Rafał Hirsch: Polska, Donald Tusk i Unia Europejska


Polska to szósty kraj UE pod względem liczny ludności. Wyprzedzają nas Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania. Pozycja pierwszych trzech krajów, czyli Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii jest tak silna, że nie potrzebują one żadnych przedstawicieli na żadnych eksponowanych stanowiskach. Po prostu najważniejszymi osobami w UE, niezależnie od jej instytucjonalnej konstrukcji są zawsze liderzy tych trzech państw. Wszystkie pozostałe państwa w ramach walki o swoją pozycję w Unii walczą o różne fotele.

W tegorocznym rozdaniu: - Włosi dostali unijny MSZ (Federica Mogherini), a warto pamiętać, że mają już Mario Draghiego jako szefa ECB, - Hiszpanie dostali szefa Eurogrupy (Luis de Guindos), - Polacy dostali szefa Rady Europejskiej (Donald Tusk). Moim zdaniem Polska w Europie zajmuje teraz dokładnie takie miejsce, jakie jej się należy. Jesteśmy szóstym największym krajem Unii. Ktoś, kto jest na szóstym miejscu na pewno nie jest liderem. Ale też jego pozycja jest zupełnie inna niż tego, kto jest na miejscu szesnastym albo dwudziestym szóstym. Czyli ten na szóstym miejscu musi czasami coś dostać. Nawet nie musi o to specjalnie walczyć, bo wszyscy się zgadzają z tym, że mu się należy. Bo też jest ważny. Nasze ewidentne zwycięstwo jest takie, że przy poprzednich rozdaniach niekoniecznie figurowaliśmy, jako ten, kto jest równy Hiszpanii, czy Włochom, więc też mu się automatycznie należy coś dużego. Choć już wybór Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego pokazywał jasno, że nasza pozycja rośnie. Dziś w końcu dotarliśmy w Unii na miejsce, które nam się nominalnie należy z racji wielkości kraju. Oczywiście, miejsce szóste w Europie to nie pierwsza trójka i trzeba o tym pamiętać. Pierwsza trójka największych jest gotowa dać temu szóstemu wszystko czego chce albo czego potrzebuje, jeśli to nie koliduje z ich własnymi interesami. Albo z interesem czwartego bądź piątego. Polska w kontekście swoich własnych celów i oczekiwań ten szczyt przegrała. W czerwcu dość jasno się wyraziliśmy, że chcemy mieć unijny MSZ dla Sikorskiego, a jak się nie da, to komisję energetyczną. A jak się nie uda, to jakąś inną bardzo ważną. Przy MSZ uparł się włoski premier Matteo Renzi i nie odpuścił. I to Renzi jest największym zwycięzcą tego szczytu.

Z kolei komisja energetyczna ma iść ponoć do Brytyjczyków. Tu znów państwo numer sześć natrafiło na interes państwa z wyższym numerkiem. Dostaliśmy więc coś, czego nie chcieliśmy, bo nie o to nam chodziło. Przewodniczący Rady Europejskiej to nagroda pocieszenia. Bardzo prestiżowa, bo państwo numer sześć w Unii jest ważnym państwem i jak nie ma konkretu, to musi mieć chociaż prestiż. Prestiżowe nagrody pocieszenia, to przywilej tylko tych bardzo ważnych państw w Unii Europejskiej. Czy Polska będzie teraz korzystać na tym, że to Polak jest szefem Rady Europejskiej? Proszę pamiętać, że na szczytach unijnych organizowanych i przygotowywanych przez Tuska Polskę będzie reprezentować premier. Czyli zapewne Ewa Kopacz albo Elżbieta Bieńkowska. Czy Tusk będzie mógł „coś załatwić”? Na pewno będzie sprawiał wrażenie, że tego nie robi na pewno nie wprost, bo nie taka jest jego rola. Ale przecież niewykluczone, że z samej sytuacji częstego kontaktu z Merkel, Cameronem i Hollandem będą mogły wyniknąć dla nas jakieś pozytywne rozstrzygnięcia. Oczekiwań, że „coś załatwi” nie klasyfikowałbym więc jako całkowicie absurdalnych. Ale to kwestia raczej drugorzędna.

