Najnowsze

Najnowsze

PGNiG kupi 6 koncesji. Wyda na nie ok. 400 mln złotych

Wszystkie warunki zawieszające umowy, na mocy której PGNiG kupi udziały w pakiecie czterech złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym zostały spełnione, a ostateczna płatność w gotówce wyniesie ok. 400 mln zł (843 mln NOK) - poinformowało PGNiG w komunikacie.

PKP będzie budować. Utworzyła spółkę deweloperską

Grupa PKP powołała w swojej strukturze spółkę Xcity Investment, która będzie realizowała, wspólnie z firmami zewnętrznymi, projekty deweloperskie i inwestycyjne na terenach kolejowych - poinformował we wtorek w Warszawie członek zarządu PKP S.A. Jarosław Bator.

Rząd ochroni przedsiębiorców przed oszustami podatkowymi? Komórki i laptopy pod lupą

Uszczelnienie systemu rozliczeń VAT jest niezbędne również dla budżet państwa, który ponosi z tego powodu straty - przekonuje rząd. I wprowadza mechanizm odwróconego obciążenia VAT-em w przypadku m.in. telefonów komórkowych, laptopów, notebooków czy konsoli do gier. Takie zmiany przewiduje projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, który dziś przyjął rząd.

Miliardy na walkę z ebolą. Wirus zabija i ludzi, i gospodarkę

3-4 mld dolarów - tyle będzie w 2015 roku kosztowała walka z ebolą - wynika z danych opublikowanych przez Bank Światowy. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dotąd ponad 7,8 tys. osób umarło w wyniku zarażenia śmiercionośnym wirusem. Blisko 40 proc. zachorowań kończyło się zgonem. Jednak wirus ebola odbija się także na kondycji krajowych gospodarek w Afryce Zachodniej. - Najmocniej ucierpiało górnictwo, bo uniemożliwiono eksport surowców zamykając niektóre granice. Są już pierwsze przypadki zamkniętych kopalń - uważa Daniel Richards, analityk Business Monitor International. Wirus uderza też w sektor turystyczny oraz w... edukację.

Rafał Hirsch: czy Grecja uratuje strefę euro?

Parę dni przed końcem 2014 roku poznaliśmy jedno z najważniejszych wydarzeń roku 2015. Grecja będzie mieć przyspieszone wybory parlamentarne, a to może początek większych zmian w strefie euro i to nawet zmian na lepsze.

Kto dostarczy twoje listy? UKE szuka dostawcy

We wtorek prezes UKE Magdalena Gaj ogłosiła konkurs na operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych na lata 2016-2025. Do końca 2015 r. funkcję tę sprawuje Poczta Polska. Operatorzy mogą zgłaszać swoje oferty do 14 kwietnia 2015 r.

Barclays Capital: Nadchodzi eurodeflacja

Eurostrefa wejdzie w grudniu w deflację, która wyniesie -0,1 proc. rok do roku – twierdzi we wtorkowym komentarzu bank Barclays Capital na podstawie wstępnych danych o inflacji za grudzień ogłoszonych w Hiszpanii. Stan ten może utrzymać się przez kilka miesięcy.

114 ton banknotów z Niemiec. Litwa szykuje się na euro

1 stycznia Litwa zostanie 19 państwem strefy euro i ostatnim z krajów bałtyckich, przyjmującym wspólną walutę. Intensywne przygotowania do tej operacji trwały od miesięcy, w ich ramach Litwini musieli m.in. sprowadzić 114 ton banknotów eurowaluty z Niemiec.

Ceny ropy spadają, bo rynek czeka na dane o zapasach

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają przed publikacją danych o zapasach paliw w USA w ubiegłym tygodniu - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie w Nowym Jorku jest wyceniana na 53,20 dolary. Z kolei ropa Brent (także w dostawach na luty) na giełdzie w Londynie osiąga cenę 57,50 dolarów za baryłkę.

Xiaomi najcenniejszym start-upem. Goni Samsunga i Apple'a

Chiński producent smartfonów firma Xiaomi stała się najcenniejszym na świeci start-upem technologicznym zaledwie cztery lata po założeniu. Podczas ostatniej wyceny Xiaomi zatrzymała się na 45 mld dolarów, przekraczając wartość Ubera, który wyceniany jest na 40 mld dolarów.

Akcyza na alkohol w górę, w budżecie susza

Ubiegłoroczna podwyżka akcyzy na alkohol spowodowała, że w ciągu 10 miesięcy 2014 roku wpływy z tego tytułu są o 45 mln zł niższe niż w tym samym okresie rok wcześniej – informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

Świat technologii: hakerzy zaatakowali sieci PlayStation i Xbox, ale można się przed nimi bronić

Istatnio hakerzy zaatakowali sklep PlayStation, a ostatnio całkowicie uniemożliwili logowanie się do systemu użytkowników konsoli Sony oraz Microsoft. - Prawdopodobnie żadnych danych nie wykradziono. Atak ograniczył się do przeciążenia sieci, atakujący odcięli użytkowników - podkreślił Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny "PC Lab". Jego zdaniem korzystanie z konsol jest bezpieczne, ale "jak wszystko w internecie jest obarczone pewnym ryzykiem". Dlatego polega stosować kilka prostych zasad podczas korzystania z takich urządzeń.