Statystyki przełamują stereotypy. Okazuje się, że francuski 35-godzinny tydzień pracy to tylko mit. Podobnie jest w Hiszpanii, gdzie kryzys zmusił pracowników do większego poświęcenia i zaangażowania.
Wiele osób wyobrażając sobie pracującego Francuza widzi osobę, która większość dnia spędza na lunchach, godzinami pije espresso i nieśpiesznie przesiaduje w kawiarniach - a to wszystko w godzinach pracy.
Dużo nadgodzin
Jednak według BBC jest inaczej. - 35 godziny tydzień pracy to jeden z wielu stereotypów, a faktycznie jest to tylko próg, od którego zaczynają się nadgodziny - uważa Jean-Marie Perbost, francuski ekonomista. Wielu pracowników biurowych, a szczególnie prawników pracuje zdecydowanie dłużej. - Pracuję około 45-50 godzin tygodniowo. W pracy jestem codziennie od 9 do 19:30 - mówi Olivier, starszy radca prawny w dużej paryskiej firmie. Według rządowych statystyk 50 proc. zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu musi wyrabiać nadgodziny. - 44 proc. prawników jest w pracy więcej niż 55 godzin tygodniowo - wynika z danych.
Nie tylko Francja
Według BBC kolejnym krajem, który uważany jest za raj dla pracowników uchodzi Hiszpania. Jednak przyjazny dla pracownika tydzień pracy jest tam bardziej mitem niż rzeczywistości. - Mój dzień pracy zaczyna się o godz. 8:00 i kończy około 18:30 - mówi Pablo Martinez, manager w Madrycie i dodaje, że wiele w jego kraju zmieniło się w czasie kryzysu finansowego. - Wiele się zmieniło, bo musimy nadążyć za rynkami światowymi. Nie rzadko ludzie pracują tak dużo, że muszą jeść obiad przed ekranem swojego komputera - dodaje.
Ile pracujemy?
BBC podaje, że w rzeczywistości liczba godzin w całej Europie jest bardzo podobna. Według Eurostatu w 2008 roku średnia długość pracy w strefie euro wyniosła blisko 41 godzin tygodniowo. We Francji było to 40, w Norwegii 39, a Austrii 43 godziny tygodniowo.
Według najnowszych danych z 2012 roku najmniej pracują osoby w Holandii, Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii - średnio około 35 godzin tygodniowo. Grecy spędzają w pracy średnio 38 godzin tygodniowo. W podobnym wymiarze pracują Portugalczycy i Włosi.
Autor: msz/klim/ / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Fiat Auto Poland