Jak już pisałem, Polska została oficjalnie już „ważnym państwem Unii”, nie powinna więc potrzebować wsparcia ze strony szefa Rady Europejskiej. Jej postulaty, wyrażane przez premiera na szczytach unijnych zapewne będą wystarczająco dobrze słyszane. A jeśli nie będą, to nie będzie to wina Tuska, tylko jego następcy w Polsce. Co do samego Donalda Tuska i tego kim on naprawdę został: można powiedzieć, że przestaje być reżyserem w lokalnym serialu, a zostaje kierownikiem produkcji w najważniejszym filmie w Europie. Kierownik produkcji nie jest aktorem-gwiazdą, nie jest też reżyserem ani producentem. Nie jest najważniejszy. Ale dużego filmu nie da się zrobić bez kierownika produkcji. Tusk nie będzie na tym samym poziomie politycznym co Merkel, Cameron, czy Hollande, ale też, jeśli będzie miał takie ambicje, z łatwością będzie mógł wywierać spory wpływ na wszystkie procesy, które na bieżąco toczą się w Unii Europejskiej.

Zostanie wyposażony w ogromną wiedzę o tym, kto co w Unii myśli, zamierza i czego chce. Będzie miał okazje zostać najlepiej zorientowanym człowiekiem w Europie. Zostanie też bliskim przyjacielem tych wszystkich w Unii, którzy są trochę za mali, aby móc w dowolnym momencie pogadać np. z Angelą Merkel. Jest taki piękny fragment na materiale nakręconym tuż przed rozpoczęciem ostatniego szczytu unijnego, kiedy prezydent Cypru podchodzi do van Rompuya i pyta się go „czy to będzie Donald?”. Van Rompuy odpowiada „tak, ale na razie zachowaj to dla siebie”. Proszę zauważyć do kogo Cypryjczyk podchodzi. Nie do Hollanda, nie do Camerona. Podchodzi do tego, który też wszystko wie i jest do dyspozycji dla wszystkich.

Ta scena moim zdaniem doskonale pokazuje w jak ciekawym miejscu znajdzie się teraz Donald Tusk. A do tego przed nim osobisty udział w szczytach G20 i G7. Za 5 lat (bo zakładam, że po 2,5 roku premier z łatwością uzyska przedłużenie kadencji o kolejne 2,5 roku) Donald Tusk będzie zupełnie innym politykiem. Będzie znał wszystkich najważniejszych na świecie znacznie lepiej niż teraz, będzie znał całą Unię od podszewki, będzie też wciąż ważnym politykiem, reprezentującym najszybciej rozwijający się gospodarczo region Europy o rosnącym znaczeniu, co go znacząco odróżnia od van Rompuya.

Co do poglądów, to nowa funkcja Tuska nie wymaga od niego prezentowania żadnych osobistych poglądów na zewnątrz. Ale już w pierwszym przemówieniu widać, że chce pozbyć się łatki „człowieka Angeli Merkel” i przesunąć bardziej na środek wspominając o francuskich socjalistach, Hollandzie i polityce wzrostu. Ustawiać się w środku spektrum poglądów akurat Donald Tusk potrafi robić perfekcyjnie, a to w UE ogromny atut. Dlatego moim zdaniem za 5 lat Tusk może być faworytem w wyścigu do fotela nowego szefa Komisji Europejskiej. Oczywiście, pod warunkiem że kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego wygra EPP.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Amerykański dziennik "The Wall Street Journal" pisze o "najgłupszej wojnie handlowej w historii", omawiając skutki, jakie pociągną ze sobą cła nałożone przez Donalda Trumpa na Meksyk i Kanadę. Gazeta wskazuje, że negatywne konsekwencje tych działań odczują sami Amerykanie. Ekonomiści w rozmowie z CNN wskazują z kolei, że amerykańskie rodziny dotknie wzrost cen w sklepach spożywczych.

"Najgłupsza wojna handlowa w historii". Eksperci o tym, w kogo uderzą cła Trumpa

"Najgłupsza wojna handlowa w historii". Eksperci o tym, w kogo uderzą cła Trumpa

Źródło:
"The Wall Street Journal", CNN

Miliarder Elon Musk, stojący na czele amerykańskiego Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), zapowiedział likwidację największej na świecie agencji pomocowej United States Agency for International Development (USAID). Jak wyjaśnił, wspomniana instytucja jest "nie do naprawy".

