Gunvor, jedna z największych na świecie firm handlujących ropą, ogłosiła w czwartek, że jej główny udziałowiec Giennadij Timczenko, na którego USA nałożyły sankcje, sprzedał dzień wcześniej wszystkie swe udziały, by zapewnić jej "niezakłócone funkcjonowanie". Wczoraj Departament Skarbu USA poinformował, że prezydent Rosji Władimir Putin jest inwestorem w Gunvorze. Firma zaprzeczyła tym powiązaniom.
Transakcji sprzedaży udziałów dokonano w środę, w przededniu ogłoszenia przez ministerstwo skarbu USA sankcji dla Rosji za aneksję Krymu, którymi objęto 20 osób, w tym z najbliższego kręgu prezydenta Władimira Putina.
Nabywcą 23 proc. udziałów Timczenki jest szwedzki partner i współzałożyciel Gunvor Group Ltd., Torbjorn Tornqvist, który tym samym zgromadził w swym ręku pakiet 87 proc. udziałów. Resztę udziałów ma zarząd. Gunvor jest firmą prywatną z siedzibą w Genewie.
Zapobiegliwie
W komunikacie zamieszczonym w czwartek na stronie internetowej firmy przyznano, że transakcji dokonano "w oczekiwaniu na potencjalne ekonomiczne sankcje", po to, "by zapewnić niezakłócone funkcjonowanie operacji".
61-letni Timczenko jest także największym udziałowcem rosyjskiego koncernu gazowego Novatek. Ponadto ma 13 proc. udziałów w firmie IG Seismic Services oraz interesy w firmie produkującej gaz Petromir - wyliczają brytyjskie media.
Amerykanie podejrzewają, że Timczenko ma bliskie powiązania z Putinem, choć firma Gunvor zaprzeczyła jakoby prezydent Rosji był udziałowcem lub w inny sposób odnosił korzyści z działalności firmy. Ministerstwo skarbu USA twierdzi, że Putin "jest inwestorem grupy i może mieć dostęp do jej funduszy".
Na samym szczycie
Według gazety "Financial Times", która w 2008 r. napisała duży artykuł o działalności założonego w 2003 r. Gunvoru, obroty grupy w 2008 r. sięgnęły 70 mld USD. Wyższą sprzedaż odnotowały wówczas tylko firmy Vitol i Glencore. Gunvor handluje ropą rosyjskich koncernów z wyjątkiem Łukoilu.
Bloomberg podaje, że w 2012 roku Gunvor zanotował obroty w wysokości 93 mld dolarów, a przychód - 433 miliony USD. Dziennie obraca równowartością niemal 3 proc. światowych dostaw ropy naftowej. To jedna z największych na świecie firma handlujących surowcami. Zatrudnia ponad 1,6 tys. osób i pozyskuje surowce w ponad 35 krajach.
"Szybki wzrost Gunvoru do trzeciej największej na świecie firmy handlującej ropą daje wgląd w tajniki kliki biznesmenów, którzy doszli do ogromnych fortun za prezydentury Putina, ale jak dotąd pozostawali w cieniu" - pisał o Gunvorze w maju 2008 r. "FT".
Według gazety Timczenko i Putin znają się jeszcze z początku lat 90. z Petersburga, gdzie wraz z dwoma innymi biznesmenami założyli klub judo. W 2008 r. pismo "Forbes" wyceniało majątek Timczenki na 2,5 mld USD.
Bez powiązań
Powiązaniom Putina z Gunvorem zaprzeczyła w czwartek sama firma. "Prezydent Putin nie ma i nigdy nie miał żadnej własności czy innych korzyści w firmie Gunvor. Nie ma żadnych korzyści związanych z Gunvorem lub jej działalnością. Jakakolwiek inna interpretacja jest oparta na fundamentalnej dezinformacji i oburzająca" - głosi oświadczenie firmy.
"Biorąc pod uwagę wpisanie pana Timczenki (na listę sankcji USA), oceniamy obecnie potencjalny wpływ na nasze interesy" - poinformowano.
USA ogłosiły w czwartek kolejne sankcje wobec Rosji - zamrożenie aktywów 20 osób, w tym z najbliższego kręgu Putina, oraz sankcje wobec Banku Rossija. Ponadto zagroziły sankcjami wobec kluczowych sektorów gospodarki Rosji, jeśli Kreml będzie eskalować sytuację na Ukrainie.
Autor: mn//gry / Źródło: Bloomberg, PAP