Najnowsze

Najnowsze

Rosjan najbardziej dotykają te sankcje, które sami na siebie nałożyli

Rosja sama sobie szkodzi - uważa Christopher A. Hartwell, prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską i USA są mało skuteczne. Prezydent Władimir Putin i jego otoczenie nie mają problemu z dostępem do francuskiego foie gras, włoskiego wina czy aut Maserati, a społeczeństwo rosyjskie może sporo wytrzymać. Zdecydowana większość sankcji, które mają wpływ na Rosję, to te, które ten kraj nałożył na siebie sam.

Co czeka nas w nowym roku i dokąd zmierza Rosja? Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Dziś ostatni dzień 2014 roku. W TVN24 Biznes i Świat będziemy podsumowywać najważniejsze wydarzenia na świecie i w gospodarce. Przyjrzymy się również zmianom w kredytach hipotecznych, a także przeanalizujemy protesty w Moskwie, do których doszło wczoraj po ogłoszeniu skazującego wyroku na rosyjskim opozycjoniście Aleksieju Nawalnym.

Energetyczny szok na Ukrainie. Rząd urynkowi ceny gazu i prądu

Ukraina zamierza urynkowić ceny gazu i energii elektrycznej. Taka decyzja może oznaczać podwyżki. Ale premier zapewnił, że najbardziej potrzebujący otrzymają rekompensaty. - Nie możemy wywołać katastrofy humanitarnej, bo jeśli ludziom zostanie odcięty prąd i gaz, to pozamarzają. Nie możemy do tego dopuścić, ale pieniądze zarezerwowane przez rząd na zasiłki, dotacje i emerytury zostaną pomniejszone o koszty gazu i energii elektrycznej - tłumaczy Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy.

Forum w Davos bez przywódców Rosji? Putin znów nie pojedzie na ekonomiczny szczyt

Przywódcy Rosji raczej nie pojadą do Davos na 45. Światowe Forum Ekonomiczne. Na razie nie wiadomo, kto będzie tam reprezentować Federację Rosyjską. Poprzednio Putin był na tym szczycie w 2009 roku. Do Davos wybierają się natomiast przedstawiciele rosyjskich banków państwowych objętych sankcjami nałożonymi na Rosję przez USA i Unię Europejską.

Bielecki: Rosjanie mocno odczują sankcje. Koszty życia idą w górę

Inflacja będzie dwucyfrowa. Mówią o tym sami Rosjanie. Przełoży się to na ceny bardziej podstawowych produktów. W 2015 roku koszty życia w Rosji pójdą w górę - mówił w programie “Fakty po Faktach“ Jan Krzysztof Bielecki, odchodzący szef Rady Gospodarczej przy Premierze. Dodał, że dziś skutki sankcji nałożonych przez Zachód na Moskwę za jej agresję na Ukrainę, odczuwają głównie oligarchowie. A pozostali Rosjanie mocno doświadczą ich skutków w nadchodzącym roku.

Szampany staniały. Pijemy ich coraz więcej

Polacy częściej sięgają po wina musujące bez szczególnej okazji, a jakość spożywanych trunków w ostatnich latach znacząco wzrosła. Wraz z większym popytem na szampana rośnie jego sprzedaż, a szacunki ekspertów pokazują, że będzie jeszcze lepiej.

"Świat", 30.01

Bilans ofiar po stronie afgańskich sił bezpieczeństwa i cywilów w tym roku jest najwyższy od początku wojny rozpoczętej w 2001 roku. W 2014 roku zginęło około 5 tys. afgańskich policjantów i żołnierzy, i ponad 1500 cywilów. Afganistan i Pakistan to miejsce niekończących się konfliktów. Jak potoczą się losy tych regionów? Gościem programu "Świat" był reporter Wojciech Jagielski, autor m.in książki "Modlitwa o deszcz".

