Najnowsze

Najnowsze

Górnicy wrócą do rozmów z rządem? Tylko z udziałem Kopacz

Rozmowy dotyczące planu naprawczego Kompanii Węglowej zostały w niedzielę zerwane po ponad dwóch godzinach. Wzburzeni związkowcy opuścili salę obrad; twierdzą, że byli obrzucani inwektywami przez reprezentantów strony rządowej. Zapowiadają eskalację protestu i oświadczyli, że wrócą do rozmów dopiero wtedy, gdy zasiądzie do nich premier Ewa Kopacz.

Kredyty będą jeszcze tańsze? Sprzyjają temu spadające ceny

Według ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej w I kwartale tego roku obniży jeszcze stopy procentowe. Głównym argumentem, który przeważy za podjęciem takiej decyzji będzie, ich zdaniem, pogłębiająca się i przedłużająca deflacja w Polsce.

Nowy tydzień. Stopy procentowe i inflacja

W nowym tygodniu o terminach powinni pamiętać przedsiębiorcy. Czekamy też na ważne dane GUS. Na decyzyjnym posiedzeniu zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, która zdecyduje o poziomie stóp procentowych.

Podatki, paliwo, marża. Sprawdź, za co płacisz tankując samochód

W dobie taniejącej ropy niższe ceny paliw widać też na stacjach benzynowych. Eksperci zastanawiają się, jak duże mogą być te obniżki. Warto jednak podkreślić, że tankując samochód nie płacimy wyłącznie za surowiec, z którego zrobione jest paliwo. Finansujemy też m. in. budowę dróg i remonty na kolei. Z czego zatem składa się cena litra paliwa?

CES 2015: rysuje w 3D, kosztuje niespełna sto dolarów

Firma Wobbleworks, zajmująca się drukiem 3D zaprezentowała na targach International Consumer Electronics Show w Las Vegas kolejny pisak 3D - 3Doodler 2.0. Umożliwia on "rysowanie" w przestrzeni trójwymiarowych plastikowych obiektów. Jest mniejszy, lżejszy, cichszy i wydajniejszy energetycznie od poprzedniego. Wprowadzono także przycisk umożliwiający zwiększenie przepływu masy plastycznej, dzięki czemu można "rysować" z różną prędkością. Pisak kosztuje 99 dolarów.

Kopacz zapewnia: żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie

- Żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie. Plan naprawczy polskiego górnictwa ma służyć ratowaniu miejsc pracy, a nie ich likwidowaniu - powiedziała w niedzielę, przed wylotem do Paryża premier Ewa Kopacz. Zapewniła, że Wojciech Kowalczyk ma "wszelkie pełnomocnictwa do prowadzenia negocjacji i zaciągania zobowiązań".

Francja po zamachu, marsz europejskich przywódców. Program specjalny w TVN24 Biznes i Świat

Po ataku w Paryżu pytamy, czy podobne akty przemocy mogą rozlać się na inne kraje. Czy jesteśmy na nie przygotowani? Czy radykalny Islam jest zagrożeniem także w Polsce? W weekend wraz z gośćmi w programie specjalnym przeanalizujemy wydarzenia we Francji. Przyglądamy się też manifestacji w Paryżu, z udziałem zagranicznych przywódców, w tym premier Ewy Kopacz i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

"Świat", 10.01

W specjalnym programie "Świat" po zamacham we Francji Jacek Stawiski wraz z gośćmi: Aleksandrem Smolarem, prezesem Fundacji Batorego i Wawrzyńcem Smoczyńskim z "Polityki Insight" rozmawiał o wydarzeniach w Paryżu.

Górnicy oburzeni. Po dwóch godzinach zerwali negocjacje z rządem

Bez porozumienia rządu ze związkowcami. Po blisko dwóch godzinach negocjacje w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zostały zerwane. Rozmowy były poświęcone sytuacji w branży: związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń, co zapowiedział w środę rząd. W zakładach przeznaczonych do zamknięcia trwa protest. - Sytuacja jet krytyczna, chcemy rozmawiać i zostajemy na Śląsku - powiedział po rozmowach Wojciech Kowalczyk. - Rozmowy zostały zerwane z winy strony rządowej - stwierdził z kolei szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Imigranci bez szans na lepsze życie? "Francja ściągnęła ich do pracy, ale nie miała na nich pomysłu"

- Francja nie miała pomysłu na imigrantów. Ich przodków ściągnięto do Francji w określonym celu, Francja wtedy przeżywała gwałtowny wzrost gospodarczy i brakowało rąk do pracy - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat politolog dr Bogdan Pliszka. W jego ocenie "względny sukces" operacji antyterrorystycznej "przypomina trochę sukces tabletki przeciwbólowej, która uśmierzyła ból złamanej ręki”. - Ale ręka nadal jest złamana - dodał.

UE będzie walczyć z rosyjską i islamistyczną propagandą? "Trzeba ją aktywnie rozbrajać"

Dania, Estonia, Litwa i Wielka Brytania wzywają, aby Unia Europejska zaczęła aktywnie zwalczać rosyjską propagandę włączając w to nałożenie za pomocą regulacji represji na media, "które podsycają nienawiść" - pisze EUobserver, który uzyskał dostęp do dokumentu. Został on w piątek wysłany do europejskich stolic. Jego autorzy zwracają też uwagę, że UE używa "przestarzałych kanałów dystrybucji informacji, wysyłając zbyt techniczne i pozbawione emocji" komunikaty.

Chiny rzucają Wenezuelę na kolana? Zwiększają pożyczki i uzależnienie

W ubiegłym tygodniu prezydent Wenezueli Nicolas Maduro spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, aby prosić go o pieniądze. Ten zgodził się na dodatkową pomoc, ale - jak wylicza "Business Insider" - może ona dużo kosztować Wenezuelę. Tym bardziej, że już teraz Chiny powaliły Wenezuelę "na kolana" - czytamy.

"Świat", 09.01

W programie "Świat" analizowaliśmy wydarzenia we Francji. Gościem Jacka Stawiskiego był Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa.

Rosja będzie się domagać od Ukrainy wcześniejszej spłaty długu? "Naruszyła warunki, ale decyzji jeszcze nie ma"

Jest "wysoce prawdopodobne", że Rosja będzie się domagać od Ukrainy wcześniejszej spłaty 3 mld dolarów długu - podaje Reuters powołując się na doniesienia agencji RIA Novosti. - Ukraina naruszyła warunki uzyskania pożyczki w wysokości 3 mld dolarów od Rosji, ale nie ma jeszcze decyzji, czy w związku z tym Moskwa zażąda od Kijowa wcześniejszej spłaty - oświadczył z kolei w sobotę rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

Co czeka polską energetykę do 2030 roku? Karpiński: "będzie oparta na naszym węglu"

- Wysiłki władz skoncentrowane są na tym, żeby bezpieczny system energetyczny działał w oparciu o nasze naturalne zasoby węgla – powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, który w piątek uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród Opolskiej Izby Gospodarczej. Zapowiedział, że ostateczna decyzja ws. kształtu rządowego programu dotyczącego polityki energetycznej ma być znana na przełomie 2017/2018 roku.