Najnowsze

Najnowsze

S&P: Rosja może uniknąć recesji, ale jej "znaczące" ryzyko istnieje

Rosyjska gospodarka uniknie recesji i odnotuje skromne ożywienie PKB, jeśli rubel przestanie tracić na wartości, a ceny ropy naftowej ustabilizują się na poziomie 90 dolarów za baryłkę - przewiduje agencja ratingowa Standard & Poor's. Szef ratingów w S&P Moritz Kraemer zastrzega jednak, że choć recesja "to nie jest główny" scenariusz dla Rosji, to istnieje jej "znaczące ryzyko".

W niedzielę szwajcarskie referendum. Jak zareaguje frank?

W najbliższą niedzielę, 30 listopada, Szwajcarzy zdecydują w referendum czy chcą, aby szwajcarski bank centralny utrzymywał 20 procent swoich rezerw walutowych w złocie. Ta decyzja będzie miała wpływ na rynek walutowy, a więc także na polskich kredytobiorców, którzy spłacają kredyty hipoteczne zaciągnięte we franku szwajcarskim.

"Za prawem Amerykanów do broni stoi silne i bogate lobby"

- Konstytucja gwarantuje Amerykanom prawo do noszenia broni. Za tym prawem stoją bardzo silne wpływy i interesy. Są to nie tylko producenci broni, ale także Amerykańskie Stowarzyszenie Strzeleckie, które ma ponad 4 mln członków. To bardzo bogata i wpływowa organizacja, które finansuje kampanie wyborcze kandydatów do Senatu i Izby Reprezentantów. Jeżeli to stowarzyszenie obróci się przeciwko jakiemuś kandydatowi, to ten jest skazany na porażkę - uważa amerykanista prof. Longin Pastusiak.

Merkel: trzeba utrzymać sankcje wobec Rosji. Choć uderzają też w europejską gospodarkę

Angela Merkel, kanclerz Niemiec stwierdziła we wtorek, że pokój w Donbasie jest fikcją i że trzeba utrzymać sankcje wobec Rosji, bo tylko one mogą skłonić Moskwę do zmiany polityki. - Niestety, integralność terytorialna Ukrainy jest wciąż naruszana. Dopóki Rosja nie podejmie wystarczających działań w celu rozwiązania tego kryzysu, sankcje gospodarcze są nieuniknione - powiedziała Merkel. Dodała jednak, że dotykają one także niemiecką i europejską gospodarkę. - Być może na grudniowym szczycie unijni przywódcy będą znów rozmawiać na temat sankcji - mówi Maciej Sokołowski, brukselski korespondent TVN 24.

Ceny gryki w Rosji szybują. "To barometr nastrojów społecznych"

Władimir Putin musi zmagać się z konsekwencjami zachodnich sankcji, spadającymi cenami ropy naftowej i tracącym na wartości rublem. Jednak jakby tego było mało do listy kłopotów musi dopisać gwałtownie rosnące ceny gryki. Część komentatorów uważa, że gryka jest swojego rodzaju barometrem nastrojów społecznych. A ostatnie wzrosty jej cen wywołane paniką sugerują, że Rosjanie boją się niepewnych czasów.

26.11 Złoty najmocniejszy od miesiąca, rekord na obligacjach

Dolar poniżej 3,34 PLN, euro po 4,17 PLN, złoty jest najsilniejszy od miesiąca. Do tego mamy rekordowo niską rentowność obligacji pięcioletnich i dziesięcioletnich i wzrosty na giełdzie. Na świecie Arabia nie chce ciąć wydobycia ropy, a rubel znów się osłabia. Za to domy w USA są rekordowo drogie. Dzień na rynkach - relacjonował Rafał Hirsch

Jak zrobić bombę? Z rosyjskiego internetu już się tego nie dowiesz

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał we wtorek zmiany w prawie, które zakazują publikacji w środkach masowego przekazu instrukcji dotyczących konstruowania ładunków wybuchowych. Znaczenie social media w działaniach ekstremistów zostało zauważone po tym, jak Państwo Islamskie opublikowało w internecie filmy szkoleniowe i rekrutacyjne. Wiele z nich dostępnych jest w j. rosyjskim.

Kolejne kłopoty FIFA: Sony nie przedłuży kontraktu

Sony po ośmiu latach współpracy zdecydował, że nie przedłuży umowy sponsorskiej z FIFA. Informacja pojawiła się, gdy organizacja piłkarska musi zmierzyć się z zarzutami o korupcję w związku z przetargiem na kolejne dwa turnieje Pucharu Świata. A sponsorzy naciskają na związek piłki nożnej, aby odpowiedział na zarzuty.

"Świat", 25.11

W programie "Świat" rozmawialiśmy o Ferguson w ogniu - burmistrz wzywa Gwardię Narodową, a Barack Obama prosi o spokój. Jolanta Pieńkowska rozmawiała z mieszkającym przez wiele lat w Stanach Zjednoczonych Michałem Urbaniakiem, muzykiem jazzowym i kompozytorem.

"Epicentrum", 25.11

W programie "Epicentrum" rozmawialiśmy o słowach papieża Franciszka w Parlamencie Europejskim. Naszych gości pytaliśmy, czy Europa faktycznie jest "bezpłodna"?

315 mld euro na inwestycje w UE. Juncker zatrzyma recesję?

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker przedstawi w środę swój plan pozyskania 315 mld euro na inwestycje w UE. Według unijnych źródeł plan zakłada utworzenie funduszu wartego 21 mld euro, który wygeneruje piętnastokrotnie większe inwestycje.

Wyższe ulgi, dłuższe urlopy. Jak państwo zachęca Polki i Polaków do posiadania dzieci?

Ulgi na trzecie i kolejne dziecko wyższe o 20 proc. - takie zmiany zakłada podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o podatku PIT. Zmiany umożliwią też m.in. pełne wykorzystanie ulg przez rodziny o najniższych dochodach. Podatnicy będą mogli rozliczyć je w deklaracjach podatkowych już za 2014 rok. Wcześniej rząd wydłużył urlop dla rodziców do roku. Jak państwo powinno zachęcać Polaków do posiadania dzieci?