Najnowsze

Najnowsze

Rząd chce zamknąć kopalnie. "Region straci swojego głównego żywiciela"

Rząd w planie naprawczym dla Kompanii Węglowej zapowiedział likwidację czterech kopalń. Zdaniem ekspertów likwidacja kopalń mocno uderzy w firmy działające w ich otoczeniu. - Region straci swojego głównego żywiciela - uważa Andrzej Szcześniak, ekspert rynku energetycznego. - Cała otoczka producentów dookoła kopalń też będzie miała problemy - zgadza się analityk Paweł Cymcyk z ING.

Brytyjczycy wybierają samozatrudnienie. Przez kryzys?

40 proc. nowych miejsc pracy na brytyjskim rynku począwszy od 2010 roku powstało w efekcie samozatrudnienia. To wyższy wskaźnik wśród krajów Unii Europejskiej. Według Institute for Public Policy Research (IPPR), jest to zarówno powód do optymizmu jak i źródło obaw o kształt rynku pracy.

Obława na północy Francji, terroryści zabici. Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat

Francuska policja przeprowadziła jednoczesne szturmy w Dammartin-en-Goele i we wschodnim Paryżu. Bracia Kouachi zginęli w drukarni, a przetrzymywany przez nich zakładnik został uwolniony. Zginął też napastnik, który wziął zakładników w sklepie koszernym we wschodnim Paryżu. Tam też zginęło co najmniej czworo zakładników. Wydanie specjalne o wydarzeniach we Francji trwa w TVN24 Biznes i Świat.

Ropa w USA nadal drożeje, bo może tam zmaleć jej produkcja

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu spekulacji, że w USA może słabnąć jej produkcja - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 49,61 USD, po zwyżce o 82 centy.

Strajkuje 1,3 tys. górników, protestować będzie cała Kompania Węglowa? “Zabójstwo kopalń, to zabójstwo całego regionu”

Dzisiaj rozpoczynają się masówki we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej. Będą trwały na wszystkich zmianach. W akcji protestacyjnej pod ziemią przebywa łącznie w czterech kopalniach około 1,3 tys. osób - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej “Solidarności”. - Zabójstwo kopalń, to będzie zabójstwo całego regionu. Bez tych kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy nastąpi katastrofa - mówił Grzesik.

Dobry rok dla sprzedawców nowych aut

W 2014 r. w Polsce zarejestrowano po raz pierwszy 372,6 tys. nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych, czyli o 12 proc. więcej niż w 2013 r. To był najlepszy dla sprzedawców nowych aut rok od początku dekady – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Kopacz: sprawę górnictwa chcę załatwić od początku do końca

Chcę sprawę górnictwa załatwić od początku do końca. Niezależnie od tego, jaką polityczną cenę zapłacę - powiedziała w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” premier Ewa Kopacz. - Z pełną świadomością w roku wyborczym podejmuję trudną reformę, zaczynając od Kompanii Węglowej - dodała.

Górnicy nie chcą rozmawiać z rządem. Kolejną noc spędzili w kopalniach

W czterech kopalniach Kompanii Węglowej trwa podziemny protest, w których bierze udział ok. 1000 górników. Związkowcy zapowiedzieli, że nie pojadą na piątkowe spotkanie z pełnomocnikiem rządu ds. górnictwa. W poniedziałek w regionie śląsko-dąbrowskim ma się rozpocząć akcja protestacyjno-strajkowa związana m.in. z rządowym planem dla KW.

Mocne wzrosty na Wall Street. Rynek czeka na ruch EBC

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów z poprzedniej sesji. Dobre nastroje na rynku to efekt oczekiwań, że już niedługo EBC zwiększy program stymulacyjny, a amerykański Fed jeszcze przez kilka miesięcy nie podniesie stóp procentowych.

Do Morskiego Oka bez paragonu

Przedsiębiorcy przewożący turystów dorożkami konnymi pod Rysy nie muszą stosować kas fiskalnych – to odpowiedź wiceminister finansów Agnieszki Królikowskiej na interpelację poselską. Zamieszcza ją „Dziennik Gazeta Prawna”.

"Świat", 8.01

Państwa Zachodu znalazły się w pułapce. Standardy państw demokratycznych nakazują przyjmować ludzi, którzy uciekają przed głodem i wojną. Ale z drugiej strony ci ludzie nie akceptują reguł świata, w którym funkcjonują i stają się jego wrogami - powiedział w programie "Świat" Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych.

Była żona odrzuca czek na miliard dolarów. Chce więcej

Trudno chyba osobie wręczającej czek na 975 milionów dolarów odmówić przyjęcia takiego prezentu. To jednak zrobiła Sue Ann Arnall. Nie przyjęła czeku, który wysłał jej były mąż, potentat paliwowy Harold Hamm. Mężczyzna zgodził się na zapłacenie tej kwoty podczas rozprawy rozwodowej, która zakończyła się w listopadzie ubiegłego roku. Jednak Arnall - z wykształcenia prawniczka i ekonomistka - uważa, że należy jej się więcej. Przekonuje, że w znacznym stopniu przyczyniła się do powstania fortuny jej męża. W międzyczasie Hamm zwrócił się o zmniejszenie kwoty, którą musi przekazać byłej żonie. Utrzymuje, że spadek cen ropy negatywnie odbił się na jego majątku.

Bilans: górnicze strajki, mniejsza dziura budżetowa, mocniejszy rubel

Górnicy nie są zadowoleni z rządowego programu naprawczego dla Kompanii Węglowej i zapowiadają strajki. Deficyt budżetu państwa za 2014 r. był niższy o ponad 17 mld zł od zakładanego w ustawie budżetowej na zeszły rok. Rubel w czwartek odrabiał straty wobec dolara i euro poniesione na początku tygodnia. Komisja Europejska zaproponowała nowy program pomocy makrofinansowej dla Ukrainy o wartości 1,8 mld euro.

Świat technologii: jakie będą samochody przyszłości?

Kierowca może czytać książkę, a nawet uciąć sobie drzemkę - tak przynajmniej twierdzą twórcy samochodów przyszłości. Ludzi za kierownicą mają zastąpić sensory, a trudne parkowanie ma wykonać za nas inteligentny zegarek. Zobaczmy nad czym pracują konstruktorzy.