Najnowsze

Najnowsze

Rosja znów szantażuje gazem. Ceny surowca w górę

Zapowiedź prezesa Gazpromu o możliwości przerwania dostaw gazu na Ukrainę i wzroście ryzyka dla tranzytu gazu do Europy spowodowała reakcję na europejskich rynkach gazu. Jego ceny wzrosły we wtorek o 2,6 - 2,9 proc.

Przybywa upraw GMO. Najwięcej jest ich w USA

Według międzynarodowej organizacji biotechnologicznej ISAAA, powierzchnia upraw genetycznie modyfikowanych w 2014 r. w stosunku do 2013.r wzrosła o 3,6 proc. Najwięcej takich upraw znajduje się w Stanach Zjednoczonych. A ponad 90 proc. rolników uprawiających rośliny genetycznie zmodyfikowane gospodaruje na małych działkach w krajach rozwijających się.

Rekordowy rok na GPW. Ale OFE odbiło swoje piętno

Grupa Kapitałowa GPW zakończyła 2014 r. rekordowymi przychodami ze sprzedaży, ale niższym zyskiem niż w poprzednim roku - poinformowali we wtorek na konferencji przedstawiciele spółki. Zapowiedziano, że TGE uruchomi w tym roku rynek instrumentów finansowych.

Kiedy przewalutować kredyt? Bankowcy pracują nad nowym mechanizmem

- ZBP do 11 marca przedstawi koncepcję dot. rozwiązania problemu kredytów we frankach - mówił we wtorek prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Wskazał, że przedstawiona będzie też propozycja mechanizmu sprzyjającego podjęciu decyzji o przewalutowaniu takich kredytów. Wiceprezes ZBP Jerzy Bańka zapewnił, że banki powinny stosować ujemny LIBOR przy wyliczaniu oprocentowania kredytu walutowego.

Petru: celem kontroli nie może być dochód dla budżetu. Przedsiębiorcy nie są przestępcami

- Notatka pokazuje, że celem kontroli skarbowych nie jest sprawdzenie, czy podatnicy właściwie płacą podatki, ale zapewnienie dochodu dla budżetu państwa. To podejście zakłada, że kontrolowani zapewne są przestępcami i bardzo źle się kończy - Ryszard Petru, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich komentuje sprawę notatki, która wyciekła ze spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów i izb skarbowych.

Ministerstwo finansów "motywuje" skarbówki do kontroli. "Nie będziemy ścigać podatnika, który oszukuje na 100 zł"

"Należy zmienić tok myślenia w sprawie kontroli podatkowych - nie ma kontroli w celach prewencyjnych, kontrola ma przynosić wpływy budżetowe" - czytamy w notatce ze spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów i izb skarbowych, która wyciekła do internetu. Resort stwierdził, że za mało urzędów skarbowych decyduje się na takie kroki i zagroził, że skarbówki, które będą miały najwyższy procent negatywnych kontroli w skali kraju, będą pozbawiane pracowników. - Nie mogę potwierdzić autentyczności tej notatki. Nie wiem, kto i w jakim celu ją sporządził - mówił w TVN24 Biznes i Świat wiceminister finansów Jacek Kapica. - Nie taki przekaz poszedł do kontrolerów - podkreślił.

Banki sprzedawały franki, których nie miały? "Problem nie tam, gdzie szuka go prof. Modzelewski"

Banki, które udzielały kredytów we frankach szwajcarskich powinny być skontrolowane m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego - uważa prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, obecnie członek rady programowej PiS. Według niego trzeba sprawdzić, czy banki udzielając takich kredytów miały franki, czy "sprzedawały klientom to co nie istniało" i na tym zarabiały. Wymienia on też kilka innych zarzutów m. in. wobec państwa.

Sekrety finansowe Polaków. Dlaczego nie ufamy partnerom?

Jak wynika z badania ING, co piąty Polak ma sekrety finansowe w swoim związku. Jedna trzecia Europejczyków uważa zaś, że nieinformowanie partnera o kwestiach finansowych jest normalne. - Żeby zapobiec konfliktom, warto na ten temat porozmawiać - mówi Monika Dreger, psycholog, mediator rodzinny.

Grecja obiecała nie wycofywać się z procesów prywatyzacyjnych

W przedstawionym wierzycielom planie reform Grecja zobowiązała się, że nie wycofa się z trwających i ukończonych prywatyzacji oraz zapewniła, że żadne działania w celu poprawy sytuacji Greków nie odbiją się na budżecie kraju - podała we wtorek agencja Reutera.

W styczniu bezrobocie w górę

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 12 proc., wobec 11,5 proc. w grudniu ubiegłego roku - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Ropa wciąż dołuje. Znowu poniżej 50 dolarów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki i znów są poniżej 50 dolarów - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 48,91 dolarów.

Rozejm na Ukrainie i greckie reformy. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy drugie porozumienie z Mińska zmniejszyło intensywność wymiany ognia na wschodniej Ukrainie. Tak twierdzi przedstawiciel OBWE w Europie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy lista reform przedstawiona przez Grecję rozwiąże problemy Aten. Postaramy się obliczyć też, ile kosztowały kreacje, które miały na sobie gwiazdy filmowe podczas wręczania Oscarów.

Walka z korupcją, mniej biurokracji i porządek z podatkami. Grecja wysłała trojce plan walki z kryzysem

Grecki rząd wysłał o północy list zawierający propozycje reform gospodarczych, które Ateny wdrożą w zamian za dalszą pomoc finansową. List otrzymali przedstawiciele tzw. trojki - Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. List ma być potwierdzeniem kompromisu osiągniętego w Brukseli w sprawie kontynuacji wsparcia finansowego dla Aten. Grecja ustaliła z pozostałymi krajami strefy euro, że program pomocy finansowej zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform.

Centra miast bez starych aut? Prace trwają, kierowcy już się buntują

Stare auta z zakazem wjazdu do centrów miast? To na razie pomysł, ale może wejść w życie, bo nad zmianą przepisów pracują posłowie Platformy Obywatelskiej. Chodzi o ograniczenie samochodowych spalin. Prace trwają, kierowcy już się buntują, bo nie każdego stać na nowy samochód, a dojechać do centrum trzeba. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Opaska na nogę noworodka. By uchronić go przed porwaniem

Elektroniczna opaska na nodze - nie kojarzy się najlepiej. Ale takie właśnie elektroniczne urządzenia zaczęto zakładać noworodkom w jednym ze szpitali w Belgii. Podobno chodzi o to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo maluchów. Rozwiązanie - nie bez powodu - budzi spore kontrowersje, bo sprawdza gdzie znajduje się małe dziecko.

"Jeśli powstanie iCar, doświadczenia konsumentów będą niezwykłe"

- Jeśli Apple zdecyduje się wejść do branży motoryzacyjnej, doświadczenia konsumentów będą niezwykłe - uważa były dyrektor generalny giganta z Cupertiono John Sculley. Jego zdaniem "wymyślanie koła na nowo" to domena tej firmy. - Apple definiuje na nowo doświadczenia użytkowników istniejących technologii - wyjaśnia.