Najnowsze

Najnowsze

JSW szuka szefa. W konkursie zostało 10 kandydatów

10 osób zostało w poniedziałek zakwalifikowanych do udziału w konkursie na prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) – podała jej rzeczniczka. Na konkurs ogłoszony w lutym przez radę nadzorczą tej giełdowej spółki wpłynęło 16 zgłoszeń.

Rosja grozi Serbii embargiem. Przez polskie jabłka

Rosja może wprowadzić zakaz importu owoców i warzyw z Serbii z powodu domniemanego reeksportu jabłek z Polski - podała w poniedziałek agencja RIA-Nowosti, powołując się na Federalną Służbę Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).

Wody zaczyna brakować na całym świecie. "Jest na wagę złota"

Ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody. Hasło tegorocznej edycji to: "Woda i zrównoważony rozwój". Z tej okazji UNICEF przypomina, że "dla 748 mln ludzi dostęp do czystej wody pitnej jest wyzwaniem". Organizacja szacuje, że tylko w Afryce co roku ludzie spędzają 40 mld godzin na pieszych wędrówkach do źródeł czystej wody. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Jest obchodzony 22 marca, za każdym razem pod innym hasłem. W tym roku poświęcony jest tematowi zrównoważonego rozwoju.

Rosja grozi Danii bronią nuklearną

Rosja grozi Danii bronią nuklearną. Michaił Wanin, ambasador Federacji Rosyjskiej w Danii, zagroził, że jeśli duńskie okręty będą uczestniczyć w systemie tarczy antyrakietowej NATO, zostaną zbombardowane. Rozmawiali o tym goście TVN24 BiŚ były eurodeputowany Paweł Zalewski oraz Małgorzata Nocuń z Nowej Europy Wschodniej.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o spadających cenach ropy

Ceny ropy naftowej są rekordowo niskie głównie z powodu zwiększonej podaży surowca w Stanach Zjednoczonych - od 2009 roku produkuje się tam do 4 milionów baryłek dziennie. Eksport surowca w USA jest wciąż zakazany (z nielicznymi wyjątkami), ale jego import do kraju znacznie się obniżył. Spowodowało to ogromną nadpodaż na światowych rynkach. Inni producenci nie zdecydowali się bowiem ograniczyć swojej produkcji, a co za tym idzie utrzymać wysokich cen "czarnego złota". Kto na tym korzysta, kto traci? Jak długo te niskie ceny się utrzymają?

Premier Grecji: Merkel musi nam pomóc. Kasa jest prawie pusta

Ateny mogą nie być w stanie obsługiwać swego długu w najbliższych tygodniach bez dodatkowej pomocy finansowej - ostrzegł w połowie marca premier Grecji Aleksis Cipras w liście do kanclerz Niemiec Angeli Merkel. O liście pisze w poniedziałek "Financial Times".

Igrzyska w Rio de Janeiro: w miejsce faweli - wioska olimpijska

Wioska olimpijska w Rio de Janeiro składać się będzie z 31 budynków, a każdy będzie liczył 17 pięter. 3600 apartamentów ma mieć 10 160 sypialni dla 18 tys. sportowców i trenerów. Po igrzyskach zostaną sprzedane, każdy z nich za 2,3 mln reali, czyli ok. 700 tys. dolarów.

Ceny ropy lecą w dół. Bo Saudyjczycy pompują na potęgę

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na informacje, że Arabia Saudyjska pompuje ropę na poziomie bliskim rekordu - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 45,82 USD, po spadku o 75 centów, czyli 1,6 proc.

Gdzie rosyjscy turyści pojadą (lub nie) w 2015 roku. Kto straci, a kto zyska?

W każdym zwykłym roku kurorty Hiszpanii, Grecji i Włoch wypatrywałyby rosnącej fali turystów z Rosji i ich zazwyczaj obfitych wydatków na wakacyjne atrakcje. Ale ten rok nie jest zwyczajny - pisze "The Moscow Times". Gwałtowne osłabienie rubla wobec dolara i euro podniosło koszty podróży zagranicznych i spowodowało spadek płac realnych Rosjan o prawie 10 proc. w porównaniu z 2014 rokiem - wynika z danych rosyjskiego ośrodka statystycznego Rosstat.

Kolejne sankcje uderzą w rosyjskie łupki? Zachodowi wyczerpują się narzędzia nacisku na Kreml

Energetyka jest siłą napędową gospodarki Rosji, która walczy z USA i Arabią Saudyjską o prymat głównego producenta ropy naftowej na świecie. Sektor ten jest jednak główną ofiarą zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za jej rolę w konflikcie na Ukrainie. A Stany Zjednoczone i Europa mogą zmagać się z koniecznością zrealizowania groźby nałożenia głębszych sankcji na rosyjski sektor energetyczny - pisze Reuters. Gdzie wówczas uderzą?

Nowy tydzień. Bezrobocie i dane z Europy

W poniedziałek na godz. 15 zaplanowane jest wystąpienie Mario Draghiego szefa Europejskiego Banku Centralnego. Poznamy zatem nowe informacje z europejskiego rynku finansowego. Co jeszcze czeka nas w nowym tygodniu?

Kiedy euro w Polsce? "Debata na ten temat powinna odbyć się po wyborach"

Polska nie spełnia aktualnie kryteriów, wymaganych do przystąpienia do strefy euro. Debata na ten temat powinna odbyć się po wyborach - powiedziała w niedzielę dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Odniosła się do pytań Andrzeja Dudy, kandydata PiS w wyborach prezydenckich, dotyczących przystąpienia Polski do strefy euro.

Pracodawca może sprawdzić czy jesteś trzeźwy. Zobacz, kiedy

Każdy pracownik musi liczyć się z tym, że jego pracodawca może chcieć sprawdzić, czy zatrudniona przez niego osoba przychodzi do pracy trzeźwa. W programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wraz z ekspertem starał się odpowiedzieć na pytanie, czy pracodawca ma takie prawo i kiedy może to zrobić.

Frank szwajcarski będzie tańszy, a "frankowicze" odetchną? "Jest poważnie przewartościowany"

- Uczestnicy rynków muszą zdać sobie sprawę z tego, że frank szwajcarski jest poważnie przewartościowany względem wszystkich walut - uważa Thomas Jordan, szef Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB). Tymczasem autorytet szefa SNB w ostrych słowach podważają niektórzy analitycy, w tym Alex Merk, dyrektor generalny Merk Investments. - Po niespodziewanej decyzji o uwolnieniu kursu franka od euro, SNB nie posiada żadnej wiarygodności - stwierdza.

Ropa znowu po 100 dolarów za baryłkę? "Trudno będzie osiągnąć taki poziom"

- Cena na poziomie 100-120 dolarów za baryłkę jest trudna do osiągnięcia - powiedział w niedzielę Mohammed al-Madi, przedstawiciel Arabii Saudyjskiej w OPEC. Podczas konferencji poświęconej energetyce zapewnił także, że Saudyjczycy rozumieją interesy innych krajów, które chcą mieć wyższe dochody ze sprzedaży ropy. Al-Madi zapewnił także, że polityka Arabii Saudyjskiej nie jest wymierzona w żaden kraj.