Najnowsze

Najnowsze

Rumunia będzie karać za marnowanie żywności. "Powinna trafić do ludzi w potrzebie"

Jedni żywność niszczą, inni dramatycznie jej potrzebują. Większość jednak marnuje. Według danych ONZ nawet jedna trzecia światowej produkcji rolnej idzie na straty, a mówiąc obrazowo: średnio wyrzucamy jedną trzecią każdej sałaty, piątą część każdego bochenka chleba. Te niesmaczne statystyki wzięli sobie do serca politycy z Rumunii i za marnowanie żywności chcą wprowadzić kary. - Szkoda, że żywność jest niszczona. Powinna trafić do domów starców albo do sierocińców, do ludzi w potrzebie - tłumaczy Florin Alexe, poseł do rumuńskiego parlamentu. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Korupcja, pozorowane kontrole. Chińczycy łamią zasady pracy, a to kończy się katastrofami

Tiencin to ważny ośrodek przemysłowy i jedno z najnowocześniejszych miast w Chinach. Swoje zakłady mają tam Samsung, Motorola, czy Airbus. Tiencin jest także ośrodkiem wydobycia ropy naftowej. Przechowuje się tam miliard ton tego surowca. Katastrofa po raz kolejny potwierdza jednak, że Chiny mają problem z bezpieczeństwem przemysłowym. W wielu zakładach właściciele łamią obowiązujące zasady, często by zaoszczędzić i uniknąć kontroli, płacą skorumpowanym inspektorom. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Rosja zawiesza import naszych szprotek, polska firma zaskoczona. "Nie sprzedajemy tam produktów"

Rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów poinformowała o wprowadzeniu zakazu importu z Polski szprotek. Tymczasem firma Graal SA z Wejherowa, której produkt objęto sankcjami, wyraża zaskoczenie i zdziwienie, bo jak poinformowała "ostania sprzedaż konserw rybnych do Federacji Rosyjskiej miała miejsce ponad dwa lata temu". Akcje firmy traciły 2,25 proc. na zamknięciu czwartkowych notowań.

"Biznes dla Ludzi", 13.08

Wakacyjne problemy z bagażem; powody zmiany pracy; zniszczenie towaru w sklepie; gwarancje dla klientów banku - o tym w programie "Biznes dla ludzi" mówił Paweł Blajer.

KE: możliwa druga pożyczka pomostowa dla Grecji

Komisja Europejska przyjęła w czwartek projekty decyzji eurogrupy w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji, a także w sprawie udzielenia Atenom drugiej pożyczki pomostowej na spłatę należności wobec EBC - poinformowała rzeczniczka KE Annika Breidthardt.

Chiny na skraju spowolnienia. Rząd ratuje się przed kryzysem

Druga co do wielkości gospodarka świata wyraźnie zwolniła w tym roku. Niektórzy ekonomiści sądzą, że gospodarka Chin rozwija się dużo słabiej niż wskazują na to oficjalne 7-procentowe prognozy PKB. Nawet jeśli jednak zdoła osiągnąć ten cel, to wzrost będzie najniższy od 25 lat. O Chinach na skraju spowolnienia Łukasz Kijek rozmawia ze swoimi gośćmi - Piotrem Kuczyńskim, głównym analitykiem DI Xelion i Sylwestrem Szafarzem, byłym ambasadorem RP w Chinach.

Grecja rusza z prywatyzacjami. Porty i kolej na sprzedaż

Grecka agencja zajmująca się prywatyzacją ogłosiła w czwartek terminy składania ofert w przetargach dotyczących dwóch największych portów w kraju i kolei państwowych TRAINOSE. Ateny zgodziły się na sprzedaż takich aktywów w ramach nowego programu pomocy.

Ceny nadal spadają. Już przez ponad rok

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu tego roku spadły o 0,7 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w czwartkowym komunikacie.

Pożar w czeskiej rafinerii Orlenu

W zakładach chemicznych Chempark Zaluži w Litvinowie w Czechach, które należą do Unipetrolu z grupy PKN Orlen, doszło w czwartek do eksplozji, po której wybuchł pożar - informują czeskie media. Trwa jego dogaszanie.

Londyn zmienia prawo, aby ułatwić wydobycie gazu z łupków

Ministerstwo społeczności i samorządów lokalnych będzie uprawnione do podejmowania bezpośrednich decyzji dotyczących zezwoleń na wydobycie gazu łupkowego - zdecydował brytyjski rząd. Dotychczas takie decyzje podejmowały lokalni politycy, którzy w ostatnich miesiącach zablokowali kilka odwiertów gazu łupkowego.