Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego w poniedziałek w Katowicach rozpocznie się VII Europejski Kongres Gospodarczy. Podczas sesji i dyskusji Kongresu wystąpi m.in. czworo komisarzy Unii Europejskiej. Patronami medialnymi wydarzenia są TVN24 Biznes i Świat oraz TVN24.
Wśród tematów wiodących Kongresu w tym roku znajdą się m.in.: szanse wynikające z unijnych inwestycji, wdrażanie innowacji w przemyśle i gospodarce, a także problemy energii, klimatu i przemysłu.
To m.in. za te kwestie odpowiadają zaproszeni unijni komisarze: Carlos Moedas (ds. badań, nauki i innowacji), Miguel Arias Canete (ds. działań w dziedzinie klimatu i energii), Elżbieta Bieńkowska (ds. rynku wewnętrznego) oraz Jyrki Katainen (ds. miejsc pracy, wzrostu i inwestycji; wiceprzewodniczący KE).
Innowacyjność kluczowa
Do wątków przewodnich tegorocznego spotkania ma nawiązywać inauguracyjne wystąpienie Bronisława Komorowskiego: "Nie ma konkurencyjności bez innowacyjności". Przed jego wygłoszeniem prezydent ma m.in. rozmawiać z wiceprzewodniczącym KE. Wśród gości EKG ma znaleźć się również ponad 20 ministrów i wiceministrów rządu polskiego, a także kilkunastu przedstawicieli rządów innych krajów. Do Katowic przyjechać mają m.in. były prezydent Niemiec Horst Koehler, mer Kijowa Witalij Kliczko czy rosyjski deputowany, który jako jedyny nie głosował za włączeniem Krymu do Rosji, Ilja Ponomariow. Jedną z osobistości, której udział w Kongresie potwierdzono w ostatnich dniach, jest przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej Nkosazana Dlamini-Zuma. W dyskusjach poświęconych globalnym rynkom i możliwościom z nimi związanym uczestniczyć mają m.in. ministrowie odpowiedzialni za stosunki zagraniczne, handel, przemysł, rolnictwo z Senegalu, Kenii i Tanzanii, a także wiceminister spraw zagranicznych Chin.
Dyskusje o gospodarce i ekonomii
Łącznie zaplanowano blisko 100 specjalistycznych sesji i paneli poświęconych konkretnym gałęziom ekonomii i gospodarki. Obok przedstawicieli globalnego biznesu (w tym roku m.in. ArcelorMittal, Fujitsu, ING, Kapsch, Siemens), największych polskich firm (m.in. Grupa Azoty, Enea, Lotos, Orlen, PGE, PKP, Tauron) i mniejszych przedsiębiorstw występować w nich będą eksperci, naukowcy oraz praktycy poruszanych zagadnień. Nowością Kongresu ma być większa niż dotąd rola młodych ludzi, którzy mają m.in. aktywnie brać udział w panelach czy specjalnych wykładach w ramach projektu "EEC – Liderzy Przyszłości". Z uczestnikami tego przedsięwzięcia w poniedziałek ma spotkać się m.in. Bronisław Komorowski. Kongres po raz pierwszy odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK). To zbudowana za 333,7 mln zł (w tym 182,2 mln zł z UE) jedna ze sztandarowych inwestycji samorządu Katowic. Centrum jest połączone z halą Spodek, obok działa nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia; w pobliżu do oficjalnego otwarcia przygotowuje się też nowe Muzeum Śląskie. Wszystkie te obiekty tworzą tzw. Kwartał Kultury. Otwarcie Kongresu odbędzie się w wydzielonej jednej trzeciej sali wielofunkcyjnej. Pozostała jej część ma być zaaranżowana m.in. jako przestrzeń spotkań. Kongresowe sesje rozplanowano w wydzielonych częściach głównej sali, w dużej sali audytoryjnej, sali balowej i salach konferencyjnych MCK – w jednym czasie będzie mogło odbywać się w nich 17 różnych paneli i dyskusji. Podczas imprezy w obiekcie będą jeszcze miejsca do spotkań dwustronnych. Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 r., jest grupa PTWP SA. Każdego roku w Kongresie bierze udział 6 tys. osób, w tym kilkuset panelistów - polityków, przedsiębiorców i ekspertów.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: eecpoland.eu