Cierpioł

Firma i konkubinat

Jaką odpowiedzialność za zobowiązania w firmie ponoszą konkubenci względem siebie i swoich kontrahentów? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Radosławem Kwaśnickim, partnerem zarządzającym w kancelarii RKKW.

Optimus - reaktywacja

Spółka AB kupiła markę Optimus. Czym jest marka dla firmy, jak ją wyceniać, a jak wzmocnić, kiedy marka się dewaluuje? Rozmowa z Markiem Biskupem, dyrektorem ds. Obsługi Klienta Millward Brown Smg/Krc.

Optimus-reaktywacja

AB wskrzesza Optimusa. Dystrybutor sprzętu IT kupił legendarną polską markę informatyczną po przejściach i zamierza przywrócić jej dawną świetność. prezes AB podkreśla, że rozpoznawalność Optimusa jest tak duża, że kampania reklamowa będzie niepotrzebna. Andrzej Przybyło dodał, że marka AB zostanie zachowana.

Polityka i pieniądze

Narodowy Bank Polski szykuje się do walki na obligacyjnym froncie i w razie turbulencji bna rynku chce być gotowy do interwencji. Obawia się bowiem, że po zmianach w OFE zagranica będzie miała za dużo polskiego długu. Według Prof. Elżbiety Chojnej-Duch z Rady Polityki Pieniężnej możliwość skupu obligacji skarbu państwa przez NBP w żadnym wypadku nie będzie służyć finansowaniu deficytu. To instrument zwiększający bezpieczeństwo i stabilność państwa - dodała Elżbieta Chojna-Duch.

Droga do ożywienia

W milionie w portfelu podsumowujemy portfele czterech uczestników. Najwyższą stopę zwrotu od początku inwestycji uzyskał Witold Chuść, jest to blisko 20%. Jednak w ostatniej odsłonie najlepiej zaprezentował się portfel Grzegorza Zatryba. O komentarz poprosiliśmy Annę Depko z Analiz Online.

Wybory w Niemczech

Najważniejszy partner handlowy Polski, największa gospodarka Europy i jeszcze do niedawna największy eksporter na świecie - Niemcy decydują o swojej politycznej przyszłości. Wyborom przyjrzał się Dominik Cierpioł

Droga do ożywienia

Narodowy Bank Polski szykuje się do walki na obligacyjnym froncie i w razie turbulencji na rynku chce być gotowy do interwencji. Obawia się bowiem, że po zmianach w OFE zagranica będzie miała za dużo polskiego długu. Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas na Europę Środkową i Wschodnią uważa, że to dobry plan, który może pomóc w stabilizacji systemu finansowego. Dodaje, że sama zapowiedź takiej interwencji może złagodzić wstrząsy na rynku.

Autosan złożył wniosek o upadłość

Zarząd firmy Autosan złożył w sądzie wniosek o upadłość. Jak wyjaśnił w wydanym w czwartek późnym wieczorem oświadczeniu, nie ma możliwości dalszego finansowania działań restrukturyzacyjnych. Firma generowała straty od 2009 r. Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce, a jej początki sięgają 1832 r.

Senat odrzucił poprawki PiS do budżetu. Zgłosił swoje

Senat zgłosił w piątek dwie poprawki do nowelizacji budżetu na 2013 r. Dotyczą one zwiększenia o 220 mln zł środków na pożyczki dla samorządu terytorialnego. Senatorowie nie zgłosili natomiast poprawek do nowelizacji ustawy okołobudżetowej.