Najnowsze

Najnowsze

Japończycy łowią wieloryby pomimo wyroku MTS

Japońskie kutry wielorybnicze opuściły niedawno port mimo niekorzystnego dla Tokio orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Za wielorybnictwem stoi silne lobby, a kontynuację połowów popiera 60 proc. obywateli – wynika z najnowszego sondażu.

Nie tylko Nokia. Pięć wielkich marek, które przestały istnieć

W zeszłym tygodniu podpisano akt zgonu Nokii. Nowy właściciel - Microsoft zapowiedział, że zlikwiduje tę markę. A jeszcze kilka lat temu był to jeden z najpotężniejszych i najbardziej rozpoznawalnych brandów na świecie. Podobne spektakularne upadki miały miejsce już wcześniej.

Samsung musi zapłacić Apple'owi 120 mln dol.

Ława przysięgłych sądu w San Jose (Kalifornia) skazała w piątek południowokoreańskiego giganta elektronicznego Samsunga na zapłacenie amerykańskiemu konkurentowi Apple 119,6 mln dolarów za naruszenie jego praw patentowych przy projektowaniu nowych smartfonów.

Bilans. Najważniejsze wydarzenia dnia

Rosja wprowadzi system przedpłat za gaz, jeśli Ukraina nie zapłaci zaległych 3,5 mld dolarów za już dostarczony surowiec. Ukraina żąda niższych cen i straszy Rosję arbitrażem. Dobre wieści zza oceanu: w Stanach Zjednoczonych spada bezrobocie. Autorski przegląd najważniejszych informacji dnia przedstawia Robert Stanilewicz.

Nie wysłałeś PIT-a? Paweł Blajer wyjaśnia, co zrobić

Co zrobić, gdy na czas, czyli do północy 30 kwietnia nie wysłaliśmy PIT-a z rozliczeniem dochodów za 2013 rok. Teoretycznie grozi nam mandat w wysokości od co najmniej 168 złotych do nawet 33 tysięcy złotych. Jednak mamy szansę, aby uniknąć mandatu. Co zrobić, by nie zapłacić kary za spóźnienie rozliczenie z fiskusem? Paweł Blajer odpowidział w programie "Biznes dla Ludzi.

"Biznes dla ludzi", 02.05

Co zrobić jeśli nie złożyliśmy zeznania podatkowego na czas? W jaki sposób dokonać na nim korekty? Jak uniknąć kary od urzędu skarbowego? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Obama: rozważamy wprowadzenie sankcji sektorowych

Jeśli Rosja nie zmieni swojego postępowania poniesie wysokie koszty. Rozważamy wprowadzenie sankcji sektorowych - powiedział Barack Obama. Prezydent USA stwierdził, że rosyjskie firmy będą miały problem z kapitałem, bo z tego kraju wyjdzie w tym roku 100 mld dolarów.

"Milion w portfelu", 02.05

Dziś przyglądamy się portfelowi Rolanda Paszkiewicza z CDM PEKAO SA, którego wartość wzrosła od początku inwestycji o blisko 30 proc. A ostatnia odsłona notowań była w wykonaniu analityka najlepsza w historii.

Piechociński: Polsce nie grozi wyłączenie gazu

Polska jest gotowa na każdy scenariusz. Także ten, w którym nie otrzymamy przez Ukrainę dotychczasowych dostaw gazu. Nasz system gazowy wytrzyma taką sytuację. Nie będzie wyłączeń gazu - zapewnił na antenie TVN24 Biznes i Świat Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Dziś w TVN24 Biznes i Świat: Walka o Słowiańsk, w Warszawie rozmowy o gazie

Coraz goręcej na wschodzie Ukrainy. Siły rządowe rozpoczęły akcję antyterrorystyczną w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Słowiańsku. W cieniu niepokojów na Ukrainie w Warszawie odbędą się rozmowy UE-Rosja-Ukraina na temat dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu. Na temat Ukrainy z prezydentem Barackiem Obamą będzie dziś rozmawiała kanclerz Niemiec Angela Merkel. W TVN24 Biznes i Świat od rana wydanie specjalne.

Rosja: Zadłużenie Ukrainy za gaz wynosi ponad 3,5 mld dolarów

Całościowe zadłużenie za gaz już dostarczony na Ukrainę wynosi 3,5 mld dolarów. W kwietniu to zadłużenie powiększyło się o dodatkowe 1,3 mld dolarów. Jeżeli nie otrzymamy pieniędzy, to przejdziemy na system przedpłat - zapowiedział Aleksander Nowak, minister energetyki Rosji.

Oettinger: Do końca maja nie będzie przerw w dostawach gazu

Wszyscy obiecali, że dostawy gazu będą odbywać się wedle zapotrzebowania. To jest gwarantowane do końca maja. Ale są jeszcze kwestie, które powinniśmy omówić - powiedział po spotkaniu z przedstawicielami Ukrainy i Rosji w Warszawie unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

Lepsze nastroje w strefie euro, Niemcy lokomotywą

Ożywienie w przemyśle w strefie euro przyspieszyło na początku drugiego kwartału - wynika z najnowszych badań koniunktury, zaprezentowanych w piątek. W górę poszły indeksy PMI strefy euro, ale też największej europejskiej gospodarki - Niemiec.

Unia energetyczna, czyli co?

Na początku kwietnia Tusk zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej i prowadzi ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie. O co tak naprawdę chodzi?

"Chcemy, aby na unijnym rynku była jednolita cena za gaz"

Dziś usłyszałem, że koncepcja unii energetycznej, którą Polska przedstawia w ostatnich tygodniach, jest właściwie myśleniem prawie w 100 proc. zbieżnym z tym, nad czym pracuje dziś Komisja Europejska i pan komisarz - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem. - Chcemy, aby na rynku UE była jednolita cena za gaz - dodał komisarz.

Najwyższe zapasy ropy od ponad 80 lat. Ceny spadają

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo jej zapasy w USA są obecnie najwyższe od kwietnia 1931 r. - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate na giełdzie w Nowym Jorku jest wyceniana na 99,39 dolarów.

02.05 Gorąco na Ukrainie, pierwsza sesja maja, amerykański rynek pracy i nastroje w przemyśle

Ukraiński Słowiańsk zajęty przez separatystów, spadki w Moskwie. Dziś pierwsza sesja na GPW w tym miesiącu. Ostatnie efekty kalendarzowe nie działały, nie było rajdu św. Mikołaja, efektu stycznia, najlepszego statystycznie kwietnia. Idąc tym tropem, może powiedzenie "sell In May and go away" również nie zadziała i będą … wzrosty. Rynki czekają na liczbę nowych etatów ze Stanów Zjednoczonych oraz odczyty PMI dla przemysłu, czyli indeksów, które pokazują w jakiej kondycji jest branża. Dzień na rynkach relacjonuje Mateusz Walczak.