Najnowsze

Najnowsze

Grecja bez euro? "Spiegel": EBC już przeprowadza symulację

Przedłużające się negocjacje pomiędzy Atenami z ministrami finansów strefy euro ws. programu pomocowego sprawiły, że Europejski Bank Centralny przygotowuje plan na wypadek wyjścia Grecji z unii walutowej - pisze "Spiegel". Premier Grecji Aleksis Cipras poprosił przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o zwołanie na niedzielę szczytu UE, gdyby dzisiaj nie doszło do porozumienia - poinformował grecki rząd.

Grecy szturmują bankomaty. Ateny opuszczą strefę euro?

Odpływ depozytów z greckich banków przyspieszył - w ciągu minionych dwóch dni osiągnął poziom miliarda euro - podaje agencja Reutera. 28 lutego wygasa program pomocowy dla Grecji. Nad przedłużeniem pomocy obradują dziś w Brukseli ministrowie finansów strefy euro.

GUS: przetwórcy nad wyraz optymistyczni, w budowlance też coraz lepiej

Firmy z sekcji przetwórstwa przemysłowego oceniają w lutym koniunkturę bardziej korzystnie niż w styczniu i generalnie najlepiej na przestrzeni ostatnich 6 lat. Jednak pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w lutym na poziomie zbliżonym do wskaźnika odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem - poinformował w piątek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Ważą się losy Aten. "Niemcy chcą rzucić Grecję na kolana"

W piątek w Brukseli ważą się losy Grecji. Premier Aleksis Cipras jest pewien, że wniosek jego rządu o przedłużenie o sześć miesięcy unijnego wsparcia finansowego zostanie przyjęty mimo sprzeciwu Berlina. Jednak największe kraje Unii Europejskiej są przygotowane na opuszczenie strefy euro przez Grecję, a EBC już przeprowadza symulacje na tę ewentualność. O możliwych scenariuszach dla Aten opowiadali na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion i Pavlos Akritidis, Grek mieszkający w Warszawie.

Zagraniczni inwestorzy mogą pomóc Ukrainie. Ale dopiero po wakacjach

Konferencja inwestorów zainteresowanych udzieleniem wsparcia Ukrainie może odbyć się po wakacjach - zapowiedział w piątek w Brukseli komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn. Szacuje się, że inwestorzy-darczyńcy mogliby zebrać 15 mld dolarów, aby uratować Kijów od bankructwa i pomóc w odbudowie kraju.

Kto wspiera Gazprom, a kto chce wyższych cen energii? Piechociński: spór o zieloną ustawę to droga donikąd

Strony sporu o poprawki do ustawy o OZE niepotrzebnie obrzucały się inwektywami typu: wy jesteście za Gazpromem, a wy za tym, by 200 tys. gospodarstw korzystało kosztem 16 mln gospodarstw domowych; to droga donikąd - uważa wicepremier Janusz Piechociński. Szef resortu gospodarki w ten sposób skomentował to, że w piątek Sejm, wbrew rządowi, odrzucił poprawki Senatu do ustawy o odnawialnych źródłach energii dotyczące mikroproducentów energii.

Wojna na Ukrainie. Czy polska armia jest gotowa odeprzeć ewentualną agresję ze wschodu?

Za wschodnią granicą prowadzone są działania wojenne. Czy polska armia jest na tyle silna, zwarta i gotowa, aby móc zapewnić bezpieczeństwo kraju? - Sytuacja jest nieciekawa, nie funkcjonuje prawidłowo system rezerw. W latach 2007-2013 nie spełniano ustawowego obowiązku przeznaczenia 1,9 proc. PKB na armię - powiedział Piotr Maciążek z Defence24.pl. W podobnym tonie wypowiadał się drugi z gości. - Jest wiele problemów dotyczących wdrażania programów operacyjnych - dodawał Norbert Bączyk z Polski Zbrojnej.