Musk zapowiedział likwidację największej na świecie agencji pomocowej

Musk zapowiedział likwidację największej na świecie agencji pomocowej

Źródło:
PAP

Premier najludniejszej prowincji Kanady nakazał wycofanie ze sklepowych półek alkoholu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Decyzja władz Ontario to reakcja na cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wyrzucają amerykański alkohol ze sklepów. "Nigdy nie było lepszego momentu"

Wyrzucają amerykański alkohol ze sklepów. "Nigdy nie było lepszego momentu"

Źródło:
"The Independent"

Liczba ludności Polski w 2024 roku spadła poniżej poziomu 37,5 miliona osób, a liczba urodzeń była najniższa od zakończenia drugiej wojny światowej - przekazał Główny Urząd Statystyczny. - Do spadku liczby urodzeń mogły przyczynić czynniki takie jak COVID-19, a następnie wojna w Ukrainie, które wzbudziły niepewność wśród osób młodych - oceniła w rozmowie z tvn24.pl prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej.

"Sytuacja Polski pozostaje trudna". Potrzebne jest ostre hamowanie

"Sytuacja Polski pozostaje trudna". Potrzebne jest ostre hamowanie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że po wyborach prezydenckich nastąpi "rekonstrukcja rządu, i pewnie będzie mocna". O potencjalnych zmianach mówił także w rozmowie z dziennikarzami marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Rozumiem, że jeżeli będą jakieś decyzje podejmowane, to wszyscy będą pamiętali, że to rząd koalicyjny - podkreślał.

Wicepremier zapowiada "mocną" rekonstrukcję rządu

Wicepremier zapowiada "mocną" rekonstrukcję rządu

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w styczniu 2025 roku wyniósł 48,8 punktu - przekazał S&P Global. Dodał, że "tempo, w jakim pogarszały się warunki gospodarcze w przemyśle spowolniło, a prognozy uległy poprawie".

Polski przemysł pod kreską. To już 33. miesiąc z rzędu

Polski przemysł pod kreską. To już 33. miesiąc z rzędu

Źródło:
PAP

W 2023 roku w służbach resortu spraw wewnętrznych i administracji doszło do niespotykanej w dotychczasowej historii liczby zwolnień, co przyczyniło się do niskiego ukompletowania stanu kadr w 2024 roku - przekazał w odpowiedzi na interpelację poselską Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA.

"Niespotykana w dotychczasowej historii liczba zwolnień"

"Niespotykana w dotychczasowej historii liczba zwolnień"

Źródło:
tvn24.pl

Złoty rozpoczyna tydzień przeceną po decyzjach Donalda Trumpa. Prezydent USA podpisał rozporządzenie nakładające cła na towary z Kanady, Meksyku i Chin.

Złoty traci siły po decyzjach Trumpa

Złoty traci siły po decyzjach Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca zgarnął dwa miliony złotych. Jeszcze wyższa wygrana padła w grze Eurojackpot. Totalizator Sportowy podał, w których miastach padły wygrane.

Kolejna szóstka w Lotto i duża wygrana w Eurojackpot. Wiemy, gdzie padły

Kolejna szóstka w Lotto i duża wygrana w Eurojackpot. Wiemy, gdzie padły

Źródło:
tvn24.pl

W IV kwartale ubiegłego roku w większości dużych miast ceny mieszkań z drugiej ręki spadły w porównaniu z III kwartałem - wynika z najnowszego raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Sytuacja rynkowa zmusza sprzedających na rynku wtórnym do negocjacji cenowych.

"Nerwowość sprzedających" na rynku wtórnym. Obniżki w największych miastach

"Nerwowość sprzedających" na rynku wtórnym. Obniżki w największych miastach

Źródło:
PAP

W 2024 roku padł rekord wykreślonych spółek z Krajowego Rejestru Sądowego. Zawieszono także najwięcej w historii indywidualnych działalności gospodarczych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - poinformował w poniedziałek "Puls Biznesu".

