Najnowsze

Najnowsze

KNF proponuje rewolucję ws. „frankowiczów”. Banki ulżą kredytobiorcom?

Szef Komisji Nadzoru Finansowego zaproponował nowe rozwiązanie, które część osób określa jako rewolucyjne. To przewalutowanie zaciągniętego kredytu z franka szwajcarskiego na złotówki po kursie z dnia zawarcia umowy kredytowej. Jednocześnie szef KNF stawia jeden warunek: kredytobiorca musiałby zwrócić bankowi to, co zarobił dzięki zaciągnięciu pożyczki w walucie Szwajcarii, a nie w złotówkach. Posiadacze kredytów gorączkowo rzucają się do obliczeń. W tym samym czasie, nie czekając na końcowe ustalenia, część banków już idzie na rękę ofiarom szalonego franka. Szczegóły w materiale “Faktów” TVN.

Portugalia spłaci przed terminem część pakietu pomocowego

Portugalia spłaci przed terminem opiewające na 26 mld euro kredyty, które otrzymała w 2011 r. od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach liczącego 78 mld euro pakietu pomocowego - ogłosiła w środę minister finansów Maria Luis Albuquerque w Lizbonie.

"Biznes dla Ludzi", 21.01

Ujemna stopa oprocentowania i jak z tego skorzystać; rozliczanie podatkowe zysków i strat z konta walutowego; spłacanie kredytu bezpośrednio we franku - aneks do umowy; upadłość konsumencka - o tym w specjalnym programie “Sposób na franka” mówił Paweł Blajer.

Przewalutowanie pomysłem na franka? Stypułkowski: propozycja brzmi rozsądnie, ale do decyzji daleko

- Jesteśmy na takim etapie, gdy mamy do czynienia z festiwalem różnych propozycji. Ta propozycja jest spójna w tym sensie, że - jak wiemy - wielu klientów, którzy wzięli kredytu we frankach efektywnie, w relacji do klienta złotowego, są wygrani. Słyszałem, że przy porównywalnych kwotach to są różnice rzędu kilkunastu tys. zł. Nie ma przesłanek do tego, żeby tych klientów traktować inaczej - podkreślił w “Bilansie” w TVN24 Biznes i Świat prezes mBanku Cezary Stypułkowski. I dodał: - Z punktu widzenia sprawiedliwościowego propozycja, którą sformułował przewodniczący Jakubiak brzmi rozsądnie. Daleko jest do tego, aby podjąć takie decyzje, ale ta propozycja do mnie przemawia w kategoriach sprawiedliwościowych.

Milion w portfelu, 21.01

Gościem “Miliona w portfelu” był Jarosław Antonik z KBC TFI. Jego portfel wzrósł o 34,74 proc. - Dały zarobić akcje zagraniczne, ekspozycja na amerykańskie spółki IT i chiński rynek - komentował uczestnik.

Niemiecka płaca minimalna bije w polskich przewoźników. Kopacz rozmawiała z Merkel

Ewa Kopacz rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji przewoźników, w związku z nowymi przepisami o płacy minimalnej w Niemczech. Polskie firmy transportowe obawiają się, że te przepisy będą oznaczały dla nich ogromne straty. - Angela Merkel zadeklarowała, że podejmie kroki niezbędne do tego, aby doszło do spotkania ministrów pracy i transportu z Polski i Niemiec - informuje rzeczniczka prasowa Ewy Kopacz.

Jastrzębska Spółka Węglowa wypowiedziała porozumienia zbiorowe. Będą strajki?

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) wypowiedziała trzy porozumienia zbiorowe zawarte ze związkami zawodowymi – podał w środę zarząd spółki. Chce m.in. zamrożenia płac w 2015 r., zmniejszenia deputatu węglowego oraz rezygnacji z dopłat do zwolnień lekarskich. Plan naprawczy ma na celu poprawienie kondycji spółki i utrzymanie tysięcy miejsc pracy.