Świat Technologii: Polska podbija kosmos

Branża kosmiczna ma wszelkie warunki, aby się w Polsce rozwijać. Udział naszego kraju w najważniejszych tegorocznych misjach był znaczący. Wysłaliśmy na orbitę Heweliusza, czyli drugiego satelitę naukowego z serii BRITE i mieliśmy czynny udział w pierwszym w historii ludzkości lądowaniu na komecie - uważa prof. Marek Banaszkiewicz, szef Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.

Przełomowy rok dla ropy. Benzyna po 4 zł? “Taka cena jest możliwa“

To bez wątpienia był przełomowy rok dla rynku ropy naftowej. Dziś za baryłkę tego surowca płacono niewiele ponad 53 dolary. A jeszcze w połowie roku ropa WTI kosztowała ponad 100 dolarów za baryłkę. Na takiej obniżce zyskali też kierowcy, którzy mniej płacą za paliwo. Mogą liczyć na dalsze spadki cen?

Ptasia grypa w Japonii. 37 tys. kur pod nóż

Japońskie władze nakazały we wtorek wybicie 37 tys. sztuk drobiu hodowanego na fermie na wyspie Honsiu, po tym gdy testy potwierdziły, że pojawił się tam wirus ptasiej grypy H5. Jest to już trzecie ognisko tej choroby wykryte w Japonii w ciągu miesiąca.

NBP: gospodarka słabsza, ale na rynku pracy jest coraz lepiej

W III kwartale 2014 r., mimo gorszych danych z gospodarki, widoczna była dalsza poprawa na rynku pracy - wynika z opublikowanego we wtorek przez Narodowy Bank Polski kwartalnego raportu o rynku pracy. Jednak według banku centralnego wzrost zatrudnienia dotyczył jedynie pracujących na podstawie umów czasowych oraz osób samozatrudnionych poza rolnictwem.

PGNiG kupi 6 koncesji. Wyda na nie ok. 400 mln złotych

Wszystkie warunki zawieszające umowy, na mocy której PGNiG kupi udziały w pakiecie czterech złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym zostały spełnione, a ostateczna płatność w gotówce wyniesie ok. 400 mln zł (843 mln NOK) - poinformowało PGNiG w komunikacie.

PKP będzie budować. Utworzyła spółkę deweloperską

Grupa PKP powołała w swojej strukturze spółkę Xcity Investment, która będzie realizowała, wspólnie z firmami zewnętrznymi, projekty deweloperskie i inwestycyjne na terenach kolejowych - poinformował we wtorek w Warszawie członek zarządu PKP S.A. Jarosław Bator.

Rząd ochroni przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi? Komórki i laptopy pod lupą

Uszczelnienie systemu rozliczeń VAT jest niezbędne również dla budżet państwa, który ponosi z tego powodu straty - przekonuje rząd. I wprowadza mechanizm odwróconego obciążenia VAT-em w przypadku m.in. telefonów komórkowych, laptopów, notebooków czy konsoli do gier. Takie zmiany przewiduje projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, który dziś przyjął rząd.

Miliardy na walkę z ebolą. Wirus zabija i ludzi, i gospodarkę

3-4 mld dolarów - tyle będzie w 2015 roku kosztowała walka z ebolą - wynika z danych opublikowanych przez Bank Światowy. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dotąd ponad 7,8 tys. osób umarło w wyniku zarażenia śmiercionośnym wirusem. Blisko 40 proc. zachorowań kończyło się zgonem. Jednak wirus ebola odbija się także na kondycji krajowych gospodarek w Afryce Zachodniej. - Najmocniej ucierpiało górnictwo, bo uniemożliwiono eksport surowców zamykając niektóre granice. Są już pierwsze przypadki zamkniętych kopalń - uważa Daniel Richards, analityk Business Monitor International. Wirus uderza też w sektor turystyczny oraz w... edukację.

Rafał Hirsch: czy Grecja uratuje strefę euro?

Parę dni przed końcem 2014 roku poznaliśmy jedno z najważniejszych wydarzeń roku 2015. Grecja będzie mieć przyspieszone wybory parlamentarne, a to może początek większych zmian w strefie euro i to nawet zmian na lepsze.