Firmy w Polsce zwijają żagle. Padł rekord

Firmy w Polsce zwijają żagle. Padł rekord

Źródło:
PAP

Trwają rozmowy w sprawie wydłużenia naboru wniosków i zwiększenia budżetu w programie Mój Prąd 6.0 - przekazała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że decyzja w tej sprawie może zapaść w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Trwają rozmowy na temat przedłużenia programu

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Trwają rozmowy na temat przedłużenia programu

Źródło:
PAP

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Mówi, że to największe zagłębie sadownicze Europy, że to duży biznes wspierany przez polityków i że sadownicy walczą o pracowników. Potrzebują rąk do pracy, bo owoce nie mogą gnić. - Oferują na przykład raz na tydzień worek ziemniaków, chleb, cebulę, wodę w zgrzewkach. Może nie dają umowy, ale w ten sposób pokazują, że warto u nich pracować - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracowników sezonowych.

"Na truskawkach nie ma opcji, aby z kimś dłużej porozmawiać. No chyba że zacznie padać deszcz"

"Na truskawkach nie ma opcji, aby z kimś dłużej porozmawiać. No chyba że zacznie padać deszcz"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

Źródło:
PAP

W budżecie musi znaleźć się pół miliarda złotych na budownictwo społeczne. Trzeba znaleźć je gdzieś indziej - tak dyskusję między ministrami skomentował w niedzielę marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Szefowa resortu funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i minister rozwoju Krzysztof Paszyk od soboty wymieniają się wpisami na mediach społecznościowych o wydatkach na budownictwo. Chodzi o pół miliarda, które miały być w funduszu mieszkaniowym, jednak wydano je na potrzeby mieszkaniowe powodzian.

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Dyrektorka Muzeum Luwru Laurence Des Cars zapowiedziała wprowadzenie oddzielnego biletu pozwalającego zobaczyć słynną Mona Lisę. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek, że Gioconda otrzyma własne, dedykowane pomieszczenie w Luwrze. To najsłynniejsze muzeum na świecie czeka gruntowny remont, który potrwa do 10 lat.

Luwr wprowadzi specjalny bilet na oglądanie Mona Lisy

Luwr wprowadzi specjalny bilet na oglądanie Mona Lisy

Źródło:
PAP, CNN

Volkswagen pozwał władze Indii o uchylenie "niewiarygodnie ogromnego" żądania podatkowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów. Jak wynika z dokumentów sądowych niemiecki koncern argumentuje, że żądanie to jest sprzeczne z przepisami New Delhi dotyczącymi opodatkowania importu części samochodowych i utrudni realizację planów biznesowych firmy.

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Źródło:
Reuters

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Holenderska agencja ochrony prywatności AP poinformowała w piątek, że wszczyna dochodzenie w sprawie praktyk gromadzenia danych przez chińską firmę DeepSeek. Zaapelowano do holenderskich użytkowników o ostrożność w korzystaniu z oprogramowania tej firmy.

Chińska sztuczna inteligencja pod lupą. Holendrzy zbadają DeepSeek

Chińska sztuczna inteligencja pod lupą. Holendrzy zbadają DeepSeek

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump obiecywał Amerykanom, że obniży ceny żywności. Tymczasem od 1 lutego zaczęły obowiązywać cła na produkty z Meksyku i Kanady w wysokości 25 procent. Jak zauważa CNN państwa te odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu, by półki sklepów spożywczych w USA były pełne.

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Źródło:
CNN

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Rok 2024 był dla Turcji rekordowy pod względem liczby gości i przychodów z turystyki - podały w piątek tureckie media. Turcję odwiedziło 52,6 milionów zagranicznych turystów. Największą grupę gości z zagranicy stanowili Rosjanie - 6,7 milionów.

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Źródło:
PAP

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Meksyk ma plan A, plan B i plan C na wypadek, gdyby przywódca USA Donald Trump zrealizował swoje zapowiedzi i nałożył 25-procentowe cła – oświadczyła w piątek prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum, podkreślając, że jej rząd zachowuje "chłodną głowę" w oczekiwaniu na ruch Waszyngtonu.

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

Źródło:
PAP

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zmniejszenie powierzchni gruntów rolnych w kraju o ponad 10 procent do 2050 roku. Największe cięcia mają dotyczyć pastwisk, a mieszkańcy kraju będą zachęcani do redukcji spożycia mięsa – podał w piątek "The Guardian".

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Źródło:
PAP, The National