Przewalutowanie i dopłata sposobem na kredyt? Sprawdź, ile trzeba by dopłacić

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak ogłosił pomysł na rozwiązanie kłopotu “frankowiczów” z coraz wyższymi ratami. Osoba, która zaciągnęła kredyt walutowy, mogłaby go przewalutować na złote - nawet po kursie z dnia wzięcia kredytu, ale musiałaby dopłacić różnicę między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniósłby, gdyby od początku był to kredyt złotowy. - To bardzo wstępna propozycja, która jest odpowiedzią na pomysły pojawiające się w ostatnim czasie w debacie publicznej - poinformował w korespondencji z tvn24bis.pl Maciej Krzysztofek, rzecznik prasowy KNF. Specjalnie dla TVN24 Biznes i Świat analityk obliczył, ile "przeciętny" "frankowicz" musiałby dopłacić.

Co dalej ze śląskimi kopalniami? Ratunkiem może być prywatyzacja

O trudnej sytuacji rodzimego górnictwa mówi się od lat. Coraz trudniejsze warunki wydobycia a jednocześnie nadpodaż węgla i spadające ceny surowca na światowych rynkach (potęgowane również presją ze strony spadających cen ropy) sprawiają, że możemy mówić o zapaści tego sektora w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości – bez radykalnych zmian nie ma, co myśleć o poprawie.

Za mało masła w maśle. Gigantyczna kara dla znanego producenta

Od 80 do 90 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego - tak powinien wyglądać skład masła. Prezes UOKiK ustalił, że masło produkowane przez Masmal Dairy było zafałszowane tłuszczem roślinnym, a producent wprowadza klientów w błąd. Nałożona w decyzji kara to ponad 1,4 mln zł.

Australijski gigant tnie wydobycie gazu z łupków. Przez tanią ropę

Australijski gigant wydobywczy BHP poinformował o redukcji wydobycia gazu łupkowego o 40 proc.. To nie jedyna spółka z branży, która zapowiedziała cięcia. Przyczyną są spadające ceny ropy naftowej na światowych rynkach, zmniejszające opłacalność kosztownego wydobycia z łupków.

Najpopularniejsze hasło 2014 roku. "123456"

Firma SplashData opublikowała raport 25 najpopularniejszych haseł, które wyciekły do sieci na przestrzeni minionych 12 miesięcy. Okazuje się, że wobec wzrastającej liczby cyberataków, ludzie nadal słabo zabezpieczają dostęp do swoich kont.

Przewalutowanie z dopłatą sposobem na franka? Przełomowy pomysł szefa KNF

Osoba, która zaciągnęła kredyt walutowy, mogłaby go przewalutować na złote nawet po kursie z dnia wzięcia kredytu - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" i radiową "Trójką" przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. Zaznaczył jednak, że kredytobiorca musiałby spełnić jeden warunek: pokryć różnicę między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniósłby, gdyby od początku był to kredyt złotowy. To pierwszy raz, gdy państwowy urzędnik mówi o tak daleko idącym rozwiązaniu.

Toyota i Volkswagen sprzedały najwięcej aut w 2014 roku

Japoński koncern motoryzacyjny Toyota sprzedał w 2014 roku 10,2 mln samochodów na całym świecie, nieznacznie wyprzedzając drugiego w tym zestawieniu niemieckiego Volkswagena z 10,1 mln sprzedanych aut - poinformowała w środę agencja Associated Press. Na trzecim miejscu znalazł się General Motors, który w 2014 roku sprzedał 9,9 mln samochodów.

"Świat technologii": Polska superwieprzowina. O 40 proc. mniej kaloryczna

O 40 proc. mniej kalorii, więcej witamin i składników mineralnych, mało niezdrowych tłuszczów i prawie w ogóle alergenów. Taka jest wieprzowina wyprodukowana dzięki technologii, która powstała w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. O jej szczegółach w "Świecie technologii" opowiadała prof. Agnieszka Wierzbicka z SGGW.

Niebawem rewolucja w OC

Wkrótce łatwiej będzie naprawić auto po stłuczce z cudzej winy. Ubezpieczyciele są już prawie gotowi do uruchomienia systemu bezpośredniej likwidacji szkód (BLS) – pisze "Puls Biznesu".