Najnowsze

Najnowsze

Przegląd prasy: W 2014 roku przepracujemy 250 dni 

Blisko 2 tysiące godzin spędzi w pracy polski pracownik, który nie będzie chorował i nie pojedzie na wakacje. W 2014 roku zatrudnieni przepracują 250 dni, a przez 115 będą odpoczywać - wyliczył "Dziennik Gazeta Prawna".

Internet wypiera tradycję? Boxing Day w wersji cyfrowej

Sklepy w Wielkiej Brytanii są dziś oblegane od rana, ponieważ - jak co roku - łowcy okazji mają swoje święto, czyli tzw. Boxing Day. Jednak jak przekonują analitycy, w tym roku spora część klientów wyprzedaży przeniesie się do Internetu, żeby uniknąć kolejek.

Rosną ceny domów w Stanach Zjednoczonych

Ceny domów w Stanach Zjednoczonych wzrosły w październiku o 0,5 proc. - podała w komunikacie organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight. Spadła natomiast sprzedaż nowych domów.

Złotego w 2014 roku czeka stabilizacja

Pod koniec przyszłego roku złoty może osiągnąć "psychologiczny" poziom 4 zł za jedno euro. Kurs polskiej waluty powinien się stabilizować względem dolara i euro - prognozuje analityk Marcin Kiepas z Admiral Markets Polska.

Za rok ruszy Euroazjatycka Unia Gospodarcza

Rosja, Białoruś i Kazachstan uzgodniły we wtorek zasady, na jakich będzie funkcjonowała Euroazjatycka Unia Gospodarcza (EUG). Nowa struktura integrująca te trzy kraje powstanie 1 stycznia 2015 roku.

MON wstępnie za samolotami Włochów. Oferta warta ponad 1 mld zł

W przetargu na system zaawansowanego szkolenia pilotów, w tym nowe samoloty szkolne, wstępnie wybrano ofertę złożoną przez włoską firmę Alenia Aermacchi - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. Włoska oferta za prawie 1,168 mld zł okazała się lepszą od propozycji BAE Systems (ponad 1,754 mld zł) i Lockheed Martin UK (niecałe 1,803 mld zł).

Auto z "kratką" - projekt zmian w przepisach do konsultacji

Projekt zmian w przepisach o VAT, dotyczący m.in. odliczenia podatku od samochodów osobowych i paliwa do nich, został w poniedziałek skierowany do konsultacji. Opublikowano go też na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak informowaliśmy, od stycznia 2014 roku przedsiębiorcy będą mogli kupić firmowe samochody o 23 proc. taniej. Wszystko dlatego, że rząd nie zdąży do końca br. przygotować nowych przepisów.

Unia dołoży ponad 250 mln euro na kanalizacje i oczyszczelnie ścieków

Komisja Europejska zaakceptowała w poniedziałek wykorzystanie unijnych funduszy w trzech projektach zarządzania gospodarką wodno-ściekową: w Czechowicach-Dziedzicach, w Żywcu i w Gorzowie Wielkopolskim. Wartość inwestycji to 406,2 mln euro, udział środków unijnych z Funduszu Spójności wyniesie w nich 253,7 mln euro.

Apple podpisał umowę z China Mobile. Giełda zadowolona

W poniedziałek amerykańskie rynki rosły na fali informacji o podpisaniu przez Apple umowy z China Mobile. Zyskały główne amerykańskie indeksy - Dow Jones, Standard & Poor's i Nasdaq. W górę poszły zarówno notowania samego Apple'a, jak i notowanego na giełdach w Stanach operatora China Mobile.

Polski biznes w Rosji

Polskie firmy w Rosji kojarzone są z dobrą jakością - mówił w TVN CNBC Jan Mikołuszko, prezes Unibepu. Co więcej w Rosji pojawiła się liczna klasa średnia, która ma dostęp do kredytu i oczekuje m.in. porządnych mieszkań. Prezes dodaje jednak, że nadal nie ryzykowałby wchodzenia w publiczne zamówienia w tym kraju.

NBP: więcej miejsc pracy i pracujących, ale bezrobocie nie spada

Popyt na pracę w Polsce powoli wzrasta, ale zjawisko to nie przekłada się jeszcze na wyraźny spadek bezrobocia - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu o rynku pracy za trzeci kwartał 2013 roku, przygotowanego przez Narodowy Bank Polski. NBP informuje, że coraz wolniej rośnie aktywność osób w wieku przedemerytalnym, która dotychczas napędzała wzrost podaży pracy w gospodarce.

100 lat FED

Amerykańska Rezerwa Federalna obchodzi 100 rocznicę powstania. FED to najpotężniejsza instytucja finansowa świata. Niedawno zapowiedziała, że w 2014 roku ograniczy skup aktywów. O wpływie tej zmiany na rynki finansowe mówił Marcin Kiepas, szef analityków Admiral Markets.

Eurostat: UE biednieje, w Polsce rośnie rozwarstwienie

Ponad 40 proc. mieszkańców Unii Europejskiej żyje od pensji do pensji lub od zasiłku do zasiłku. Gdyby zdarzyły się nieprzewidziane wydatki nie potrafiliby im sprostać. Z nagłą potrzebą wysupłania oszczędności nie poradziłaby sobie ponad połowa Polaków - informuje Eurostat.

Marek Woszczyk nowym szefem PGE

Marek Woszczyk został w poniedziałek prezesem PGE - poinformowała Grupa w komunikacie. 11 grudnia 2013 roku Woszczyk zrezygnował z funkcji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. PGE poinformowała też w poniedziałek w komunikacie o wyborze trzech wiceprezesów spółki.