Najnowsze

Najnowsze

Świat technologii: benzyna i ropa to przeżytek? Przyszłość to auto na wodór

Wodór najczęściej występujący pierwiastkiem na naszej planecie. Coraz odważniej zaczyna występować jako paliwo do samochodu. Dla wielu to wciąż kosmiczna technologia, bo od 1960 roku ciekły wodór służył do napędzania silnika rakietowego w programie kosmicznym Apolllo. Dziś wodorowe ogniwa mają być następcą tradycyjnego silnika spalinowego. Coraz powszechniejszą, bo Toyota otworzyła worek z patentami na te technologie. Gościem programu był Szymon Sołtysik, redaktor naczelny "Top Gear Polska".

"Biznes dla ludzi", 13.01

Jak zostać strażakiem? Na co uważać zawierając umowę z biurem podróży? Jak inwestować na giełdzie? Na te pytania odpowiedzieliśmy w programie “Biznes dla ludzi” w TVN24 Biznes i Świat.

Koniec zaciskania pasa? KE będzie bardziej elastyczna

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że będzie elastyczniej stosować zasady dyscypliny finansowej wobec krajów, które wdrażają reformy bądź dołożą się do nowego funduszu na inwestycje. Skorzystają na tym przede wszystkim państwa trzymające deficyt w ryzach.

Albo zmiany, albo "zostanie utopiony cały sektor górniczy"

Polskie górnictwo doszło do ściany. Muszą nastąpić duże zmiany systemowe, a kilka chorych ogniw trzeba odciąć, aby te zdrowe mogły działać lepiej - uważa Jarosław Zagórski, prezes zarządu JSW. - Związkowcy przez kilkanaście lat nie pozwalali na zmiany. Nie może być tak, że tylko w górnictwie obowiązują zasady sprzed 30 lat. Bez zmian zostanie utopiony cały sektor, a pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób - dodaje.

PGE tworzy spółkę do obsługi kadr. Związkowcy są przeciw

Grupa Kapitałowa PGE chce utworzyć spółkę, która będzie zajmowała się obsługą kadrową i księgową wszystkich podmiotów wchodzących w jej skład. Powstaniu tzw. Centrum Usług Wspólnych sprzeciwiają się związkowcy. Podkreślają, że obawiają się m.in. o miejsca pracy.

KE: umowa o wolnym handlu z USA budzi sceptycyzm

KE opublikowała wyniki konsultacji w sprawie klauzuli rozstrzygania sporów państwo-inwestor, czyli najbardziej kontrowersyjnej części negocjowanej między UE a USA umowy o wolnym handlu (TTIP). Pokazały one bardzo duży sceptycyzm społeczeństwa w tej sprawie.

Rubel najsłabszy od czterech tygodni. Przez tanią ropę

Pod presją gwałtownie spadających cen ropy naftowej na świecie dramatycznie słabnie waluta narodowa Rosji. Na giełdzie w Moskwie jej kurs dołuje już trzecią sesję z rzędu. Od piątku rubel stracił 9,6 proc. wobec dolara i 8,7 proc. w stosunku do euro.

KE zaprezentowała projekt ws. funduszu inwestycyjnego

Komisja Europejska przyjęła i zaprezentowała we wtorek projekt rozwiązań prawnych, które przewidują utworzenie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS). To krok, który ma pozwolić określić się stolicom, czy są gotowe dołożyć się do tego projektu.

W JSW też szykują się do protestu

Związki zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) powołały we wtorek Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Zarzucają zarządowi firmy, że nie realizuje postanowień porozumienia podpisanego w maju 2011 r., przed debiutem JSW na giełdzie.

Rafał Hirsch: związki na Śląsku mogą pomóc wszystkim, jeśli tylko zechcą

Polski rynek pracy nie jest rynkiem funkcjonującym dobrze. Pomimo wzrostu gospodarczego i systematycznego wzrostu liczby miejsc pracy większość pracowników zarabia bardzo mało i mniej niż mogłaby zarabiać. Wynika to ze znikomej pozycji przetargowej w zetknięciu z przekonywującym argumentem pracodawcy, że „jak się nie podoba, to do widzenia”.

Ruszyło “Mieszkanie na wynajem”. Bardziej opłacalne niż kredyt?

Ceny wynajmu mieszkania od państwa są porównywalne z ratą kredytu. Poza tym mieszkania nie są umeblowane, więc nie jest to oferta dla tych najuboższych - uważa Jarosław Sadowski z Expandera. - Ceny nie są konkurencyjne. To działalność biznesowa. To nie jest program prospołeczny, ale dużym plusem tych mieszkań jest to, że można się w nich zameldować - mówi Robert Chojnacki, dyrektor Rednet Consulting.

Górnicy zaostrzają akcję protestacyjną. Trwa już w 12 kopalniach

- Jesteśmy otwarci na kontynuowanie rozmów z rządem, ale warunkiem nie może być to, że propozycja rządowa jest jedyną do dyskusji - poinformował we wtorek szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Dodał, że "na tę chwilę" związkowcy nie rozważają możliwości wstrzymania wydobycia węgla w kopalniach Kompanii Węglowej, ani wyjazdu do Warszawy. Obecnie protest toczy się już w 12 z 14 zakładach Kompanii Węglowej. Decyzja o jego zaostrzeniu zapadła po fiasku nocnych rozmów górników z premier Ewą Kopacz.

"Kraje stojące za spadkiem cen ropy będą żałować swojej decyzji"

Prezydent Iranu Hassan Rowhani ostrzegł we wtorek, że kraje stojące za spadkiem cen ropy na światowych rynkach będą żałowały swych decyzji. Jego zdaniem Arabia Saudyjska i Kuwejt ucierpią na tym bardziej niż Iran. - Ci, którzy planowali zmniejszenie cen wymierzone w interesy innych krajów, będą żałowali swej decyzji - oświadczył irański prezydent w przemówieniu transmitowanym w telewizji państwowej.

Ropa najtańsza od sześciu lat, a to jeszcze nie koniec spadków

Ropa naftowa zanotowała kolejne minima. W dostawach na luty za ropę WTI dziś w nocy trzeba było zapłacić poniżej 45 dolarów. W Nowym Jorku było to 44,41, a w Singapurze 44,46 dolarów. Z kolei za Brent na handlu w Londynie 45,23 dolarów. To najniższa cena od sześciu lat. W sumie od połowy ubiegłego roku spadek sięgnął 59 proc.

Detroit pod znakiem hybryd i SUV-ów. Golf samochodem roku w USA

Na trwających właśnie targach motoryzacyjnych w Detroit wśród nowości królują auta hybrydowe i duże SUV-y. W poniedziałek nagrodę Samochodu Roku Ameryki Północnej 2015 otrzymał jednak nowy volkswagen golf. Z kolei wśród samochodów użytkowych zwyciężył ford F-150.

Co z Schengen, czy Polska jest zagrożona i jak zarobić na górnictwie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy po atakach na Francję zmienione zostaną zasady obowiązujące w unijnej strefie Schengen. Wrócimy do słów szefa polskiego MSZ Grzegorza Schetyny, który w programie "Świat" podkreślił, że "trzeba być przygotowanym na atak na Warszawę albo na każde inne miasto, na polski samolot czy na polskich turystów". Dziś także spróbujemy odpowiedzieć, czy da się w Polsce zarabiać na górnictwie.