Gorsze nastroje panują wśród chińskich przedsiębiorstw. W sierpniu pierwszy raz od siedmiu miesięcy indeks PMI określający koniunkturę w sektorze produkcji spadł do 51,1 punktów. W lipcu wynosił 51,7. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
Słabsza niż oczekiwano koniunktura w sektorze produkcji przemysłowej może oznaczać, że krajowa gospodarka traci impet i będzie wymagać więcej bodźców ze strony rządowej.
Złe wyniki
"Sierpniowy indeks PMI spadł pierwszy raz od siedmiu miesięcy, do 51,1 punktów. W poprzednim miesiącu wynosił 51,7 punktów" - podaje Narodowe Biuro Statystyki. Ekonomiści również spodziewali się spadku, ale szacowali, że indeks PMI zatrzyma się na poziomie 51,2.
- Odczyt PMI sugeruje, że gospodarka będzie rosnąć wolniej. To efekt spowolnienie w inwestycjach oraz zastoju w sektorze nieruchomości. Brakuje też polityki zrównoważonego wsparcia ze strony władz - mówi Julian Evans-Pritchard, ekonomista w Capital Economics.
- Warunki ekonomiczne są gorsze. W najbliższych miesiącach można spodziewać się spowolnienia - dodaje.
Jest gorzej?
Tymczasem bank HSBC poinformował, że według jego badania w Chinach spadła również aktywność przemysłowa. Ostateczny odczyt PMI za sierpień spadł do 50,2 z 51,7 w lipcu.
To najniższy poziom od trzeci miesięcy. Badanie HSBC Group mierzy aktywność w mniejszych chińskich fabrykach.
Autor: msz/ / Źródło: BBC