Najnowsze

Najnowsze

Unia chce innowacji. Telefony stacjonarne będą droższe?

Ogłoszona przez Komisję Europejską deregulacja rynku telefonii stacjonarnej w UE ma wzmocnić firmy telekomunikacyjne, tak by ruszyły z potrzebnymi wielkimi inwestycjami, jednak organizacje konsumenckie obawiają się wzrostu cen za ich usługi.

"Milion w portfelu", 20.10

Gościem poniedziałkowego programu "Milion w portfelu" był Marcin Bilewicz prezes Copernicus Capital. Co miało wpływ na wynik podczas ostatniej odsłony? - pyta Mateusz Walczak.

IBM pozbywa się nierentownych chipów. I dopłaca 1,5 mld dolarów

Koncern oddaje udziały w spółce zajmującej się produkcją półprzewodników. O transakcji mówiło się od jakiego czasu. Amerykański koncern chciał pozbyć się firmy, bo nie osiągała ona oczekiwanych wyników i negatywnie wpływała na wyniki finansowe IBM. Spółkę przejmie fundusz należący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Chiny boją się firm "zombie". Pekin szuka rozwiązania

Ekonomiści są coraz bardziej zaniepokojeni szybko rosnącym poziomem zadłużenia przedsiębiorców w Chinach. I biją na alarm ostrzegając, że jeśli kraj chce uniknąć wzrostu liczby tzw. firm "zombie", konieczne są większe zmiany.

Drób drożeje, ale i tak jest najtańszy

Od początku tego roku rosną ceny detaliczne mięsa drobiowego. Drób podrożał względem wieprzowiny i wołowiny oraz w stosunku do innych gatunków mięs, ale i tak jest najtańszy - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ)

Rosyjscy szpiedzy w Warszawie. "Byli, są i będą"

- Szpiedzy byli, są i będą - komentował ujawnienie zatrzymanie dwóch rosyjskich szpiegów Vincent V. Severski, były oficer wywiadu. Jak dodał Robert Zieliński, dziennikarz tvn24.pl: - Nie było tu żadnej gry służb specjalnych. Tym się różnimy od reżimów, że takie rzeczy należy wyjaśniać opinii publicznej.

Bez rewolucji po synodzie. Komentują Magdalena Ogórek i Jacek Pałasiński

Nowa faza papiestwa, głęboki rozłam w kościelnej hierarchii, wielki przełom w podjęciu kontrowersyjnej tematyki - tak włoska prasa komentuje zakończony w niedzielę synod. Poświęcony on był rodzinie. W jego końcowym dokumencie, ogłoszonym w sobotę w Watykanie, podkreślono, że nie ma żadnych analogii między związkami homoseksualistów a małżeństwami. Synod uznał sprawę komunii dla rozwodników będących w nowych związkach za wymagającą pogłębienia.

Piloci Lufthansy strajkują. Odwołano 40 połączeń z Polską

O godz. 13 rozpoczął się strajk pilotów niemieckich linii Lufthansa, który obejmie loty na krótkich i średnich dystansach. Akcja protestacyjna potrwa do północy we wtorek. Jest to kolejny strajk pilotów w obronie przywilejów emerytalnych. Z powodu strajku Lufthansa odwołała do środy także 40 połączeń z Polski.

Arabski bank dostosowuje się do zasad islamu. "Religia jest ponad wszystkim"

Największy bank w Arabii Saudyjskiej - National Commercial Bank - odpowiedział na krytykę ze strony uczonych islamskich. Wszystko w związku z jego debiutem na giełdzie. Warta 6 mld dolarów oferta publiczna jest największą w historii w świecie arabskim. Bank ma zamiar przestawić się na zasady całkowicie zgodne z islamem w ciągu ok. pięciu lat.

Rośnie liczba milionerów. Jak trafić do tego grona?

Światowa populacja milionerów wzrośnie w ciągu pięciu lat z 35 do 53 mln osób. Wszystko dzięki szybkiemu bogaceniu się rynków wschodzących. W Polsce liczba milionerów ma wzrosnąć aż o 79 proc., do 89 tys. osób. Co trzeba zrobić, aby na naszym koncie pojawiła się kwota z sześcioma zerami?

Hybryda z Ukrainy pali 3 l na "setkę". Inżynierowie z Charkowa szukają inwestora

Konstruktorzy z Charkowa zaprojektowali napęd hybrydowy, który zapewnia spalanie na poziomie 3 litrów benzyny na 100 km. Sam silnik elektryczny gwarantuje mu zasięg 36 km i to po zaledwie dwóch godzinach ładowania baterii. Twórcy superoszczędnego napędu poszukują teraz inwestorów, dzięki którym uda się uruchomić produkcję seryjną. Zapewniają, że ich wynalazek jest doskonałym rozwiązaniem na zakorkowanych drogach. I że nie będzie drogi. Zbudowanie pierwszego egzemplarza hybrydowego auta kosztowało 3 tys. dol. Wykorzystano dostawczą wersję produkowanego swego czasu w Polsce daewoo lanosa. Produkcja seryjna pozwoli jeszcze obniżyć cenę.

20.10 ECB zaczął skup, ale na giełdach spadki

ECB zaczął zapowiadaną wcześniej interwencje na europejskim rynku bankowym - zaczął ją od skupu listów zastawnych od francuskich banków. Nie wprawiło to jednak nikogo w euforię, na giełdach dominowały spadki. W USA nastroje zepsuły fatalne wyniki koncernu IBM. Rynek nie reagował na zapowiedź powstania do grudnia wspólnego niemiecko-francuskiego planu dotyczącego reform i inwestycji. Dzień na rynkach - relacjonował Rafał Hirsch

Iran chce powstrzymać spadki notowań ropy. Ceny surowca rosną

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na informacje, że Iran chce powstrzymać spadki notowań surowca - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 83,48 USD, po zwyżce o 73 centy.

Kamysz: nie będzie zgody na sześciodniowy tydzień pracy

Sejm podczas najbliższego posiedzenia zajmie się projektem posłów Platformy Obywatelskiej, który przewiduje wynagrodzenie za pracę w dniu od niej wolnym. Według opozycji i związków zawodowych projekt w praktyce oznacza powrót do pracy przez sześć dni w tygodniu.

PGNiG nadal otrzymuje od Gazpromu mniej gazu, niż zamawia

Grupa PGNiG zwiększyła sprzedaż ropy naftowej i gazu. Mniej chętnych jest jednak na ciepło 
i energię elektryczną - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". PGNiG i Gaz-Systemu poinformowały, że w minionym tygodniu dostawy gazu do Polski ze wchodu były realizowane na mniejszym poziomie niż zamówienia.