Blisko 200 osób bez pracy. Prefabet w likwidacji

7-miesięczne lub 7,5-miesięczne odprawy – w zależności od stażu pracy – otrzymają pracownicy likwidowanych zakładów Grupy Prefabet, należącej od początku lutego do Grupy H+H Polska – producenta betonu komórkowego. Zwolnienia grupowe obejmą 200 osób.

Rok po zwycięstwie Majdanu. "To jest stracony czas dla polskiej dyplomacji"

- Jeszcze rok temu nikt się nie spodziewał, że Władimir Putin wywoła wojnę na wschodzie Ukrainy - komentowali zgodnie w TVN24 BiŚ Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk i prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś mija równo rok od "czarnego czwartku" na kijowskim Majdanie. Podczas krwawych walk demonstrantów z policją i Berkutem zginęło 80 osób, a setki zostało rannych.

Paliwo na stacjach wciąż drożeje. Sprawdź, o ile

Ceny paliw na stacjach rosną kolejny tydzień z rzędu. Skala podwyżek jest niemal identyczna jak w poprzednim tygodniu. Średni poziom cen benzyny w skali tygodnia wzrósł o 8 groszy na litrze, a oleju napędowego o 12 groszy na litrze. W sumie od początku lutego ceny benzyny są wyższe o 19 groszy na litrze, a oleju napędowego o 28 groszy na litrze - podaje MB Reflex.

Prezydent Bronisław Komorowski dziś u Jolanty Pieńkowskiej

Minął rok od protestów na Ukrainie. Jak w tym czasie zmieniła się rola Polski w zakresie tego co dzieje się na Ukrainie? Jakie stanowisko powinna zająć Polska wobec trwającego konfliktu w Donbasie? Prezydent Bronisław Komorowski będzie gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat", dziś o 20.15 w TVN24 Biznes i Świat.

Ukrainę czekają podwyżki energii. Prąd zdrożeje o 40 proc.

Ustalenia Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) przewidują wzrost od marca cen prądu dla indywidualnych odbiorców o 40 proc. - powiedział ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn w opublikowanym w piątek wywiadzie dla tygodnika "Fokus".

Agenci podsłuchiwali rozmowy i czytali SMS-y. Atak na miliony kart SIM

Brytyjskie i amerykańskie służby wywiadowcze miały podsłuchiwać rozmowy, czytać SMS-y i e-maile milionów użytkowników telefonów, smartfonów i urządzeń mobilnych. Pracownicy NSA i GCHQ mieli przejąć kody szyfrujące kart SIM z jednej z największych fabryk produkującej te karty. Zdaniem serwisu podsłuchiwani mogli być także Polacy.

Niemcy wypchną Grecję ze strefy euro? Dzisiaj spotkanie ostatniej szansy

Dziś o godz. 16:30 w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, poświęcone przyszłości programu pomocowego dla Grecji. Przyczyny przesunięcia obrad nie są na razie znane. Wczorajsza propozycja Aten dotycząca przedłużenia o sześć miesięcy "umowy kredytowej" została odrzucona przez Niemcy, gdyż uznano ją za niewystarczającą.

Rok po Majdanie, Grecja bez pomocy. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Twierdzą, że zdobyli wszystko, o co walczyli; że obalili dyktaturę i mają – słabą – ale jednak demokrację. Rok temu, 20 lutego, w starciach z milicją zginęło blisko 80 uczestników protestów na Majdanie w Kijowie. Dwa dni później Ukraina była już zupełnie innym państwem. Rocznicy protestów na Majdanie i przypominaniu tamtych wydarzeń będziemy przyglądali się na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Ceny ropy w Nowym Jorku rosną. Ale jej zapasy są bardzo wysokie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Zapasy surowca w USA są najwyższe od 1982 r. - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 52,37 USD, po zwyżce o 54 centy.

Afera banku HSBC. Kolejne tropy prowadzą do Brazylii

Szwajcarski wymiar sprawiedliwości podjął dochodzenie, aby ustalić, czy filia brytyjskiego banku HSBC w Szwajcarii uczestniczyła w wielkiej aferze łapówkowej, w którą zamieszane jest byłe kierownictwo Petrobrasu - poinformowały w czwartek brazylijskie media.