Najnowsze

Najnowsze

"Świat", 10.01

W specjalnym programie "Świat" po zamacham we Francji Jacek Stawiski wraz z gośćmi: Aleksandrem Smolarem, prezesem Fundacji Batorego i Wawrzyńcem Smoczyńskim z "Polityki Insight" rozmawiał o wydarzeniach w Paryżu.

Górnicy oburzeni. Po dwóch godzinach zerwali negocjacje z rządem

Bez porozumienia rządu ze związkowcami. Po blisko dwóch godzinach negocjacje w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zostały zerwane. Rozmowy były poświęcone sytuacji w branży: związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń, co zapowiedział w środę rząd. W zakładach przeznaczonych do zamknięcia trwa protest. - Sytuacja jet krytyczna, chcemy rozmawiać i zostajemy na Śląsku - powiedział po rozmowach Wojciech Kowalczyk. - Rozmowy zostały zerwane z winy strony rządowej - stwierdził z kolei szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Imigranci bez szans na lepsze życie? "Francja ściągnęła ich do pracy, ale nie miała na nich pomysłu"

- Francja nie miała pomysłu na imigrantów. Ich przodków ściągnięto do Francji w określonym celu, Francja wtedy przeżywała gwałtowny wzrost gospodarczy i brakowało rąk do pracy - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat politolog dr Bogdan Pliszka. W jego ocenie "względny sukces" operacji antyterrorystycznej "przypomina trochę sukces tabletki przeciwbólowej, która uśmierzyła ból złamanej ręki”. - Ale ręka nadal jest złamana - dodał.

UE będzie walczyć z rosyjską i islamistyczną propagandą? "Trzeba ją aktywnie rozbrajać"

Dania, Estonia, Litwa i Wielka Brytania wzywają, aby Unia Europejska zaczęła aktywnie zwalczać rosyjską propagandę włączając w to nałożenie za pomocą regulacji represji na media, "które podsycają nienawiść" - pisze EUobserver, który uzyskał dostęp do dokumentu. Został on w piątek wysłany do europejskich stolic. Jego autorzy zwracają też uwagę, że UE używa "przestarzałych kanałów dystrybucji informacji, wysyłając zbyt techniczne i pozbawione emocji" komunikaty.

Chiny rzucają Wenezuelę na kolana? Zwiększają pożyczki i uzależnienie

W ubiegłym tygodniu prezydent Wenezueli Nicolas Maduro spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, aby prosić go o pieniądze. Ten zgodził się na dodatkową pomoc, ale - jak wylicza "Business Insider" - może ona dużo kosztować Wenezuelę. Tym bardziej, że już teraz Chiny powaliły Wenezuelę "na kolana" - czytamy.

"Świat", 09.01

W programie "Świat" analizowaliśmy wydarzenia we Francji. Gościem Jacka Stawiskiego był Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa.

Rosja będzie się domagać od Ukrainy wcześniejszej spłaty długu? "Naruszyła warunki, ale decyzji jeszcze nie ma"

Jest "wysoce prawdopodobne", że Rosja będzie się domagać od Ukrainy wcześniejszej spłaty 3 mld dolarów długu - podaje Reuters powołując się na doniesienia agencji RIA Novosti. - Ukraina naruszyła warunki uzyskania pożyczki w wysokości 3 mld dolarów od Rosji, ale nie ma jeszcze decyzji, czy w związku z tym Moskwa zażąda od Kijowa wcześniejszej spłaty - oświadczył z kolei w sobotę rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

Co czeka polską energetykę do 2030 roku? Karpiński: "będzie oparta na naszym węglu"

- Wysiłki władz skoncentrowane są na tym, żeby bezpieczny system energetyczny działał w oparciu o nasze naturalne zasoby węgla – powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, który w piątek uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród Opolskiej Izby Gospodarczej. Zapowiedział, że ostateczna decyzja ws. kształtu rządowego programu dotyczącego polityki energetycznej ma być znana na przełomie 2017/2018 roku.

Kowalczyk pisze list do górników i jedzie na Śląsk. Czeka na propozycje w sprawie ratowania KW

O pilne przedstawienie planu racjonalnych i możliwych do wdrożenia działań, które ustabilizują sytuację w Kompanii Węglowej, zwrócił się w liście do związków KW pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk. Zgodnie z zapowiedziami, przedstawiciele rządu, w tym pełnomocnik ds. restrukturyzacji węgla kamiennego, pojadą w sobotę na Śląsk, by rozmawiać o naprawie Kompanii Węglowej z samorządami.

Już ponad 2 tys. górników nie wyjechało na powierzchnię

Coraz więcej górników protestuje przeciwko planom likwidacji czterech kopalń Kompanii Węglowej (KW). Według związkowców w piątek wieczorem w podziemnych strajkach w tych zakładach bierze już udział ponad 2 tysiące górników. Na powierzchni protestuje blisko tysiąc kolejnych osób.

Bank Światowy da Białorusi 250 mln dolarów kredytu

Bank Światowy udzieli Białorusi kredytu w wysokości 250 mln dol., m.in. na modernizację drogi Mińsk-Grodno – poinformował w piątek przedstawiciel Ministerstwa Transportu i Komunikacji w Mińsku. Odpowiednie porozumienie zostało podpisane w czwartek.

Jeszcze więcej telewizji. Jest 16 chętnych na ósmy multipleks

W piątek o godz. 15 minął termin składania stanowisk w postępowaniu konsultacyjnym na telewizyjny multiplex 8. Do UKE wpłynęły stanowiska 16 podmiotów zainteresowanych konkursem. Częstotliwości z zakresu 174 – 230 MHz posłużą do poszerzenia oferty telewizji naziemnej.

Rafał Hirsch: ECB nie uratuje strefy euro, skup obligacji nic nie da

Najważniejszym wydarzeniem stycznia w światowej gospodarce może być posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zaplanowane na 22 stycznia, pod warunkiem, że ECB zdecyduje się na ogłoszenie skupu obligacji. Będzie to symboliczny przełom w dziejach strefy euro i symboliczna porażka Niemców, ale zapewne na symbolach się zakończy.

Konsolidacja energetyki z górnictwem. PGE połączy się z Energą a Tauron z Eneą?

Ewa Kopacz zapowiedziała, że decyzja o zlikwidowaniu Kompanii Węglowej i zastąpieniu jej nową spółką doprowadzi do konsolidacji przemysłu energetycznego z przemysłem górniczym. Do końca stycznia resort skarbu państwa ma skończyć prace "nad wyborem optymalnej ścieżki konsolidacji polskiego przemysłu energetycznego". Z nieoficjalnych informacji wynika, że PGE ma połączyć się z Energą a Tauron z Eneą - pisze serwis wysokienapiecie.pl. To pogrąży energetyczne firmy czy je wzmocni?