Najnowsze

Najnowsze

Rosja rozszerza propagandę: rusza francuskojęzyczna wersja Sputnika

Rosja uruchomiła w czwartek nowy multimedialny serwis informacyjny Sputnik w języku francuskim. Od 2005 r. działa tam całodobowy anglojęzyczny kanał RT (Russia Today). - Sputnik to medium, które się wyróżnia zwłaszcza doborem tematów, punktem widzenia i zdolnością rozumienia świata - uważa redaktor naczelna Margarita Simonian.

Niemiecka płaca dla Polaków? Wasiak: związkowcy podcinają gałąź, na której siedzą

- Niemiecka regulacja dotycząca płacy minimalnej sprowadza się do podwyższenia kosztów transportu o 13-15 proc. - uważa Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. Jej zdaniem działania związkowców, którzy - w opinii minister - przy tej okazji chcą wywalczyć wyższe wynagrodzenia, szkodzą branży. - W ten sposób związki podcinają gałąź, na której siedzą - uważa Wasiak.

Białoruś ma 4 mld dolarów długu i liczy na pomoc Rosji

Białoruś musi spłacić w tym roku 4 mld dolarów zadłużenia zagranicznego i w razie problemów ze spłatą podjąć rozmowy w sprawie restrukturyzacji długu - powiedział w czwartek prezydent Alaksandr Łukaszenka na dorocznej konferencji prasowej.

Słaba sprzedaż zbiera żniwo. McDonald's zmienia szefa

McDonald’s zmienia dyrektora operacyjnego. Don Thompson ustępuje ze stanowiska po tym, jak korporacja zanotowała największy spadek sprzedaży od dekady - pisze “Bloomberg”. Zastąpić ma go dotychczasowy szef marki Steve Easterbrook. Do zmiany na stanowisku ma dojść 1 marca - poinformowała firma w komunikacie. Easterbrook ma też dołączyć do zarządu.

Pomoc dla "frankowiczów". "Wakacje kredytowe to dobry pomysł"

Ministerstwo Gospodarki jest za wprowadzeniem do czynnych umów tzw. wakacji kredytowych na okres do 3 lat (także dla kredytów złotowych). - Dobrze by było, żeby takie wakacje kredytowe były we wszystkich bankach. Może nie aż tak długie, ale dłuższe niż 3 miesiące. Wielu osobom zaciągającym kredyty na 10-30 lat wydaje się, że dzisiaj mając prace stać je na kredyt - tłumaczył słuszność wakacji kredytowych Jarosław Sadowski z Expandera.

"Hejt bankowy jest potężny, banki nie są oszustami"

Związek Banków Polskich poinformował, że banki zaakceptowały wszystkie propozycje ws. “frankowiczów”. Według Piotra Kuczyńskiego, analityka DM Xelion wyjście bankowców w stronę klientów nie dziwi. - Bardzo dobrze, że tak robią, bo w niektórych mediach i na forach internetowych tzw. hejt bankowy jest potężny. Banki nie są oszustami - podkreślił ekspert w TVN24 Biznes i Świat.

Od dzisiaj niższe opłaty za transakcje kartami płatniczymi. Będą obniżki cen w sklepach?

Dziś po raz kolejny obniżona zostanie maksymalna wysokość opłaty interchange pobieranej przez banki za płatność kartą. Wszystkich, którzy podpiszą nową umowę z operatorami terminali, będzie obowiązywała niższa stawka: 0,3 proc. dla kart kredytowych i 0,2 proc. dla debetowych. - Uchwalona przez nas nowela ustawy o usługach płatniczych jest zgodna z założeniami unijnego rozporządzenia, z tym że wejdzie ona w życie znacznie wcześniej - powiedział Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej komisji finansów.

Banki zgadzają się na pomoc "frankowiczom". Sprawdź, na co mogą liczyć kredytobiorcy

Związek Banków Polskich idzie za ciosem i doprecyzowuje propozycje dotyczące rozwiązania problemów z kredytami frankowymi. - Nadrzędnym celem pakietu naszych propozycji jest i było to, aby klient nie płacił wyższej raty kredytowej niż ta, którą płacił przed decyzją o uwolnieniu franka - powiedział podczas specjalnej konferencji prasowej szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. I poinformował, że banki zaakceptowały propozycje przedstawione przez Związek. - Zwrócimy się do banków z wnioskiem o to, żeby, jeśli jest to tylko technicznie możliwe, rozwiązania zaproponowane przez ZBP obowiązywały od 1 lutego tego roku - dodał Pietraszkiewicz.

"Europa nie chce nowych sankcji przeciwko Rosji"

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) oświadczył w czwartek, że Europa nie jest zainteresowana nakładaniem nowych, ostrzejszych sankcji na Rosję w związku z kryzysem ukraińskim. Zarazem podkreśli, że Moskwa musi przestrzegać porozumienia z Mińska.

Ateny chcą wstrzymać prywatyzację Pireusu. Chiny zaniepokojone

Chińskie ministerstwo handlu wyraziło w czwartek głębokie zaniepokojenie planami greckiego rządu w sprawie wstrzymania procesu prywatyzacji portu w Pireusie. Większościowy pakiet akcji zamierzał zakupić chiński konglomerat COSCO (China Ocean Shipping Company).

Biedronka będzie sprzedawać własny tygodnik. Zobacz, jak będzie wyglądał

W sieci dyskontów Biedronka od przyszłego tygodnia pojawi się nowy tygodnik. To “7 dni. Przegląd tygodnia”, w którym mają znaleźć się przedruki z magazynów i portali internetowych Grupy Ringier Axel Springer w Polsce. Właściciel marki nie kryje ogromnych ambicji. Jak informuje tvn24bis.pl biuro prasowe właściciela sieci dyskontów, pierwszy numer tygodnika będzie dostępny już 2 lutego.

Nowa broń w szpiegowaniu. Wirus Qwerty atakuje rządy i instytucje

Program Qwerty, używany przez amerykańskich i brytyjskich szpiegów do nagrywania sekwencji klawiszy komputerowych, był częścią zaawansowanych operacji hakerskich w kilkunastu krajach - poinformowali eksperci ds. cyberbezpieczeństwa. To reakcja na wyciek kodu źródłowego programu. Do wycieku informacji przyczynił się Edward Snowden - pisze Reuters.

Rząd na pomoc "frankowiczom". Zobacz, co proponuje

Wakacje kredytowe, przewalutowanie po kursie NBP, ograniczenie wahań kursu, po którym spłaca się raty - proponuje Ministerstwo Gospodarki w związku z zawirowaniami kursu franka. Podczas spotkania prezydenta z ministrem finansów pojawił się m.in. pomysł ujemnej stopy procentowej.

Ropa będzie jeszcze tańsza? Przez rekordowe zapasy w USA

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają po mocnej zniżce w środę. Zapasy surowca w USA wzrosły w ub. tygodniu o ponad 8 mln baryłek - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 44,42 USD, po zniżce o 3 centy.

Kolejny dzień strajku w JSW. Związkowcy jadą do Warszawy

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyruszyli w czwartek do Warszawy na spotkanie z radą nadzorczą spółki. Od środy w spółce trwa bezterminowy strajk polegający na wstrzymaniu wydobycia; związki chcą m.in. odwołania zarządu JSW.

Szkocja wstrzymała wydawanie zezwoleń na gaz łupkowy

Władze Szkocji ogłosiły w środę wstrzymanie wydawania zezwoleń na prace związane z wydobyciem gazu łupkowego. Reuters pisze, że stawia to pod znakiem zapytania ambitne plany premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona dotyczące tego surowca.